youre-on-the-verge-of-getting-a-cold-can-you-stop-it-in-its-tracks

هنگام حس علائم سرماخوردگی چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

آیا علائم سرماخوردگی را حس می کنید؟ شما احتمالاً فکر می کنید که دریافت کمی ویتامین c یا استفاده از بعضی داروها که به کنترل کردن سرما خوردگی کمک می کنند و شما به آن ها اعتماد دارید، یا بخور گرفتن و یا ورزش زیاد در باشگاه به شما کمک خواهند که از سرماخوردگی جلوگیری کنید. اما آیا واقعا این کارها کمکی می کنند؟

باورهای نادرست در رابطه با پیشگیری از سرماخوردگی

بر اساس تحقیقاتی که تاکنون انجام شده است، ورزش، بخور کردن یا نشستن در سونا گرم و خشک برای از بین بردن سرماخوردگی در بدو شروع آن یا بعد از اینکه دچار آن شدید هیچ تاثیری بر شما نخواهد گذاشت و کمکی به بهتر شدن حال شما نخواهد کرد. در این مطالعات وقتی از برخی افراد در ارتباط با تجربیاتشان میپرسیم، قسم می خورند که با انجام این کارها احساس می کنند کمی حالشان از قبل بهتر شده است؛ لااقل موقتا. اما با وجود تمام این صحبت ها و شاهدان عینی باور کنید که این کارها هیچ بهبودی در حال آنها ایجاد نمی کند.

و یک کار دیگر هم که وجود دارد و برخی معتقدند در بهبود سرماخوردگی تاثیرگذار است این است که اگر بینی خود را شستشو دهند سرماخوردگیشان بهتر می شود؛ که این افراد بر این باورند که با این کار باعث می شود مخاط بینی شما از بین برود و ویروس سرماخوردگی نیز همراه با آن از بین خواهد رفت. اما باید بدانید که انجام این کار هم در برابر سرماخوردگی بی اثر شده است و به این نکته هم دقت کنید که در صورت استفاده از آب شیر به جای محلول نمکی، این کار می تواند باعث عفونت شود.

دارو های کمک کننده به پیشگیری از سرما خوردگی

تحقیقات در مورد دو مکمل ویتامین C و زینک، نشان می دهد که این عناصر برای این بیماری می توانند فواید زیادی داشته باشند.

بر اساس مطالعات برای بیشتر افراد دریافت ویتامین C در زمان مشاهده اولین علائم سرماخوردگی به هیچ وجه كمك نمی كند. اما کسانی که به طور مرتب روزانه 200 میلی گرم ویتامین C مصرف می کنند (حدود چهار برابر مقدار موجود در یک لیوان آب پرتقال) می توانند کمی از علائم سرماخوردگی را کاهش دهند، پس با مصرف ویتامین c در حدود یک هفته ​​تا حدود شش روز به طور مرتب  به اندازه مقداری که گفته شد، شدت علائم سرماخوردگی را می توانید کاهش دهید. این بدان معناست که ویتامین C می تواند تأثیر کوچک اما واقعی بر روند سرماخوردگی بگذارد، نه اینکه فقط علائم را به طور موقت کاهش دهد مانند آن تاثیر موقتی که مصرف داروی مسکن بر شما می گذارد.

تحقیق در مورد اینکه آیا مصرف زینک (عنصر روی) در ابتدای حس کردن علائم سرماخوردگی می تواند بیماری را بهبود دهد یا کمی از شدت آن بکاهد یا نه، نیز تا حدودی متفاوت بوده است. هری، دارای مدرک دکتری و محقق ویتامین C و نویسنده کتاب در این مورد در سال های 2005 و 2017، اخیراً سعی کرده است تا این سوال را در مورد عنصر روی حل کند، در این تحقیق وی با یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی، که با همکارانش روی 88 نفر که سرما خورده اند انجام داده است. نتایجی را به تازگی در ماه ژانویه بیان نموده است که تا حدودی شگفت آور و کمی گیج کننده بود، هری می گوید: کسانی که 5 روز است که علائم سرماخوردگیشان شروع شده است و زینک (روی) استفاده کرده اند، این کار هیچ فایده و تاثیری روی سرماخوردگی آنها نداشته است؛ اما بعد از متوقف کردن استفاده از زینک، سرماخوردگی آنها کمی بیشتر از کسانی که زینک مصرف نکرده اند طول کشیده است. هرید فکر می کند که این دلیلی برا مسئله “اثر برگشتی” باشد، اثر برگشتی یک مسئله مشهور در داروسازی میباشد.

برای کسانی که می خواهند ویتامین C یا روی (زینک)  و یا هردوی این عناصر را در برای بدنشان دریافت کنند، پیدا کردن مکمل های این دو بسیار آسان می باشد. به عنوان مثال، یکی از مکمل های محبوب زینک، Zicam است که قرص های آن در بازار فروخته می شود. شاید بهترین محصول شناخته شده و به دست آمده ویتامین C، Emergen-C (مولتی ویتامینC)  باشد که 1000 میلی گرم ویتامین C را در بسته ای از پودر طعم دار که شما آن را در یک لیوان آب حل می کنید فراهم کرده است. در Emergen-C مواد دیگری نیز وجود دارد که هیچکدام به طور مطمئنی با مزایای مرتبط با درمان سرماخوردگی در ارتباط نیستند. اما طبق گفته دیوید دیلدین​​، دکتر و جراح در بوستون، هیچ مزایا و مضراتی برای دریافت ویتامین C و روی از طریق این نوع محصولات وجود ندارد، غیر از این که مصرف آنها راحت تر است و احتمالاً قیمت بیشتری هم دارند نسبت به سایر اشکال مکمل ها.

پیشگیری از سرماخوردگی

ویلیام کوری، دکترای داخلی پزشکی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام، هشدار داده است که هرگونه مکمل از جمله مکمل های ویتامین C و روی، در صورت مصرف زیاد، می تواند برای بعضی از افراد ایجاد مشکل کند. اگر زینک بیش از یک یا دوبار در هفته مصرف شود، می تواند منجر به کمبود مس در بدن شود که بسیار خطرناک است. کری می گوید: “به یاد داشته باشید که همیشه قبل از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید.” “و این نکته را هم بدانید که اگر یک ماده فایده ای برای شما دارد در کنارش می تواند خطراتی را نیز برای بدن شما ایجاد کند.”

طبق توصیه هایی که شده است مصرف بیش از حداکثر میزان توصیه شده روزانه ویتامین C که 2000 میلی گرم می باشد احتما کمی تهوع و اسهال را برای شما به همراه دارد. (1000 Emergen-C میلی گرم ویتامین C دارد، بنابراین نباید ضرری برای شما داشته باشد.)

بنابراین چه چیزی به پیشگیری از سرماخوردگی در اوایل حس کردن آن به شما کمک می کند؟

براساس تحقیقات انجام شده، بهترین استراتژی برای کسی که می خواهد احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد، انجام عادت های سالمی است که برای سلامتی عمومی توصیه می شود: منظور از این عادت ها، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم با سبزیجات فراوان، مدیریت استرس و خواب به میزان کافی و آرام می باشد.

اگر بعد از اینکه دچار سرماخوردگی شدید، شروع کنید به انجام عادت های سالمی که به آن اشاره شد، مطمئن باشید هیچ یک از این رفتارها برای شما کارآمد نخواهد بود. دلیل اینکه به شما می گویم این کارها به پیشگیری از سرماخوردگی شما کمک خواهد کرد این است که این کارها سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. دیلدین می گوید: “من همیشه در کلینیک مشاهده می کنم که افرادی که مراقب خود نیستند و عادات سالم را در زندگی خود رعایت نمی کنند بیشتر به سرماخوردگی و بیماریهای دیگر مبتلا می شوند.”

یک رفتار دیگر هم وجود دارد که می تواند به رفع سرماخوردگی کمک کند: گرم نگه داشتن بدن. مطالعات نشان داده است که ویروسهای سرماخوردگی تمایل به تکثیر در دماهای سردتر دارند و افرادی که در معرض دمای پایین و هوای سردتر هستند احتمال ابتلا به سرماخوردگی را بیشتر دارا هستند. در مطالعات که روی حیوانات انجام شده است، دمای پایین توانایی سیستم ایمنی بدن را برای مقابله با سرماخوردگی کاهش می دهد. با قرار دادن این بینش بهنوان یک الگو در زندگیتان احتمالاً باید بیشتر در داخل منطل بمانید و بیرون نروید تا سرما نخورید پوشیدن لباس گرم بیشتر در بیرون ممکن است به اندازه کافی کارساز نباشد زیرا شما هنوز هم در حال تنفس هوای سرد هستید که به نظر می رسد برای شما مشکل ایجاد خواهد کرد. البته، اگر ماندن در داخل یک مکان منجر به این شود که ورزش شما محدود شود یا ارتباط شما را با افرادی که سرماخورده اند بیشتر کند برای شما مشکل بزرگتری ایجاد می کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.