اگر با این مفهوم آشنا شوید، دیگر فریب هیچ دروغگویی را نخواهید خورد

آیا شده است که با کسی صحبت کنید، و بعد تر متوجه شوید که نیمی از داستان را مخفی کرده است؟ اگر اطلاعات ارائه شده قانع کننده باشند، موضع گرفتن در موضوعی با شنیدن یک سمت داستان خیلی راحت است.

تکنیک چیدن گیلاس یا حقیقت گزینشی یک استدلال یک طرفه یا سرکوب شواهد شناخته می شود. در این روش سعی می شود تا مخاطب فقط با با یک سمت داستان آشنا شود و روایت یک سمت داستان را باور کند. این اطلاعات می تواند به نتیجه گیری غلط یا یک سوتفاهم بزرگ منجر شود.

همچنین می تواند تأثیر مخربی بر زندگی ما، از نظر اجتماعی یا سیاسی داشته باشد. این تکنیک به یکی از موضوعات مهم در رسانه ها تبدیل شده است و اغلب در رسانه های سازمان های محافظه کار دیده می شود. حتی در مقیاس کوچک تر، وقتی بحثی میان دو نفر شکل می گیرد و مردم فقط با شنیدن یک سمتِ روایت از آن طرف حمایت می کنند.

در تکنیک چیدن گیلاس سعی می کنند با ارائه شواهد غلط شما را فریب دهند

در این تکنیک نه تنها یک طرفِ استدلال را ارائه می کنند، بلکه عمدا طرف دیگر را سرکوب می کنند یا مانع از شنیدن استدلال های طرف مقابل می شوند. این امر در کمپین های سیاسی به صورت گسترده استفاده می شود.

برای مثال، کسی می خواهد از یک شخصیت فرضی به نام جان دو دفاع کند می گوید، “من از جان دو متنفرم و از او پشتیبانی نمی کنم اگرچه خیلی ها می گویند او انسان بزرگی است،” و فقط بر روی عبارتِ “خیلی ها می گویند او انسان بزرگی است” تاکید می کند. این عبارت از نظر فنی مشکلی ندارد، اما از عبارتی برگرفته شده است تا بر نظریه خاصی تاکید کند. این عبارت را با اقتدار بیان می کند و به عنوان مدرکی محکم ارائه می دهد و شنونده را از زیر سوال بردن صحت نقل قول منصرف می کند.

بعضی از نظر سنجی های سیاسی مغرضانه بر اساس چیدن گیلاس انجام می شود

در این تکنیک اطلاعات نادرست از سخرانی هایی با مطالب ناقص یا نادرست به مخاطب داده می شود. به عنوان مثال، برخی نظرسنجی های سیاسی مغرضانه به گونه ای انجام می شود که از افراد سالخورده ای که افکار قدیمی – مانند استفاده از تلفن ثابت-  دارند سوال هایی پرسیده می شود که پاسخ های محافظه کارانه دارند و در جهت فکری سوال کننده هستند. و یا فقط با تلفن های همراه تماس می گیرند که نتایجی نزدیک به گروه لیبرال دارد.

حس شک و تردید بهترین راه برای مقابله با تکنیک چیدن گیلاس است

اشخاص می توانند با حس شک و تردید در مقابل کسی که صحبت می کند یا سایر منابع غیر قابل اعتماد، به مقابله با آن ها بروند. وقتی کسی نقل قولی برای شما می گوید، متن کانل آن نقل قول را پیدا کنید تا منظور دقیق گوینده را بفهمید.

وقتی شخصی یک نظر سنجی به شما ارائه می دهد، نتایج کامل آن نظرسجنی و روش های انجام آن را پیدا کنید.

وقتی به بحث میان دو نفر وارد می شوید، استدلال هر دو طرف را گوش کنید تا با نظرات هر دو طرف آشنا شوید.

به طور کلی، حس شک و تردید نسبت به اطلاعات ارائه شده به شما و تمایل به جستجوی داده های اصلی، از سواستفاده کردن از شما با اطلاعات اشتباه جلوگیری می کند. با فراگیری جستجوی اطلاعات توسط خودتان، می توانید اطلاعات نادرست و موثق بودن منابع را تشخصی دهید. به یک متفکر مستقل تبدیل شوید تا به کسی اجاره ندهید با اطلاعات نادرست شما را فریب دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.