بهترین پاسپورت جهان

معتبر ترین پاسپورت جهان 2021

دانستن اینکه چه کشوری بهترین پاسپورت جهان را دارد، همیشه مورد توجه است. کسانی که به مهاجرت فکر می‌کنند، می‌خواهند بدانند پاسپورت کدام کشور می‌تواند ضامن سفر بدون ویزا به اکثر نقاط جهان شود. با توجه به اعتبار کم پاسپورت ایرانی، خیلی از هم‌وطنان در تلاش برای کسب پاسپورت دوم هستند. سخت‌گیری و قوانین قرنطینه کرونا باعث شده که لیست‌ها دچار تغییر شوند. در این نوشته در دو بخش این موضوع را بررسی می‌کنیم.

بهترین پاسپورت های جهان با احتساب محدودیت های کرونا

رتبهکشورتعداد کشورهایی که بدون ویزا می‌توان به آن سفر کرد
1نیوزیلند129
2آلمان، اتریش، سوئیس، ژاپن، لوکزامبورگ، کره جنوبی، ایرلند، استرالیا128
3سوئد، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، فنلاند، اسپانیا127
4هلند، دانمارک، پرتغال، لیتوانی، نروژ، ایسلند، بریتانیا، کانادا126
5مالت، اسلوونی، لتونی125
6استونی، چک، یونان، لهستان، مجارستان، لیختن‌اشتاین124
7اسلواکی123
8قبرس، کرواسی، مراکش121
9رومانی، بلغارستان120
10سن مارینو، آندورا، اروگوئه115

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید، ویروس کرونا تاثیر زیادی در رده بندی پاسپورت‌ها گذاشته است. مثلا شهروندان آمریکا به خاطر محدودیت‌هایی که در قاره اروپا علیه ورود آنها وضع شده، دیگر در لیست بهترین پاسپورت‌ها قرار ندارند. البته بعد از واکسن کرونا و بهبود شرایط در چند ماه آینده، می‌توان انتظار داشت که این رتبه‌بندی شبیه جدول پایین باشد.

شهروندان افغانستان و عراق، بدترین نوع پاسپورت را در جهان دارند. کشورهایی مثل سوریه، یمن و سومالی، در رتبه‌های بعدی قرار گرفته اند.

بهترین پاسپورت جهان بدون کرونا

رتبهکشورتعداد کشورهایی که بدون ویزا می‌توان به آن سفر کرد
1ژاپن191
2سنگاپور190
3آلمان، کره جنوبی189
4ایتالیا، فنلاند، لوکزامبورگ، اسپانیا188
5دانمارک، اتریش187
6سوئد، فرانسه، پرتغال، هلند، ایرلند186
7سوئیس، آمریکا، انگلیس، نروژ، بلژیک185
8یونان، نیوزیلند، مالت، چک184
9کانادا، استرالیا183
10مجارستان182

در صورت شرایط عادی، ژاپن بهترین پاسپورت جهان را در سال 2021 خواهد داشت. شهروندان ژاپن می‌توانند به ۱۹۱ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند. سنگاپور و آلمان در رده های بعدی قرار دارند. آلمان بهترین پاسپورت در بین کشورهای اروپایی و آمریکایی را دارد. به همین دلیل مهاجرت به آلمان همیشه محبوب بوده است. قبرس هم یکی از پاسپورت‌های معتبر جهان را دارد که قبلا در بخش شهروندی از طریق سرمایه گذاری در مورد طرح‌های مهاجرت این کشور صحبت کرده ایم.

قبرس
قبرس

اعتبار پاسپورت اکثر کشورهای اتحادیه اروپا به هم نزدیک است. تفاوت پاسپورت‌ها ناچیز است و بیشتر به تلاش برخی از دولت ها برای لغو ویزا از جزایر یا کشورهای کمتر شناخته‌شده برمی‌گردد. پاسپورت کشور‌های شرق آسیا از جمله ژاپن، کره جنوبی و سنگاپور اعتبار زیادی دارد و می‌توان با آن به هر نقطه جهان سفر کرد. در شرایط کرونا، پاسپورت نیوزیلند به این دلیل معتبرترین پاسپورت جهان است چون توانسته این ویروس را مهار کند. با توجه به اینکه تعداد مبتلایان نیوزیلند ناچیز است، کشورهای دنیا مرزهای خود را بر روی مسافران این کشور باز کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *