ارز دیجیتال در برابر ارز فیات

آیا ارزهای دیجیتال جایگزین ارزهای فیات خواهند شد؟

مقدمه

از سال ۲۰۰۹ که ارزهای دیجیتال به عموم معرفی شدند رشد سریعی در ارزش، کاربرد و محبوبیت را تجربه کرده‌اند. بعضی از این ارز‌های دیجیتال را بسیاری از کسب و کار‌های خرد و بازرگانان پذیرفته‌اند. حتی سرمایه گذاران به آن‌ها به عنوان راهی ممکن برای کسب سود و حفظ ارزش سرمایه خود نگاه می‌کنند. دولت‌ها در تلاش‌اند تا چگونگی مالیات بندی و قانونمندی ارزهای دیجیتال را بیابند.

اتریوم، که اکوسیستم بلاک چین است، نه تنها یک ارز دیجیتال می‌باشد بلکه موارد استفاده متعددی دارد. گفتنی است که موارد استفاده دیگر شامل قابل برنامه‌نویسی (programmability) و تطبیق پذیری می‌شود. کسب و کارها و کارآفرینان از اتریوم برای ایجاد تکنولوژی، محصولات و خدمات جدید استفاده می‌کنند. سیستم مالی غیرمتمرکز ( یا دیفای DeFi) اساساً مبتنی بر بلاک چین و اکوسیستم اتریوم است. پدیده نوظهور”متاورس” که تواند زندگی دیجیتال و فیزیکی ما را ترکیب کند نیز از همین اکوسیستم بهره می‌برد.

اکنون که اغلب افراد در مورد دارایی‌های دیجیتال، ارزهای دیجیتال و متاورس صحبت می‌کنند، یکی از بحث‌هایی مهم نیز جایگزینی ارز دیجیتال با ارز فیات است. در ادامه این مطلب از زرد نیوز به این موضوع خواهیم پرداخت که چه چیزی به این بحث‌ها دامن می‌زند. همچنین خواهید دید که این جایگزینی، چه تاثیرات احتمالی بر روی اقتصاد خواهد داشت.

نکات مهم

  • ارز فیات یک روش مبادله قابل اعتماد است. ابزارهای (مالی) که بانک‌های مرکزی و دولت‌ها ایجاد کرده‌اند به قانونمندی و چگونگی تأثیر آن بر اقتصاد کمک می‌کنند.
  • نقش‌هایی که ارز دیجیتال بازی می‌کند را کارشناسان، سیاست‌گذاران، سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان هنوز بررسی می‌کنند.
  • معلوم نیست اگر ارزهای دیجیتال جایگزین ارزهای فیات شوند، برای ثبات مالی جهانی یا جغرافیایی چه اتفاقی می‌افتد.

ارز دیجیتال کدام مشکلات ارز فیات را رفع می‌کند؟

بسیاری از نهاد‌ها و قانونگذاران، پول را هر چیزی تعریف می‌کنند که وسیله مبادله، ذخیره ارزش (store of value) و واحد حساب باشد. ارز فیات که گاهی اوقات به عنوان پول واقعی یا فیزیکی از آن یاد می‌شود، برای بیش از هزاران سال است که هر سه شرط را برآورده کرده است.

با این حال، پیشرفت‌هایی برای کاهش نیاز به ارز فیزیکی در اکثر کشورهای توسعه‌یافته آغاز شده‌اند. کارت‌های اعتباری و انتقال وجه الکترونیکی در حال جایگزینی پول فیزیکی است و منجر به سیستمی می‌شوند که در آن دولت‌ها، بانک‌ها، کسب‌وکارها و مردم وجوه را از طریق شخص ثالثی که ارقام معادل را  دفتر کل الکترونیکی ثبت می‌کند، انتقال می‌دهند. اشخاص ثالث برای اطمینان از معتبر‌بودن تراکنش‌ها ضروری هستند. علاوه بر این، هزینه‌های نگهداری این سیستم‌های مالی بالاست.

این اشخاص ثالث آن اعتماد به شخص دیگر که با وی معامله می‌کنید را به ارمغان می آورند. البته این اعتماد در موارد بسیاری نقض شده‌است (اقدامات غیراخلاقی که اشخاص ثالث انجام داده‌اند حتی به بحران‌های مالی جهانی نیز منجر شده.)

ارز دیجیتال نیاز به مشارکت شخص دیگری برای تأیید تراکنش ها و اطمینان از صحت آن را کاهش می‌دهد. هر یک از طرفین به درستی مبلغ تراکن را دريافت می‌کنند؛ زیرا تکنولوژی بلاک چین و مکانیسم‌های اجماع خودکار معاملات را تأیید و اطلاعات را به روشی غیرقابل تغییر ذخیره می‌کند.

اگر ارزهای دیجیتال جایگزین ارزهای فیات شوند چه خواهد شد؟

ارزهای دیجیتال در شکل فعلی خود از مرزها و مقررات فراتر رفته‌اند که این امر هم اثرات مثبت و هم منفی دارد. شکل کنونی ارزهای فیات در کشورهای توسعه‌یافته بدین گونه است که آن‌ها تحت کنترل یا تأثیر بانک‌های مرکزی نیستند. بانک های مرکزی از ابزارهای سیاست پولی برای تأثیرگذاری بر تورم و اشتغال از طریق نرخ بهره و عملیات بازار باز (open market operation) استفاده می‌کنند. تمرکززدایی که یکی از اصول اساسی پشت ارزهای دیجیتال است این ابزارها را حذف می‌کند.

اثرات جایگزینی کامل ارز فیات هنوز در حال بررسی و ارزیابی است. ممکن است اثرات نامطلوب قابل توجهی بر ثبات اقتصادی و مالی داشته باشد. اما در عسن حال ممکن است این تغییر بتواند دورانی از ثبات کامل جهانی را آغاز کند.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) به دلیل نوسانات قیمت‌ها، به دولت‌ها توصیه می‌کند که ارز دیجیتال را (در وضعیت فعلی) به عنوان پول ملی اصلی خود  خود نپذیرید. علاوه بر این، سازمان احساس می‌کنند که خطرات ثبات مالی کلان و عدم حمایت از مصرف کننده باید مورد توجه قرار گیرد.

با این حال، صندوق بین‌المللی پول اذعان می‌کند که پذیرش ارز دیجیتال به احتمال زیاد در کشورهایی که خطرات ارزهای دیجیتال باعث بهبود سیستم مالی موجود است، با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

ارز دیجیتال پتانسیل نامحدودی دارد و به وضوح به عنوان یک ارز سودمند است. برای مثال، بسیاری از اوکراینی‌ها که پس از حمله روسیه در سال ۲۰۲۲ از کشور خود فرار کرده‌اند، به ارز دیجیتال روی آورده‌اند.

همچنین ارز دیجیتال در بسیاری از کشورهایی که کاهش شدید ارزش فیات را تجربه می‌کنند با هدف حفظ سپرده، ارسال پول و انجام تجارت استفاده می‌شود.

مهم

در صورتی که ارز دیجیتال در وضعیت فعلی جایگزین ارز فیات شود، افراد نیز ممکن است منابع مالی یا حمایتی نداشته باشند.

آینده ارز چگونه است؟

در حال حاضر می‌توانید ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی‌ها یا معاملات با ارز فیات دیگر افراد مبادله کنید. موارد استفاده از ارزهای دیجیتال و بلاک چین، محبوبیت و درک و پذیرش آن‌ها همچنان در حال رشد است. هر چه ارزهای دیجیتال بیشتر درک و استفاده شود، می‌توانند به عنوان وسیله مبادله، ارزش بیشتری داشته باشند.

اگر این روند ادامه یابد، سناریوهای مالی و ارزی متعددی ممکن است ظاهر شوند اول، یک جامعه و اقتصاد می‌توانند ارز دیجیتال را تا حدی بپذیرند که ارز فیات آن کشور جایگزین شود. دولت آن کشور مجبور خواهد شد آن را به عنوان ارز قانونی به رسمیت بشناسد که در نتیجه استفاده از ارز فیات در آن کشور متوقف خواهد شد.

سناریوی دوم ممکن است ترکیبی از دارایی‌های دیجیتال و ارز فیات باشد. دولت ها می‌توانند هر دو را به رسمیت بشناسند و بتوانند درآمدهای مالیاتی خود را از آن‌ها جمع آوری کنند. دولت‌ها همچنین می‌توانند از این منبع درآمدی جدید (مالیات بر دارایی‌های دیجیتال) برنامه‌ها و ارتش خود را تأمین مالی کنند. افراد و کسب و کارها می‌توانند هر کدام (ارز دیجیتال یا فیات) را که می‌خواهند انتخاب کنند.

سوم، یک جامعه می‌تواند ارز دیجیتال را به طور کامل رد کند و تصمیم بگیرد که به استفاده از ارز ثابت خود ادامه دهد. با این حال، این سناریو بعید به نظر می‌رسد زیرا پیشرفت در بلاک چین جامعه را به سمت سیستمی هدایت می‌کند که در آن اطلاعات مالی قابل تغییر یا جعل نیست.

هر سناریویی که پیش بیاید، آنچه واضح است این است که ارز دیجیتال می‌تواند برای مردم در سراسر جهان و اقتصادهای اطراف آنها مفید باشد. با این حال، آنچه باید دید سرنوشت فیات و ارزهای دیجیتال است. هر دو ثابت کرده‌اند که ابزار مفیدی برای مبادله، واحد حساب و ذخیره ارزش هستند.

آیا ارز دیجیتال از ارز فیات بهتر است؟

قیمت و ارزش ارز فیات به طور کلی پایدارتر از ارزهای دیجیتال است. ارز دیجیتال هنوز جدید است، بنابراین ممکن است در آینده به اندازه فیات پایدار باشد. هر کدام مزایا و معایب خود را دارند، اما استفاده از ارزهای دیجیتال همچنان در حال رشد است.

آیا ارز دیجیتال جایگزین پول نقد می‌شود؟

پول نقد شکل فیزیکی پول فیات است، و معاملات نقدی برای مدتی است که رو به کاهش می‌باشد. ممکن است استفاده از پول نقد همچنان کاهش یابد و چیزی جایگزین آن شود. در حال حاضر، کارت‌های اعتباری جایگزین اکثر تراکنش‌های نقدی شده‌اند.

چگونه کریپتو، ارز فیات نیست؟

ارز فیات پولی است که توسط یک دولت یا مقام پشتیبانی و تضمین‌شده است. ارزهای دیجیتال در حال حاضر توسط یک دولت پشتیبانی نمی‌شوند، بنابراین طبق تعریف، آن‌ها یک ارز واقعی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *