نسخه ۲ اتریوم (Ethereum 2.0) چقدر دوستدار محیط زیست است؟

مقدمه

با اعمال تغییرات اساسی اخیر در شبکه اتریوم به نام “ادغام اتریوم” (Ethereum Merge)، توسعه دهندگان به دنبال کاهش مصرف بیش از حد انرژی در استخراج ارزهای دیجیتال هستند. نسخه ۲ اتریوم که نسخه جدید اتریوم است، در نظر دارد کاهش مصرف انرژی، تراکنش‌های سریع‌تر و کارمزد گاز (Gas) کمتر را در اختیار کاربران این بلاک چین قرار دهد. این کاهش ۹۹ درصدی مصرف انرژی اتریوم می‌تواند به آن کمک کند تا هر چه بیشتر به یک بلاک چین دوستدار محیط زیست تبدیل شود. سوالی که در ذهن همه ایجاد می‌شود این است که نسخه ۲ اتریوم چقدر به وعده‌های خود عمل می‌کند؟ با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.

نکات مهم

  • ارتقاء بلاک چین اتریوم نویدبخش بهبود شبکه و کاهش مصرف انرژی آن است.
  • گفته می‌شود که مکانیسم‌های اجماع اثبات سهام نسبت به مکانیسم‌های اجماع اثبات کار سازگارتر با محیط زیست هستند.
  • با ارتقاء به نسخه ۲، شبکه اتریوم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) بیشتری را جذب می‌کند، بنابراین تعیین زمان و میزان کاهش مصرف انرژی دشوار است.

نسخه ۲ اتریوم و مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS)

استخراج اتریوم با تغییر مدل اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) به کلی کنار می‌رود. این بدان معناست که ایجاد توکن بومی اتر نیازی به کامپیوترهای انرژی بر ندارد. از لحاظ تئوریک، این امر منجر به کاهش ۹۹/۹۵ درصدی مصرف انرژی شبکه اتریوم خواهد شد. البته مدتی طول می‌کشد تا تاثیرات زیست محیطی این انتقال به مکانیزم اثبات سهام مشخص شود. زیرا در نتیجه این انتقال شبکه بلاک چین اتریوم نیز بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با این تغییر، شبکه بلاک چین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) بیشتری را به خود جذب می‌کند.

با این اوصاف، حرکت به سمت یک مدل اثبات سهام به اتریوم مزیت بزرگی نسبت به بزرگترین شبکه بلاک چین جهان، بیت کوین می‌دهد. زیرا در درازمدت سازگارتر با محیط‌زیست و در نتیجه پایدارتر خواهد بود. اما این بدان معنا نیست که اتریوم می‌تواند جای بیت کوین را در رتبه اول در میان ارزهای دیجیتال بگیرد. اتریوم مشکلات دیگری نیز دارد که باعث می‌شود کاربران به دنبال جایگزین‌های دیگری باشند. مهمترین آنها کارمزدهای تراکنش فوق العاده بالای اتریوم است.

آیا نسخه ۲ اتریوم کارمزد گاز (Gas Fee) را کاهش می‌دهد؟

از نظر تئوری، تغییر نسخه ۲ اتریوم از اثبات کار به مکانیزم اجماع اثبات سهام، باید امنیت و مقیاس پذیری شبکه آن را افزایش دهد. در نتیجه، باید کارمزد گاز مورد نیاز برای هر تراکنش روی اتریوم نیز متعاقبا کاهش یابد. با این حال، تعیین میزان کاهش کارمزد گاز آسان نیست زیرا این امر نسبی است و حجم تراکنش‌های اتریوم می‌تواند باعث افزایش یا کاهش کارمزد شود.

اتریوم پیش‌بینی می‌کند که اشتراک‌گذاری سرعت شبکه را از ۲۵ تا ۳۰ تراکنش در ثانیه (TPS) به چندین هزار تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد و به حداکثر ۱۰۰ هزار تراکنش در ثانیه می‌رسد. در حالی که این امر برای اتریوم امیدوارکننده به نظر می‌رسد، کارمزدهای شبکه باید از نرخ های فعلی خود که به بیش از ۲۰ دلار در هر تراکنش در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت، کاهش یابد تا با رقبا همراهی کند. شبکه‌هایی مانند کاردانو (Cardano) کارمزدهای بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به اتریوم دریافت می‌کنند، و اتریوم کار سختی را برای بازگرداندن کاربرانی که به سمت رقبای ارزان‌تر فرار کرده‌اند، در پیش رو خواهد داشت.

مهم

نسخه ۲ اتریوم امیدوار است با معرفی شاردینگ (Sharding)، قابلیت و کارایی شبکه را بهبود بخشد. شاردینگ شبکه را به چند بخش تقسیم می‌کند تا تراکنش‌ها را سریع‌تر انجام دهد.

آینده اتریوم

نسخه ۲ اتریوم پیشرفت‌های زیادی را برای شبکه در بر خواهد داشت، اما نتوانسته است طبق جدول زمانی که قبلا اعلام کرده بود پیش برود. به گفته ویتالیک بوترین، مغز متفکر بلاک چین اتریوم، انتقال به نسخه ۲ اتریوم  فرآیندی طولانی تر از اجرای ساده مدل اثبات سهام خواهد بود.


مرحله بعدی اتریوم شامل کارمزد گاز کمتر، سرعت بیشتر و انتشار کمتر گاز دی اکسید کربن است. اما رسیدن به این رویا ممکن است زمان ببرد. این تجدید نظر در بلاک چین اتریوم می‌تواند شبکه را در میان ارزهای دیجیتال در صدر قرار دهد (گر بتواند تجربه بهتری نسبت به گذشته برای سرمایه‌گذاران فراهم کند).

نسخه ۲ اتریوم چیست؟

نسخه ۲ اتریوم اصطلاح گسترده‌ای است که برای پوشش چندین پیشرفت در شبکه ارز دیجیتال اتریوم که برخی از مهم‌ترین موانع فنی آن را برطرف می‌کند، استفاده می‌شود. این یک ارتقای بزرگ برای شبکه اتریوم است که شبکه را از مدل اثبات کار (PoW) به سمت اثبات سهام (PoS) تغییر می‌دهد.

اتریوم ۲ یا ETH2 نامی غیررسمی است (بنیاد اتریوم ترجیح می‌دهد به اتریوم ۲ به عنوان لایه اجماع و اتریوم ۱ به عنوان لایه اجرایی اشاره کند).

اتریوم ۲ چقدر در مصرف انرژی صرفه جویی می‌کند؟

پس از تغییر مکانیزم اجماع از اثبات کار به اثبات سهام، مصرف انرژی در شبکه اتریوم ۹۹/۹۵ دردص کاهش می‌یابد. این نشان می‌دهد که وثیقه گذاری ۲ هزار برابر کارآمدتر از استخراج به روش قبلی است.

شاردینگ چیست؟

شاردینگ یک تکنیک پارتیشن بندی پایگاه داده است که شرکت‌های بلاک چین برای دستیابی به مقیاس پذیری از آن استفاده می‌کنند. این تکنیک شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا تراکنش‌های بیشتری را در ثانیه (TPS) پردازش کنند. شاردینگ کل شبکه یک شرکت بلاک چین را به پارتیشن‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند که به عنوان خرده‌ها (shards) شناخته می‌شوند. هر خرده از داده‌های خاص خود تشکیل شده است که آن را در مقایسه با سایر خرده‌ها متمایز و مستقل می‌کند. شاردینگ می‌تواند به کاهش تاخیر یا کندی شبکه کمک کند.

سخن آخر

اتریوم ۲، تغییر تکامل بخش این بلاک چین، در حال پیشرفت است. این بروزرسانی شبکه اتریوم را به سمت شبکه ای با عملکرد بهتر و در دسترس تر، سوق خواهد داد. این به‌روزرسانی‌ها وعده کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را می‌دهند و هدفشان این است که شبکه را از نظر انرژی کارآمدتر کنند و در عین حال سرعت پردازش تراکنش را افزایش و کارمزد آن را کاهش دهند. با این حال، اتریوم راه درازی برای برتری‌یافتن نسبت به رقبا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *