ویتامین P خود را دریافت کنید: چرا لذت بردن از آنچه می‌خورید اهمیت دارد؟

ویتامین P خود را دریافت کنید: چرا لذت بردن از آنچه می‌خورید اهمیت دارد؟

تقریباً همه پاسخی برای این سوال دارند: “غذای مورد علاقه شما چیست؟”
فهمیدن علت آن آسان است: انسان‌ها طوری طراحی شده‌اند که از غذا لذت ببرند. در واقع، برای بسیاری، خوردن‌ در ردیف بزرگترین لذت‌های زندگی قرار می‌گیرد!

علاوه بر تبدیل زمان صرف غذا به یک تجربه لذت‌بخش، لذت بردن‌ از غذا فواید قابل توجهی برای سلامتی نیز دارد. مزه کردن‌ غذا به هضم غذا کمک می‌کند، همچنین می‌تواند به بهبود رابطه شما با غذا و به غلبه بر اختلال در غذا خوردن‌ و موارد دیگر کمک کند.

در برخی موارد، دریافت مقدار کافی “ویتامین P” به اندازه محتویات بشقاب شما مهم است. به خواندن‌ ادامه دهید تا بفهمید چرا لذت بردن‌ از غذایی که می‌خورید اهمیت دارد. همراه زرد نیوز باشید.

روانشناسی پشت غذا خوردن‌ برای لذت

 سال‌ها‌ی زیادی، محققان موضوع  لذت بردن‌ از غذا خوردن‌ را مطالعه کرده‌اند. یافته‌های آن‌ها جذاب و تا حد زیادی دلگرم‌کننده است.

از نظر فیزیولوژیکی، لذتی که مردم از غذا می‌برند، هم در دهان و هم در مغز ما رخ می‌دهد.

آلتا استورچ، درمانگر، متخصص تغذیه، و ارائه دهنده معتبر Body Trust، توضیح می‌دهد: «لذت از هر نوع، از جمله لذت از غذا، منجر به آزاد شدن دوپامین در مغز می‌شود.»

او می‌گوید: «دوپامین اغلب به عنوان «هورمون احساس خوب» شناخته می‌شود، زیرا مسیرهای پاداش را در مغز فعال می‌کند که به ارتقای شادی، آرامش، انگیزه و تمرکز کمک می‌کند.

در واقع، برخی از تحقیقات قدیمی‌تر در سال 2011 نشان می‌دهد که افراد چاق ممکن است حساسیت دوپامین را مختل کرده باشند، که باعث می‌شود برای دستیابی به لذت کافی از غذا، پرخوری کنند.

با این حال، وقتی مغز به درستی کار می‌کند، لذت بردن‌ ما از غذا می‌تواند به مزایای فیزیکی منجر شود.

استورچ می‌گوید: «وقتی از غذایی که می‌خوریم لذت می‌بریم و دوپامین را تحریک می‌کنیم، در واقع آن را به طور مؤثرتری هضم و متابولیسم می‌کنیم. زمانی که ما در پاسخ به داشتن‌ یک تجربه لذت‌بخش از خوردن‌ آرامش داریم، سیستم عصبی ما به حالت استراحت و هضم می‌رود که به ما امکان می‌دهد کاملا مواد مغذی موجود در غذاهایی که می‌خوریم را تجزیه کرده و از آن‌ها استفاده کنیم.

خوردن‌ برای لذت می‌تواند باعث تغذیه سالم‌تر نیز بشود

یک بررسی سیستماتیک بزرگ از سال 2020، 119 مطالعه را در مورد ارتباط بین لذت غذا و رژیم غذایی سالم مورد بررسی قرار داد. پنجاه و هفت درصد از مطالعات ارتباط مطلوبی بین لذت خوردن‌ و نتایج رژیم غذایی یافتند.

به عنوان مثال، یک مطالعه از منبع معتبر 2015، لذت بیشتر از خوردن‌ را با وضعیت تغذیه بهتر مرتبط کرد. سایر مطالعات منبع معتبر بر اهمیت لذت بردن‌ از غذاهای سالم برای ترویج یک رژیم غذایی مغذی و متعادل تاکید کرده‌اند.

سارا گلد انزلوار، متخصص و مشاور تغذیه می‌گوید: «این باور وجود دارد که غذای «سالم» بی‌مزه است یا طعم خوبی ندارد، اما این درست نیست. زمانی که ما غذایی می‌خوریم که از آن لذت می‌بریم، رضایت بیشتر می‌شود، که در واقع می‌تواند کیفیت رژیم غذایی را بهبود بخشد و احتمال افراط یا پرخوری را کاهش دهد.»

غذاهایی که می‌خوریم، تغذیه‌ای برای احساس وجسم ما است

اگر غذا صرفاً سوخت باشد، زمان صرف غذا بسیار کسل‌کننده خواهد بود. غذا خوردن‌ شبکه گسترده‌ای را در سراسر تجربه بشری ایجاد می‌کند، از گرد هم آوردن‌ ما با عزیزان گرفته‌ تا ارتباط ما با میراث فرهنگی.

به طور خلاصه، غذا یک تغذیه عاطفی و همچنین جسمانی است. در اینجا برخی از راه‌ها وجود دارد که لذت بردن‌ از غذا می‌تواند بر خوب شدن روحیه شما تاثیر گذارد.

ارتباط اجتماعی را افزایش می‌دهد

مهمانی یا دورهمی خانوادگی بدون اینکه چیزی بخوریم چگونه خواهد بود؟

براساس یک مطالعه در سال 2015 و یک منبع معتبر در جوامع اجتماعی تایلند، از آنجایی که مردم از خوردن‌ وعده‌های غذایی در کنار دیگران لذت می‌برند، اغلب به افزایش احساس شادی کمک می‌کند.

باعث آرامش جسمی و روحی می‌شود

سوپ مرغ گرم که در هنگام بیماری‌ می‌خورید، ماکارونی که شما را به یاد مادربزرگتان می‌اندازد، یا دسر مورد علاقه‌ای که به نظر می‌رسد همیشه مورد علاقه‌تان است، غذاهایی مانند این‌ها راهی برای تقویت روحیه و آرامش بدن ما دارند.

انزلوار می‌گوید: «گاهی اوقات غذا حتی در پایان یک روز چالش‌برانگیز باعث آرامش می‌شود، که بسیاری از مردم آن را به عنوان خوردن‌ احساسی منفی تلقی می‌کنند. اما وقتی به خودمان اجازه می‌دهیم با غذا ارتباط برقرار کنیم و از آن لذت ببریم، فواید زیادی به همراه خواهد داشت.»

فرهنگ رژیم غذایی را می‌شکند

فرهنگ رژیم غذایی تعاریف متعددی دارد، اما یکی از ویژگی‌های این پیام‌رسانی در سطح اجتماعی این است که باید به غذاهایی که دوست دارید نه بگویید، به خصوص اگر کالری یا چربی بالایی داشته باشند.

انتخاب لذت بردن‌ آگاهانه از آنچه می‌خورید به شکستن‌ این ذهنیت مضر کمک می‌کند.

استورچ می‌گوید: «وقتی همه غذاها بدون قوانین مجاز هستند، از جمله خوشمزه‌ترین‌ها، بدن یاد می‌گیرد که به آنچه نیاز دارد اعتماد کند. ایجاد مجوز برای این غذاهایی که “بد” یا “غیر مجاز” نامیده‌ شده‌‌اند، گام مهمی در روند بهبودی است و می تواند به فرد کمک کند تا آرامش، اعتماد به نفس و آزادی بیشتری در مورد غذا احساس کند.»

لذت بردن‌ از غذا ما را با میراث فرهنگی‌مان پیوند می‌دهد

اینجاست که لذت بردن‌ از غذا می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

استورچ می‌گوید: فرهنگ و سنت به عنوان شکلی از ارتباط با دیگران و خودمان عمل می‌کند. محدود کردن یا انکار غذاهایی که باعث ایجاد ارتباط می‌شوند می‌تواند منجر به جدایی و تنهایی شود. با حذف غذاهای فرهنگی، نه تنها می‌گوییم که غذا «بد» است، بلکه می‌گوییم هویت زیربنایی مرتبط با غذا «بد» است.

پذیرفتن‌ این غذاها در نهایت می‌تواند احساس آزادی و تعلق ایجاد کند که سلامت روان شما را بهبود می‌بخشد.

لذت بردن‌ از غذایی که می‌خورید در مقابل غذا خوردن‌ احساسی

احتمالاً شنیده‌‌‌اید که خوردن احساسی ایده‌‌آل نیست.

روی آوردن به غذا برای مقابله با احساسات دشوار مانند استرس، عصبانیت یا غم و اندوه اغلب منجر به مصرف بیش از اندازه آن می‌شود و رابطه‌ای پرخطر را با غذا ایجاد می‌کند. گفته می‌شود، اگر از ایده خوردن برای لذت بردن استفاده می‌کنید، احتیاط کنید.

خوشبختانه، خوردن احساسی و خوردن برای لذت هم از نظر هدف و هم از نظر نتایج متفاوت است.

آنزلوار می‌گوید: «غذا خوردن احساسی زمانی است که مردم از غذا به عنوان راهی برای مقابله با احساسات مثبت یا منفی استفاده می‌کنند. غذا خوردن برای لذت، انتخاب غذایی برای لذت بردن از طعم، بافت و تجربه آن است، مانند زمانی که در تابستان برای بستنی به بیرون می‌روید یا یک سیب را مستقیماً از درخت در یک باغ می‌چینید و می‌خورید.»

یکی دیگر از تمایز اصلی بین این دو رفتار، ارتباطی است که شما نسبت با غذای خود احساس می‌کنید.

انزلوار توضیح می‌دهد: «اغلب، زمانی که مردم به طور احساسی غذا می‌خورند، ارتباط یا عدم ارتباط با غذا وجود دارد. وقتی برای لذت غذا می‌خورید، معمولاً یک ارتباط و لذت واقعی وجود دارد که از غذا دریافت می‌کنید.»

البته، هیچ مرز کاملاً مشخصی بین خوردن احساسی و خوردن برای لذت وجود ندارد و گاهی ممکن است این دو با هم همپوشانی داشته باشند.

با لذت بردن آگاهانه از غذایتان احساس گناه یا شرمندگی در شما باقی نخواهد ماند.

لذت + تغذیه، یک جفت عالی

چیزهای کوچکی در زندگی وجود دارد که لذت بردن از آن با لذت بردن از غذا مطابقت دارد. غذایی که مصرف می‌کنیم بدن ما را تغذیه می‌کند، روح ما را آرام می‌کند و جوانه‌های چشایی ما را خوشحال می‌کند.

برای اینکه لذت بیشتری را به میز خود بیاورید، سعی کنید از کوچک شروع کنید.

 توصیه می‌کنم: «وقتی یک وعده غذایی یا میان وعده درست می‌کنید، ببینید آیا کاری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا آن را حتی 10 درصد لذت‌بخش‌تر کنید. گاهی اوقات، ریختن مقداری پنیر بر روی سالاد، یا اضافه کردن شیر بیشتر برای رقیق کردن یک کاسه جو دوسر، می‌تواند تجربه غذا خوردن را از خوب به عالی تبدیل کند.

در نهایت، وقتی زمان غذا تمام شد، بپرسید: غذای شما چقدر لذت‌ به همراه داشت؟

چه احساسات مثبتی از ارتباط عاطفی با اقلام موجود در بشقاب شما حاصل شد؟ یادداشت‌های ذهنی که جمع آوری می‌کنید می‌تواند به خوشمزه‌تر شدن انتخاب‌های غذایی آینده شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *