خیانت در رابطه

دلیل خیانت در رابطه چیست؟

مقدمه

پی بردن به خیانت همسر یا پارتنر می‌تواند ویرانگر باشد. پس از این اتفاق ممکن است احساس آسیب، عصبانیت، غمگینی یا حتی بیماری جسمی داشته باشید. اما مهم تر از همه، ممکن است از خود بپرسید “چرا؟”

در این مقاله از زرد نیوز به این سوال پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه‌ باشید.

دلایل رایج خیانت

بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ و در مجله تحقیقات جنسی (The Journal of Sex Research) منتشر شد، به بررسی این موضوع پرداخت. این مطالعه با استفاده از یک نظرسنجی آنلاین از ۴۹۵ نفر که در یک رابطه عاشقانه خیانت کرده بودند، در مورد دلایل خیانت خود سوال کرد.

شرکت کنندگان شامل ۲۵۹ زن، ۲۱۳ مرد و ۲۳ نفر بودند که جنسیت خود را اعلام نکردند.

این افراد:

 • عمدتاً دگرجنسگرا بودند (۸۷/۹ درصد)
 • بیشتر نوجوان و جوان بودند (میانگین سنی ۲۰ سال بود)
 •  لزوماً در یک رابطه  نبودند (فقط ۵۱/۸ درصد گفته بودند که در نوعی رابطه عاشقانه هستند)

این مطالعه هشت عامل و انگیزه کلیدی را شناسایی کرد که در خیانت نقش دارند. البته، این عوامل دلیل هر نوع خیانت نمی‌باشند. اما آن‌ها یک چارچوب مفید برای درک بهتر اینکه چرا افراد خیانت می‌کنند، ارائه می‌دهند.

در اینجا نگاهی به این عوامل کلیدی و چگونگی ظهور آن‌ها در یک رابطه می‌اندازیم.

۱- عصبانیت یا انتقام

خیانت از روی انتقام

مردم گاهی از روی عصبانیت یا تمایل به انتقام خیانت می‌کنند.

شاید به تازگی متوجه شده‌اید که همسرتان خیانت کرده است. در این موقعیت مات و مبهوت هستید و احساس می‌کنید صدمه دیده‌اید. ممکن است بخواهید کاری کنید که همسرتان احساسات مشابهی را تجربه و دردهایی که در شما ایجاد کرده را درک کند. به عبارت دیگر، جمله “او به من صدمه زده، پس حالا من او را آزار خواهم داد” انگیزه (اغلب) خیانت‌های تلافی جویانه است.

خیانت با انگیزه عصبانیت ممکن است به دلایلی غیر از انتقام رخ دهد، از جمله:

 • ناامیدی در یک رابطه، زمانی که به نظر می‌رسد پارتنرتان، شما یا نیازهای شما را درک نمی‌کند.
 • عصبانیت از پارنتری که زیاد پیش شما نیست.
 • عصبانیت از این که پارتنرتان چیزی برای عرضه ندارد، چه از نظر جسمی و چه از نظر احساسی.
 • احساس عصبانیت یا ناامیدی پس از یک مشاجره.

صرف نظر از علت اصلی، خشم می‌تواند به عنوان یک محرک قوی برای صمیمی شدن با شخص دیگری عمل کند.

۲- کمرنگ شدن عشق

خیانت از روی عشق کمرنگ

احساس نشاط آور عشق معمولاً برای همیشه دوام نمی‌آورد. وقتی برای اولین بار عاشق کسی می‌شوید، ممکن است حتی با یک پیام از طرف او ذوق کنید و خوشحال شوید.

اما شدت این احساسات معمولاً با گذشت زمان از بین می رود. مطمئناً عشق پایدار و پایدار وجود دارد. اما این پروانه های اولین تاریخ فقط شما را تا این حد دور می کنند.

هنگامی که شور و هیجان محو شد، ممکن است متوجه شوید که عشقی وجود ندارد. یا شاید متوجه شوید که عاشق شخص دیگری هستید. این می‌تواند ترک رابطه‌ای را که هنوز حس خانواده، دوستی، ثبات و امنیت را فراهم می‌کند، سخت‌تر کند. اما ماندن در یک رابطه بدون عشق، ممکن است منجر به تمایل به تجربه دوباره عشق و انگیزه خیانت شود.

 به خاطر داشته باشید که کمرنگ شدن عشق به این معنی نیست که شما یکدیگر را دوست ندارید.

۳- عوامل و فرصت‌های تصادفی

داشتن فرصتی برای خیانت می‌تواند احتمال خیانت را بیشتر کند. این بدان معنا نیست که همه کسانی که فرصت خیانت دارند، این کار را انجام خواهند داد. عوامل دیگر اغلب (اما نه همیشه) به انگیزه خیانت می‌افزایند.

این سناریو را در نظر بگیرید: شما از فاصله‌ای که اخیرا در رابطه‌تان ایجاد شده ناراحت هستید و با احساس اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می‌کنید. یک روز، یکی از همکارانی که با او دوست شده‌اید، شما را به تنهایی گیر می‌آورد و می‌گوید: «من واقعاً جذب تو شده‌ام. بیا یه وقت دور هم جمع بشیم.”

اگر فقط یک یا دو عامل دخیل باشند، ممکن است خیانت را انتخاب نکنید. اما این ترکیبی از عوامل محرک مانند فاصله در رابطه، احساسات شما در مورد ظاهرتان و توجه همکارتان  است که می‌تواند احتمال خیانت را بیشتر کند.

سناریوهای دیگر

برخی از عوامل تصادفی و موقعیتی نیز می‌توانند خیانت را حتی در یک رابطه قوی و رضایت بخش بیشتر کنند، از جمله:

 • مست کردن و سکس با یک غریبه.
 • میل به راحتی بدنی بعد از یک اتفاق ناراحت کننده.
 • زندگی یا کار در محیطی که در آن تماس فیزیکی و ارتباط عاطفی زیادی وجود دارد.

۴- مشکل در ارتباط با یکدیگر

افرادی که با تعهد داشتن مشکل دارند، بیشتر احتمال دارد که خیانت کنند. به علاوه، تعهد برای همه معنی یکسانی ندارد.

این امکان وجود دارد که دو نفر در یک رابطه، ایده‌های بسیار متفاوتی در مورد وضعیت رابطه داشته باشند، مانند اینکه آیا این رابطه معمولی، انحصاری و غیره است.

همچنین ممکن است کسی را واقعا دوست داشته باشید و همچنان از تعهد به او بترسید. در این مورد، یکی از دو طرف ممکن است به عنوان راهی برای اجتناب از تعهد، خیانت کند، حتی اگر واقعاً ترجیح دهد در رابطه بماند.

دلایل دیگر خیانتِ ناشی از عدم تعهد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عدم علاقه به تعهد بلند مدت
 • دوست داشتن یک رابطه معمولی تر
 • خواستن راهی برای خروج از یک رابطه

۵- نیازهای برآورده نشده

گاهی اوقات، نیازهای عاطفی یک یا هر دو طرف در یک رابطه برآورده نمی‌شود. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند در رابطه باقی بمانند، چراکه اغلب امیدوارند که اوضاع بهبود یابد، به خصوص اگر رابطه به شکل دیگری رضایت بخش باشد.

اما نیازهای برآورده نشده می تواند منجر به ناامیدی شود، که در صورت عدم بهبود وضعیت ممکن است بدتر شود. این می‌تواند انگیزه‌ای برای برآورده کردن این نیازها در جای دیگر ایجاد کند.

نیازهای جنسی برآورده نشده ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که:

 • دو طرف میل جنسی متفاوتی داشته باشند.
 • یکی از دو طرف نمی‌تواند رابطه جنسی داشته باشد یا علاقه‌ای به رابطه جنسی ندارد.
 • یک یا هر دو طرف اغلب اوقات خود را دور از خانه می‌گذرانند.

نیازهای عاطفی برآورده نشده نیز می‌تواند انگیزه خیانت باشد. تعریف خیانت عاطفی ممکن است دشوار باشد، اما عموماً به موقعیتی اشاره دارد که در آن فردی انرژی عاطفی زیادی را به جز همسر خود روی شخصی دیگر سرمایه گذاری می‌کند.

اگر به نظر می‌رسد که همسر شما علاقه‌ای به طرز تفکر و احساس‌تان ندارد، ممکن است وقت خود را با فردی بگذرانید که به آن‌ها علاقه مند است. این می‌تواند منجر به یک ارتباط صمیمی با آن فرد شود که شبیه یک رابطه است.

۶- میل جنسی

نیاز‌های جنسی

تمایل افراد برای داشتن رابطه جنسی، می‌تواند برخی را به خیانت تشویق کند. عوامل دیگر، از جمله فرصت یا نیازهای جنسی برآورده نشده، ممکن است در خیانت که با انگیزه میل جنسی است، نقش داشته باشند.

اما کسی که می خواهد رابطه جنسی داشته باشد ممکن است بدون هیچ انگیزه دیگری به دنبال فرصت‌هایی برای انجام این کار باشد.

حتی افرادی که روابط جنسی رضایت بخشی دارند ممکن است همچنان بخواهند با افراد دیگر رابطه جنسی بیشتری داشته باشند. این ممکن است ناشی از سطح بالایی از میل جنسی باشد، نه لزوماً مسائل جنسی یا کمبود عاطفه در رابطه.

۷- تنوع طلبی

در مورد یک رابطه، تنوع طلبی اغلب به رابطه جنسی مربوط می‌شود. به عنوان مثال، ممکن است شخصی علاقه مند به امتحان انواع سکس‌هایی باشد که همسرش به آن علاقه‌ای ندارد، حتی اگر این زوج بسیار باهم تفاهم داشته باشند.

تنوع همچنین ممکن است به معانی زیر باشد:

 • مکالمات یا روش‌های مختلف صحبت و ارتباط
 • فعالیت‌های غیر جنسی مختلف
 • جذب شدن به افراد دیگر
 • روابط با افراد دیگر علاوه بر همسر فعلی خود

جذب شدن به دیگران، یکی دیگر از بخش‌های بزرگ تنوع است. افراد می‌توانند جذب انواع مختلفی از افراد شوند و این امر، لزوما فقط به خاطر اینکه که شما در یک رابطه هستید متوقف نمی‌شود. برخی از افراد در روابط تک همسری ممکن است کار سختی داشته باشند. چراکه نمی‌توانند فقط به یک نفر جذب شوند.

۸- عزت نفس پایین

افزایش عزت نفس نیز می‌تواند تبدیل به انگیزه‌ای برای خیانت شود.

رابطه جنسی با یک فرد جدید می‌تواند منجر به احساسات مثبت به خود شود. ممکن است با این عمل، احساس قدرت، جذابیت، اعتماد به نفس یا موفقیت پیدا کنید.  در نتیجه، این احساسات می‌توانند عزت نفس شما را افزایش دهند.

بسیاری از افرادی که به دلیل کمبود عزت نفس خیانت می‌کنند، همسری با محبت و حمایت کننده‌ای دارند که دلسوز و مشوق آن‌ها می‌باشد. اما این افراد ممکن است فکر کنند، “همسرم باید این را بگویند” یا ” همسرم فقط نمی‌خواهند من احساس بدی داشته باشم.”

از سوی دیگر، خیلی‌ها شنیدن تعریف و تمجید از یک فرد جدید را متفاوت و هیجان انگیز می‌دانند. ممکن است این تعریف و تمجید‌ها برای کسی که عزت نفس پایینی دارد، واقعی تر به نظر برسد. بنابراین فرض کند که از آنجایی که فرد جدید با آن‌ها در رابطه نیست، بنابراین دلیلی برای دروغ گفتن یا اغراق ندارد.

ترمیم آسیب

اگر بخواهیم یک نکته مهم از این مطالعه برداشت کنیم، این است که خیانت اغلب ربطی به شخص دیگر ندارد.

بسیاری از افرادی که خیانت می‌کنند، همسر خود را دوست دارند و هیچ تمایلی به آزار دادن آنها ندارند. تا حدودی به همین دلیل است که برخی افراد برای اینکه همسرشان از خیانت آن‌ها بویی نبرد، تمام تلاش خود را می‌کنند. با این حال، خیانت‌ می‌تواند آسیب قابل توجهی به یک رابطه وارد کند. خیانت نباید به معنای پایان یک رابطه باشد، اما حرکت رو به جلو مستلزم تلاش است.

اگر همسرتان خیانت کرده است

اگر به شما خیانت شده باشد، ممکن است هنوز از این اتفاق در شوک باشید. ممکن است بخواهید هر کاری که لازم است برای ترمیم رابطه انجام دهید. یا شاید شما علاقه‌ای به ماندن در رابطه ندارید.

اگر مطمئن نیستید که چگونه با این وضعیت برخورد کنید، موارد زیر می‌توانند کمک کننده باشند:

 • با همسر خود در مورد آنچه اتفاق افتاده صحبت کنید. برای صحبت، یک مشاور خانواده یا یک فرد بی‌طرف را در نظر بگیرید. پیدا کردن انگیزه‌های همسرتان ممکن است به شما در تصمیم‌گیری کمک کند، اما به طور کلی توصیه می‌شود که از جزئیات بی‌معنای اتفاق اجتناب کنید.
 • از همسر خود بپرسید که آیا می‌خواهد رابطه را ادامه دهد. برخی از افراد به این دلیل که می‌خواهند رابطه را پایان دهند، خیانت می‌کنند، بنابراین مهم است که بفهمیم چه احساسی دارد.
 • از خود بپرسید که آیا می‌توانید دوباره به همسر خود اعتماد کنید؟ ممکن است بازسازی اعتماد زمان بر باشد و همسرتان احتمالاً از این واقعیت آگاه است. اما اگر می‌دانید که دیگر هرگز نمی‌توانید به او اعتماد کنید، احتمالاً نمی‌توانید رابطه را ترمیم کنید.
 • از خود بپرسید که آیا هنوز رابطه را می‌خواهید؟ آیا واقعاً همسر خود را دوست دارید و می خواهید روی مسائل اساسی کار کنید؟ یا می‌ترسید با شخص جدیدی شروع کنید؟ آیا فکر می‌کنید این رابطه ارزش ترمیم کردن دارد؟
 • با یک مشاور صحبت کنید اگر می‌خواهید بعد از خیانت روی یک رابطه کار کنید. مشاوره خانواده بسیار توصیه می‌شود، اما درمان فردی نیز می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات و عواطف خود را در مورد این اتفاق سامان دهید.

اگر شما به همسرتان خیانت کرده‌اید

اگر این شما هستید که خیانت کرده‌، مهم است که انگیزه‌های خود را به دقت در نظر بگیرید و با همسرتان گفتگوی صادقانه داشته باشید. همسر شما ممکن است بخواهد یا نخواهد رابطه را ترمیم کند. و شما باید به تصمیم او احترام بگذارید، حتی اگر می‌خواهید با هم بمانید.

پیشنهاد

کمی زمان بگذارید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا هنوز مایل به ادامه رابطه هستید؟ اگر خیانت شما ناشی از تمایل به ترک رابطه بوده است، بهتر است فوراً در مورد این واقعیت با شریک زندگی خود صادق باشید. در مورد انگیزه خود مطمئن نیستید؟ برای درک بهتر آن با یک درمانگر صحبت کنید.
 • آیا می‌توانید دلایل خیانت را بررسی کنید؟ درمان فردی، مشاور خانواده و ارتباط بهتر همگی می‌توانند به بهبود رابطه کمک و احتمال خیانت در آینده را کمتر کنند. اما اگر به این دلیل خیانت کرده‌اید که همسرتان علاقه به نوع خاصی از رابطه جنسی ندارد یا به این دلیل که هرگز در خانه نبوده، به این فکر کنید که اگر همان موقعیت دوباره تکرار شود چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا می‌توانید با آن‌ها در مورد تمایل به خیانت به جای اینکه واقعاً آن را انجام دهید، صحبت کنید؟
 • آیا خود را محتمل خیانت دوباره می‌بینید؟ خیانت می‌تواند باعث درد، دلشکستگی و ناراحتی عاطفی شود. اگر فکر می‌کنید ممکن است دوباره خیانت کنید، قول ندهید که وفادار باشید. در عوض، به شریک زندگی خود بگویید که فکر نمی‌کنید بتوانید متعهد شوید.
 • آیا می‌توانید به درمان کردن خود متعهد شوید؟ اگر به شریک زندگی خود خیانت کرده‌اید، درمان فردی می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر در مورد دلایل آن چه اتفاق افتاده است مطلع شوید. مشاور خانواده همچنین می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا رابطه را با هم بازسازی کنید. هر دو روش پس از خیانت به شدت توصیه می‌شود. البته اگر در مورد بازگرداندن اوضاع به مسیر اصلی خود جدی هستید.

سخن آخر

ممکن است برای توصیف افراد خیانتکار، عبارت “یک بار خیانتکار، همیشه خیانتکار” را شنیده باشید. اما در حالی که برخی افراد مکرراً خیانت می‌کنند، برخی دیگر این کار را مجددا انجام نمی‌دهند.

تلاش برای جبران خیانت اغلب می‌تواند یک رابطه را تقویت کند. اما برای شما و شریک زندگیتان ضروری است که در مورد آنچه که می‌توانید و نمی‌توانید در رابطه خود به آن متعهد بمانید صادق باشید و در آینده بی رودربایستی باهم صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *