عزت نفس

چرا داشتن عزت نفس مهم است

مقدمه

به راحتی می‌توان اهمیت عزت نفس را نادیده گرفت. با این حال، داشتن نگرش مثبت به خودتان باعث می‌شود مراقبت از خودتان می‌گردد. به احتمال زیاد همه ما این توصیه را شنیده‌ایم که به خودتان ایمان داشته باشید. برای خود ارزش قائل شوید و اینکه تا خودتان را دوست نداشته باشید نمی‌توانید دیگران را کاملاً دوست داشته باشید. باید بدانید همه اینها حقیقت دارد. اما این دقیقاً در زندگی واقعی به چه معناست؟ در اصل، برای داشتن یک زندگی موفق و شاد عزت نفس بالا ضروری است. اما دقیقاً چگونه متوجه شویم که عزت نفس ما به اندازه کافی بالا است؟ در ادامه، توضیح می‌دهیم عزت نفس چیست، چرا اهمیت دارد و چگونه می‌توان آن را تقویت کرد.

عزت نفس چیست؟

برای داشتن عزت نفس بالا، مهم است که در ابتدا بدانیم به چه معناست.

عزت نفس‌ یعنی احترام گذاشتن و تحسین خودتان. انجمن روانشناسان آمریکا عزت نفس را میزان مثبت‌نگری فرد نسبت به ویژگی‌های شخصیت خودش تعریف می‌کند. فردی که عزت نفس‌ بالا دارد نه تنها خود را دوست دارد. بلکه به خود عشق، ارزش، عزت و احترام می‌بخشد. عزت نفس مثبت همچنین به این معنی است که به توانایی خودتان (برای یادگیری، دستیابی و کمک به جهان) و استقلال برای انجام کارها به تنهایی اعتقاد داشته باشید. این بدان معناست که فکر می کنید ایده‌ها، احساسات و نظرات شما ارزش دارد.

به عبارت دیگر، عزت نفس‌ احساسی است که شما نسبت به خودتان (درون و بیرون) دارید. و شامل آنچه در مورد خود فکر می‌کنید و نحوه ارتباط شما با دیگران می‌شود. همچنین احساسات دیگران نسبت به شما در شکل‌گیری آن نقش دارند. به همین دلیل است که کسانی که در موقعیت‌های خشونت‌آمیز قرار دارند یا آسیب‌هایی را تجربه کرده‌اند (به ویژه در دوران کودکی)، به طور همزمان و در آینده، دارای عزت نفس پایین هستند.

عزت نفس به طور کامل به یک چیز یا مجموعه‌ای از افکار وابسته نیست. بلکه، عزت نفس‌ شامل شخصیت، دستاوردها، استعدادها، توانایی‌ها، سابقه، تجربیات، روابط و بدن فیزیکی و همچنین نحوه درک شما از محیط می‌شود.

هر فرد ممکن است هنگام شکل گیری تصویری از خود و احساسی که دارد بر موضوعات خاصی مانند ظاهر، وضعیت رابطه، استعدادها یا موفقیت‌های حرفه‌ای (یا فقدان آن‌ها) که بر عزت نفس‌ نیز تأثیر می گذارند بیشتر تأکید کند.

عزت نفس در مقابل افسردگی

همچنین توجه داشته باشید که اعتماد به نفس پایین همان افسردگی نیست. در حالی که این دو مفهوم با هم همپوشانی دارند. و عزت نفس پایین یک عامل مهم که در ایجاد افسردگی نقش دارد.

اما باید بدانید که افسردگی یک وضعیت سلامت روانی است که بر ذهن و بدن تأثیر می‌گذارد. در حالی که عزت نفس طرز فکر و احساس شما در مورد خودتان را توصیف می‌کند. همچنین معمولا عزت نفس‌ همیشه پایدار نیست. و با توجه به رفتارهای دیگران تغییر می‌کند.

به خاطر داشته باشید که عزت نفس‌ بالا یا پایین تحت تاثیر عوامل زیادی است. که برخی از آن‌ها در کنترل شما هستند و برخی دیگر نه.

بخوانید: “راهکارهایی برای بهبود شرایط زندگی

اعتماد به نفس بالا

عزت نفس بالا به طور کلی به این معناست که نسبت به خودتان نظر مثبت دارید. این بدان معنا نیست که شما همه چیز را در مورد خودتان دوست دارید یا فکر می‌کنید که کامل هستید. برعکس، کسانی که از عزت نفس‌ بالایی دارند. معمولا از خود انتقاد می‌کنند و بخشی از ویژگی‌های را که دارند را قبول ندارند. عزت نفس‌ بالا بسته به شرایط می‌تواند متغیر باشد.

با این حال، اگر عزت نفس بالایی دارید، افکار مثبت در مورد شما بیشتر از منفی است. و افکارمنفی باعث نمی‌شود که ارزش خود را به عنوان یک شخص نادیده بگیرید.

در واقع، عزت نفس بالا یک چارچوب ذهنی است که به شما این امکان را می‌دهد برای نقاط قوت خود خوشحال شوید. و نقاط ضعف خود را به چالش بکشید و احساس خوبی نسبت به خود و زندگیتان داشته باشید. این به شما این امکان را می‌دهد که در فراز و نشیب های روزانه خسته نشوید. زیرا برای خود ارزش قائل هستید و به خود اعتماد دارید.

عزت نفس بالا همچنین به شما کمک می کند بفهمید که هر چیزی که در دنیا اتفاق می‌افتد مربوط به شما نیست. و به هر چیزی واکنش شدید نشان ندهید. عزت نفس‌ بالا به شما اجازه می دهد فراتر از خودتان را ببینید و از جایگاه خود در جهان اطمینان داشته باشید.

جالب اینجاست که داشتن عزت نفس بالا همیشه با شرایط یا ویژگی‌هایی فرد مطابقت ندارد. بلکه بستگی به احساستان نسبت به خودتان دارد. به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که جذابیت بدنی باعث عزت نفس‌بالا نمی‌شود. در واقع، یک مطالعه نشان داد که نوجوانان با “جذابیت چهره” در رتبه‌بندی عزت نفس‌ پایین تر از همسالان خود بودند. به عبارت دیگر، شخصی شغل عالی، شریک زندگی زیبا، اندام متناسب و زیبایی دارد لزوما عزت نفس‌ بالایی ندارد.

دلیل اهمیت عزت نفس بالا

به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، داشتن اعتماد به نفس بالا کلید سلامت روانی است. عزت نفس بالا اهمیت دارد زیرا به شما کمک می‌کند مهارت های مقابله‌ای را توسعه دهید، مشکلات را کنار بگذارید و نکات منفی خود را بپذیرید. اگر عزت‌ نفس بالایی داشته باشید، خود را سرزنش نمی‌کنید و توانایی‌های خود را نادیده نمی‌گیرد. شما همچنین بهتر می‌توانید با استرس، اضطراب و فشار مدرسه، محل کار، خانه یا همسالان خود کنار بیایید.

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند بیشتر در معرض احساسات منفی نسبت به خود هستند. در حقیقت، تحقیقات نشان‌ می‌دهد که احساس مثبت و احترام به خودتان، به ویژه در دوران کودکی، به شما در سازگاری با چالش‌های زندگی کمک زیادی می‌کند.

راه‌های ارتقاء عزت نفس

همانطور که متوجه شدید، عزت نفس نقش مهمی در داشتن زندگی موفق دارد. ما در ادامه به شما می‌گوییم چگونه عزت نفس خود را افزایش دهید.

تعریف و تمجید را بپذیرید

به جای اینکه مسیر تعریف و تمجید را تغییر دهید، آن را بشنوید و قبول کنید که در برخی از کارها شما خوب هستید. جالب اینکه تحقیقات نشان می‌دهد که مشکل در پذیرش تعریف و تمجید مستقیماً با عزت نفس پایین ارتباط دارد.

به خودتان استراحت دهید

خودتان را به خاطر اشتباهات ببخشید و خود را برای هرکاری بیش از اندازه نکوهش نکنید. هیچ کس کامل نیست یا همه چیز را در مورد وجودیتشان را دوست ندارند. بنابراین هر کسی ممکن است اشتباه کند. مهم این است که اشتباه خود را بپذیرید و سعی کنید که آن را برطرف سازید.

خودتان را دوست داشته باشید

خودتان را به همراه همه نواقص و خوبی‌های که دارید دوست داشته باشید. هر شخصی ممکن است چیزهای داشته باشد که دوست داشته باشد تغییر کند یا متفاوت باشد. هم افراد از خودشان راضی نیستند. اما به هر حال خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان احترام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.