نوسان بیت کوین

چرا بیت کوین نوسان دارد؟

مقدمه

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ در دسترس عموم قرار گرفت و در حدود سال ۲۰۱۰ زمانی که قیمت یک توکن آن از کسری از یک دلار به ۰/۰۹ دلار رسید به محبوبیت رسید. از آن زمان، قیمت آن ده‌ها هزار دلار افزایش یافته و روندی پر نوسان را طی کرده است. (گاهی اوقات در عرض چند روز هزاران دلار افزایش یا کاهش می‌یابد). دلایل متعددی وجود دارند که چرا بیت کوین تا به حال چنین قیمت‌های پر نوسانی داشته است. درک عواملی که بر قیمت بیت کوین در بازار تأثیر می‌گذارد می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا در آن سرمایه گذاری و معامله کنید یا به تماشای تحولات آن ادامه دهید. با ادامه این مقاله از زرد نیوز همراه باشید.

نکات مهم

  • مانند بسیاری از کالاها، دارایی‌ها، سرمایه گذاری‌ها یا سایر محصولات، قیمت بیت کوین به شدت به عرضه و تقاضا بستگی دارد.
  • بیت کوین به عنوان یک دارایی که در بین سرمایه گذاران و معامله گران به سرعت پذیرفته شد، حدس و گمان در مورد تغییرات قیمت نقش مهمی در ارزش بیت کوین در هر لحظه ایفا می‌کند.
  • رسانه‌ها، اینفلوئنسرها، غول‌های صنعت صاحب نظر و طرفداران معروف ارزهای دیجیتال نگرانی‌هایی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند که منجر به نوسانات قیمت می‌شود.

عرضه و تقاضای بیت کوین

میزان عرضه و تقاضا، بیش از هر عامل دیگر بر قیمت هر کالا تاثیر می‌گذارد. ارزش بازار بیت کوین بیش از هر چیز متأثر از تعداد سکه‌های در گردش و مبلغی که مردم حاضر‌اند برای خرید آن بپردازد می‌باشد. توسعه‌دهندگان بیت کوین، محدودیت ۲۱ میلیونی را برای تعداد سکه‌های در گردش آن تعیین کرده‌اند. با نزدیک‌شدن تعداد سکه‌های در گردش به این عدد، قیمت بیت کوین احتمالا افزایش می‌یابد.

پیش بینی اینکه وقتی تعداد سکه‌ها به محدوده نهایی خود برسند چه اتفاقی برای قیمت ها می‌افتد دشوار است. گفتنی است که در آن زمان دیگر هیچ سودی در استخراج بیت کوین وجود نخواهد داشت. از آنجایی که بازیگران بزرگ مالی برای مالکیت هر چه بیشتر بیت کوین در حالی که عرضه کاهش می‌یابد رقابت می‌کنند، قیمت بیت کوین احتمالاً در پاسخ به هر اقدامی که انجام می‌دهند، نوسان خواهد کرد.

اقدامات سرمایه گذار بیت کوین

تقاضای بیت کوین به عنوان محبوب ترین ارز دیجیتال، افزایش می‌یابد زیرا عرضه آن محدودتر می‌شود. سرمایه‌گذاران بلند مدت و ثروتمندتر،  بیت‌ کوین‌های خود را نگه می‌دارند و مانع از آن می‌شوند که افراد با دارایی‌های کمتر، به بیت کوین‌های بیشتر دسترسی داشته باشند. بر اساس گزارش دفتر ملی پژوهش اقتصادی (National Bureau of Economic Research)، تا پایان سال ۲۰۲۰، یک سوم کل بیت‌ کوین‌های موجود در اختیار فقط ده هزار سرمایه‌گذار برتر بوده است. کارگزاران و سایر موسسات مالی به شدت در تلاش هستند تا از کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برای اوراق بهادار با پشتوانه بیت کوین تأییدیه بگیرند (با طراحی اوراق بهادار بیشتر، مؤسسات و سرمایه‌گذاران بزرگ تعداد بیشتری بیت کوین نگه خواهند داشت.)

نهنگ‌های بیت کوین

با این حال، نوسانات بیت کوین نیز تا حدی توسط این سرمایه گذاران هدایت می‌شود. مشخص نیست که چگونه نهنگ‌های (Whale) بیت‌ کوین (سرمایه‌گذارانی که دارایی‌های بیت‌ کوین آن‌ها ده‌ها میلیون یا بیشتر است) دارایی‌های بزرگ خود را بدون تأثیر بر قیمت بازار بیت‌ کوین به ارزهای فیات تبدیل می‌کنند. اگر نهنگ‌ها به طور ناگهانی شروع به فروش دارایی‌های بیت کوین خود کنند، قیمت‌ها به شدت کاهش می‌یابد زیرا سایر سرمایه گذاران نیز وحشت زده می‌شوند.

اکثر صرافی‌ها برای نقد‌کردن بیت کوین محدودیت‌هایی روزانه دارند. این محدودیت‌ حدود ۵۰ هزار دلار در روز می‌باشد. سرمایه‌ گذارانی که هزاران بیت‌ کوین دارند، ممکن است نتوانند دارایی‌های خود را به سرعت نقد کنند تا از ضررهای بزرگ جلوگیری کنند. اگر قیمت بیت کوین همچنان در حدود ۵۰ هزار دلار باشد، یک سرمایه گذار بزرگتر فقط می‌تواند روزانه یک سکه نقد کند.

سرمایه‌گذاران دیگر ممکن است شروع به فروش بیت کوین خود کنند و قیمت‌ها قبل از اینکه هر کسی بتواند سکه‌های خود را با بیش از ۵۰ هزار دلار بفروشد، به شدت کاهش می‌‌یابد که منجر به زیان‌های بزرگ و سریع می‌شود.

ذخیره ارزش (Store of Value)

نوسانات بیت کوین نیز تا حدی ناشی از اعتقاد متفاوت به کاربرد آن به عنوان ذخیره ارزش و روش انتقال ارزش است. ذخیره ارزش کارکردی از یک دارایی است که می‌تواند در آینده ذخیره، بازیابی یا مبادله شود و در زمان بازیابی به طور قابل پیش بینی مفید واقع شود. بسیاری از سرمایه گذاران بر این باورند که بیت کوین ارزش خود را حفظ می‌کند و به رشد خود ادامه می‌دهد. و از آن می‌توان به عنوان سپری در برابر تورم، و جایگزینی برای ذخیره‌های ارزش سنتی مانند طلا یا سایر فلزات استفاده کرد.

نکته

تکنولوژی‌های در حال ظهور مانند امور مالی غیرمتمرکز و متاورس می‌توانند قدرت بیت کوین در ماندگاری در بازار را آزمایش کنند. اما این سوال باقی است که آیا بیت کوین در این سیستم‌ها کاربردی دارد یا خیر؟ آیا نوسان بیت کوین بیشتر خواهد شد؟

بیت کوین در اخبار

اخبار و رسانه‌ها، کسب‌ و کارهایی هستند که برای خوانندگان و بینندگان خود نیاز به محتوا دارند. این در حالی است که اغلب اطلاعات و پیش‌بینی‌هایی‌ آن‌ها را “متخصصانی” ارائه می‌کنند که همیشه شواهدی برای تأیید آن‌ پیش‌بینی‌ها ندارد.

بعید نیست که از فردی که بشدت جذب بیت کوین است و در آن سرمایه‌گذاری کرده بشنویم که قیمت بیت کوین ده‌ها هزار دلار افزایش می‌یابد. برخی دیگر، ارزهای دیجیتال تازه اختراع‌شده را تبلیغ می‌کنند تا سعی کنند سهم بازار را از بیت کوین بگیرند. با این حال، بیشتر این توجه و تبلیغات رسانه‌ای برای تأثیرگذاری بر قیمت بیت کوین، به نفع افرادی است که تعداد زیادی سکه دارند.

هنگامی که رسانه‌ها در اواخر اکتبر ۲۰۲۱ از ایجاد ETF (صندوق قابل معامله در بورس) شرکت پروشر (Proshare) خبر دادند، قیمت بیت کوین طی چند هفته آينده به شدت افزایش یافت. سرمایه گذاران از این فرصت برای قرار‌دادن این ارز دیجیتال در یک صرافی رسمی استفاده کردند. این امر باعث شد تا قیمت بیت کوین به بیش از ۶۹ هزار دلار برسد.

پس از اینکه این هیاهو از بین رفت و سرمایه گذاران متوجه شدند که این ETF از طریق قراردادهای آتی (future congrats) که در بازار کالا معامله شده‌اند با بیت کوین مرتبط است، قیمت‌ها به محدود ۵۰ هزار دلار کاهش یافت.

قانونمندی بیت کوین

شایعات در مورد قانونمند‌شدن بیت کوین، در کوتاه مدت روی قیمت آن تاثیر می‌گذارد، اما اهمیت این تأثیرات هنوز در حال تحلیل و بررسی است.

دیدگاه‌های سازمان‌های دولتی در مورد ارز دیجیتال نیز می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سازمان خدمات درآمد داخلی (IRS) بیت کوین را یک ارز مجازی قابل تبدیل می‌داند زیرا می‌توانید آن را به پول نقد تبدیل کنید. این سازمان همچنین اگر بیت کوین را به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده کنید، آن را یک دارایی سرمایه‌ای در نظر می‌گیرد. علاوه بر این، اگر بیت کوین استخراج می‌کنید، باید آن را به عنوان درآمد گزارش کنید. این گزارش باید بر اساس ارزش بازار بیت کوین در تاریخ استخراج باشد.

دولت و بانک مرکزی چین در سال ۲۰۲۱ اعلام کردند که تمامی معاملات یا تسهیلات ارزهای دیجیتال غیرقانونی هستند. استخراج بیت کوین پس از جلسه دو سازمان چینیِ کمیته ملی ثبات مالی و شورای توسعه در ماه می، منجر به تعطیلی گسترده مزارع استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور شد. شایعاتی مبنی بر تلاش دولت چین برای ممنوعیت  ماینینگ در این کشور، قبلاً باعث کاهش قیمت‌ این ارز دیجیتال شده بود (اما پس از انتشار نتیجه جلسه کمیته در ماه می، قیمت بیت‌کوین تا آگوست ۲۰۲۱ به حدود ۲۹۷۰۰ دلار کاهش یافت؛ زیرا ماینرها در حال تلاش برای جابجایی بودند).

بیت کوین هنوز یک ارز نوپا می‌باشد

طلا برای مدت بسیار طولانی است که به عنوان وسیله مبادله مورد استفاده قرار گرفته است. به این ترتیب، از نظر قیمت، تقاضا و عرضه، طلا یک کالای قابل قبول و با ثبات است. به همین ترتیب، ارز‌های فیات نیز مدتی است که وجود داشته‌اند. با اینکه نرخ ارز بین کشورها در نوسان است و تا حدودی بی ثبات می‌باشد، ارزش آن‌ها تا حدی و بر اساس کشور صادرکننده و شرایط اقتصادی آن قابل پیش بینی است.

از زمان تولد بیت کوین زمان زیادی نمی‌گذرد و هنوز در مرحله کشف قیمت است. این بدان معناست که سرمایه‌گذاران، کاربران و دولت‌ها باید با مشکلات و نگرانی‌های اولیه کنار بیایند تا زمانی که قیمت‌ها تثبیت شود (البته اگر به یک نقطه با ثبات برسد).

چرا بیت کوین پر نوسان است؟

نوسان قیمت بیت کوین تحت تأثیر عرضه و تقاضا، احساسات سرمایه گذاران و کاربران، مقررات دولتی و تبلیغات رسانه‌ای است. همه این عوامل در ایجاد نوسان قیمت با هم مرتبط هستند.

قیمت بیت کوین چقدر می‌تواند افزایش پیدا کند؟

کم پیش می‌آید که اخبار ارز دیجیتال را دنبال کنید و نبینید که یک سرمایه گذار یا یک طرفدار بیت کوین از افزایش قیمت آنچنانی آن حرف نزند. متاسفانه مشخص نیست که قیمت بیت کوین چقدر کاهش یا افزایش خواهد یافت.

آیا خرید بیت کوین یک سرمایه‌گذاری امن است؟

شما می‌توانید بیت کوین را از صرافی‌های نرود قبول دولت مانند کوین بیس (Coinbase) خریداری کنید. اگر به دنبال این هستید که بیت کوین را به عنوان یک دارایی نگه دارید یا آن را به عنوان یک سرمایه رشد دهید، باید بگوییم که بیت کوین پر نوسان و بی ثبات است. هیچ تضیمنی برای سودهی، یا بازگشت سرمایه وجود ندارد.  همانقدر که ممکن است همه دارایی خود را از دست بدهید، امکان دارد سود زیادی کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.