آیا شما با احساساتتان بیش از حد منطقی برخورد می‌کنید؟ پس تیپ شخصیتی شما این است!

آیا شما با احساساتتان بیش از حد منطقی برخورد می‌کنید؟ پس تیپ شخصیتی شما این است!

اگر شما برخوردی منطقی با احساساتتان دارید، امکان این وجود دارد که تیپ شخصیتی شما INTP باشد. اگر می‌خواهید در این خصوص بیشتر بدانید، همراه ادامه این مطلب از زردنیوز باشید.

مقدمه

اگر هرگز از آزمون تیپ شخصیتی مایرز-بریگز (MBTI) استفاده نکرده‌اید، در اینجا خلاصه مطلب آمده است: MBTI یک ارزیابی شخصیتی است که افراد را در یکی از 16 تیپ شخصیتی مختلف گروه‌بندی می‌کند، که هر کدام مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دارند و به ویژه یک تیپ شخصیتی وجود دارد که می‌تواند با منطقی کردن احساسات خود به جای حس کردن آن‌ها مبارزه کند: تیپ شخصیتی INTP.

چرا INTPها با احساس احساسات خود مبارزه می‌کنند؟

INTP مخفف ویژگی‌های درونگرایی، شهودی، منطقی و ادراکی است و این تیپ شخصیتی تقریباً 3 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهد. این افراد علاوه بر بامزه و مستقل بودن، به روشنفکری باورنکردنی و حل مشکلات مشهور هستند. اما یک چیز وجود دارد که آن‌ها را به چالش می‌کشد و آن این است که به جای حس احساسات خود تلاش می‌کنند آن‌ها را منطقی و توجیه کنند. به گفته روان درمانگر آنت نونیز (Annette Nuñez)، این یکی از بزرگترین زمینه‌های رشد برای تیپ شخصیتی INTP است.

همانطور که روان درمانگر د آندرآ بلی‌لاک سولار (De-Andrea Blaylock-Solar)، , قبلاً به mbg توضیح داد، تیپ شخصیتی INTP به طور مداوم در حال فکر کردن و تلاش برای کشف چیزها هستند و آن‌ها ممکن است بیشتر به عقل خود توجه کنند تا به احساسات – آن‌ها واقعاً منطقی هستند.» و این نباید چیز بدی باشد، اما زمانی که احساسات به طور کامل نادیده گرفته‌ می‌شوند، این مسئله به یک مشکل تبدیل می‌شود.

مشکل منطقی کردن احساسات

احساسات مردان
احساسات مردان

به گفته دکتر روانشناسی بالینی پرپتوآ نئو (Perpetua Neo)، منطقی کردن‌ احساسات می‌تواند چیزهای مختلفی به نظر برسد: قضاوت کردن‌ یا سرزنش کردن خود به خاطر ناراحتی در مورد چیزی “خیلی کوچک”، کوچک شمردن‌ مشکلات خود زیرا دیگران وضعیت بدتری دارند. خود را مجبور کنید که همیشه “مثبت فکر کنید” یا سعی کنید احساسات خود را بیش از حد عقلانی کنید.

نئو توضیح می‌دهد که وقتی اضطراب نادیده‌ گرفته‌ می‌شود، برای مثال، بیشتر تلاش می‌کند تا توجه شما را جلب کند، مانند یک کودک. او در mbg می‌نویسد: “احساسات اضطراب را نباید نادیده گرفت. ما این احساس را برای نشان دادن‌ زمان عقب نشینی تکامل دادیم تا بتوانیم از خود محافظت کنیم و زنده‌ بمانیم.” و این اصل را می‌توان برای بسیاری از احساسات دیگر مانند خشم، درد و حتی شادی نیز به کار برد.

در حالی که INTPهای فردی درجات متفاوتی از ویژگی‌های گویای INTP خواهند داشت، این احتمال وجود دارد که بسیاری از این افراد احساسات خود (و حتی نیازهای عاطفی خود) را نادیده بگیرند زیرا با آن‌ها ارتباطی ندارند. این امر همچنین می‌تواند منجر به مشکلات ارتباطی در روابط بین فردی شود.

به جای آن چه باید کرد؟

اگر با منطقی کردن احساسات خود دست و پنجه نرم می‌کنید، نونیز می‌گوید که تمرین حضور برای شناسایی آنچه واقعاً از نظر عاطفی بر شما می‌گذرد بسیار مهم است. این ممکن است شبیه تمرین ذهن آگاهی برای کمک به افزایش هوش هیجانی شما باشد و واقعاً احساس کنید که چگونه احساسات در بدن شما نشان داده‌ می‌شوند. او توضیح می‌دهد: “آنچه ما می‌خواهیم این است که رشد شناختی و رشد اجتماعی/عاطفی مطابقت داشته باشند.”

و به گفته‌ نئو، لازم نیست نگران احساساتی شدن‌ بیش از حد یا غرق شدن در احساسات منفی خود باشید. “بزرگترین احتیاط بسیاری از افراد چپ مغز در مورد تسلط بر اضطراب این است که آن‌ها بیش از حد احساساتی و “مهربان” خواهند شد. و او می‌گوید که این درست نیست.”

به گفته‌ نئو در واقع، آگاه بودن و در تماس بودن‌ با احساسات می‌تواند به شما کمک کند تصمیمات منطقی‌تری بگیرید. او توضیح می‌دهد: «این در مورد پرورش احساسات و مغز شما است تا با یکدیگر کار کنند، به جای اینکه علیه یکدیگر کار کنند.» او اضافه می‌کند که وقتی در برقراری ارتباط با احساسات خود بهتر شوید، به اعتماد به آن‌ها ختم می‌شود. او‌ می‌نویسد: “بدانید که سیستم عصبی شما می‌تواند خود را تنظیم کند و احساسات منفی شما واقعاً سیگنال‌هایی هستند که شما را به سمت انجام کارهای بعدی راهنمایی می‌کنند. بدن شما عاقل‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید و اگر با آن شریک شوید، بر خود مسلط خواهید شد.”

سخن نهایی

احساسات دشمنان ما نیستند، اما برای تیپ‌های شخصیتی خاصی مانند INTP، ممکن است اینطور به آن‌ها نگاه کردن طبیعی باشد. اما حقیقت این است که ما با در نظر گرفتن‌ هر دوی آن‌ها با هم سود می‌بریم: منطق و احساس. به جای دوری از احساسات خود، در واقع می‌توانیم از آن‌ها برای تصمیم‌گیری صحیح‌تر و سالم‌تر استفاده کنیم.

مطالب مرتبط: شخصیت درونگرا چگونه است و چه ویژگی‌هایی دارد؟ آنچه نمی‌دانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.