تورم خوب

چرا تورم برای اقتصاد خوب است؟

مقدمه

تورم از گذشته تا کنون، یکی از مورد بحث ترین پدید‌های اقتصادی بوده است. حتی خود کلمه تورم در زمینه‌های مختلف معانی مختلفی دارد. بسیاری از اقتصاددانان، بازرگانان و سیاستمداران معتقدند که سطوح متوسطی از تورم ​​برای ترغیب مصرف‌کنده به خرج‌کردن پورد نیاز. با این فرض که سطح بالاتری از خرج پول، برای رشد اقتصادی بسیار مهم است.

فدرال رزرو معمولا یک نرخ تورم سالانه را برای کشور آمریکا هدف قرار می‌دهد و معتقد است که افزایش آهسته سطح قیمت باعث سوددهی کسب و کارها می‌شود و مانع از این می‌شود که مصرف‌کنندگان منتظر قیمت‌های پایین تر بمانند و خرید نکنند. در واقع برخی معتقدند که کارکرد اصلی تورم جلوگیری از تورم منفی است.

با این حال، برخی دیگر معتقدند که تورم اهمیت کمتری دارد و حتی یک بار خالص بر اقتصاد است. افزایش قیمت‌ها، پس انداز پول را سخت تر می‌کند و افراد را به سمت استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پر ریسک تر برای افزایش یا حتی حفظ ثروت خود سوق می‌دهد. برخی ادعا می‌کنند که تورم به سود برخی مشاغل و افراد است و به ضرر دیگران تمام می‌شود. با این‌ حال سوالی که پیش می‌آید این است که آیا تورم واقعا برای اقتصاد خوب است؟ با ادامه این مقاله از زرد نیوز همراه باشید تا پاسخ این پرسش را بیابید.

مطلب مرتبط: چگونه از تورم سود ببریم

نکات مهم

  • تورم وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن قیمت‌ها روندی افزایشی دارند.
  • اقتصاددانان معتقدند تورم نتیجه افزایش مقدار عرضه پول نسبت به عرضه کالاهای موجود است.
  • در حالی که تورم بالا به طور کلی برای اقتصاد مضر تلقی می‌شود، برخی از اقتصاددانان معتقدند که تورم اندک می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند.
  • نقطه مقابل تورم، تورم منفی است، وضعیتی که قیمت ها تمایل به کاهش یافتن دارند.
  • فدرال رزرو بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) نرخ تورم ۲ درصدی را هدف قرار داده است.

درک مفهوم تورم

تورم اغلب برای توصیف تأثیر افزایش قیمت نفت یا مواد غذایی بر اقتصاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر قیمت نفت از بشکه‌ای ۷۵ دلار به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برسد، قیمت نهاده‌ها برای کسب‌ و کارها افزایش می‌یابد و هزینه‌های حمل و نقل برای همه افراد نیز بیشتر خواهد شد. این ممکن است باعث شود که بسیاری از قیمت‌های دیگر در واکنش به این امر، افزایش یابند.

با این حال، اکثر اقتصاددانان تعریف واقعی تورم را کمی متفاوت می‌دانند. تورم تابعی از عرضه و تقاضا برای پول است، به این معنی که تولید دلار نسبتاً بیشتر باعث می‌شود هر دلار ارزش کمتری پیدا کند و سطح عمومی قیمت را مجبور به افزایش کند.

نکته

دولت آمریکا نرخ تورم سالیانه ۲ درصد را هدف قرار داده و معتقد است یک نرخ توورم با ثبات و تحت کنترل، می‌تواند باعث رشد اقتصادی شود‌.

فواید تورم

وقتی اقتصاد با ظرفیت کار نمی کند، یعنی نیروی کار یا منابع استفاده نشده وجود دارد، تورم از نظر تئوری به افزایش تولید کمک می کند. دلار بیشتر به معنای هزینه بیشتر است که معادل تقاضای کل بیشتر است. تقاضای بیشتر به نوبه خود باعث تولید بیشتر برای پاسخگویی به این تقاضا می شود.

وقتی اقتصاد با تمام ظرفیت خود کار نمی‌کند، یعنی نیروی کار یا منابع استفاده نشده وجود دارد، تورم از نظر تئوری به افزایش تولید کمک می‌کند. دلار بیشتر به معنای هزینه بیشتر است که معادل تقاضای کل بیشتر است. تقاضای بیشتر به نوبه خود باعث تولید بیشتر برای پاسخگویی به این تقاضا می‌شود.

جان مینارد کینز (John Maynard Keynes)، اقتصاددان بریتانیایی معتقد بود که برای جلوگیری از پارادوکس صرفه جویی، تورم لازم است. این پارادوکس بیان می‌کند که اگر به دلیل بهره وری بیش از حد کشور، به قیمت‌های مصرف کننده اجازه داده شود به طور مداوم کاهش یابند، مصرف کنندگان یاد می‌گیرند که خرید خود را متوقف کنند تا منتظر قیمت‌های ارزان تر باشند. اثر خالص این پارادوکس کاهش تقاضای کل است که منجر به تولید کمتر، اخراج کارکنان و اقتصاد متزلزل می‌شود.

تورم همچنین کار را برای بدهکاران آسان‌تر می‌کند که وام‌های خود را با پولی که ارزش کمتری نسبت به پولی که قرض گرفته‌اند بازپرداخت کنند. این امر وام گیری و وام دهی را تشویق می‌کند که دوباره هزینه‌ها را در همه سطوح افزایش می‌دهد.

زمانی اقتصاددانان معتقد بودند که رابطه‌ای معکوس بین تورم و بیکاری وجود دارد و می‌توان با افزایش تورم با افزایش بیکاری مبارزه کرد. این رابطه در منحنی معروف فیلیپس تعریف می‌شد. منحنی فیلیپس در دهه ۱۹۷۰ زمانی که ایالات متحده رکود تورمی را تجربه کرد تا حدودی بی اعتبار گشت.

پرسش‌های متداول

چگونه یک دولت تورم را اندازه می‌گیرد؟

در ایالات متحده آمریکا، اداره آمار کار (BLS) گزارشی ماهانه در مورد شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) منتشر می‌کند. این معیار، استانداردی برای تورم است که بر اساس میانگین قیمت‌های یک سبد کالای مصرفی می‌باشد.

علت ایجاد تورم چیست؟

میلتون فریدمن تورم را به‌ عنوان نتیجه “وجود پول بیش از حد به دنبال وجود کم کالاها” توصیف می‌کند که در نتیجه آن قیمت‌های بالاتر خواهد رفت. تورم گاهی اوقات می‌تواند نتیجه افزایش عرضه پول به دلیل مخارج دولت باشد. همچنین می‌تواند نتیجه افزایش تقاضا یا کمبود کالاهای مصرفی باشد. به دنبال همه‌گیری کووید – ۱۹، تورم در ایالات متحده به شدت افزایش یافت که عمدتاً به دلیل تنگناهای زنجیره تأمین و هزینه‌های اضطراری دولت، مانند چک‌های معیشتی (Stimulus Check) به خانوارها بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *