چرا مردم فکر می‌کنند ماری‌جوانا اعتیادآور نیست؟ دلایل علمی و حقیقی!

چرا مردم فکر می‌کنند ماری‌جوانا اعتیادآور نیست؟ دلایل علمی و حقیقی!

اکثر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد ماری‌جوانا امکان‌پذیر نیست. اما باز هم یک ماده مخدر اعتیادآور است که می‌تواند به روابط آسیب برساند و شما را با مشکلات قانونی یا مالی جدی مواجه کند.

بحث در مورد ایمنی و پتانسیل اعتیادآور ماری‌جوانا‌ به شدت سیاسی شده است. اگرچه مطالعات متعدد مزایای دارویی بالقوه آن را مستند کرده‌اند، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا معتقد است که این یک مخدر جدول 1 با پتانسیل بالا برای اعتیاد است و هیچ مزیت بالقوه یا مصارف پزشکی تایید شده‌ای ندارد.

طرفداران ماری‌ جوانا ممکن است به مصرف افراطی روی بیاورند و ادعا کنند که ماری‌ جوانا در همه زمینه‌ها بی‌خطر است و هرگز اعتیادآور نیست. مطالعه‌ای در سال 2016 در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم حتی نشان داد که باورهای سیاسی پزشکان می‌تواند بر عقیده آن‌ها در مورد پتانسیل اعتیادآور حشیش تأثیر بگذارد. شما ممکن است به ماری‌جوانا اعتیاد پیدا کنید، همانطور که ممکن است به هر ماده روان‌گردان دیگری معتاد شوید.

ماری‌جوانا‌ به عنوان دارو

اگرچه سازمان غذا و داروی ایالات متحده ماری‌ جوانا را برای درمان هیچ بیماری‌ای تایید نکرده است، اما دو کانابینوئید – مواد موجود در ماری‌جوانا – را برای درمان تشنج، تهوع ناشی از شیمی درمانی و مسائل مربوط به کاهش وزن و اشتها ناشی از ایدز/اچ‌آی‌وی تایید کرده است.

تحقیقات نوظهور نشان می‌دهد که ماری‌جوانا یا مواد تشکیل دهنده آن ممکن است به برخی شرایط دیگر کمک کند، از جمله:

 • اضطراب
 • اعتیاد به مسکن‌های مخدر
 • بیماری التهابی روده
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • ام‌اس
 • اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
 • بی‌خوابی و سایر مشکلات خواب

مصرف تفریحی ماری‌جوانا

یک نظرسنجی در سال 2016 در مجله آمریکایی پزشکی پیشگیرانه نشان داد که اکثر مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا هنوز از این ماده برای سرگرمی استفاده می‌کنند، نه به عنوان یک درمان پزشکی.

ممکن است به هر ماده‌ی روان‌گردان، حتی یک داروی تجویزی معتاد شوید. با این حال، استفاده تفریحی خطر را افزایش می‌دهد، زیرا ممکن است دوز ثابت نباشد و احتمال بیشتری وجود داشته باشد که به دنبال نعشگی باشید. این می‌تواند باعث شود که شما بیشتر و بیشتر از ماری‌ جوانا استفاده کنید و باعث وابستگی و اعتیاد شود.

آیا ماری‌جوانا اعتیادآور است؟
آیا ماری‌جوانا اعتیادآور است؟

آیا ماری‌جوانا اعتیادآور است؟

آیرین لیتل (Irene Little)، روان‌درمانگر در گروه مشاوره Access، می‌گوید که بسیاری از مردم معتقدند ماری‌ جوانا اعتیادآور نیست، زیرا آن‌ها یا افرادی که می‌شناسند بدون هیچ عواقبی و بدون معتاد شدن از آن استفاده کرده‌اند. اما، او می‌گوید، ماری‌جوانا می‌تواند به اندازه هر ماده مخدر دیگری اعتیادآور باشد.

لیتل می‌گوید: «بسیاری از مردم اغلب از اینکه می‌فهمند تشخیص ترک حشیش در آخرین نسخه DSM-5 وجود دارد، تعجب می‌کنند، که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی از آن برای تشخیص شرایط سلامت روان استفاده می‌کنند. بسیاری از افراد زمانی که مصرف ماری‌ جوانا را متوقف می‌کنند علائم جسمانی دارند. ترک جسمانی ماری‌ جوانا می‌تواند شامل تحریک‌پذیری، مشکل در خوابیدن، تغییر در اشتها، سردرد، عدم تمرکز و موارد دیگر باشد.»

حدود 30 درصد از افرادی که از ماری‌ جوانا استفاده می‌کنند ممکن است معتاد باشند. برخی از علائم اعتیاد به ماری‌جوانا عبارتند از:

 • داشتن علائم جسمانی، مانند سردرد یا خستگی، در صورت عدم مصرف ماری‌جوانا.
 • احساس می‌کنید برای نرمال بودن به ماری‌جوانا نیاز دارید.
 • حتی اگر بخواهید نمی‌توانید استفاده از آن را متوقف کنید.
 • گرفتن تصمیمات بد برای دریافت بیشتر ماری‌جوانا (مثلاً دزدی یا دروغ گفتن به عزیزانتان)
 • درگیری با عزیزانتان بر سر ماری‌جوانا.
 • مشکلات حقوقی یا مالی جدی به دلیل استفاده از این مخدر، به خصوص اگر با وجود این مسائل به مصرف ادامه دهید.

مطالب مرتبط: الکل و افسردگی: حقایق تکان دهنده‌ای که باید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *