دلایل خودکشی

چه عواملی می‌توانند به دلایل خودکشی یک فرد تبدیل شوند؟

مقدمه

حتی تصور اینکه یکی از دوستان، اعضای خانواده یا افراد مشهوری که شما آن‌ها را می‌شناسید، خودکشی کرده‌اند هم بسیار ترسناک و سخت است. حتی تنها تصور کردن دلایل احتمالی خودکشی آن‌ها هم برای هر آشنایی رنج‌آور است. ممکن است کسی که خودکشی کرده، قبل از خودکشی علائم هشدار واضحی را از خود نشان ندهد. زمانی که چنین افرادی خودکشی می‌کنند، اطرافیانش به رفتارهای اخیر او فکر می‌کنند تا شاید بتوانند سرنخ‌هایی بدست آورند. غالبا دلایل زیادی به همراه یکدیگر باعث می‌شوند، فرد به فکر خودکشی بیفتد. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا با یکدیگر علل مختلفی را که ممکن است به دلایل خودکشی تبدیل شوند، بررسی کنیم.

دلایل خودکشی

بیماری روانی

بیماری روانی
بیماری روانی

اکثر افراد چند دقیقه قبل از خودکشی، تصمیم به انجام این کار می‌گیرند و کمتر پیش می‌آید که فردی برای این کار برنامه ریزی کرده باشد. در حالیکه عوامل خیلی زیادی وجود دارد که می‌توانند به عوامل خودکشی یک فرد تبدیل شوند اما شایع‌ترین دلیل برای خودکشی، افسردگی شدید است. افسردگی باعث می‌شود فرد در خود احساس درد عاطفی شدیدی داشته باشد و امید خود را بطور کل از دست بدهد. چنین افرادی ممکن است در برخی موارد حس کنند، برای تسکین درد آن‌ها هیچ درمانی وجود ندارد. تا جایی که به این باور می‌رسند که تنها راه برای پایان دادن به دردها، پایان دادن به زندگی‌شان است.

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با افسردگی مقاله افسردگی، علل، علائم و درمان آن را مطالعه بفرمایید. بیماری روانی فقط شامل افسردگی نمی‌شود، مشکلات روانی زیادی وجود دارند که ممکن است فرد را به فکر خودکشی بیندازند. برخی از این بیماری‌های روانی که انگیزه پایان دادن به زندگی را در فرد افزایش می‌دهند، به ترتیب زیر است:

 • اختلالات دو قطبی
 • اختلالات شخصیت مرزی
 • اختلالات اشتها
 • روان گسیختگی

استرس آسیب زا

اگر فردی یک تجربه آسیب در خاطرات خود داشته باشد، می‌تواند رفته رفته به خودکشی نزدیک شود.  برای مثال فردی که از دوران کودکی خود یک تجربه تجاوز و سوء‌استفاده جنسی را با خود به همراه دارد. یا حتی ممکن است یک شخص این تجربه آسیب‌زا را از دوران جنگ به یادگار داشته باشد. چنین مشکلاتی می‌تواند یک فرد را حتی بعد از چندین سال، همچنان در معرض خطر خودکشی قرار دهد.

در یک نظرسنجی از تقریبا 6000 بزرگسال آمریکایی، تقریبا 22% از افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بودند، در یک مقطع زمانی به خودکشی فکر کرده‌اند. در حالیکه 23% از افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بودند، یکبار اقدام به خودکشی کرده بودند.

شناخت و تشخیص اختلالات استرسی پس از حادثه (PTSD) حتی خطر خودکشی را می‌تواند افزایش دهد. البته این امر بیشتر به این دلیل است که افرادی که چنین تجربه‌هایی دارند، بیشتر به افسردگی مبتلا می‌شوند. و همانطور که گفته شد افسردگی باعث احساس ناتوانی و ناامیدی و در نهایت منجر به خودکشی فرد می‌شود.

استفاده از مواد و تحریک‌پذیری

استفاده از مواد و تحریک‌پذیری
استفاده از مواد و تحریک‌پذیری

یکی دیگر از دلایل خودکشی استفاده از مواد و تحریک‌پذیری به دلیل استفاده از آن است. همچنین مواد مخدر و الكلی می‌توانند در فردی كه برخی اوقات فکر خودکشی به سرش می‌زند، تاثیر بگذارد. این تاثیر باعث می‌شود فرد نسبت به زمانی که هوشیار است، زودتر برای خودکشی تحریک شود. تحریک شدن فرد بدین معناست که وی زودتر به خواسته‌های خودش بله می‌گوید. مصرف مواد و الکل به روش‌های دیگری نیز می‌تواند منجر به خودکشی افراد شود. دلایلی از جمله از دست دادن شغل و روابط به دلیل استفاده از مواد.

میزان مصرف مواد و الکل در بین مبتلایان به افسردگی و سایر اختلالات روانی بیشتر است. این‌ موارد در کنار هم باعث می‌شود خطر اقدام به خودکشی افزایش یابد.

از دست دادن یا ترس از دست دادن

از دست دادن یا ترس از دست دادن
از دست دادن یا ترس از دست دادن

ممکن است فردی در هنگام مواجهه با از دست دادن یا ترس از دست دادن تصمیم بگیرد که زندگی خود را به پایان برساند. منظور از این از دست دادن‌ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عدم موفقیت دانشگاهی
 • دستگیر یا زندانی شدن
 • مشکلات مالی
 • پایان یک دوستی نزدیک یا یک رابطه عاشقانه
 • از دست دادن شغل
 • از دست دادن دوستان یا پذیرش خانواده به دلیل آشکار شدن جهت‌گیری جنسی
 • از دست دادن وضعیت اجتماعی

ناامیدی

ناامیدی
ناامیدی

ناامیدی، چه در کوتاه مدت و چه به عنوان یک صفت پایدار در وجود یک شخص، در بسیاری از تحقیقاتی که تاکنون انجام شده دلیل محکمی برای اقدام کردن به خودکشی است. ناامیدی ریشه در اتفاقات گوناگونی دارد. برای مثال ممکن است فرد با یک چالش اجتماعی یا جسمی روبرو باشد بطوریکه به هیچ وجه قادر نباشد وضعیت را بهبود بخشد. برای مثال فردی که نتوانسته مدرک دانشگاهی خود را بگیرد و از دانشگاه اخراج شده است. یا مثال دیگر می‌تواند شخصی باشد که به اشتباه باعث مرگ یک عزیز شده است.

هنگامی که افراد احساس می‌کنند تمام امید خود را از دست داده‌اند و احساس توانایی در تغییر اوضاع را هم ندارند، به فردی ناامید تبدیل می‌شوند. ناامیدی ‌می‌تواند تمام چیزهای خوب زندگی را تحت الشعاع خود قرار دهد. به همین دلیل در برابر احساس چنین وضعیتی خودکشی به نظر می‌رسد گزینه مناسبی باشد.

با اینکه ممکن است برای یک ناظر بیرونی بدیهی به نظر برسد که اوضاع بهتر خواهد شد، اما افراد مبتلا به ناامیدی به دلیل بدبینی و افسردگی که در کنار این بیماری است، ممکن است قادر نباشند این گزینه را ببینند.

درد مزمن و بیماری‌های لاعلاج

درد مزمن و بیماری‌های لاعلاج
درد مزمن و بیماری‌های لاعلاج

یکی دیگر از دلایل خودکشی داشتن درد مزمن و لاعلاج در یک فرد است. اگر شخصی دچار درد مزمن یا بیماری باشد و هیچ امیدی به درمان آن نداشته باشد ممکن است خودکشی را راهی برای به دست آوردن راحتی و پایان دادن به دردهای خود بداند. در برخی ایالت‌ها، خودکشی به دلیل داشتن دردهای مزمن و بیماری‌های لاعلاج امری قانونی است و به فرد برای خودکشی کمک می‌شود.

طبق یک تحقیق که در ژورنال آمریکایی پزشکی انجام شده است، شرایط بیماری که در زیر آمده با خطر بیشتری از خودکشی همراه بوده است.

 • آسم
 • کمردرد
 • آسیب مغزی
 • سرطان
 • نارسایی قلب
 • دیابت
 • صرع
 • ایدز
 • بیماری قلبی
 • فشارخون بالا
 • میگرن
 • بیماری پارکینسون

درد مزمن همچنین می تواند اضطراب و افسردگی با خود به همراه داشته باشد، که همانطور که گفته شد در کنار هم بودن چند دلیل باعث می‌شود خطر خودکشی افزایش یابد. براساس تحقیقات انجام شده، افراد مبتلا به درد مزمن چهار برابر بیشتر از افرادی که عاری از درد هستند افسردگی یا اضطراب دارند.

احساس سربار بودن برای دیگران

همه می‌دانند داشتن احساس سربار بودن برای دیگران به چه اندازه برای یک فرد اذیت‌کننده است. فرد مبتلا به درد مزمن یا بیماری ویروسی نیز می‌تواند نسبت به دیگران احساس مسئولیت و شرمندگی کند، زیرا درخواست رساندن به مطب پزشک یا کمک بیشتر به او یا کمک هزینه پرداخت قبض در بیمارستان، روزبه‌روز برای او سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. در حقیقت، بسیاری از افرادی که تصمیم به خودکشی می‌گیرند، غالباً اظهار می‌کنند که عزیزانشان یا به طور کلی جهان، با نبودن آن‌ها بهتر می‌شوند

چنین مواردی علائم هشداردهنده برای خودکشی هستند. برخی افراد هستند که اکثر اوقات، خودشان را یک سربار برای دیگران می‌دانند. همچنین به دلیل فشار عاطفی زیادی که بر دوش‌شان احساس می‌کنند، حس می‌کنند فردی بی‌ارزش هستند. پس اگر بیماری دارید که با شما زندگی می‌کند و بخشی از کارهای او جزء مسئولیت‌های شما است، حتما دقت کنید که با او رفتار بدی نداشته باشید. زیرا با اینکه رفتار شما به دلیل اینکه کارهای او را انجام می‌دهید، نیست. اما او از هر رفتاری ممکن است برای خودش گمانه‌زنی‌هایی کند. البته دقت کنید رفتارتان به هیچ عنوان نباید دلسوزانه باشد. با او عادی برخورد کنید.

گوشه‌گیری اجتماعی

گوشه‌گیری اجتماعی
گوشه‌گیری اجتماعی

فرد می‌تواند به دلایل مختلف از نظر اجتماعی منزوی و گوشه‌گیر شود. دلایلی از جمله از دست دادن دوستان یا همسر، دوران جدایی یا طلاق، بیماری جسمی یا روانی، اضطراب اجتماعی، بازنشستگی یا به دلیل انتقال به مکان جدید.

همچنین انزوای اجتماعی می‌تواند در اثر عوامل درونی مانند عزت نفس پایین ایجاد شود. این مورد همچنین ممکن است منجر به تنهایی و سایر عوامل خطرزای خودکشی مانند افسردگی، مصرف الکل یا مواد مخدر شود. فریادی برای کمک

بعضی اوقات افراد به این دلیل که واقعاً می‌خواهند بمیرند، خودکشی نمی‌کنند. بلکه خودکشی آن‌ها به این دلیل است که آن‌ها نمی‌دانند چگونه می‌توانند از اطرافیان خود کمک بگیرند. در این موارد اقدام به خودکشی فریادی برای توجه نیست بلکه فریاد برای کمک است. برای آن‌ها این کار راهی برای نشان دادن میزان صدمه‌ای است که به آن‌ها وارد شده است.

خودکشی تصادفی

برخی از موقعیت‌هایی که به نظر می‌رسد خودکشی باشد در واقع احتمال دارد فقط یک مرگ تصادفی باشد. یکی از مرگ‌های تصادفی در اثر بازی‌های خطرناکی همچون بازی خفگی رخ می‌دهد. بازی خفگی که بازی غش هم معروف است، یک نوع بازی است که نوجوانان آن را برای به‌وجودآمدن حالت سرخوشی انجام می‌دهند. در این بازی فرد یک طناب یا یک کمربند را به دور گلوی خود می‌بندد. و آن‌قدر آن را فشار می‌دهد تا به حالت خفگی برسد. از نظر پزشکی این کار به دلایلی علمی باعث ایجاد آدرنالین در بدن فرد می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از این نوع بازی خطرناک پیشنهاد می‌کنیم مقاله سایت ویکی‌پدیا در رابطه با بیماری خفگی را مطالعه کنید.

دلایل خودکشی
خودکشی تصادفی

سخن آخر

شاید شما هرگز ندانید که چرا یک فرد خودکشی کرده است. در حالی که به نظر شما این‌طور می‌رسد که او برای زندگی کردن همه چیز دارد. اما بهتر است همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که ما از باطن زندگی هیچ فردی، حتی نزدیک‌ترین فرد به خودمان خبر نداریم. ما از ذهن او و چیزی که او از اتفاقات مختلف برداشت می‌کند، خبر نداریم. پس قضاوت را کنار بگذاریم و همیشه سعی کنیم به اطرافیان‌مان حس خوب و مثبت دهیم. تا برای خودکشی نکردن شاید یک دلیل محکم پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.