ویروس کرونا و مردان؛ چرا آقایان در برابر این بیماری آسیب‌پذیرتر هستند؟

ویروس کرونا و مردان؛ چرا آقایان در برابر این بیماری آسیب‌پذیرتر هستند؟

به گفته کارشناسان و تحقیقاتی که صورت گرفته ویروس کرونا و مردان موضوعی است که بسیار قابل تامل است. بر اساس این یافته‌ها مشخص شده است که مردان به نسبت زنان بیشتر گرفتار این بیماری می‌شوند. دلیل این امر هم به این خاطر است که زنان در برابر مردان سیستم ایمنی قوی‌تری نسبت به مردان دارند. علاوه بر این مردان همچنین تمایل به انجام رفتارهای پرخطرتری مانند نادیده گرفتن فاصله اجتماعی و … دارند. همین طور متاستفانه بسیاری هم موارد ایمنی را در این مورد در نظر نمی‌گیرند.

در ادامه‌‎ی این مقاله از زردنیوز با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع اطلاعات ارزشمندی را به شما بدهیم.

آمار مبتلا به ویروس کرونا و مردان

  • محققان چینی بعد از بررسی‌های زیادی که در مورد ویروس کرونا داشتند به این نتیجه رسیدند که در در کشور چین بیش از 70 درصد از کسانی که بر اثر این بیماری فوت کردند، از مردان بودند.
  • سازمان بهداشت جهانی WHO  هم گزارش داد که 63 درصد از مرگ‌های مربوط به COVID-19 در اروپا مربوط به مردان بوده است!
  • یک مطالعه عموی توسط موسسه عالی بهداشت در رم در ماه مارس نشان داد که در میان ایتالیایی‌های بستری شده در مورد ویروس کرونا، 8 درصد مردان در مقایسه با 5 درصد زنان فوتی داشتند!
  • در شهر نیویورک هم مردان تقریباً دو برابر زنان از ویروس کرونا جان خود را از دست دادند. بر اساس این تحقیقات از هر 100000 مرد، 43 نفر مرد بودند. این درحالی بود که از هر 100000 زن، 23 مرگ در مورد زنان بود.
ویروس کرونا و مردان
ویروس کرونا و مردان

دلیل ابتلای بیشتر آقایان

البته که این آمارها هم حدودی هستند. تا به امروز هنوز آمار دقیق و کاملی در این مورد در دسترس نیست. همچنین این آمار در کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

دکتر استیون برگر متخصص بیماری‌های عفونی و بیماری‌های قلبی:”برخی از دلایل اساسخگتی این موضوع که ویروس کرونا و مردان بسیار قابل تامل‌تر است. این واقعیت را نشان داده که بیماری‌های قلبی در مردان مسن بیشتر از زنان مسن است.

این مطالعات همچنین نشان داده که فشار خون بالا و بیماری‌های کبدی در مردان شیوع بیشتری دارد. به همین خاطر مردان در مقایسه با زنان بیشتر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.

آنزیم‌ها و سیستم‌های ایمنی بدن

مطالعه‌ای که در تاریخ 10 می منتشر شد، گزارش داد که غلظت آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین در مردان بیشتر از زنان است.

از آنجا که ACE2 ویروس کرونا را قادر می‌سازد تا سلول‌های سالم را آلوده کند. این ممکن است به شما کمک کند تا بیشتر متوجه شوید که چرا مردان در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر هستند.

علاوه بر این ژنتیک نیز ممکن است نقش زیادی در این مورد داشته باشد. زنان به دلیل وجود کروموزوم X اضافی، از سیستم ایمنی و واکنش بیشتری نسبت به مردان در برابر عفونت برخوردار هستند.

نکته قابل تامل دیگر هم این بود که رفتارهایی که بر سلامت ریه تأثیر می‌گذارند. مانند سیگار کشیدن هم ممکن است در تأثیر مرگبار این بیماری بر روی مردان نقش مهمی داشته باشد.

ویروس کرونا و مردان و موارد احتمالی

به عنوان مثال در کشور چین سیگار کشیدن تا حد زیادی یک عادت در تمامی مردان وجود دارد. در نتیجه بسیاری از مردان از بیماری‌های مزمن ریه در این کشور رنج می‌برند. شاید به همین خاطر است که در این کشور ویروس کرونا و مردان دو موضوع هم سو در این میان است.

علاوه بر این موارد آلودگی هوا هم نقش مهمی در این امر می‌تواند داشته باشد. افرادی که در مناطقی با سطح بالایی از آلودگی هوا زندگی می‌کنند تا حد زیادی در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند.

از آنجایی که مردان خیلی بیشتر به نسبت زنان در فضای باز هستند، خیلی بیشتر می‌توانند شانس ابتلا به این بیماری را داشته باشند. مردان بالغ غیر سالخورده با سرعت بسیار بالاتری نسبت به زنان جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. احتمالاً به این دلیل است که مردان سابقه آسیب‌پذیری بیشتری در مورد بیماری سل داشته‌اند.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *