خیانت در رابطه عاطفی

چرا خیانت راهکار درستی نیست؟

آیا قبلا نام اشلی مدیسون را شنیده‌اید؟ این بستر یک سرویس دوستیابی آنلاین است که افراد متاهل یا افرادی که در رابطه هستند را مخاطب قرار می‌دهد.
اشلی مدیسون مانند Match.com است، اما به جای مجرد بودن، برای افرادی است که قبلاً ازدواج کرده‌اند یا با کسی در رابطه بوده‌اند. این بستر اساساً نوعی خدمات است که خیانت و امور خارج از ازدواج را تسهیل می‌کند! (حتی یک شعار با همین پیام دارد، “زندگی کوتاه است. رابطه داشته باشید!”)
من با اشلی مدیسون (که در اینجا به عنوان “AM” آن را به کار می‌بریم) و معنای آن مخالفم. اما تصمیم گرفتم احساساتم را کنار بگذارم تا نگاه عمیق‌تری به AM و آثار آن بپردازم. پس همراه این مقاله از زردنیوز همراه باشید.

اشلی مدیسون

من اولین بار در سال 2013 در مورد AM اطلاعاتی بدست آوردم. زمانی که قرار بود در سال 2014 در سنگاپور راه‌اندازی شود، اما بلافاصله توسط مقامات محلی مسدود شد. زیرا به عنوان یک بی‌توجهی آشکار به ارزش‌های خانوادگی شناخته شد. این ممنوعیت هم در اخبار محلی به گوش عموم مردم رسید.
من در مواجهه با ایده کسب و کاری که روابط خارج از ازدواج را ترویج می‌کند گیج و شگفت‌زده شدم! تایید و تسهیل خیانت واقعاً غیرمسئولانه به نظر می‌رسید. و فکر کردم که احتمالاً افراد کمی از آن استفاده خواهند کرد. پس از تحقیقات، متوجه شدم که کاملا اشتباه می‌کنم. و سایت اشلی مدیسون در واقع از ترافیک بالایی در سراسر جهان برخوردار است!

برخی از حقایق و ارقام (به روز شده در آوریل 2021)

 1. طبق رنک الکسا (ابزاری برای بررسی محبوبیت یک وب سایت)، AM در واقع 10214امین سایت پربازدید در سراسر جهان است. با جستجوی SimilarWeb  (ابزار دیگری برای بررسی آمار ترافیک)، با آمار تخمینی 10 میلیون بازدیدکننده در ماه مواجه می‌شویم که بسیار زیاد است.
 2. آنها ادعا می‌کنند که تا سال 2020 به 70 میلیون کاربر رسیده‌اند!
 3. این انجمن در 53 کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، ایرلند، آلمان، فرانسه، نروژ، استرالیا، نیوزیلند، آفریقای جنوبی، هنگ کنگ و هند عضو دارد.
 4. آنچه حتی شگفت‌انگیزتر است رشد سریع آن در مکان‌هایی مانند هنگ کنگ و ژاپن است! این سایت شماره 104 در پربازدیدترین سایت‌ها در هنگ کنگ و 1288 سایت پربازدید در ژاپن در اکتبر 2013 بوده است. با وجود اینکه به ترتیب چهار و دو ماه قبل در آنجا راه‌اندازی شده بود!
کشورهایی که بیشتر از اشلی مدیسون استفاده می‌کنند
کشورهایی که بیشتر از اشلی مدیسون استفاده می‌کنند

چه کسانی از آن استفاده می‌کنند؟

پس از دیدن این آمار، باید بگوییم که اگر سایت آنها بسیار بازدید شده است، به این معنی است که افراد زیادی از آن استفاده می‌کنند. اما چه کسانی؟
من این اطلاعات دقیق از اشلی مدیسون را از یک روزنامه‌نگار GQ دریافت کردم. او به عنوان بخشی از وظیفه‌اش برای نوشتن در مورد کاربران زنAM در این سرویس ثبت‌نام کرده بود.

در اینجا مشخصات برخی از زنانی را داریم که او به آنها برخورده است:

 1. یکی تقریباً 40 سال دارد و یک زن با قدرت شغلی بالا است. او نزدیک به دو دهه است که با همسرش ازدواج کرده و چندین فرزند دارد. او‌ خانواده‌اش را “واقعاً شاد و کارآمد” توصیف می‌کند، اما از دو سال پس از ازدواجش، با زن و مرد، خیانت کرده است. او از 16 سالگی در روابط خود درگیر بی‌وفایی بوده است. او روابط خود را لطفی به شوهرش می‌داند زیرا معتقد است “اگر [زن] بازی نمی‌کرد [خیانت] ازدواج [او] به هم می‌خورد.”
 2. زن دیگری در اوایل 30 سالگی است و دارای مدرک پزشکی قانونی است. او برای دلجویی از والدین مذهبی‌اش در سن جوانی ازدواج کرده است. 10 سال است که ازدواج کرده، و زندگی و شوهرش را در حالت خفقان می‌بیند. اولین مردی که او از طریق AM ملاقات کرد یک مسلمان بود و در حالی که شوهرش به سفر رفته بود با او در خانه‌اش رابطه جنسی داشت. او می‌گوید: “این خیلی ریاکارانه است—همه این چیزها مقدس‌تر از معنویاتند.”
 3. یکی هم در اوایل 30 سالگی است. او حدود یک دهه است که با شوهر غیرجاه‌طلبش بوده است. معتقد است او دیگر از نظر جنسی جذاب و الهام‌بخش نیست و دیگر علاقه‌ای به او ندارد. او با رفتاری محافظه‌کارانه و حرفه‌ای زندگی می‌کند که به نظر می‌رسد در آن محصور شده است و از دوست داشتن نوعی انحراف و بد بودن صحبت می‌کند! یک هفته پس از مصاحبه با خبرنگار، او همسرش را ترک کرد. چند هفته پس از آن، او شغل روزانه شرکتی خود را ترک کرد تا نویسنده شود!
 4. یکی دیگر در اواخر دهه 40سالگی خود است و دو رابطه طولانی مدت با همکاران مرد خود داشته است.  از طریق AM با “ناشران مجلات، مدیران عامل، سیاستمداران، شرکای مدیریتی در شرکت‌های حقوقی یا سرمایه‌گذاری”  در رابطه بوده است. او می‌خواهد دوباره عاشق شود اما نیازی به ترک شوهرش نمی‌بیند! زیرا احساس می‌کند هنوز عشقی وجود دارد که آنها را کنار هم نگه می‌دارد. او شور و اشتیاق مادام‌العمر را بسیار نادر می‌داند و باور نمی‌کند که هیچ‌کس نیازهای یک فرد را برآورده کند. اگرچه او هر زمان که کسی را ملاقات می‌کند از دروغ‌های آشکار خود (به شوهرش) احساس گناه می‌کند.

مطالب مرتبط: خیانت؛ 12 نشانه در مورد خیانت که شاید هیچ‌وقت در موردش نمی‌دانستید

اما آیا این ادعاها واقعی هستند؟

خیانت عاطفی
خیانت عاطفی

به جز اولین مورد که ادعا می‌کند با شوهرش روراست است، بقیه یا به اعتراف خودشان عمیقاً ناراضی هستند یا عمیقاً صداقت با همسرشان را کنار گذاشته‌اند. حتی در مورد خانم اول، من در مورد برخی از ادعاهای او تردید دارم زیرا آنها متناقض هستند. او ادعا می‌کند که عضو یک خانواده واقعا خوشحال است، اما فعالانه به دنبال امور است. او مسئولیت امور خود را بر عهده نمی‌گیرد، اما در عوض می‌گوید که دارد آنها را انجام می‌دهد. چرا که آنها را به عنوان “یک لطف” به شوهرش بیان می‌کند!

حقایف قابل تامل

در اینجا به برخی از حقایق GQ اشاره می‌کنیم:

 • درصد آمریکایی‌هایی که معتقدند یک رابطه همیشه اشتباه است: 81.7٪
 • درصد افرادی که رابطه‌ای داشته‌اند و معتقدند همیشه اشتباه است: 62.7٪
 • رایج‌ترین زمینه شغلی مردانی که در اشلی مدیسون ثبت‌نام و خیانت کرده‌اند: امور مالی
 • رایج‌ترین زمینه شغلی زنانی که در اشلی مدیسون ثبت‌نام و خیانت کرده‌اند: آموزش
 • درصد افرادی که ازدواج خود را با عنوان “بسیار شاد” توصیف می‌کنند: 62.5٪
 • درصد افرادی که به پارتنر خود خیانت کرده‌اند: 10 درصد
 • محبوب‌ترین روز (در سال 2012) برای ایجاد یک حساب در اشلی مدیسون: 18 ژوئن، روز بعد از روز پدر
 • دومین روز محبوب (در سال 2012) برای ایجاد یک حساب در اشلی مدیسون: 14 می، یک روز پس از روز مادر

نوئل بیدرمن، مدیرعامل اشلی مدیسون، گفت: “ورود زنان به محل کار اولین جهش گسترده به سوی بی‌وفایی و خیانت در روابط بود. هرچه زنان استقلال مالی بیشتری داشته باشند، میزان خیانت آنها احتمال بیشتری دارد!”
من می‌توانم این ارتباط و همبستگی در آمار را درک کنم، فکر نمی‌کنم این یک رابطه علت و معلولی باشد. این که زنان (یا مردان) پول بیشتری کسب می‌کنند، نیازهای اساسی آنها به پول و امنیت را برطرف می‌کند. اینجا جایی است که دیگر برای امنیت به همسر یا پارتنر خود وابسته نیستند. آنها اکنون در موقعیتی هستند که نیازهایی در مراتب بالاتر را به عنوان یک انسان کشف کنند. مانند کشف هویت خود، و دنبال کردن رضایت و شادی شخصی. برای برخی، این مسئله آنها را به مسیر خیانت سوق می‌دهد. اما واضح است که استقلال مالی دقیقا آن چیزی نیست که افراد را به خیانت می‌رساند.

اما چه چیزی باعث خیانت در روابط می‌شود؟

البته که این موضوع به خود افراد و روابط آنها بستگی دارد. اما بعضی از دلایل آن می‌تواند به صورت زیر باشد:

 • احساس ناراحتی در ازدواج
 • احساس نادیده گرفته شدن و رها شدگی در ازدواج
 • عدم وجود علاقه به شریک زندگی
 • احساس عدم قدردانی
 • پوچی جنسی، ناامیدی، ناسازگاری
 • عدم تطابق در شخصیت، ارزش‌ها یا اهداف زندگی با شریک زندگی
 • احساس نابودشدن علاقه (اگر از ابتدا علاقه‌ای وجود داشته است)
 • احساس‌ پوچی عمیقی که مربوط به خود فرد است نه شریک زندگی او
 • احساس عمیق نفرت از خود
 • اعتیاد به روابط جنسی – میل بی‌اختیار به داشتن رابطه جنسی
 • عدم تطابق ذاتی با ماهیت تک همسری. میل دائمی برای هیجان، تغییر، ماجراجویی که یک فرد به تنهایی نمی‌تواند آن را برآورده کند. (یا اینکه آنها شخص مناسبی را ملاقات نکرده‌اند).

درباره خانم اولی که بالاتر ذکر شد، او ممکن است ذاتاً با تک همسری ناسازگار باشد. زیرا همانطور که خودش می‌گوید، از 16 سالگی به روابط خود پایبند نبوده است. این ممکن است برای خانم چهارمی هم صادق باشد. درباره خانم‌های دوم و سوم، به نظر می‌رسد ترکیبی از ناراضی بودن از خودشان/زندگی‌شان و احساس دوست نداشتن و دوست داشته نشدن موجب چنین رفتاری شده باشد.
برای یک فرد خیانتکار، اساساً خلأهایی وجود دارد که او سعی در پر کردن آنها دارد. او برای پرکردن این خلأها به دنبال روابط جدید و متعدد می‌رود.
این دلایل هر چه که باشد، چه زن (یا مرد) توانایی مالی داشته باشد یا نه، از بین نخواهند رفت. بنابراین، پول صرفاً یک عامل فزاینده است، نه علت اصلی.

اما خیانت راه حل نیست

با این حال، این مسائل یا خلأها هر چه باشند، روابط جدید هرگز آنها را حل نمی‌کنند. البته این روابط ممکن است هر شکافی را که در حال حاضر وجود دارد پر کند.

 • اگر از زندگی جنسی خود راضی نیستید، جست‌وجوی پارتنر خارج از رابطه ممکن است اشتهای جنسی شما را برآورده کند – البته فعلا!
 • اگر احساس می‌کنید مورد بی‌مهری قرار می‌گیرید، داشتن یک پارتنر دیگر که توجه بیشتری به شما نشان می‌دهد، ساخت خاطرات شیرین و رد و بدل کردن هدایا ممکن است باعث شود احساس ارزشمندی کنید. همانطور که یکی از مصاحبه شوندگان در مقاله GQ گفت، او احساس می‌کرده “یک اسباب بازی گران قیمت است.”
 • اگر از زندگی ناراضی هستید، مانند احساس بی‌حوصلگی، خفقان یا پوچی، خیانت ممکن است باعث افزایش آدرنالین و احساس تازگی در شما شود.
 • اگر احساس پوچی می کنید، یک رابطه عاشقانه ممکن است خلا شما را پر کند – البته فقط برای همان لحظه.

اما این اثرات موقتی هستند. به محض پایان یافتن این روابط، دوباره با خلأهای اصلی خود روبرو می‌شوید. برخی ممکن است به دنبال روابط جدیدی برای جبران قبلی باشند. برخی‌ ممکن است به احساس پوچی/ناامیدی خود برگردند. برخی ممکن است برای جلوگیری از مواجه شدن‌ با مشکلات، خود را در مسائل دیگری غرق کنند. مانند پرخوری، نوشیدنی، کار یا خریددرمانی! اما این‌ها این واقعیت را تغییر نمی‌دهند که خلأها وجود دارند و باید با آن‌ها مقابله کرد. این خلا باید یک درمان دائمی داشته باشد، نه اینکه از یک رابطه جدید مانند یک وصله برای پرکردن آن استفاده کنیم.

راه حل اصلی چیست؟

شکست در رابطه - خیانت در رابطه - مشکلات رابطه
شکست در رابطه – خیانت در رابطه – مشکلات رابطه

چگونه با آنها برخورد کنیم؟

اگر مسائل مربوط به ازدواج است: مشکلات را با همسرتان از بین ببرید. در مورد اینکه آیا مشکلات قابل حل هستند تصمیم گیری کنید. اگر بله، با هم برای رفع‌ مشکلات تلاش کنید. اگر‌ نه، جدایی را انتخاب کنید. اگر به دلیل قوانین زناشویی در کشور طلاق گزینه مناسبی نیست، تصمیم جدیدی بگیرید. در مورد اینکه آیا به عنوان یک زوج جدا از هم زندگی کنید یا یک رابطه آزاد داشته باشید تصمیم بگیرید. (رابطه آزاد به گونه‌ای است که هر دو طرف توافق می‌کنند با افراد دیگری وارد رابطه شوند.

اگر مشکلات مربوط به خود شماست، نه پارتنرتان: برای رفع مشکلات روی خودتان کار کنید. گام اول را بردارید و تغییرات لازم را ایجاد کنید. خواه تغییر شغل باشد یا ایجاد تغییری در سبک زندگی. از یک مربی/مشاور/درمانگر کمک بگیرید. با شریک زندگی خود صحبت کنید و روی مشکلات با هم کار کنید. راه حل این است که در مورد اینکه شریک زندگی و ازدواج شما با آنچه امروز هستید و آنچه می‌خواهید باشید مطابقت دارد تصمیم بگیرید. شاید حتی تنها بودن یا بودن با یک شریک متفاوت برای شما مناسب باشد. در مورد اینکه آیا ماهیت بودن تنها با یک نفر و مادام العمر با کسی بودن، با شما و ارزش‌های شما سازگار است یا نه تصمیم بگیرید.

نمی‌توانید ایجاد روابط جدید خود را توجیه کنید

هرچه که باشد، ورود به یک رابطه جدید راه حل درستی نیست. وقتی کسی به رابطه خود خیانت می‌کند، اساساً مرتکب یک عمل نادرست می‌شود. و به همسر یا پارتنرش، کسی که باید با او صادق‌ترین باشد، دروغ می‌گوید. او تنها کسی است که به او قول وفاداری داده‌اند. تنها کسی که به او قول داده‌اند تا در همه حال و برای همیشه با او باشد.
فرقی نمی‌کند که در کدام فضای بیرونی حرفه‌ای یا اجتماعی زندگی کنید. هیچ چیز این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که آنها (خیانتکارها) هر روز با داشتن رابطه جنسی به پارتنر خود دروغ می‌گویند. دروغی که با یک رابطه همراه می‌شود فقط برای مواقعی نیست که فرد بهانه‌ای برای دیدن معشوق خود می‌سازد. (برخلاف آنچه که بانوی چهارم در مصاحبه GQ می‌گوید). این دروغ از لحظه‌ای که تصمیم به داشتن یک رابطه جدید بگیرد تا همیشه ادامه دارد.

نقل قول از مقاله  GQ

“تک همسری ممکن است برخی الزامات بیولوژیکی را به چالش بکشد. و ممکن است برای طول عمر هشتاد ساله در دنیای مدرن چندان منطقی نباشد. اما این قراردادی است که شما به آن متعهد می‌شوید. اگر با آن مخالفید، پس از آن انصراف دهید یا با شخص جدیدی ازدواج کنید”!
در مورد کسانی که ذاتاً با تک همسری سازگار نیستند، برای شروع بهتر است وارد یک رابطه یا ازدواج نشوند. اگر خیلی دیر است و در حال حاضر در یک رابطه هستید، بهترین کار این است که از هم جدا شوید و به دنبال راه حل بهتری باشید. مثلاً یک رابطه آزاد برقرار کنید یا به سراغ روابط غیرمتعهدانه بروید.

مطالب مرتبط: خیانت ؛ 8 راه رسیدن به آرامش بعد از خیانت

در مورد اشلی مدیسون

به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار، این وبسایت برای من عجیب و ناامیدکننده بود. اینکه کسب‌وکارهایی مانند AM وجود دارند که بر اساس خیانت و عدم صداقت ساخته شده‌اند. من مدیریت کسب‌وکاری مانند AM را بی‌معنی می‌دانم. احساس نمی‌کنم چیزی باشد که بتوان به آن افتخار کرد، حتی اگر سود زیادی به همراه داشته باشد.
در یک مصاحبه تلویزیونی استرالیایی، بیدرمن از شرکت خود با گفتن این جمله دفاع کرد: «ترجیح می‌دهم ببینم مردم دنبال یک رابطه می‌روند و به خانواده‌هایشان وفادار می‌مانند». که احتمالاً فلسفه او برای راه‌اندازی اشلی مدیسون را توضیح می‌دهد.
اما من فکر می‌کنم که این استدلال به‌کلی هدف را نابود می‌کند. داشتن رابطه جدید به معنای “وفادار ماندن” به خانواده‌تان نیست. “وفادار ماندن” به معنای کاملاً صادق و روراست بودن است. خیانت تا آنجا که می‌تواند با “وفاداری” فاصله دارد.
و اگر کسی مجبور است برای ماندن در رابطه به دنبال رابطه‌ جدیدی باشد، قطعا مشکلی اساسی در رابطه وجود دارد. شاید این زوج اساساً با یکدیگر ناسازگار باشند. شاید‌ این رابطه قرار نیست ادامه پیدا کند. شاید آن شخص برای تک همسری ساخته‌‌ نشده‌ است.

شرم-ناراحتی
شرم-ناراحتی

هر چه که باشد، ماندن در یک ازدواج بدون عشق و ناخوشایند، برای هر دو طرف مضرتر است. تا اینکه واقعاً طلاق بگیرند و به دنبال خوشبختی خودشان باشند. اگر فرزندانی هم در این رابطه باشند، این مسئله می‌تواند وحشتناک‌تر هم بشود.

به عنوان صاحبان کسب‌وکار، باید به افراد کمک کنید تا به چالش‌های درونی‌ رسیدگی کنند و به راه‌حلی دست یابند. خواه از طریق طلاق باشد یا از طریق حل مشکلات با همسرش یا تغییر چیزهایی در زندگی‌شان. نه ایجاد پورتالی برای برقراری روابط جدید.

به روزرسانی: هک اشلی مدیسون در آگوست 2015

در آگوست 2015، فاش شد که AM  هک شده است و اطلاعات شخصی 33 میلیون حساب آن به صورت آنلاین پخش شده است. در میان داده ها 10000 آدرس ایمیل متعلق به مقامات دولتی یا کارگران با آدرس gov. است!
متأسفانه، طبق گفته گروه هکری که سایت را هک کردند، این هک نشان داد که این سایت هزاران پروفایل زن جعلی دارد. و 90 تا 95 درصد از کاربران واقعی مرد هستند! به این معنی که اینها مردانی هستند که برای خیانت ثبت‌نام کردند، اما هرگز موفق نشدند. همچنین یک شکایت جداگانه از یکی از کارمندان سابق AM وجود دارد که نشان داد او برای تایپ بسیاری از پروفایل‌های زن جعلی استخدام شده است. درباره کسب‌و‌کاری که بر اساس عدم صداقت استوار شده، ممکن است خیلی هم تعجب‌آور نباشد!

همچنین مشخص شد که خود بیدرمن در طول ازدواجش چندین رابطه خارج از ازدواج داشته است. علیرغم اینکه علناً در مصاحبه‌ها ادعا می‌کرد که خیانت نمی‌کند! همسرش قبلاً گفته بود که اگر بفهمد شوهرش خیانت می‌کند، ضربه روحی عمیقی خواهد خورد. شاید اکنون او سرانجام و عواقب داشتن رابطه خارج ازدواج را درک کرده است. هر قدر که کسی بخواهد از نظر اخلاقی برای خود توجیه کند که داشتن یک رابطه جدید موثر است، در پایان به کسی آسیب می‌زند که به او قول داده‌ همیشه به او وفادار باشد. کسی که بیشتر از همه به شما عشق می‌ورزد.

مطالب مرتبط: چرا افراد متاهل خیانت می‌کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.