ساتوشی ناکاموتو کیست؟

بعد از بررسی تاریخچه بیت کوین، در این مطلب در به دنبال این سوال خواهیم بود که ساتوشی ناکاموتو کیست؟

بیت کوین به عنوان یک پروژه جمعی در نظر گرفته می شود. این پدیده به عنوان یک نرم افزار متن باز طراحی شده و در سال 2009 منتشر شد. بیت کوین در فضای عمومی و در دسترس همه است. ولی علی رغم این ماهیت باز و آزاد، هنوز یک معمای بزرگ در مورد آن وجود دارد: چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد و ساتوشی ناکاموتو دقیقا کیست؟

پیداکردن جواب این سوال آسان نیست. می دانیم که همه کدهای بیت کوین به ساتوشی ناکاموتو می رسد ولی این تمام چیزی است که می دانیم. او به تنهایی روی این پروژه کار نکرده است.

برخی از شخصیت های بزرگ و اولیه دنیای بیت کوین کسانی هستند که بیشتر از بقیه ممکن است همان ساتوشی معروف باشند. ولی نمی توان هیچ شخص خاصی را با قاطعیت به عنوان خالق بیت کوین در نظر گرفت.

کد بیت کوین

اول از همه باید ببینیم چه اطلاعاتی در دست داریم. اولین قدم در سال 2007 برداشته شد. ناکاموتو کد بیت کوین را نوشت. در نوامبر 2008 او یادداشت معروف را منتشر کرد و زمینه را برای شروع پروتکل بیت کوین آماده کرد.

در 3 ژانویه 2009 اولین بلوک بیت کوین ماین شد و رسما ارز دیجیتال ایجاد شد. ساتوشی ارتباط نزدیکی با جامعه بیت کوین داشت و با افراد این جامعه همکاری کرد تا پروتکل اساسی بیت کوین اصلاح شود. بعد از دو سال همکاری، ناکاموتو همه چیز را به گاوین اندرسن سپرد و از دسامبر 2010 به طور کامل از پروژه بیت کوین خارج شد.

در بهار 2011 ناکاموتو برگشت تا یک پیام نهایی را ارسال کند. او در این پیام گفت بیت کوین در دست های امین گاوین و بقیه است. این آخرین چیزی است که دنیای ما از این خالق مرموز بیت کوین می داند.

این معما همیشه برای افراد مختلف حاضر در دنیای ارزهای دیجیتال جالب و لاینحل بوده و رفته رفته هم بزرگ تر شده است. همه می خواهند حدس بزنند ناکاموتو کیست. گفته می شود این فرد ژاپنی است و در 5 آوریل 1975 به دنیا آمده است. تا کنون مشخص نشده که ساتوشی مرد است یا زن و یا اینکه یک نفر است یا گروهی از افراد.

شخصیت هایی که می توانند ناکاموتو باشند

امروزه خیلی ها با ارزهای دیجیتال آشنا هستند. در سال 2008 که همه چیز شروع شد، دنیای ارز دیجیتال کوچک و محدود بود. بنابراین می دانیم که این افراد به خوبی همدیگر را می شناسند؛ افرادی که می خواهیم بیشتر با آن ها آشنا شویم و به این نکته برسیم که خالق مرموز موردنظر هستند یا نه.

در مورد دیوید کلایمن و کریگ رایت، مدارک مستدلی وجود دارد که با هم کار کردند تا بیت کوین را با موفقیت به دنیا معرفی کنند. هر دوی آن ها توکن های قابل توجهی دارند. البته یک افسانه هم در مورد این دو نفر وجود دارد با این ادعا که یک اختلاس اتفاق افتاده است و رایت بیت کوین هایی را به دست آورده که در واقع متعلق به دارایی های کلایمن بود.

می گوییم دارایی های کلایمن چون یک حقیقت تلخ در این میان وجود دارد: برخی از کسانی که ممکن است ساتوشی ناکاموتوی معروف باشند فوت کرده اند. به همین خاطر است که پیداکردن شخص موردنظر سخت تر می شود.

وقتی اولین بیت کوین ها ماین می شدند، طبیعتا برای هیچ کس مهم نبود. اولین تراکنش با بیت کوین، معامله 10 هزار بیت کوین با دو پیتزا بود! همین واقعه تاریخی نشان می دهد که شخصیت های بزرگ و اولیه این دنیا چقدر نگاه طنزآمیزی به بیت کوین داشته اند. سوالات زیادی در مورد ریشه های بیت کوین وجود دارد و هرچقدر زمان بگذرد پیداکردن جواب مشکل تر خواهد شد.

آیا آن ها بریتانیایی هستند؟

هویت ناکاموتو همچنان ناشناس است. اما خیلی ها سعی کردند در مورد پس زمینه زندگی او و ویژگی هایش تحقیق کنند و به نتیجه برسند.

استفاده این شخص مرموز از انگلیسی کامل و بی نقص در پست هایش و انتشار آن یادداشت معروف، تردیدهای زیادی در مورد اصالت ژاپنی این فرد ایجاد کرده است. در ضمن استفاده گاه و بی گاه او از انگلیسی بریتانیایی در کد و کامنت هایی که داشته، این گمانه زنی را قوت بخشیده که او یک گویش ور بومی زبان انگلیسی و یک بریتانیایی است.

اشتفان توماس یک کدنویس سوئیسی و یکی از اعضای فعال جامعه بیت کوین است. او گرافی کامل از بازه های زمانی بیش از 500 پست ناکاموتو آماده کرده و نشان می دهد که ناکاموتو بین نیمه شب تا ساعت 6 صبح (به وقت گرینویچ) هیچ پستی ننوشته است. بدین ترتیب می توان اطلاعات بیشتری در مورد محل تقریبی احتمالی او به دست آورد.

نیک ژابو

تاکنون شخصیت های مختلفی به عنوان خالق مرموز بیت کوین معرفی شده اند و هرکس گزینه ای خاص در ذهن دارد. یکی از اولین کسانی که ممکن بود ساتوشی معروف باشد، نیک ژابو بود. او یکی از فعالان این عرصه است و مقاله ای در مورد Bit Gold منتشر کرده که می توان آن را پیشرو در عرصه ارزهای دیجیتال دانست.

اسکای گری یک پژوهشگر اینترنت است و یک تحلیل متنی معکوس در این زمینه انجام داده و نشان می دهد تعداد زیادی عبارت خاص وجود دارد که سبک نوشتاری ژابو را به نثر یادداشت اصلی بیت کوین پیوند می زند. البته این فقط یک مدرک ضمنی است و ژابو بارها این موضوع را رد کرده و گفته که ساتوشی نیست.

علی رغم همه صحبت ها، تحقیق در مورد نحوه نگارش یادداشت اولیه و معروف بیت کوین نشان می دهد شباهت های زیادی بین نحوه نگارش ژابو و متن موجود دیده می شود. یکی از جالب ترین مسائل این است که ساتوشی بارها در یادداشت بیت کوین به ایده های مطرح شده در Bit Gold ارجاع داده ولی هرگز به طور مستقیم از بیت گلد نام نبرده است.

حذف ریشه های ایده های اصلی یادداشت عجیب است مگر اینکه فرض کنیم ژابو این کار را کرده و سعی کرده ردپایش را پاک کند. البته هیچ کدام از این ها را نمی توان یک مدرک مستدل دانست و تاکنون ژابو قبول نکرده که خالق اصلی بیت کوین است.

دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو

یک گزینه دیگر، یک مرد ژاپنی آمریکایی است که در کالفیرنیا زندگی می کند و دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو نام دارد. اولین بار مجله نیوزویک در سال 2014 این مساله را مطرح کرد. لی مک گراث گودمن به کار ناکاموتو در دانشگاه کال پولی به عنوان یک فیزیکدان اشاره کرد. در ضمن او یک آزادی خواه است و این ویژگی ها می تواند او را تبدیل به خالق مرموز بیت کوین کند.

بزرگترین مدرک گودمن، جوابی است که به یکی از سوالات در مورد بیت کوین داده شده است:

من دیگر دخالتی در آن ندارم. نمی توانم چیزی بگویم. این مساله به دیگران واگذار شده است. حالا آن ها مسئول هستند. من دیگر ارتباطی ندارم.

همین جواب باعث شد شور و هیجان زیادی در رسانه ها ایجاد شود که حتی به یک تعقیب و گریز با اتوموبیل ختم شد.

اما در یک مصاحبه دیگر، او مواضعش را تغییر داد و گفت سوال خبرنگار را اشتباه متوجه شده است و در مورد شغل قبلی اش به عنوان پیمانکار ارتش این جملات را بیان کرده است.

دیوید کلایمن

دیوید کلایمن زندگی جالبی داشت. او از ابتدا در جامعه بیت کوین حضور داشت. کلایمن یکی از اولین ماینرهای بیت کوین بود. او علاقه فراوانی به حوزه امنیت کامپیوتر داشت و سیستم هایی طراحی کرد که توسط بالاترین سطوح دولت آمریکا مورداستفاده قرار می گیرد و از آن ها برای تامین امنیت سیستم های دیجیتالی حساس بهره گرفته می شود.

کلایمن در یک تصادف با موتورسیکلت، از ناحیه پا فلج شد. از همان زمان بود که او وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد. کلایمن در لیست Metzdowd بود و شاید اولین ارتباط او با یادداشت معروف بیت کوین هم همین باشد.

برخی دیگر معتقدند او و کریگ رایت در مرکز پروژه بیت کوین حضور داشتند. سایت Gizmodo متن ایمیلی را منتشر کرده و مدعی شده این ایمیل متعلق به رایت است:

من به کمک تو برای ویرایش یک مقاله نیاز دارم. می خواهم آن را امسال منتشر کنم. من روی یک گونه جدید از پول الکترونیک کار می کنم. Bit cash، Bitcoin و… . تو همیشه به من کمک کردی دیوید. می خواهم تو هم بخشی از این پروژه باشی.

ادعا می شود این ایمیل چند ماه قبل از انتشار یادداشت بیت کوین نوشته و ارسال شده است. بدین ترتیب این یک مدرک خوب و کلیدی در جستجو برای یافتن هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو است.

متاسفانه کلایمن در سال 2013 در یک شرایط مشکوک درگذشت. یعنی دیگر نمی توان از طریق او به اطلاعاتی جدید در آینده رسید. با توجه به علاقه او به حوزه امنیت داده، اطلاعات دیجیتالی که از او به جا مانده هم احتمالا به سختی قابل دسترسی و رمزگشایی است.

هال فینی

هال فینی یکی دیگر از گزینه هاست. او یکی از چهره های پیشرو در عرصه ارزهای دیجیتال است و فعالیتش در این زمینه را پیش از ایجاد بیت کوین شروع کرده است. در ضمن هال بعد از ناکاموتو دومین نفری است که از نرم افزار موردنظر استفاده کرده و گزارش باگ های فایل را آماده کرد و حتی پیشنهاداتی برای پیشرفت برنامه داشته است.

در ضمن فینی اولین کسی است که بیت کوین دریافت کرده است. او در یکی از مصاحبه هایش گفت:

من دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین بودم. ساتوشی برای تست کردن، ده سکه بیت کوین برای من ارسال کرد.

اندی گرینبرگ که یکی از روزنامه نگاران فوربز است، می گوید احتمال دارد هال همان ساتوشی معروف باشد. شرکت Juola & Associates در این زمینه کار کرده و بعد از تحلیل نوشتاری یاددشت موجود این فرضیه را تقویت کرده که فینی همان ناکاموتو است.

به علاوه، به این نکته هم باید توجه کرد که فینی با نیک ژابو در ارتباط بوده است. جالب تر این که منزل او تنها چند بلوک با خانه محل سکونت دورین پرنتیس ساتوشی ناکاموتو فاصله داشت.

هال در 28 آگوست 2014 درگذشت و در آن زمان تنها مدارک ضمنی در این زمینه وجود داشت؛ آیا او همان ساتوشی ناکاموتو بود؟

کریگ رایت

گزینه بعدی یک فرد دانشگاهی اهل استرالیاست. کریگ یک کارشناس مهندسی کامپیوتر است که یک کارآفرین خوب هم به شمار می آید.

در نوامبر 2015 سایت گیزمودو یک ایمیل ناشناس دریافت کرد. در این ایمیل ادعا شده بود کریگ رایت همان خالق معروف بیت کوین است و فرد نگارنده گفته بود که با رایت همکاری کرده است.

در 9 دسامبر این ادعا مطرح شد که رایت همان ناکاموتو است و جالب است که چند ساعت بعد، پلیس فدرال استرالیا به خانه او یورش برد. پلیس بعدها گفت:

این مساله هیچ ربطی به گزارش های رسانه ای اخیر در مورد ارز دیجیتال بیت کوین ندارد.

رایت دیگر هیچ حضوری در اینترنت نداشت تا می سال 2016 که او دوباره ظاهر شد و در شبکه اجتماعی توییتر یک اکانت ساخت و مدعی شد خالق ارز دیجیتال بیت کوین است. او گفت مدارکی دارد که ادعایش را ثابت می کند. اما تردیدها در این زمینه ادامه داشت و رایت هم از مواضع قبلی اش عقب نشینی کرد و هیچ وقت مدارک مستدلی که ادعا کرده بود را ارائه نکرد. او گفت جرات و جسارت کافی نداشت که هویتش را اثبات کند.

ثروت ساتوشی

ناکاموتو همچنان هویت واقعی اش را پنهان کرده است. ولی چرا پیدا کردن او مهم است؟ اگر او یک نفر باشد (نه یک گروه از افراد) در نتیجه صاحب 5 درصد از کل بیت کوین های جهان خواهد بود! بدین ترتیب ساتوشی به پنجاه و دومین نفر در لیست پولدارترین شخصیت های جهان تبدیل می شود.

چنین ثروتی مافوق تصور است. اگر او 980 هزار بیت کوینی که در اختیار دارد را بفروشد (که در 18 مارس 2019 ارزش آن برابر با 3.9 میلیارد دلار است)، قیمت بیت کوین دچار افت و خیزهای شدیدی خواهد شد.

دشمن های احتمالی

در دنیای سیاسی مدرن، کنترل ارزها اهمیت بالایی دارد. اگر بتوانید انتشار یک ارز محبوب را کنترل کنید، قدرت بالایی در اختیار شما خواهد بود. بیت کوین ماهیتی مرکزگریز دارد. یعنی هیچ بانک مرکزی یا نهاد یا شخص دولتی نمی تواند آن را کنترل کند. همین نکته هم می تواند این ارز دیجیتال را به یک پدیده خطرناک برای سیاستمداران قدرتمند تبدیل کند. ساتوشی در این باره می نویسد:

مشکل ریشه ای پول سنتی، اعتمادی است که برای کارکرد آن لازم است. بانک مرکزی مربوطه باید مورداعتماد باشد و در تاریخ قدرتمندترین واحدهای پولی، بارها شاهد از بین رفتن این اعتماد و اعتبار بوده ایم. بانک ها باید معتبر باشند تا پول ما را نگه دارند و آن را به صورت الکترونیک منتقل کنند. ولی این پول را در قالب حباب های اعتباری جابجا می کنند و ما مجبور هستیم به آنها اعتماد داشته باشیم که از حریم خصوصی مان حفاظت کنند و اجازه ندهند هکرها هویت یا پول ما را به سرقت ببرند.

در سال 2008 هیچکس ناکاموتو را یک تهدید برای سیستم اجتماعی اقتصادی جهان نمی دانست. ولی حالا همه چیز تغییر کرده است. کشورهایی چون چین در ابتدا استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع کردند و بانک های بزرگ غربی هم بارها اعلام کرده اند با استفاده گسترده از این ارزهای دیجیتال در جهان مخالف هستند. طبیعتا پولی دیجیتالی که بتواند قدرت های بزرگ را کنار بزند، یک تهدید بالقوه برای افراد قدرتمندی است که در حال حاضر نظام اقتصادی جهان را مدیریت می کنند.

آینده بیت کوین

بحث های داغی در مورد آینده مهم ترین ارز دیجیتال جهان وجود دارد. به عنوان مثال افزایش حجم تراکنش ها در شبکه بیت کوین می تواند مشکل ساز شود. وقتی تعداد بلوک ها زیاد شود، شبکه بیت کوین با ریسک اضافه بار مواجه است. برخی می گویند باید اصلاحات ساختاری در بیت کوین ایجاد شود و اندازه بلوک ها بزرگتر شود تا سیستم بتواند تراکنش ها را سریع تر پردازش کند.

از سوی دیگر برخی مخالفت می کنند و معتقد هستند این یک خیانت به مفهوم اصلی بیت کوین است و خاصیت غیرمتمرکز آن را به مرور از بین می برد. شاید اگر ساتوشی واقعی وارد شود، بخش بزرگی از این بحث ها و منازعات به پایان برسد.

2 یک پینگ

  1. پینگ بک: تاریخچه بیت کوین: خط سیر، ریشه ها و بنیان گذار - زرد نیوز

  2. پینگ بک: بیت کوین یک سیستم پرداخت پوکر آنلاین همتا به همتا توسط ساتوشی ناکاموتو - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.