what-wikileaks-everything-you-need-know

همه چیز در مورد ویکی‌ لیکس (WikiLeaks)

ویکلیکس یک پلتفرم افشاگری است که توسط جولیان آسانژ تاسیس شده است. برای جمع‌آوری و افشای اسناد و مجموعه داده های اشخاص و سازمان‌ها تأسیس شد. جیمز بال، یکی از منتقدین سابق ویکی لیکس، گفت: “ویکی‌لیکس شروع به گفتن حقایق كرد؛ این سیستم یك آژانس اطلاعاتی منبع باز (رایگان) برای مردم است.”

جولیان آسانژ کیست؟

جولیان آسانژ یک شخص استرالیایی و یک برنامه نویس و فعال آی‌تی است که ویکی لیکس را در سال 2006 راه اندازی کرد. افراد زیادی در این راه به آسانژ کمک کردند؛ از جمله همکار دیرینه او سارا هریسون که در این راه به او مساعدت زیادی رساند. با این حال، به گفته جیمز بال: “تنها شخصی که عقایدش اهمیت دارد … تنها کسی که تمام تصمیمات نهایی را می گیرد … جولیان آسانژ است.” اخیرا جولیان آسانژ دستگیر شده است و منجر به کمک 400هزار دلاری توسط بیت کوین به ویکیلیکس شد.

چرا آسانژ در سفارت اکوادور در لندن است؟

بیوگرافی جولیان آسانژ

در سال 2010 آسانژ در سوئد به تجاوز جنسی به دو زن متهم شد. او این اتهامات را رد کرد. اما به سفارت اکوادور درخواست پناهندگی کرد تا از استرداد به سوئد اجتناب کند و در لندن باقی بماند. او گفته است که می ترسد در نهایت به ایالات متحده به دلیل افشاگری‌هایش در ویکی لیکس منتقل شود. سوئد تحقیقات در رابطه با تجاوز جنسی آسانز را متوقف کرد و گفت هیچ امیدی به اسانژ برای پاسخگویی به سوالات وجود ندارد. اما اگر سفارت را ترک کند، در انگلیس بازداشت می شود.

بزرگترین افشاگری ویکی لیکس چیست؟

ویکی لیکس صدها هزار اسناد نظامی و فیلم آمریکایی از جنگ های افغانستان و عراق منتشر کرد، از جمله فیلم های جنگ عراق. آنها همچنین در سال 2010 بیش از 250000 از اسناد دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا را فاش کردند.

نقش ویکی لیکس در انتخابات ریاست جمهوری 2016 چه بود؟

طبق اظهارات جیمز بال اصلی ترین نقشی که ویکی‌لیکس در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 ایفا کرد انتشار دو مجموعه ایمیل بود. مجموعه اول ایمیل ها از کمیته ملی دموکراتیک و مجموعه دوم ایمیل‌ها از جانب جان پودستا، سرپرست یکی از کمپین‌هایی که طرفداران هیلاری کلینتون بودند، بود. رسانه ها هفته ها درگیر پرداختن به این دو سری ایمیل بودند و اخبار مربوط به آنها را تحت پوشش قرار میدادند.

جیمز بال  اظهار داشت که ایمیل‌ها به موقعیت کلینتون آسیب جدی وارد کرد؛ زیرا برخی از رای دهندگان معتقد بودند که این ایمیل ها نشان می دهد  DNC (کمیته ملی دموکرات‌ها) علیه برنی سندرز، رقیب جدی کلینتون، برای رسیدن کلینتون به جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری توطئه زیادی کرده اند. و این کار آنها به دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری، در انتخابات کمک زیادی کرد. وی افزود: “ما اکنون مدارک و شواهد خوبی داریم که نشان میدهد مسبب اصلی این کار اقدام دولت روسیه بوده است.”

آیا ویکی لیکس با روسیه ارتباط دارد؟

جیمز بال گفت: “آژانس های اطلاعاتی در ایالات متحده و خارج از کشور همگی با اطمینان زیادی اعلام کردند که روسیه درگیر بحث افشاگری ایمیل‌ها در جریان انتخابات ریاست جمهوری 2016 بوده است. اما این موضوع به معنی این نیست که بگوییم جولیان آسانژ عمدا با رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، در سفارت ملاقات  کرده است. و پوتین به او گفته است” این ایمیل‌ها را برای من فاش کنید … “. و جولیان گفته است:” چشم. ” جیمز اظهار داشت احتمالاً روسیه از طریق پروکسی هایی با ادعای مستقل بودن و گروه های هک به کمک آسانژ به این ایمیل‌ها دست یافته است.

آیا ویکی پدیا (WikiPedia) و ویکی لیکس (WikiLeaks) به یکدیگر مرتبط هستند؟

نه. دائره‌المعارف آنلاین ویکی پدیا، که توسط بنیاد غیرانتفاعی ویکی مدیا اداره می شود، همیشه مایل بوده است تا از ویکی لیکس فاصله بگیرد. اصطلاح ویکی به یک صفحه وب اشاره دارد که در آن کاربران می توانند در ویرایش ها همکاری کرده و محتوا را مستقیماً در سایت تغییر دهند. و به همین دلیل هردوی این سایت ها با ویکی شروع میشوند.

جیمز بال می‌گوید: “دلیل وجود ویکی در ویکی‌لیکس این است که همه می توانند در مورد اقدامات و اسناد مختلف گزارش دهند و به جستجوی آنها بپردازند و در واقع سایت ویکی لیکس را ویرایش کنند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *