راضی نبودن پارتنر به ازدواج

اگر پارتنرمان راضی به ازدواج نبود چه کنیم؟

مقدمه

هر رابطه‌ای یک هدفی دارد، برای مثال برخی افراد فقط می‌خواهند با هم خوش گذرانی کنند و فکر کردن به چند سال بعد را به همان چند سال بعد واگذار نمایند. برخی یکدیگر را دوست دارند و می‌خواهند کنار هم به آرامش برسند اما به نتیجه آن فکر نمی‌کنند و برایشان مسئله‌ای نیست که یک روز قرار باشد از هم جدا شوند. اما برخی از افراد می‌خواهند رابطه‌شان به ازدواج ختم شود. در اینجاست که اگر یکی از این طرفین نخواهد به ازدواج تن دهد، طرف دیگر به دنبال دلایل احتمالی و درست و نادرستی رابطه می‌گردد. ما در اینجا می‌خواهیم در رابطه با راضی نبودن پارتنر به ازدواج صحبت کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.

هدف خودتان را معین کنید!

احتمالا در جواب اینکه بگوییم هدفتان چیست، بگویید مشخص است دیگر هدفمان از این صحبت ازدواج است. اما شما باید بدانید دقیقا به دنبال چه چیزی هستید. از ازدواج به دنبال چه هستید؟ برخی افراد قصدشان از اینکه می‌خواهند با پارتنرشان ازدواج کنند این است که می‌خواهند رابطه‌شان رسمیت پیدا کند. تعدادی نیز به دنبال امنیت و آرامش بیشتر هستند. یک دسته از آدم‌ها نیز به اجبار خانواده و یا بر اساس فرهنگی خانوادگی خود می‌خواهند ازدواج کنند. برخی حتی فقط به دنبال این هستند که به راحتی پارتنر خود را “شوهرم” یا “زنم” صدا بزنند. بعضی هم می‌گویند برای بچه‌دار شدن می‌‌خواهند ازدواج کنند و برخی نیز فقط برای رفع موانع جنسیتی در رابطه خارج از ازدواج، ازدواج را ترجیح می‌دهند.

برخی افراد که در رابطه‌ای متعهد هستند و به راحتی با هم رابطه دارند، به امنیت و آرامش رسیده‌اند و خانواده‌شان نیز با ازدواج نکردن آن‌ها مشکلی ندارد، از داشتن قصد ازدواج ممکن است اهدافی همچون عروسی و سالگرد و … باشد.

بنابراین تصور نکنید که هدفتان را ذاتا می‌دانید، باید خیلی فکر کنید تا بفهمید که واقعا چه می‌خواهید.

اگر نمی‌توانید بفهمید که دقیقا چه می‌خواهید یک کاغذ بیرون آورید و احساساتتان را بر روی آن بنویسید. شاید لازم باشد چندین روز به نوشتن احساساتتان ادامه دهید، تا بفهمید مشکلتان با رابطه فعلی‌تان چیست که می‌خواهید از طریق ازدواج آن مشکل را حل کنید.

تعادل در نیازها

وقتی دو نفر در یک رابطه تصمیم به انجام یک کار می‌گیرند، نباید از نیازهای خود چشم بپوشند. برای مثال ممکن است دلیل راضی نبود پارتنر به ازدواج در رابطه شما این باشد که او ازدواج را در زندگیش الویت نمی‌داند. اما در هر صورت به شما متعهد است. بنابراین در این شرایط باید با هم صحبت کنید و به یک نتیجه برسید.

اما اگر پارتنرتان در کل با ازدواج مخالف است و شما ازدواج را می‌خواهید باید هر دوی شما بپذیرید که این رابطه راه به جایی نمی‌برد.

باید تا حدی با هم صحبت کنید که متوجه شوید به یک تعادلی رسیده‌اید. یعنی باید این مسئله یعنی ازدواج را بین خودتان حل کنید و به یک سازگاری برسید. اصلا باید متوجه شوید که آیا ارزش‌ها و اهداف شما دو نفر با هم همسو هستند یا خیر. اما اگر متوجه شدید که شما به سمت یک هدف حرکت نمی‌کنید و دلیل راضی نبودن پارتنر به ازدواج در رابطه شما هم همین موضوع می‌باشد، شاید زمان این باشد که از هم جدا شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه یک رابطه را تمام کنیم؟ را مطالعه فرمایید.

پردازش احساسات

در همین زمان، سعی کنید به پردازش احساسات خود نیز بپردازید. شما باید بجای اینکه دائم به دنبال تغییر نظر پارتنرتان در رابطه با ازدواج باشید، احساسات خود را بشناسید. به این فکر کنید که آیا پارتنر شما، فرد مناسبی برای شما هست یا نه. اگر شما چیزهای متفاوتی نسبت به پارتنرتان از زندگی می‌خواهید، باید در رابطه با این موضوع آنقدر قوی برخورد کنید که نشوید آن چیزی که نیستید. شاید شما دو نفر در کنار هم شاد باشید، عشق بورزید، اما مطمئن باشید هیچ کدام از این‌ها به اندازه سازگاری در اهداف بلند مدت مهم نیستند.

شنیدن صحبت‌های او

شما نباید تنها به اهداف و دیدگاه‌های خودتان فکر کنید، به اندازه‌ای که اهداف شما در زندگیتان برای شما مهم هستند. اهداف او نیز در زندگیش از اهمیت برخوردار است. ازدواج از دو آدم با دیدگاه‌های مختلف تشکیل شده است، نمی‌شود بدون در نظر گرفتن دیدگاه‌های او شما رابطه‌ای را با هم محکم کنید.

شاید شما فکر کنید شنیدن حرف‌های شخصی که آمادگی برای ازدواج ندارد، فقط ناامیدی شما را بیشتر می‌کند. اما همیشه اینطور نیست، گاهی اوقات صبر کردن می‌تواند به بهبود روابط شما کمک کند. شما با شنیدن صحبت‌های او متوجه خواهید شد که دلیل واقعی او برای راضی نبودن به ازدواج چیست.

البته در این حالت باید یک نکته را در نظر داشته باشید و آن هم این است که حالت تدافعی خود را کنار بگذارید و سعی کنید واقعا به حرف‌های او گوش دهید و بدون قضاوت او را درک کنید. در این حالت است که او احساس خواهد کرد می‌تواند با گفتن دیدگاهش به شما، خود را آرام کند. شما باید به نظرات او و تصمیماتش و دیدگاهش احترام بگذارید.

ترس او را درک کنید!

دلیل بسیاری از افراد برای اینکه نمی‌خواهند ازدواج کنند، ترس است. برخی از افراد، به قدری از صدمه دیدن در رابطه می‌ترسند، که نمی‌خواهند به شخصی متعهد شوند. شاید پارتنر شما از شخصی در گذشته صدمه دیده است و این صدمه او را از ازدواج وحشت‌زده کرده است. بهتر است این ترس‌ها را بشنوید و درک کنید و سعی کنید تا آنجایی که به شما ربط دارد، این ترس‌ها را با او حل کنید.

مشاوره زوجین

راضی نبودن پارتنر به ازدواج نباید خیلی سریع باعث شود که شما از هم جدا شوید. اگر می‌گوید که واقعا شما را دوست دارد اما ازدواج در لیست کارهایش نیست، از او بخواهید که همراه شما به مشاوره زوجین مراجعه کند. مشاوران در این زمینه تجربه زیادی دارند و می‌توانند شما را راهنمایی کنند. شرکت در مشاوره می‌تواند مسیر را به هر دوی شما نشان دهد. این مسیر ممکن است ازدواج باشد یا جدایی.

اگر هم پارتنرتان در هیچ صورتی نپذیرفت که همراه شما به مشاور زوجین مراجعه کند، خودتان به یک مشاور مراجعه کنید و همه چیز را برای او تعریف کنید. این موضوع می‌تواند به خصوص در مواردی مفید باشد که در مورد موضوعاتی که احساس راحتی نمی‌کنید در حضور شریک خود صحبت کنید، با مشاور مشورت کنید. به عنوان مثال، ممکن است نگران زمان‌بندی تشکیل خانواده باشید. از طریق درمان فردی، می‌توانید این مسائل را حل کنید و بهترین راه‌حل‌ها را برای شادی طولانی‌مدت خود بیابید.

زمان جدایی

اگر نتوانستید با هم به یک توافق برسید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که از هم جدا شوید. احساسات خیلی زیادی را در چنین حالتی ممکن است پیدا کنید. از غم گرفته تا عصبانیت تا پشیمانی و … .

در این بین این جدایی احتمالا برای پارتنر شما هم راحت نباشد. و احتمالا او برای جنگیدن با احساسات خود، دلایل خاص خود را دارد.

بهترین زمان برای ترک زمانی است که همه گزینه‌ها را برای کار کردن تمام کرده باشید. دیگر فکر کردن به این موضوع که اگر …. شاید …، فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. دیگر دلیلی برای ناراحتی از وضعیت برای هیچکدامتان وجود ندارد. اگر می‌توانید، سعی کنید بر روی آینده بهتری که در انتظار شما است، تمرکز کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.