متا ورس به چه معناست و این دنیای مجازی چگونه کار می‌کند؟

متا ورس چیست؟

متا ورس یک محیط دیجیتالی است که تکنولوژی‌های مختلف مانند رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR) و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا به کاربران امکان تعامل مجازی را بدهد. واقعیت افزوده عناصر بصری، صدا و سایر موارد حسی را روی بخش‌هایی از دنیای واقعی قرار می‌دهد تا تجربه کاربر را بهبود بخشد. به عبارت دیگر، واقعیت مجازی، کاملا مجازی است و تجربه دنیای ديجيتال را بهتر می‌کند.

در واقع، نیل استفنسون، نویسنده داستان‌های علمی تخیلی، اصطلاح متاورس را در رمان سال ۱۹۹۲ خود به نام سقوط برفی (Snow Crash) ابداع کرد. در این کتاب، آواتارهای انسانی و عوامل نرم افزاری در فضای مجازی سه بعدی با هم تعامل دارند.

نکات مهم

  • متاورس یک محیط مجازی مشترک است که افراد از طریق اینترنت به آن دسترسی دارند.
  • ارز دیجیتال بخشی از متا ورس است.
  • تکنولوژی‌هایی مانند واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در متا ورس ترکیب می‌شوند تا حسی از “حضور مجازی” ایجاد کنند.
  • مارک زاکربرگ، مدیر عامل متا (فیسبوک سابق) معتقد است که عینک‌های واقعیت افزوده در نهایت به اندازه گوشی‌های هوشمند گسترده خواهند شد.
  • در اکتبر ۲۰۲۱، متا اعلام کرد که برنامه‌هایی برای ایجاد ۱۰ هزار شغل جدید با مهارت بالا در اتحادیه اروپا (EU) دارد تا به شکل‌گیری متا ورس کمک کند.

متاورس چگونه کار می‌کند؟

ممکن است توضیح دقیق متاورس به دلیل عمقی که دارد دشوار باشد. اما اکثر کارشناسان حوزه فناوری موافقند که متاورس شبکه وسیعی است که در آن افراد از طریق آواتارهای خود می توانند تعامل اجتماعی و کاری داشته باشند. مثلا در ارز سرمایه گذاری کنند، در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند، کار کنند و سفری را در واقعیت مجازی به صورت سه بعدی تجربه کنند.

همانطور که متاورس رشد می‌کند، احتمالاً ممکن است فضاهای آنلاین ایجاد کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی تر از پشتیبانی ممکن با فناوری فعلی باشد. به عبارت ساده، متاورس به کاربران این امکان را می‌دهد که فراتر از مشاهده‌ کردن محتوای دیجیتالی بروند. کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه ور کنند که دنیای دیجیتال و فیزیکی در آن ترکیب می‌شوند.

متا و متاورس

در جولای ۲۰۲۱، مارک زاکربرگ با کیسی نیوتن خبرنگار نیویورک تایمز در مورد متاورس و تغییراتی که برای فیس‌بوک متصور بود صحبت کرد. سپس شایعات در اواسط اکتبر ۲۰۲۱ در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک (به نامی جدید) برای پذیرش تعهد این شرکت به پیشرفت متاورس شروع شد. منابع ناشناس به نشریه ورج (The Verge) گفتند که ممکن است فیس‌بوک به زودی بیانیه‌ای در این رابطه منشتر کند که این کار را کرد.

شرکت متا مدتی است که در مورد متاورس صحبت می‌کند و در یک بیانیه مطبوعاتی در ۱۷ اکتبر ۲۰۲۱ خاطرنشان کرد که متاورس “مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به هم پیوسته با استفاده از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است. در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد یک حس بیشتر «حضور مجازی»، تعامل آنلاین می‌تواند بسیار به تجربه تعامل حضوری نزدیک‌تر شود.”

آیا متاورس ارزش سرمایه گذاری دارد؟

انتظار می‌رود که علاقه به متاورس به طور قابل توجهی افزایش یابد زیرا سرمایه گذاران و شرکت‌ها می‌خواهند بخشی از پدیده‌ای باشند که ممکن است بزودی انتقلابی به پا کند. زاکربرگ در گفت‌وگو با وب‌سایت فن‌آوری ورج و قبل از اعلام تغییر نام فیس‌بوک گفت: “قرار است تمرکز اصلی [فیس‌بوک] متا ورس باشد، و من فکر می‌کنم که این بخش بزرگی از فصل بعدی برای نحوه تکامل اینترنت پس از اینترنت تلفن همراه خواهد بود. و همچنین فکر می‌کنم که تمرکز بر متاورس مرحله بزرگ بعدی برای شرکت ما نیز خواهد بود.”

طرفداران متاورس این مفهوم را مرحله بعدی در توسعه اینترنت می‌دانند. به عنوان مثال، متا در حال حاضر سرمایه گذاری زیادی در واقعیت مجازی و واقعیت افزوده داشته است و سخت افزارهایی مانند هدست‌های واقعیت مجازی آکلیس (Oculus VR) خود را توسعه داده است. در همین حین نیز روی فناوری‌های عینک‌های واقعیت افزوده و فناوری‌های مچ بند کار می‌کند. زاکربرگ، که معتقد است روزی عینک‌های واقعیت افزوده مانند گوشی‌های هوشمند در همه جا وجود خواهند داشت، به سایت ورج گفت که طی چندین سال آینده، افرادی که ما را یک شرکت رسانه اجتماعی می‌بینند بزودی ما را یک شرکت متاورس خواهند دید

۵۰ میلیون دلار

شرکت متا مبلغ ۵۰ میلیون دلار در تحقیقات جهانی مربوط به متاورس به همراه دیگر شرکای خود سرمایه گذاری کرده تا روند شکل گیری این پدیده سریعتر و مسئولانه تر پیش رود.

سخن آخر

کتاب‌های علمی تخیلی، سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های متعددی وجود دارند که داستان‌شان در متا ورس‌ها شکل می‌گیرند (جهان‌های دیجیتالی که از دنیای واقعی قابل تشخیص نیستند). غالباً، این متا ورس‌های علمی-تخیلی، دارای جهان‌های دیستوپیایی (پاد آرمانشهر) هستند. برخی از کارشناسان هم عصر زاکربرگ نگران این هستند که متا ورس واقعی (“اینترنت نسل بعدی”) ممکن است به یک کابوس دیستوپیایی تبدیل شود.

نیانتیک (Niantic ) یک توسعه دهنده نرم افزار است که بیشتر شهرت خود را برای ساخت بازی‌های موبایل واقعیت افزوده مانند اینگرس (Ingress) و پوکمون گو (Pokémon Go) به دست آورده است. به عنوان مثال، جان هانکه، مدیر عامل شرکت نیانتیک، در یک پست وبلاگی نوشت: “این روزها به نظر می‌رسد بسیاری از مردم علاقه زیادی به زنده کردن این چشم انداز آینده نزدیک از دنیای مجازی دارند، از جمله برخی از بزرگترین نام‌ها در فناوری و بازی. این رمان‌ها به عنوان هشدارهایی در مورد آینده‌ای دیستوپیایی فناوری بودند که نا موفق بوده‌اند.”

همه‌گیری کووید ۱۹ علاقه به متاورس را تسریع کرد زیرا افراد بیشتری از خانه کار می‌کردند و از راه دور به مدرسه می‌رفتند. البته، نگرانی‌هایی وجود دارد که متا ورس گذراندن زمان جدا از هم را برای افراد آسان‌تر می‌کند، حتی در دنیای پسا کووید.

هانکه نوشت: «ما معتقدیم که می‌توانیم از فناوری برای تکیه بر «واقعیت» واقعیت افزوده استفاده کنیم. این همه را، از جمله خودمان، به ایستادن، راه رفتن در بیرون و ارتباط با مردم و دنیای اطرافمان تشویق می‌کند… فناوری باید برای بهتر کردن این تجربیات اصلی انسانی استفاده شود. نه جایگزین کردن آنها.”

متاورس دقیقا چیست؟

شرکت متا متاورس را اینگونه تعریف می کند: “مجموعه ای از فضاهای مجازی که در آن می‌توانید با افراد دیگری که در فضای فیزیکی کنار شما نیستند، به کاوش و ساخت محتوا بپردازید”. اگرچه فناوری متاورس سال‌ها تا تحقق کامل فاصله دارد، اما انتظار می‌رود که در نهایت مکانی باشد که در آن می‌توانید در یک محیط مجازی و آنلاین با دوستان خود کار کنید، بازی کنید، یاد بگیرید، محتوا بسازید، خرید کنید و تعامل داشته باشید.

تفاوت بین واقعیت افزوده و واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت افزوده شامل قرار گرفتن عناصر بصری، صدا و سایر محرک‌های حسی بر روی یک محیط واقعی برای بهبود تجربه کاربر است. واقعیت افزوده با گوشی هوشمند قابل دسترسی است و کاربران می‌توانند حضور خود را در دنیای واقعی کنترل کنند. در مقابل، واقعیت مجازی کاملا مجازی است و واقعیت‌های مجازی را تقویت می کند. این فناوری به یک دستگاه هدست نیاز دارد و کاربران توسط سیستم کنترل می شوند.

آیا شرکت متا مالک متاورس است؟

متاورس هیچ سازنده (یا تعریف) واحدی ندارد، بنابراین چیزی نیست که متا مالک آن باشد یا به تنهایی مسئول توسعه آن باشد. با این حال، متا قبلاً از طریق هدست‌های آکلیس (Oculus VR) خود سرمایه‌گذاری هنگفتی روی متاورس انجام داده است و روی عینک‌های واقعیت افزوده و فناوری‌های مچ‌بند کار می‌کند. در سپتامبر ۲۰۲۱، این شرکت مبلغ ۵۰ میلیون دلار در تحقیقات جهانی مربوط به متاورس به همراه دیگر شرکای خود سرمایه گذاری کرده تا روند شکل گیری این پدیده سریعتر و مسئولانه تر پیش رود.

چگونه در متا ورس سرمایه گذاری کنم؟

راه‌های مختلفی برای سرمایه گذاری در متاورس وجود دارد. می‌توانید ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و روی آن سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید در شرکت‌هایی که در زمینه‌های متاورس کار می‌کنند، مانند متا و نیانتیک، یا در یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) سرمایه‌گذاری کنید که بر شرکت‌های بازی و فناوری تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *