ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن؛ همه چیز در مورد تفاوت بین عطرها

عطر؛ همه چیز در مورد ادو پرفیوم، ادوتویلت و ادکلن

خیلی‌ها شاید تا به امروز فرق بین عطر و ادوپرفیوم و ادوتویلت و ادکلن را با هم نمی‌دانند. ممکن است این محصولات را با هم اشتباه بگیرند. امروز در این مقاله از زردنیوز ما تصمیم گرفتیم که در مورد فرق‌های این که محصولات با هم دارند برای شما بنویسیم. امیدوارم مورد پسند شما عزیزان واقع بشود.

انسان‌ها از زمان‎های خیلی دور با استفاده از روغن‌های طبیعی برای ضماد و مرهم استفاده می‌کردند. از همان با بوی خاص آنها آشنا شدند و اولین عطرهای دنیا از آن زمان به وجود آمد.

 امروزه عطرها دارای بیشترین غلظت روغن‎های اساسی چیزی حدود 20% تا 30%  را دارا هستند. در نتیجه رایحه‌هایی ماندگارتر و طولانی‌تری را هم دارند که در بیشترین حالت چیزی حدود 6 تا 7 ساعت روی پوست ماندگار باشند و روی پارچه چیزی حدود یک روز باقی بمانند.

 عطر چیست؟

عطر در حالت کلی در واقع یک بو و رایحه‌ی مطبوعی است که در هوا پراکنده می‌شود و به مشام مي‌رسد. عطری که ما برای خوشبو شدنمان استفاده می‌کنیم، متشکل از روغن‌هاي اساسي يا همان اسانس‌هاي روغني و تركيبات معطر و ثابت كننده و نگهدارنده و الكل است. 

این روغن‌ها و اسانس‌ها را هم با استفاده از عمل تقطیر از گل‌ها و  گياهان و سبزيجات و علف‌ها بدست مي‌آيد. اینها با استفاده از پروسه‌هایی یک روی آن انجام می‌شود به فرمولی بی‌نظیر می‌رسند که از آن عطر را تولید می‌کنند.

همان‌گونه که گفته شد، گیاهان یکی از اصلی‌ترین منابع روغن‌های اساسی و ترکیباب به شمار می‌آیند که مهمترین آنها شامل:

ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن
ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن

منابع گیاهی عطر

 • ريشه و ساقه‌هاي زيرزميني مثل زنجبيل و ريشه درخت جوز .
 • دانه‌ها که شامل دانه‌هاي هل، كاكائو، گشنيز، زيره و باديان.
 • برگ‌ها شامل برگ‌هاي نعناع هندي، مركبات، رزماري، بنفشه، گوجه فرنگي و علف خشك.
 • گل‌ها که مهم‌ترين و بزرگ‌ترين منبع مواد معطر است كه شامل گل ياس، مريم، سرخ، ميخك و ابريشم.
 • ميوه‌ها مثل گروه مركبات، توت، سيب، تمشك، وانيل و فلفل شيرين.
 • روغن چوب مثل چوب درختان كاج ،سرو، صنوبر و عرعر.
 • پوست درختان مثل درخت نعناع.
 • رزين يا صمغ که شامل رزين كاج، صنوبر، صمغ بوته كندر و بلسان(درخت گل حنا).

منابع حیوانی

 • مشك که مهم‎ترين منبع حيواني است که از كيسه آهوي آسيايي گرفته مي‌شود. البته به‌خاطر قیمت بالایی که دارد از مشك سنتزي (مصنوعي) استفاده می‌شود.
 • كاستوريوم که از كيسه سگ آبي آمريكاي شمالي گرفته می‌شود.
 • عنبر که ماده چربي مانندي  است كه از نهنگ عنبر به‌دست مي‌آيد. مثل عطر عنبر که در حرم امام رضا (ع) به وسیله عود استفاده می‌شود.
 • عسل که از كندوي زنبور بدست مي‌آيد مانند عطر عود عسلی.

منابع مصنوعي

 • منابع مصنوعی هم به مواد معطري گفته مي‌شود که از ساخت تركيبات ارگانيكي مثل فراورده‌های نفتی و یا رزین درخت کاج به‌دست مي‌آيد. مثل لينالول و كومالين .

اِ دو پرفیوم چیست؟

خیلی‌ها هستند که عطر اِ دو را با عطر معمولی اشتباه می‌گیرند. این دو تفاوت‌های خیلی زیادی باهم دارند. ولی باز هم معنی آن به زبان فرانسوی کلمه کلیدی “اِ دو” (از آب) است. این خود تاکید کننده این است که عصاره‌ای در آن حل شده است. بخشی از ماده های روغنی موجود در عطر اِدو یا آب معطر کمی کمتر از حدود 15% تا 20% است.

این عطرها حدود 4 ساعت روی پوست باقی می‎مانند. در مقایسه با عطرها، نسبتا سبک‌تر هستند و در طول روز قابل استفاده می‌باشند.

ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن
ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن

اِ دوتویلت چیست؟

اِ دو تویلت برای اولین بار در قرن چهاردهم تولید شد و به آن “آب بهشتی” نیز گفته می‎‌شد. این روزها نوعی عطر سبک و ملایم است که حاوی 5% تا 15% اسانس عطر خالص می‌باشد که با الکل حل شده است. آنها معمولا حدود 2 تا 3 ساعت ماندگاری دارد. دارای عطر و بوی ملایمی است که برای روزهای گرم تابستان مناسب است و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

اِ دو ادکلن چیست؟

اِ دو ادکلن به معنی “آب از ادکلن” است، این نوع عطر در آمریکای شمالی برای رایحه‌های مردانه استفاده می‎شود. این روزها اِدو ادکلن معمولا به معنای رایحه‌های معطر سبک، تازه و یا میوه‌ای است که از روغن‌های اساسی 2% تا 4% با آب و الکل تشکیل شده است. حدود 2 ساعت ماندگاری دارد و این عطر سبک معمولا توسط افراد جوان استفاده می ‎شود.

اُ فِرِش چیست؟

“اُ فِرِش” به معنی “آب تازه” است و نشان دهدنده‌ی سبک‎ترین گزینه بین عطرهاست. غلظت ماده روغن به کار رفته در آن تقریبا 1% تا 3% است. رایحه این عطر کمتر از یک ساعت روی پوست باقی می‎ماند و باعث می ‎شود آثار معطر آن تقریبا قابل تشخیص نباشد. رایحه های آن معمولا ساده و با طراوت هستند و این عطر ها معمولا از قیمت کمتری برخوردارند و در هرساعت از روز، از جمله هنگام فعالیت های ورزشی قابل استفاده هستند.

بهترین روش برای تست کردن رایحه‌ی یک عطر کدام است؟

بهترین کار این است که شما در هنگام خرید آن را داخل مچ و قسمت داخلی آرنج خود اسپری کنید. اگر در مورد خرید شک داشتید و دوست داشتید که چند رایحه‌ی مختلف را تست کنید، بهترین کار این است که در فاصله هر دو عطر مقداری پودر قهوه را بود تا شمام شما از عطر قبلی که بو کرده بودید خالی شود و بتوانید به راحتی عطر بعدی را تست کنید.

ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن
ادو پرفیوم، ادو تویلت و ادکلن

بهترین روش برای تشخیص عطر تقلبی و اصل کدام است؟

یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توانید عطر اصل را از تقلبی این است که شما با بو کردن به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که محصولی که خریداری می‌کنید اصل است یا تقلبی!

بسته‌بندی این محصولات، درب شیشه، خود شیشه، جعبه‌ی ادکلن و سلفونی که روی جعبه کشیده شده هم همه نشان دهنده‌ی تقلبی بود یا اصل بود یک محصول است. برای تشخیص شیشه‌ی ادکلن اصل از تقلبی شما باید چندین بار به شیشه‌های ادکلن‌های اصل در مقابل نور نگاه کرده باشید تا حالت آن‌ها  را به خوبی به خاطر داشته باشید. ادکلن‌های تقلبی وقتی‌که در مقابل نور قرار می‌گیرند در داخل آنها رگه‌های ظریفی دیده می‌شود ولی درب شیشه‌ی ادکلن‌های تقلبی اکثراً پلاستیکی است و اگر جسم تیزی روی آن بکشید (حتی گاهی با خراش ناخن) رنگ آن می‌ریزد!

نوع نوشته و بطری

نوع نوشته‌ها و فونتی که روی شیشه‌ی ادکلن و جعبه‌ی ادکلن استفاده شده است هم از اهمیت بالایی برخوردار است. نوع نوشته‌ها و نوع فونت به‌کار رفته در محصولات تقلبی، همیشه متفاوت با نوع اصل است. مثلا ادکلن‌های تقلبی در نوشتن حروف انگلیسی مرتکب اشتباه می‌شوند.

برسی ظاهری

بررسی ظاهری در سایت تولیدکننده ادکلن هم می‌تواند یکی دیگر از روش‌هایی باشد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. بعضی‌اوقات شاید بادیدن قیمت عطرها ممکن است دو به شک شوید. در چنین مواردی با مراجعه به سایت اصلی این محصولات می‌توانید قیمت اصلی را بر اساس دلار مشاهده کنید و آن را با ریال مقایسه کنید.

برخی از کمپانی‌های ‌مشهور فرمول ادکلن خود را به شرکت‌های کوچک‌تر و کمتر شناخته شده می‌فروشند که آن شرکت‌های کوچک همان رایحه ادکلن اصلی را با موادی ارزان‌تر برای کشورهای جهان‌سوم تولید می‌کنند. به‌ عنوان ‌مثال شرکت‌هایی مثل Smart ،Ajma ،Rio  ادکلن‌های تقلبی نیستد ولی خوب اورجینال هم نیستند و شما می‌توانید آنها را با همان کیفیت با قیمت پایین‌تری خریداری کنید.

خرید از فروشگاه‌های معتبر هم یکی دیگر از روش‌هایی است که شما می‌توانید به راحتی محصولات آرایشی و بهداشتی خود را خریداری کنید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر اسم و رایحه‌ی عطرهای مد نظر خود را می‌شناسید، خرید از سایت‌های معتبر را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.