what is cardano

کاردانو (cardano) چیست؟

 کاردانو بستر ارز رمزنگاری شده Ada است که می تواند برای ارسال و دریافت وجوه دیجیتالی مورد استفاده قرار گیرد. ارز دیجیتال بیانگر آینده پول است و باعث می شود نقل و انتقالات سریع و با استفاده از رمزنگاری با امنیت بالا انجام شوند. کاردانو یک پلتفرم است که قادر به اجرای برنامه های مالی‌ای است که درحال حاضر هرروزه توسط افراد، سازمان ها و دولت ها در سراسر جهان انجام میشود. کاردانو همچنین برنامه های غیر متمرکز یا داپ تاپ ها را اجرا می کند درحالیکه تحت کنترل هیچ یک از طرفین نیست بلکه در عوض بر روی یک بلاک چین کار می کند.

این نخستین پروژه بلاک چین و تنها موردی است که توسط یک تیم جهانی متشکل از دانشگاهیان و مهندسان برجسته، طراحی و ساخته شده است. ضروری است که این فناوری برای استفاده میلیون ها کاربر ایمن، انعطاف پذیر و مقیاس پذیر باشد. در نتیجه، تفکر و مراقبت ویژه‌ای از سوی برخی از متخصصان برجسته در زمینه های مربوط به بلاک چین و ارزدیجیتال به این پروژه اختصاص داده شده است. چشم انداز کاردانو این است که سبک جدید محاسبات در این پلتفرم، با ارائه دسترسی آزاد به خدمات مالی برای همه افراد، ورود مالی بیشتری را برای این بستر به همراه داشته باشد. برای ورود به وبسایت رسمی کاردانو اینجا کلیک کنید.

لایه‌های کاردانو

کاردانو از دو لایه ساخته می شود که در آن دفترچه مانده حساب را از دفترچه انتقال مقادیر از یک حساب به حساب دیگر جدا می کند. این جدایی دفترچه ها باعث می شود قراردادهای هوشمندی که روی این سیستم عامل انجام می‌شود، انعطاف پذیرتر باشند. همچنین این فرصت را برای مشاغل فراهم می کند تا طراحی، حفظ حریم خصوصی و اجرای هر قرارداد را متناسب با موارد خاص استفاده از آنها تنظیم کنند. همانطور که گفته شد کاردانو از دو لایه ساخته می‌شود، در ادامه به معرفی این دو لایه خواهیم پرداخت.

لایه توافق (CSL)

لایه (CSL) مخفف عبارت Cardano Settlement Layer  به عنوان لایه برقرای تعادل عمل می کند و اولین لایه پلتفرم سی‌اس‌ال است. این لایه به عنوان عاملی برای بهبود بیت کوین ایجاد شده است. CSL  از الگوریتم اجماع اثبات سهام، برای تولید بلوک های جدید و تأیید معاملات  و نقل و انتقالات استفاده می کند

لایه محاسبه  (CCL)

لایه محاسبه (CCL) دومین لایه پلتفرم کاردانو است و حاوی اطلاعاتی درباره چرایی انجام معاملات است. در این لایه، قراردادهای هوشمند کاردانو اجرا می شوند. بدلیل جدایی لایه محاسبه از لایه توافق، کاربران بخش محاسبه می توانند هنگام ارزیابی معاملات، قوانین متفاوتی را وضع کنند.

هزینه انتقال ADA در کاردانو

هزینه انتقال ADA متفاوت است و توسط معادله زیر تعیین می شود:

هزینه انتقال = a + b * size

A یک عدد ثابت و در حال حاضر برابر ADA 0.155381

B هم یک عدد ثابت و در حال حاضر برابر با 0.000043946

منظور از size (اندازه)،  میزان معامله به بایت است.

این حساب و کتاب در اصل به این معناست که حداقل هزینه معامله ای که پرداخت می کنید 0.155381 ADA است و با هر افزایش بایت اندازه تراکنش شما به اندازه 0.000043946 ADA افزایش می یابد. هزینه معاملات هر دوره(epoch) در یک مخزن جمع آوری می شود و بین رهبران اسلات توزیع می شود. یک epoch بطور ساده بخواهیم بگوییم دوره ای است که در آن رهبران اسلات معاملات را پذیرش می کنند. هنگامی که یک epoch به پایان رسید، دوره دیگری بلافاصله آغاز می شود.

خزانه داری کاردانو

به غیر از رهبران اسلات، بخشی از هر پاداش بلوک نیز به سمت خزانه داری می رود. اگر مایل به دریافت بودجه برای مشارکت در اکوسیستم کاردانو هستید، باید از طریق خزانه داری درخواست کمک هزینه کنید. ذینفعان سپس رای می دهند که آیا کمک هزینه شما تأیید می شود یا نه، و به شما بودجه می دهند.

تاریخچه کاردانو

تاریخچه کاردانو نقاط اشتراک بسیاری با Ethereum(اتریوم) دارد. دو بنیانگذار این پروژه، چارلز هوسینسون و جرمی وود، در اوایل ساخت اتریوم در سال 2013 همزمان مؤثر بودند. سپس آنها در سال 2015 IOHK (Input Output Hong Kong) را ایجاد کردند. IOHK یک پلتفرم با مبنای تحقیق و توسعه است که برای ارائه بهتر خدمات مالی منتشر شده است. در سال 2017 چارلز هوسینسون، ارزدیجیتال کاردانو(cardano) را ایجاد کرد. در حقیقت، سه سازمان هستند که در تلاشند تا ارز دیجیتال کاردانو را توسعه دهند:

بنیاد کاردانو

IOHK

Emurgo

بنیاد کاردانو به عنوان عامل متولی پروژه عمل می کند. هدف آن پشتیبانی و رشد اکوسیستم کاردانو میباشد. IOHK یک شرکت مهندسی بلاک چین است که در ساخت پروژه واقعی متمرکز است و Emurgo بخش اعظم بودجه را تأمین می کند. این تیم در طول عمر تقریباً دو ساله خود حدود 63 میلیون دلار جمع آوری کرده است.

استراتژی (نقشه راه) کاردانو

این پروژه استراتژی مدام در حال تغییر دارد، اما در کل از یک برنامه پنج فازی پیروی می کند. مراحل کار این پروژه به شرح زیر است:

مرحله بایرون (Byron) – این مرحله ای است که کاردانو در حال حاضر در آن قرار دارد. این مرحله شامل توسعه اولیه عملکرد اصلی و خالص شبکه است. برنامه ریزی های انجام شده برای این مرحله ساخته شده است و تیم در مرحله پیشرفت است.

مرحله شلی(Shelley) – در این مرحله شبکه کاملاً غیرمتمرکز می شود. از ویژگی های این مرحله می توان به تست استخر و هیئت مدیره اشاره کرد.

مرحله گوگن (Goguen) – در کل تیم در حال حاضر در حال برنامه ریزی برای این مرحله است. در این مرحله از استراتژی، کاردانو یک ماشین مجازی به نام IELE که شباهت زیادی با ماشین مجازی Ethereum   به نام (EVM) دارد، خواهد داشت. این پلتفرم همچنین یک چارچوب زبان جهانی برای فناوری بلاک چین در آینده خواهد داشت.

مرحله باشو (Basho) – در این مرحله تیم در نظر دارد مقیاس پذیری، امنیت و عملکرد را بهبود ببخشد.

مرحله ولتر (Voltaire) – در مرحله آخر، کاردونا مدل خزانه داری را پیاده سازی می کند و یک اکوسیستم پایدار برای شبکه فراهم می کند.

رقابت کاردونا با پلتفرم های دیگر

کاردانو با چندین پروژه رمزنگاری مشابه، مهمترین آنها اتریوم، در حال رقابت است. این پروژه همچنین با چندین پروژه جدید با تمرکز بر توسعه قراردادهای هوشمند مانند EOS ، Lisk ، NEO  و NEM در رقابت است. از بین این رقبا، کاردونا دومین شرکت پس از  EOS است.

آینده کاردانو

حال که به یک شناخت کلی از کاردانو رسیدیم احتمالا این سوال در ذهنمان شکل بگیرد که آینده ارز کاردانو چگونه پیش میرود؟ آیا کاردانو این قابلیت را دارد که بتواند جایگزین 2 ارز دیجیتال بیت کوین(bitcoin) و اتریوم(Etherium) شود؟

امروزه در بازار ارزهای دیجیتال نوسان زیادی را میبینیم که علت عمده آن مشخص نبودن آینده ارزها میباشد. در حال حاضر 2 ارز بیت کوین و اتریوم بعنوان شاه و ملکه ارزهای دیجیتال شناخته میشوند اما ارز دیجیتال کاردانو با شعار رفع مشکل این 2 ارز شروع به کار کرده است. یکی از مشکلات بیت کوین و اتریوم این است که برای تایید تراکنش ها از الگوریتم اثبات کار (اثبات کار یک پروتکل امنیتی در ارزهای دیجیتال میباشد که وظیفه دفاع در مقابل حملات سایبری را بر عهده دارد و این کار را از طریق در اختیار قرار دادن سیستم های کامپیوتری ماینرها برای شبکه انجام میدهند) استفاده می کنند که در این روش مشکلاتی از قبیل مصرف برق و سرعت پایین انتقال وجود دارد. اما کاردانو از روش الگوریتم اجماع برای تایید تراکنش ها استفاده می کند که در این روش، مشکلات روش اثبات کار وجود ندارد.

در سال 2019 جایگاه کاردانو در رتبه بندی ارزهای دیجیتال 11 بود یعنی بعنوان یازدهمین ارز رمزنگاری شده باارزش بازار معرفی شد. آژانس رتبه بندی ارزهای دیجیتال وایس(Weiss) در رابطه با آینده ارز کاردانو در توییترش نوشت: کاردانو در مسیری است که یک چشم انداز جدید را در دنیای ارزهای دیجیتال به ما معرفی میکند اما باید تحقیقات زیادی برای رسیدن به این هدف انجام شود.

بررسی ارزش کاردانو

در زمان نگارش این مطلب، ارزش کاردانو به 0.059998$ و ارز بازار آن $1,866,697,791 است. حجم معاملات آن در روز $226,519,821 است. ارزش این ارز دیجیتال در 24 ساعت گذشته 2.7 درصد رشد مثبت داشته است. و هم اکنون رتبه 12 را از لحاظ ارزش بین ارزهای رمزنگاری شده دارد. در ادامه چارت خطی قیمت آن در یک ماه گذشته و یک سال گذشته را میبینیم

چارت خطی قیمت کاردانو در یک ماه گذشته
چارت خطی قیمت کاردانو در یک ماه گذشته (از 24 ژانویه تا 24 فوریه 2020)
چارت خطی قیمت کاردانو در یک سال گذشته
چارت خطی قیمت کاردانو در یک سال گذشته

3 یک پینگ

  1. پینگ بک: لیست 20 ارز دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری - زرد نیوز

  2. پینگ بک: پیش از بیت کوین، کاردانو نیز از طرف ویکی‌پدیا ممنوع شده است! - زرد نیوز

  3. پینگ بک: بیماری همه گیر ویروس کرونا اکثر جنبه‌های تجاری بازار بلاکچین و ارزهای رمز پایه را تحت تأثیر قرار داده است - زرد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.