آلت‌کوین‌

آلت‌کوین (Altcoin) چیست؟

مقدمه

به ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین آلت‌کوین (Altcoin) می‌گویند. آلت‌کوین‌ها ویژگی‌های مشترکی با بیت کوین دارند، اما از جهات دیگر نیز متفاوت هستند. به عنوان مثال، برخی آلت‌کوین‌ها از “مکانیزم اجماع” متفاوتی برای تولید بلاک‌ها یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. یا با ارائه قابلیت‌های جدید یا اضافی، مانند قراردادهای هوشمند (Smart Contract) یا نوسان قیمت پایین، خود را از بیت‌کوین متمایز می‌کنند.

تا نوامبر ۲۰۲۱، بیش از ۱۴ هزار ارز دیجیتال در بازار وجود داشته است. به گفته شرکت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)، بیت کوین و اتر به تنهایی نزدیک به ۶۰ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را در نوامبر ۲۰۲۱ تشکیل می‌دادند. بقیه بازار را آلت‌کوین‌ها تشکیل می‌دهند. از آنجایی که تقریبا هر آلت‌کوین از بیت کوین مشتق می‌شود، حرکات قیمت آلت کوین تمایل به تقلید از مسیر بیت کوین دارد. با این حال، تحلیلگران معتقدند بلوغ اکوسیستم‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال و توسعه بازارهای جدید برای این سکه‌ها، تغییر قیمت آلت‌کوین‌ها را مستقل از سیگنال‌های تجاری بیت‌کوین خواهد کرد. با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

نکات مهم

 • واژه آلت‌کوین به تمام ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین اطلاق می‌شود.
 • تا نوامبر ۲۰۲۱، بیش از ۱۴ هزار ارز دیجیتال در بازار وجود داشته. شرکت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) اعلام کرد که آلت‌کوین‌ها تقریباً ۶۰ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را در نوامبر ۲۰۲۱ به خود اختصاص داده‌اند.
 • برخی از انواع اصلی آلت‌کوین‌ها شامل ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج، استیبل کوین‌ها (Stablecoins)، توکن‌های امنیتی (Security Toeken) و توکن‌های کاربردی (Utility Token) می‌شوند.
 • آلت‌کوین‌ها ممکن است در آینده فقط شامل ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج غیر از بیت‌کوین باشند، زیرا کاربری آن‌ها با پیشرفت تکنولوژی در حال توسعه است.
 • سولانا و بایننس کوین از نظر ارزش بازار تا نوامبر ۲۰۲۱ جزو بزرگترین آلت‌کوین‌ها بودند.

آشنایی با آلت‌کوین‌

“آلت‌کوین” ترکیبی از دو واژه “Alternative” به معنی جایگزین، و “Coin” به معنی سکه است و شامل همه جایگزین‌های بیت کوین می‌شود. چارچوب اصلی بیت کوین و آلت کوین‌ها مشابه است. بنابراین، آلت‌کوین‌ها کد را به اشتراک می‌گذارند و مانند سیستم‌های همتا به همتا یا مثل یک رایانه غول‌پیکر که قادر به پردازش حجم زیادی از داده‌ و تراکنش‌ها به طور همزمان است، عمل می‌کنند. در برخی موارد، آلت‌کوین‌ها با به روشی ارزان برای انجام تراکنش‌های دیجیتال تبدیل می‌شوند با این امید که بیت‌کوین بعدی آن‌ها باشند.

اما بین بیت کوین و آلت‌کوین نیز چندین تفاوت وجود دارد. بیت کوین یکی از اولین نمونه‌های یک ارز دیجیتال است و فلسفه و طراحی آن معیاری برای توسعه سایر سکه‌ها می‌باشد. با این حال، پیاده‌سازی آن دارای کاستی‌های متعددی است. برای مثال، اثبات کار (مکانیسم اجماع که برای ایجاد بلاک‌ها استفاده می‌شود) انرژی بر و زمان‌بر است. یا مثلا قابلیت‌های قرارداد هوشمند بیت کوین نیز محدود می‌باشد.

آلت‌کوین‌ها برای ایجاد یک مزیت رقابتی، تلاش می‌کنند محدودیت‌های بیت کوین را بهبود بخشند. چندین آلت‌کوین از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) برای به حداقل رساندن مصرف انرژی و زمان لازم برای ایجاد بلاک‌ها و اعتبارسنجی تراکنش‌های جدید استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، اتر، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار، به عنوان گاز ( gas- اصلاحی برای هزینه انجام تراکنش) در قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود. آلت‌کوین‌ها عموماً به انتقاد از اشکالات معمول بیت کوین مانند مقیاس پذیری و پایداری می‌پردازند. این امر به طور کامل با راه اندازی بسیار مورد انتظار نسخه ۲.۰ اتریوم نشان داده‌شد.

نکته مهم

پس از معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹، این ارز دیجیتال اولین کاربرد گسترده از مکانیزم اثبات کار را به نام خود ثبت کرد. مکانیزم اثبات کار، اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر را نیز تشکیل می‌دهد و امکان اجماع امن و غیرمتمرکز را فراهم می‌کند.

آلت‌کوین‌ها، با متمایز کردن خود از بیت کوین به این شیوه، بازاری برای خود ایجاد کرده‌اند. این امر، به نوبه خود سرمایه گذارانی را جذب کرده است. این سرمایه‌گذاران آلت‌کوین‌ها را دارای پتانسیل جایگزینی بیت کوین می‌بینند. سرمایه‌گذاران انتظار دارند که آلتکوین‌ها با جذب کاربران بیشتر و افزایش قیمت، سود ببرند.

انواع آلت‌کوین

هر آلت‌کوین وابسته به عملکرد و مکانیزم‌های اجماع، گونه‌ها و دسته بندی‌های مختلفی دارند. در اینجا به صورت خلاصه‌ و کوتاه به بررسی برخی از انواع مهم آلت‌کوین می‌پردازیم. توجه داشته باشید که هر آلت‌کوین می‌تواند در چند دسته بندی قرار بگیرد.

آلت‌کوین مبتنی بر استخراج

همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، آلت‌کوین های مبتنی بر استخراج (Mining-based)، استخراج می شوند. اکثر آلت‌کوین های مبتنی بر استخراج از مکانیزم اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند. روشی که توسط آن سیستم‌ها با حل معماهای دشوار با هدف ایجاد بلاک‌ها، سکه‌های جدید تولید می‌کنند. نمونه‌هایی از آلت‌کوین‌های مبتنی بر استخراج عبارتند از مونرو (Monero)، زی‌کش (ZCash) و لایت کوین (Litecoin). بیشتر آلت‌کوین‌های برتر در اوایل سال ۲۰۲ در دسته مبتنی بر استخراج قرار گرفتند. جایگزین آلت‌کوین‌های مبتنی بر استخراج،  پیش‌ استخراج‌شده (premiend) و اغلب بخشی از عرضه اولیه سکه (ICO) می‌باشد. چنین سکه‌هایی از طریق الگوریتم تولید نمی‌شوند، بلکه قبل از اینکه در بازارهای ارزهای دیجیتال پخش شوند، توزیع می‌شوند. یکی از نمونه‌های سکه پیش‌ استخراج‌شده،  ریپل است.

استیبل کوین‌ها

تجارت و استفاده از ارزهای دیجیتال از زمان پیدایش خود با نوسانات در بازار همراه بوده است. هدف استیبل‌کوین‌ها (Stablecoins) کاهش این نوسانات کلی است. آن‌ها این کار را با ایجاد پیوند بین ارزش خود و سبدی از کالاها، مانند ارزهای فیات، فلزات گرانبها، یا سایر ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند. این سبد به‌عنوان ذخیره‌ای برای دارندگان استیبل کوین‌ها استفاده می‌شود تا در صورت شکست ارز دیجیتال با مشکل مواجه نشوند. نوسانات قیمت برای استیبل کوین‌ها نباید از محدوده باریکی فراتر رود.

استیبل کوین‌های مهم عبارتند از تتر، دای (DAI) و یو‌اس‌دی کوین (USDC). در مارس ۲۰۲۱، شرکت عظیم پردازش پرداخت، ویزا (.Visa Inc)، اعلام کرد که شروع به پردازش برخی از تراکنش‌ها در شبکه خود با یو‌اس‌دی کوین و از طریق بلاک چین اتریوم خواهد کرد. همچنین این شرکت قصد دارد ظرفیت پردازش استیبل کوین بیشتری را در اواخر سال ۲۰۲۱ اعمال کند.

توکن‌های امنیتی

توکن‌های امنیتی مشابه اوراق بهاداری هستند که در بازارهای سهام معامله می‌شوند. با این تفاوت که منشأ آن‌ها دیجیتال می‌باشد. توکن‌های امنیتی شبیه سهام‌های سنتی هستند. توکن‌های امنیتی دارایی‌هایی در قالب مالکیت (محصول یا ارز) می‌باشد یا با پرداخت سود سهام به دارندگان خود عمل می‌کند. چشم انداز افزایش قیمت این توکن‌ها به جاذبه بزرگی برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده تا در آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

در سال ۲۰۲۱، شرکت کیف پول بیت کوین اگزودس (Exodus) یک عرضه اولیه موفق را برگزار کرد که مطابق استاندارد‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) بود. در این عرضه اولیه، ۷۵ میلیون دلار سهام عادی برای تبدیل به توکن در بلاک چین آلگوراند (Algorand) فروخته شد. این یک رویداد تاریخی بود، زیرا این اولین دارایی دیجیتالی بود که سهام آن را یک شرکت مستقر در ایالات متحده ارائه کرد.

میم کوین

دوج کوین

همانطور که از نام آن‌ها پیداست، میم کوین‌ها (memecoin) یک شوخی یا برداشتی خنده آور از سایر ارزهای دیجیتال معروف می‌باشند. آن‌ها معمولاً در مدت زمان کوتاهی محبوبیت پیدا می‌کنند. این محوبیت اغلب به صورت آنلاین و توسط اینفلوئنسرهای برجسته حوزه ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران کوچک بدست می‌آید. آن‌ها معمولا تلاش می‌کنند تا با ایجاد محوبیت حول این سکه‌ها از دستاوردهای کوتاه‌مدت بهره‌برداری کنند.

برای مثال، ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا (TESLA) و علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال، به طور مرتب توییت‌های مرموزی درباره میم کوین پیشرو، دوج کوین (Dogecoin) و شیبا اینو (Shiba Inu) منتشر می‌کرد. این توئیت‌ها اغلب باعث می‌شد قیمت‌های این میم کوین‌ها به میزان قابل توجهی تغییر کند. در اکتبر ۲۰۲۱، پس از اینکه ماسک تصویری از حیوان خانگی خود فلوکی، یک توله سگ شیبا اینو، در پیج تسلا توییت کرد، میم کوین شیبا در یک ۲۴ ساعت ۹۱ درصد افزایش قیمت یافت. بسیاری از افزایش قیمت شدید این آلت‌کوین‌های خاص در ماه‌های آوریل و می ۲۰۲۱ رخ داد که به‌ عنوان “فصل میم کوین‌ها”  از آن یاد می‌کنند. در این مدت، صدها مورد از این ارزهای دیجیتال فقط بر اساس حدس و گمان خالص،  سود‌های زیادی بدست آورند.

نکته

عرضه اولیه سکه (ICO) در حوزه ارزهای دیجیتال معادل با عرضه اولیه عمومی (IPO) در بازار سهام است. این اقدام را شرکتی انجام می‌دهد که به دنبال جمع آوری پول برای ایجاد یک سکه، اپلیکیشن یا سرویس جدید است.

توکن های کاربردی

توکن‌های کاربردی برای ارائه خدمات در یک شبکه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، ممکن است از آن‌ها برای خرید خدمات، پرداخت هزینه‌های شبکه یا دریافت پاداش استفاده شود. برخلاف توکن‌های امنیتی، توکن‌های کاربردی سود سهام پرداخت نکرده یا در سهام مالکیت شرکت نمی‌کنند. فایل کوین (Filecoin)، که برای خرید فضای ذخیره‌سازی در شبکه استفاده می‌شود، نمونه‌ای از توکن‌های کاربردی است.

آیا آلت‌کوین مناسب سرمایه‌گذاری است؟

بازار آلت‌کوین‌ها در حال شکوفایی است. تعداد آلت‌کوین‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال در دهه گذشته به سرعت افزایش یافته است و انبوهی از سرمایه‌گذاران خرد را به خود جذب کرده است. اغلب این سرمایه‌گذاران بر روی تغییرات قیمت آلت‌کوین‌ها حساب کرده‌اند تا سودهای کوتاه‌مدت بدست آورند. اما چنین سرمایه گذارانی سرمایه لازم برای تولید نقدینگی کافی در بازار را ندارند. بازارهای کوچک و فقدان مقررات، نوسانات شدیدی را در ارزش گذاری آلتکوین ها ایجاد کرده است.

به عنوان مثل، اتر‌ِ اتریوم را در نظر بگیرید. اتر در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ به اوج قیمت قبلی خود یعنی ۱۲۹۹/۵۹ دلار رسید. تنها چند هفته بعد، به ۵۹۷/۳۶ دلار کاهش یافت و در پایان سال، قیمت اتر به ۸۹/۵۲ دلار سقوط کرد. با این حال، این آلت‌کوین تنها دو سال بعد، یعنی در نوامبر سال ۲۰۲۱ به بالاترین قیمت‌های خود، معادل ۴۷۵۰ دلار رسید. این یعنی خرید و فروش آلت‌کوین‌ها در زمان مناسب می‌تواند سود سرشاری را برای معامله‌گران فراهم کند.

اما یک مشکل وجود دارد. بازار ارزهای دیجیتال هنوز بالغ نشده است. علیرغم تلاش‌های متهدد، هیچ سنگ محک یا معیار مشخصی برای ارزیابی ارزهای دیجیتال وجود ندارد. در بیشتر موارد، بازار آلت‌کوین‌ها با گمانه زنی پیش می‌رود. حتی چندین مورد از ارزهای دیجیتال منسوخ وجود دارد. ارز‌هایی آنکه نتوانستند کشش کافی به دست آورند یا به سادگی پس از جمع آوری پول و سرمایه‌گذاران ناپدید شدند.

بنابراین، بازار آلت‌کوین برای سرمایه‌گذارانی مناسب است که مایلند ریسک سرمایه‌گذاری در بازاری نوظهور که قانونمند نیست و مستعد نوسان شدید است را بپذیرند. آن‌ها همچنین باید بتوانند استرس ناشی از نوسانات قیمت را کنترل کنند. برای چنین سرمایه‌گذارانی، بازارهای ارزهای دیجیتال می‌تواند بازدهی عالی داشته باشد.

مزایای سرمایه گذاری در آلتکوین‌ها

 • آلت‌کوین‌ها “نسخه‌های بهتر” بیت‌کوین هستند. زیرا هدف آن‌ها رفع کاستی‌های ارز دیجیتال است.
 • آلت‌کوین‌هایی مانند استیبل کوین‌ها، به طور بالقوه می‌توانند وعده اصلی بیت کوین مبنی بر “شیوه‌ای برای انجام تراکنش‌های روزانه” را محقق کنند.
 • برخی آلتکوین‌ها، مانند اترِ اتریوم و آدا (ADA) در کاردانو، قبلاً در بین موسسات اصلی مورد توجه قرار گرفته‌اند و در نتیجه ارزش‌ بالایی دارند.
 • سرمایه گذاران می‌توانند از بین طیف گسترده‌ای از آلتکوین‌ها که عملکردهای مختلفی را در اقتصاد کریپتو انجام می‌دهند، انتخاب کنند.

معایب سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها

 • آلت‌کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین بازار سرمایه گذاری کوچک تری دارند. از نوامبر ۲۰۲۱، بیت کوین حدود ۴۲ درصد از کل بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.
 • فقدان مقررات و معیارهای مشخص برای سرمایه گذاری به این معنی است که بازار آلت‌کوین، سرمایه گذارانی کمتر و نقدینگی ضعیف را به خود جذب می‌کند. در نتیجه، قیمت‌های آن‌ در مقایسه با بیت‌کوین بی‌ثبات‌تر می‌باشند.
 • درک تفاوت آلتکوین‌های مختلف و موارد استفاده آن‌ها همیشه آسان نیست و تصمیمات سرمایه‌گذار را دشوارتر و گیج کننده تر می‌کند.
 • چندیدن آلتکوین منسوخ وجود دارد که در نهایت منجر به کاهش سرمایه سرمایه‌گذاران می‌شود.

آینده آلت‌کوین‌ها

آینده آلتکوین‌ها و در واقع ارزهای دیجیتال، با شرایطی که منجر به چاپ اولین دلار فدرال در قرن نوزدهم شد، مشابه است. در آن زمان، اشکال و انواع مختلفی از ارزهای محلی در ایالات متحده در گردش بود. هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشتند و توسط دستگاه‌های متفاوتی پشتیبانی می‌شدند. برای مثال، گواهی‌های طلا با سپرده‌های طلا در خزانه‌داری پشتیبانی می‌شد. اسکناس‌های ایالات متحده که برای تأمین مالی جنگ داخلی استفاده می‌شد را دولت حمایت می‌کرد.

بانک های محلی نیز ارز خود را منتشر می‌کردند. که در برخی موارد با پشتوانه ذخایر ساختگی پشتیبانی می‌شدند. این تعدد ارزها و ابزارهای مالی، شباهت بسیاری به وضعیت فعلی در بازار آلتکوین‌ها دارد. امروزه هزاران آلتکوین در بازارها موجود است که هر کدام ادعا می‌کنند هدف و بازار متفاوتی را ارائه می نمایند.

بعید است که وضعیت فعلی  بازار آلت‌کوین‌ها به بازاری واحد برای ارز‌های دیجیتال تبدیل شود. اما همچنین این احتمال وجود دارد که اغلب این ۱۸۰۰ آلت‌کوین‌ در بازار، فعال نمانند. به عبارت دیگر، بازار آلت‌کوین‌ها حول محور مجموعه‌ای از آلت‌کوین‌ها (آن‌هایی که دارای کاربری و موارد استفاده بیشتری هستند) که بر بازار مسلط‌اند می‌چرخد.

برای سرمایه گذارانی که به دنبال تنوع در بازارهای کریپتو هستند، آلت‌کوین‌ها محلی ارزان برای گسترش افق‌های خود فراتر از بیت کوین می‌باشد. افزایش‌ تعداد بازارهای ارزهای دیجیتال، بازدهی چند برابر بیشتری نسبت به بازده بازار بیت‌ کوین ایجاد کرده‌ است. اما ریسک‌هایی در سرمایه‌گذاری آلت‌ کوین وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها قانومند نشدن بازار آلت‌کوین است. بلوغ بازارهای ارزهای دیجیتال احتمالاً پیچیدگی و سرمایه بیشتری را به صنعت وارد می‌کند و راه را برای قانون‌مندی و نوسانات کمتر در این بازار هموار می‌کند.

نکته

سرمایه گذارانی که به دنبال تنوع در بازارهای کریپتو هستند، باید آلت‌کوین‌ها را در نظر بگیرند. چراکه بازدهی اغلب  آن‌ها چند برابر بیت کوین است.

آلت‌کوین چیست؟

واژه آلت‌کوین به ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین (و گاهی اوقات غیر از اتر) اشاره دارد. چنین سکه‌هایی با گسترش قابلیت‌ها و رفع نواقص‌شان، خود را از بیت کوین متمایز می‌کنند.

۱۰ آلت‌کوین برتر کدام‌اند؟

۱۰ آلتکوین برتر تا نوامبر ۲۰۲۱ عبارتند از اتریوم، بایننس کوین، تتر ، سولانا، کاردانو، ریپل، پلکادات، دوج کوین، یو‌اس‌دی کوین و شیبا اینو.

یک آلت‌کوین چقدر ارزش دارد؟

آلت کوین‌ها محدوده قیمتی بسیار وسیعی دارند. این محدوده، از چند سنت تا هزاران دلار را در بر می‌گیرد. به عنوان مثال، در نوامبر ۲۰۲۱، اتریوم با قیمت ۴۵۰۰ دلار معامله می‌شد در حالی که ریپل، ششمین ارز دیجیتال ارزشمند، با قیمت ۱/۱۰ دلار ارزش داشت.

کدام آلت‌کوین‌ بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است؟

بر اساس ارزش بازار، اتر بزرگترین و معروف ترین آلت‌کوین است. اتر قابلیتی مانند قرارداد هوشمند دارد که کاربردی بودن آن اثبات شده. همچنین بخشی از اتریوم است، که مسلماً یکی از پیچیده‌ترین پلت‌فرم‌های بلاک چین در دهه اخیر می‌باشد.

آیا آلت‌کوین‌ سرمایه گذاری خوبی محسوب می‌شود؟

اغلب آلت‌کوین‌ها همان ریسک‌های سرمایه گذاری بیت کوین را دارند. علاوه بر این، بسیاری از آلتکوین‌‌های کوچک غیرنقد هستند. اما آلت کوین‌های معتبر مانند اتر و ریپل رقبای بیت کوین هستند.

سخن آخر

آلت‌کوین‌ها جایگزین خوبی برای سرمایه‌گذارانی هستند که علاقه‌مند به تنوع بخشیدن به سبدهای خود هستند. اگرچه برخی از آن‌ها، مانند اترِ اتریوم، نام معتبری دارند، اما اکثریت آن‌ها (بیش از ده هزار آلت‌کوین) هنوز نشانی از خود نشان نداده‌اند. آلت‌کوین‌ها نشانگر پتانسیل ارزهای دیجیتال برای تغییر شکل امور مالی مدرن هستند. اما سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری در آن‌ها تحقیقات خود را انجام دهند. ریسک‌های مرتبط با آلت‌کوین‌‌ها مشابه یا – در برخی موارد – بیشتر از ریسک‌های سرمایه گذاری بیت کوین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.