پاپ اسمیر

پاپ اسمیر چیست؟

مقدمه

هر زنی باید حداقل یک بار در سال آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهد. اغلب اوقات بسیاری از زنان نمی دانند که چرا باید این آزمایش را انجام دهند. بسیاری از زنان از اینکه به مطب دکتر زنان بروند و پایین تن خود را به پزشک نشان دهند متنفر هستند. این افراد ترجیح می دهند کار دیگری انجام دهند تا به مطب دکتر بروند، و تا زمانی که علائم عجیب و غریب در خود نبینند به دکتر نمی روند. ولی با این حال آزمایش پاپ اسمیر بخش مهمی از کنترل سلامت کلی بانوان است. ممکن است انجام ندادن آن آسان یا وسوسه انگیز باشد، اما گرفتن یک آزمایش PAP SMEAR سالانه باید در اولویت شما باشد. زندگی سالم شما به این کار بستگی دارد.

علت آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

انجام تست پاپ اسمیر به چند علت مهم است. طبق اظهارات Sara Twogoo بنیانگذار آموزش بهداشت آمریکا، این آزمایش برای غربالگری سرطان دهانه رحم مهم است. وی گفت: با استفاده از این ازمایش می توان متوجه تغییرات سلول‌های دهانه رحم شد و پیش از سرطان از وقوع آن جلوگیری کرد.

انجمن سرطان آمریکا تخمین می زند، تنها در سال 2020 حدود 13800 مورد جدید از زنان سرطان دهانه رحم می گیرند و حدود 4290 نفر نیز بخاطر همین سرطان در سال 2020 خواهند مرد. به همین علت غربالگری‌های موجود مانند پاپ اسمیر بسیار مهم است و بهتر شما هر ساله آن را انجام دهید. البته این آزمایش فقط برای غربالگری سرطان رحم نیست. این آزمایش معمولا با معاینه لگن همراه است و در زنان بالای 20 سال این آزمایش با آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV) انجام می شود.

انستیتوی ملی سرطان، بیماری HPV را اینگونه تعریف می کند “HPV از بیش از 200 ویروس مختلف ایجاد می شود و برخی از انواع آن از طریق واژن، مقعد یا رابطه جنسی دهانی منتقل می شود.” اگر چه این بیماری بسیار شایع است، اما اکثر اوقات این عفونت‌ها باعث ایجاد سرطان نمی شود. البته اگر این بیمار کنترل نشود می تواند خطرناک باشد.

آزمایش پاپ اسمیر

نحوه انجام آزمایش پاپ اسمیر

برای انجام این آزمایش ابتدا باید شما روی تختخواب، صندلی یا میز در مطب پزشک خود بنشینید و باسن خود را جلو آورید و پاهایتان را از زانو خم کنید. سپس برای انجام آزمایش یک اسپکولول را وارد مهیل شما می کنند و به وسیله آن مهبل شما را از هم باز می کنند. تا پزشک بتواند دهانه رحم شما را مشاهده کند. سپس دکتر با استفاده از یک برس نرم یا یک قاشق مسطح به نام اسپاتول نمونه سلول را از دهانه رحم بر می دارد.

گاهی اوقات لازم است که دو بار با استفاده از این وسایل سلول‌های داخل دهانه رحم جمع آوری شود. همچنین با توجه به علائمی که قبلا برای پزشک خود توضیح داده‌اید ممکن است لازم باشد هم سلول‌ها داخلی و هم خارجی جمع آوری شود. این سلول‌ها را در یک شیشه برای فرستادن به آزمایشگاه قرار می دهند. کل روند آزمایش حدود 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

هر چند سال باید این آزمایش را انجام داد؟

تعداد دفعات آزمایش پاپ اسمیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. توگود می گوید: ” برای اکثر زنان، نیاز است که این آزمایش را از 21 سالگی شروع کنند.” تعداد دفعات نیاز به این آزمایش نیز به عواملی مانند نتایج آزمایش‌های قبلی و اینکه آیا آزمایش HPV قبلا انجام شده است بستگی دارد.

توگود در ادامه سخنان خود اعلام می کند که توصیه‌ها برای آزمایش پاپ اسمیر در کشورها و سازمان‌های مختلف متفاوت است. مثلا ایالات متحده پیشنهاد می کند که زنان بین 21 تا 29 سال، اگر نتایج آزمایش قبلی آنها منفی است، هر سه سال این آزمایش را انجام دهد. و زنان بین 30 تا 65 سال، هر دو آزمایش پاپ و HPV را با هم انجام دهند و اگر نتایج منفی بود، برای غربالگری دوباره 5 سال بعد مراجعه کنند.

نتایج آزمایش پاپ اسمیر به چه معناست؟

معمولا دو هفته طول می کشد تا نتایج آزمایش شما آماده شود. شما با مراجعه به آزمایشگاه می توانید آن را  دریافت کنید و برای بررسی به مطب پزشک خود بروید. نتایج آزمایش سه حالت دارد: نرمال، نامشخص یا غیر طبیعی.

براساس اعلام دفتر بهداشت زنان، نتیجه نامشخص آزمایش پاپ اسمیر به این معناست که “پزشک شما نمی داند سلول‌های جمع آوری شده از دهانه رحم شما طبیعی بوده یا غیر طبیعی است.” اگر جواب آزمایش شما نامشخص باشد، پزشکتان باید بلافاصله آزمایش‌های بیشتری انجام دهد تا متوجه شود که شما مشکلی دارید یا نه.

جواب نرمال آزمایش پاپ اسمیر

توگود در ادامه توضیح می دهد که اگر جواب آزمایش شما نرمال بود به این معناست که در دهانه رحم شما هیچ گونه سلول غیر طبیعی مشاهده نشده است. اگر چه این خبر خوبی است، اما شما هنوز نیاز دارید که در آینده آزمایش‌های پاپ اسمیر را انجام دهید. و تغییرات سلول‌های دهانه رحم خود را هر چند سال بررسی کنید. زمان تست دوباره آزمایش شما به سن و سایر عوامل مانند اینکه آزمایش HPV انجام داده اید بستگی دارد.

نحوه انجام آزمایش پاپ اسمیر

جواب غیر نرمال آزمایش پاپ اسمیر

فهمیدن اینکه نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی است می تواند برای هر فردی چیز وحشتناکی باشد. اما مهم است که شما به صورت کامل با این موضوع آشنا باشید. نتایج غیر طبیعی خود به سه دسته تقسیم می شوند: غیر عادی (ASCUS)، درجه پایین و درجه بالا.

غیر عادی (ASCUS)

 اگر جواب آزمایش شما غیرعادی است، بدان معناست که شما دارای سلول‌های آتیپیک هستید که مشخص نیست این سلول‌ها سرطانی است یا غیر سرطانی.” شما باید آزمایش HPV بدهید چون وجود این ویروس می تواند سرطان دهانه رحم ایجاد کند.”

درجه پایین یا LSIL

اگر در جواب آزمایش شما این اصطلاح به کار رفته باشد، یعنی سلول‌های جمع آوری شده پیش سرطانی هستند. اگر سلول تغییرات ضعیفی از نظر شکل و ظاهر داشته باشند، ممکن است شما در آینده به سرطان دهانه رحم دچار شوید. ولی درحال حاضر کاملا سالم هستید. بر اساس اعلام پزشکان درجه پایین به این معناست که شما احتمالا به درمان نیاز ندارید.

درجه بالا یا HSIL

پزشک جانس هاپکینز توضیح می دهد که اگر در جواب آزمایش شما از این اصطلاح استفاده شده باشد، به این معناست که شکل سلول‌های دهانه رحم شما شکل متفاوتی با سلول‎های طبیعی دارد و شما مبتلا به سرطان دهانه رحم شده‌اید. در نتیجه شما برای از بین بردن سلول‌ها نیاز به درمان دارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *