همه چیز در مورد ژل لوبریکانت و اهمیت استفاده از آن در سکس

واژن در هنگام یک سکس با کیفیت خود به خود خیس می‌شود و همین مرطوب شدن کمک می‌کند که واژن  مرطوب‌تر و آماده رابطه جنسی شود. ولی در بسیاری از موارد خیلی‌ها علی رغم همین رطوبت طبیعی ترجیح می‍دهند که از ژل لوبریکانت برای لذت‌بخش‌تر شدن رابطه جنسی استفاده کنند. خیلی‌ها هم معتقدند که استفاده از لوبیریکانت‌ها کمک می کند که در هنگام سکس اصطکاک و سوزش کمتری را احساس کنند.

امروز در این مقاله ما تصمیم گرفتیم که در مورد این موضوع برای شما بگوئیم.

اهمیت استفاده از لوبریکانت

شاید خیلی‌ها فکر کنند که استفاده از لوبریکانت برای داشتن یک سکس خوب و کیفیت است. خیلی‌های دیگر هم ممکن است به اجبار بخاطر احساس خشکی که در واژن دارند مجبور به استفاده از آن شوند. خشکی واژن بیشتر در زمانی اتفاق می‌افتد که میزان استروژن در دوران یائسگی کاهش پیدا کند و یا ممکن است کسی در دوران شیردهی باشد و تحت شیمی درمانی و … باشند.

در چنین شرایطی استفاده از لوبیرکانت‌ها  یا روان کننده می تواند برای داشتن یک سکس باکیفیت کمک کند. روان کننده یک مایع یا ژل است که شما می توانید در طول رابطه جنسی برای مرطوب تر شدن واژن یا ناحیه مقعد استفاده کنید. از روان کننده همچنین می توانید بر روی آلت تناسلی مرد یا اسباب بازی جنسی استفاده کنید تا حالت لغزنده تری داشته باشند.

این روزها روان کننده‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام مزایا و مضرات خاص خودشان را دارند که به شما در ادامه همه چیز را خواهیم گفت.

دلیل استفاده از لوبیرکانت

بدن ما ممکن هست در اثر تغییرات هورمونی، یائسگی، پیری یا مصرف داروها، روان کننده کمتری تولید کند و به همین دلیل گاهی لازم هست از روان کننده های مصنوعی استفاده کنید تا هم رضایت کافی از رابطه جنسی خود داشته باشید و هم اینکه آسیب و صدمه ای به واژن وارد نشود.

چه کسانی باید از لوبریکانت استفاده کنند؟

روان کننده های مصنوعی مانند ژل لوبریکانت یکی از محصولاتی هستند که تمام افراد می توانند از ان استفاده کنند اما افرادی که دارای خشکی واژن بوده، به این محصولات نیاز بیشتری خواهند داشت. استفاده از ژل لوبریکانت در این افراد می تواند مانع از ایجاد سوزش، خارش و سایر ناراحتی ها در حین مقاربت جنسی شود.

اگر در شرایطی مانند شرایط زیر قرار دارید ممکن هست با خشکی واژن مواجه باشید:

 • استفاده از داروهای ضد افسردگی و یا داروهای خاصی مثل آنتی هیستامین
 • نوشیدن آب به مقدار خیلی کم
 • استفاده از داروهای کنترل کننده هورمونی
 • سیگار کشیدن
 • دوران شیر دهی
 • دوران قبل از یائسگی یا دوران یائسگی
 • وجود یک اختلال خود ایمنی مانند سندرم شوگرن (0Sjögren syndrome)
 • شیمی درمانی

برخی از روان کننده ها برای تقویت عملکرد جنسی و افزایش برانگیختگی طراحی شده اند. بنابراین اگر قصد دارید چیز جدیدی را در رابطه جنسی خود امتحان کنید، شاید این روان کننده های مصنوعی، انتخاب مناسبی برایتان باشند.

انواع لوبریکانت ها

انواع مختلفی از روان کننده ها برای پاسخ به نیازهای مختلف طراحی و تولید شده است تا هر کسی متناسب با نیاز و مشکلی که دارد بتواند بهترین و مناسب ترین نوع از این ژل ها را تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهد. بنابراین لازم هست قبل از هر اقدامی برای تهیه و استفاده از این ژل، با انواع روان کننده ها، فواید و مضرات آن آشنا شده و سپس بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه مدل های مختلف روان کننده ها را به شما معرفی کرده ایم.

ژل لوبریرکانت بر پایه آب (Water-based lubricants)

ژل لوبریکانت بر پایه آب، یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین انواع روان کننده های مصنوعی هست که معمولا در نوع دارای گلیسیرین و بدون گلیسیرین وجود دارد.

ویژگی های مثبت ژل لوبریکانت بر پایه آب

هر دو نوع ژل لوبریکانت میتنی بر آب هم مقرون به صرف بوده، هم دسترسی بهتر و راحت تری به آن خواهید داشت و هم اینکه برای استفاده به همراه کاندوم نیز مناسب هستند. این مدل از روان کننده ها معمولا هیچ گونه لکه ای بر جای نخواهند گذاشت.

ویژگی های منفی ژل لوبریکانت بر پایه آب

روان کننده های طعم دار یا گرم کننده معمولا حاوی گلیسیرین هستند و به سرعت خشک می شوند و همچنین به دلیل دارا بودن ماده قندی بسیار زیاد، می توانند در ایجاد عفونت مخمری واژن نقش داشته باشند. هر دو این روان کننده ها (دارای گلیسیرین و بدون گلیسیرین) با گذشت زمان حالت چسبناک و چسبنده پیدا می کنند.

ژل لوبریکانت بر پایه سیلیکون (Silicone-based lubricant)

ژل لوبریکانت مبتنی بر سیلیکون هم نوعی روان کننده مصنوعی هست که معمولا بدون بود و مزه بوده و حالت لغزنده و صاف دارد. این مدل از ژل های روان کنند نیز دارای نقاط مثبت و منفی بوده که در ادامه بیشتر توضیح داده ایم:

نقاط مثبت ژل لوبریکانت بر پایه سیلیکون

ژل لوبریکانت سیلیکونی، ماندگاری خیلی زیادی نسبت به سایر مدل های روان کننده دارد و نیازی نیست بعد از استفاده از این مدل ژل، مجددا از ژل مبتنی بر آب استفاده شود. این مدل از ژل روان کننده برای استفاده به همراه کاندوم های لاتکسی نیز مناسب و بی خطر هست.

نقاط منفی استفاده از ژل لوبریکانت سیلیکونی

ژل لوبریکانت به همان اندازه که ماندگاری خیلی زیادی بر روی پوست دارد، شستن و از بین بردن ان نیز به مراتب سخت تر بوده و لازم هست برای از بین بردن باقی مانده ی آن از روی پوست، حتما از صابون استفاده کنید تا پوستتان کاملا تمیز شود.

ژل لوبریکانت مبتنی بر روغن (Oil-based lubricants)

به طور کلی دو مدل ژل لوبریکانت مبتنی بر روغن وجود دارد. یک مدل از این ژل روان کننده از روغن های طبیعی مانند روغن نارگیل و کره برای ساخت آن استفاده شده است و برای ساخت مدل دیگر آن، از روغن های مصنوعی مانند روغن های معدنی و وازلین استفاده شده است.

به طور کلی روان کننده های مبتنی بر روغن، به راحتی در دسترس بوده و قیمت مناسبی هم دارند اما استفاده از ژل لوبریکانت مبتنی بر آب، همیشه بهتر هست. زیرا ژل های روان کننده روغنی می توانند باعث ایجاد حساسیت بر روی پوست شده و یا اینکه بر روی پارچه و لباس هایتان لکه ایجاد کنند.

نقاط مثبت استفاده از ژل لوبریکانت مبتنی بر روغن

روان کننده های مبتنی بر روغن که با استفاده از روغن های طبیعی مانند روغن آووکادو، روغن نارگیل، روغن سبزیجات، روغن زیتون و … ساخته شده اند معمولا هیچ گونه آسیب و حساسیتی برای پوست و دستگاه تناسلی ندارند و کاملا بی خطر هستند.

نقاط منفی استفاده از ژل لوبریکانت روغنی

این نوع از روان کننده های روغنی که از روغن طبیعی و یا روغن مصنوعی ساخته شده اند معمولا باعث از بین رفتن کاندوم شده و کارایی آن را از بین خواهند برد. علاوه بر این، استفاده از ژل روان کننده روغنی باعث ایجاد لکه های مختلف بر روی پارچه نیز خواهد شد.

ژل های روان کننده روغنی که از روغن های مصنوعی برای ساخت آن استفاده می شود، ممکن است باعث تحریک واژن شده و پاک کردن آن از روی پوست بسیار دشوار خواهد بود. علاوه بر این استفاده از این ژل ها ممکن هست احتمال عفونت واژن را نیز نا حد زیادی افزایش دهد.

ژل لوبریکانت طبیعی

ژل های لوبریکانت مبتنی بر روغن های طبیعی، تنها محصولات طبیعی موجود در بازار نیستند، زیرا برخی از برندها و تولید کنندگان، روان کننده های ارگانیک و وگان نیز تولید کرده اند که این محصولات از مواد گیاهی و سازگار با محیط زیست ساخته شده و به عنوان ژل لوبریکانت طبیعی از ان یاد می شود.

نقاط مثبت ژل لوبریکانت طبیعی

بسیاری از روان کننده های طبیعی بدون پارابن هستند و معمولا از مواد نگهدارنده ای که هیچگونه ریسکی برای سلامتی بدن ندارد، در تولید آن استفاده می شود. علاوه بر این برای تولید این مدل از ژل ها، از محصولات ارگانیک استفاده می شود که هم برای دستگاه تناسلی و پوست و هم برای محیط زیست ایمن و بی خطر هستند.

نقاط منفی استفاده از ژل لوبریکانت طبیعی

ژل های روان کننده طبیعی ممکن هست ماندگاری خیلی کمتری نسبت به سایر مدل های روان کننده داشته باشند و علاوه بر این معمولا قیمت و هزینه بالاتری نیز باید بابت تهیه آن بپردازید.

نکات مهم برای خرید ژل لوبریکانت

برای اینکه بتوانید بهترین و مناسب ترین ژل لوبریکانت را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید لازم هست به چند نکته مهم و ضروری در این زمینه توجه داشته باشید. این نکات را در ادامه بخوانید:

 • اگر با خشکی مواجه هستید، روان کننده های گرم شونده گزینه مناسبی برای شما نیستند. زیرا این مدل از ژل های لوبریکانت دارای گلیسیرین بوده و به سرعت خشک می شوند. استفاده از روان کننده های سیلیکونی می تواند انتخاب بهتر و مناسب تری برای شرایط شما باشد.
 • اگر مستعد ابتلا به عفونت های مخمری هستید، از روان کننده هایی که حاوی گلیسیرین هستند، استفاده نکنید. این ترکیب می تواند باعث ایجاد تحریک واژن شده، باکتری های مفید واژن را از بین برده و احتمال ایجاد عفونت را بیشتر خواهد کرد.
 • اگر قصد بارداری دارید بهتر از ژل هایی که حاوی اسپرم کش هستند، استفاده نکنید. ژل هایی که عبارت هایی مانند “sperm friendly” یا “fertility friendly” روی آن درج شده است، بهترین و مناسب ترین انتخاب برای این مواقع خواهند بود. زیرا برخی از این ژل ها تاثیر منفی بر روی حرکت اسپرم ها دارند.
 • اگر می خواهید از کاندوم استفاده کنید، به هیچ عنوان به سراغ ژل لوبریکانت روغنی نروید. زیرا این مدل از روان کننده ها خیلی سریع و راحت کاندوم و کارایی آن را از بین خواهند برد.
 • از ژل های لوبریکانت که دارای عطر و رایحه هستند نیز استفاده نکنید. زیرا این ژل ها معمولا حاوی مواد شیمیایی بوده و ممکن هست باعث ایجاد حساسیت و تحریک در پوست شوند.
 • ژل های لوبریکانتی که حاوی گلیسیرین (glycerin)، پروپیلن گلیکول (propylene glycol)، کلرهگزیدین گلوکونات (chlorhexidine gluconate) و nonoxynol-9 هستند معمولا احتمال ایجاد التهاب، سوزش و عفونت را افزایش خواهند داد و اگر پوست حساسی دارید و یا خیلی سریع دچار عفونت می شوید، بهتر است در انتخاب ژل لوبریکانت دقت بیشتری داشته باشید.

 ژل لوبریکانت چه کاربردی دارد؟

مرطوب کننده های واژن معمولا برای جلوگیری از خارش و سوزش در واژن مورد استفاده قرار می گیرند و رطوبت کافی برای جلوگیری از ایجاد درد و ناراحتی در هنگام مقاربت جنسی را ایجاد نمی کنند.

زیرا مرطوب کننده های واژن به طور معمول جذب پوست می شوند و برای اینکه از خشکی واژن جلوگیری کنند، باید به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرند و راحتی مورد نیاز برای انجام فعالیت های جنسی را ایجاد نمی کنند.

عوارض جانبی ژل لوبریکانت

معمولا محصولات روان کننده یا ژل های لوبریکانت بدون عوارض جانبی هستند اما ممکن هست برخی از افراد نسب به مواد تشکیل دهنده این محصولات واکنش آلرژیک داشته باشند.

اگر بعد از استفاده ژل لوبریکانت، این علائم را مشاهده کردید، لازم هست خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید:

 • ایجاد مشکل در تنفس
 • ایجاد تورم در صورت، گلو، زیان و …
 • کهیر یا تاول زدن روی پوست
 • ایجاد جوش و بثورات بر روی پوست
 • خارش

اگر به طور مرتب به عفونت واژن مخمری مواجه می شوید، و استفاده از ژل لوبریکانت بخش دائمی در فعالیت های جنسی شماست، بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *