ارگاسم مغزی چیست؟

ارگاسم مغزی چیست؟

توضیح ارگاسم مغزی

ارگاسم مغزی یا ASMR به تجربه حسی اشاره‌ دارد که اخیرا توسط برخی افراد در پاسخ به محرک‌های خاص توصیف شده‌ است. ازلحاظ نظری به آن واکنش ارادی اوج‌گیری حسی می‌گویند. با زرد نیوز همراه باشید تا با این حس بیشتر آشنا شوید.

اصطلاحات دیگر برای ASMR عبارتند از: گزگز مغزی و ارگاسم سر. این احساس مثل یک گرمای دلپذیر، یا حتی شادی‌آور، مورمور شدن و یا احساس آرامش توصیف شده‌ است. ارگاسم مغزی به‌ صورت امواجی در سر، گردن و ستون فقرات ایجاد می‌شود.

این رویداد معمولا توسط تجربه‌های شنوایی و یا دیداری آرامش‌بخش به‌وجود می‌آید. مجموعه‌ای از محرک‌های آرام‌بخش ممکن است موجب ایجاد این تجربه شوند. مانند: دیدن ویدیوهایی از آواهای ملایم، توجه زیاد یا نادیده‌گرفتن مسائل، وظایف یا فعالیت‌های به ظاهر پیش‌پا‌افتاده مانند شانه‌کردن مو، معاینه چشم، غذاخوردن یا مرتب‌کردن مدارک.

صداهای تحریک‌کننده شامل جویدن، ضربه‌زدن، خاراندن، مچاله‌کردن یا نویزهای الکتریکی است.

احساس ارگاسم مغزی در دنیای واقعی ایجاد می‌شود، اما اغلب به‌طور عمدی به صورت آنلاین درباره آن جستجو می‌شود.

از زمانی که مفهوم ASMR یا ارگاسم مغزی برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ نام‌گذاری شد، این پدیده‌ در رسانه‌های اجتماعی مثل بمب منفجر شد. اکنون به‌نظر می‌رسد جهان به دو دسته افرادی که این حس را تجربه کرده‌ و به دنبال آن هستند و افرادی که آن را تجربه نمی‌کنند، تقسیم شده‌ است.

ASmr و هنرمندان ASMR (یا  ASMRtists، کسانی که محتوای ویدیویی شامل محرک‌های ASMR تولید می‌کنند) به یک حرفه تمام و کمال تبدیل شده‌اند.

تاریخچه

اصطلاح این تجربه، واکنش ارادی اوج‌گیری حسی، به جنیفر آلن، که آن را در سال ۲۰۱۰ ابداع کرد، نسبت داده‌ شده‌ است. او سال‌ها تلاش کرده بود تا در مورد این تجربه عجیب بیشتر بداند. با این حال، این جستجوهای متناوب او در اینترنت برای اطلاعات بیشتر هیچ موفقیتی نداشت.

حس شگفت‌انگیز

وقتی او در سال ۲۰۰۷ با یک پست در صفحه SteadyHealth  در مورد “حس عجیب و غریبی که احساس خوبی دارد” مواجه شد، متحول شد. آن پست توصیفی بسیار شبیه به آن‌چه او احساس می‌کرد به‌نظر می‌رسید.

این نشست اولیه افرادی را گرد هم آورد که آن‌ها نیز این پدیده را تجربه کرده بودند. این امر منجر به ایجاد یک انجمن رو به رشد، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها و به‌اشتراک‌گذاری تجربیات شد.

ASMR  نام علمی گذاشته‌شده‌ از سمت آلن است که برای اعتباربخشی بیشتر به این حس ایجاد شده‌ است. او به درستی حدس زد که احساس “ارگاسم مغزی” و “مورمور سر” امکان دارد جدی گرفته‌ نشود.

آلن حروف ابتدایی جز به جز نام «واکنش ارادی اوج‌گیری حسی» را انتخاب کرد تا به‌طور موثری این احساس انرژی درونی، زودگذر و اوج مانندی را که او و همین‌طور جامعه رو به رشد از افراد دیگر که در طول زندگی خود گه‌گاه این احساس را تجربه می‌کردند، به تصویر بکشد.

آلن سپس یک گروه فیس‌بوکی به نام “ASMR Group” ایجاد کرد که طرفداران زیادی را به خود جذب کرد. با این کار در نهایت توانست افراد زیادی را در سراسر دنیا با خود همراه کند.

با انتخاب نام برای این پدیده لذت‌بخش که بسیاری از افراد در تمام مدت حس آن را تجربه کرده بودند، به سرعت محبوبیت پیدا کرد. خیلی زود، سازندگان محتوا با این ایده شروع به ساخت ویدیوهای زیادی درباره وصف این تجربه کردند که مردم را بیشتر به سمت آن سوق می‌داد.

بررسی اجمالی

در سال‌های اخیر، اصطلاحات ارگاسم مغزی و ASMR به بخشی از دایره لغات رایج تبدیل شده‌ است، زیرا میلیون‌ها امریکایی با این مفهوم در رسانه‌های اجتماعی آشنا شده‌‌اند.

تلاش برای رسیدن‌ به این تجربه فراگیر شده‌ است. از سال ۲۰۲۰، هر ماه 3/2 میلیون جستجو در گوگل برای محتوای ASMR وجود دارد.

ASMRtists

یک جستجوی سریع در گوگل در مورد “ASMR” یا “مورمور سر” شما را با حجم زیادی از ویدئوها روبرو می‌کند. این ویدئوها به‌طور کامل توضیح می‌دهند این پدیده چیست و چگونه می‌توانید آن را تجربه کنید. همچنین انواع زیادی از ویدئوهای تحریک‌کننده ASMR را می‌بینید که تقریبا برای هر محرک قابل تصوری طراحی شده‌اند.

گفته‌ می‌شود، صدها که نه، بلکه هزاران ویدئوی جدید روزانه پست می‌شود. برای مشهورترین هنرمندان  ASMR، این کار به یک شغل تمام‌وقت و پرسود تبدیل شده‌ است.

مجهولات

با این حال و با وجود افزایش مستندات غیررسمی و میلیون‌ها نفری که هم‌اکنون در حال اشتراک‌گذاری این تجربه هستند، هنوز مشخص نیست که ASMR دقیقا چگونه و چرا کار می‌کند.

تئوری‌هایی برای این‌که این پدیده واقعا چیست عبارتند از تشنج‌های کوچک و بی‌خطر، یک جنبه‌ ناشناخته از سامانه پاداش مغز، احساس آرامش شدید اعصاب در سر، و یا صرفا تغییر طبیعی مغز انسان.

در حالی که بسیاری از مردم گزارش داده‌اند که این حس را تجربه می‌کنند، اما دقیقا مشخص نیست که چرا برخی افراد می‌توانند این کار را انجام دهند و برخی نه. همچنین اینکه آن‌ افرادی که تجربه نمی‌کنند آیا واقعا قادر به انجام آن هستند یا نه.

ممکن است برخی افراد در آن مهارت بیشتری داشته‌ باشند و برای برخی دیگر نیز دست‌نیافتنی باشد. شاید هم مغز برخی افراد به‌سادگی برای آن طراحی شده‌ باشد و برخی دیگر اینطور نباشند.

مطالعات تایید کرده‌اند که فعالیت‌های مغز در طول ASMR به‌طور متمایزی فعالیت می‌کنند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان‌ داد که “افراد مبتلا به ASMR افزایش فعالیت عصبی در نواحی قشر مربوط به حواس شنیداری، حسی و حرکتی” را هنگام تماشای محتوای ASMR داشتند. اما برای افرادی که در گروه‌های شاهد بودند این اتفاق نیفتاد. این امر نشان‌دهنده‌ این است که  ASMR یک تجربه پیچیده‌ و شامل ویژگی‌های حسی و عاطفی است.

افزایش آرامش و خواب

برخی از تولیدکنندگان محتوای ASMR این تجربه را با یک پاداش بیوفیدبک مشابه می‌دانند که باعث افزایش آرامش و کاهش استرس می‌شود. جالب توجه است که بسیاری از رایج‌ترین محرک‌ها، از جمله صداهای آهنگین و آرام، تنفس ملایم، و مراقبت و توجه ملموس، شبیه به تکنیک‌های آرام‌سازی هستند که اغلب برای آرام‌کردن نوزادان و کودکان خردسال استفاده می‌شوند.

به همین ترتیب، صداهای تکراری، ملایم و در پس‌زمینه، مانند ضربه‌های ملایم، صداهای واضح مانند گازگرفتن سیب، یا صدای برس مو که از روی موها می‌گذرد. برس آرایشی که از روی پوست عبور می‌کند، شبیه به صداهایی است که در دستگاه‌های نویز استفاده می‌شود تا به افراد برای افزایش تمرکز یا به خواب‌رفتن کمک کند.

علاوه بر این، بسیاری از مردم از ویدیوهای ASMR با هدف به خواب‌رفتن به‌جای (یا علاوه بر) مورمور سر استفاده می‌کنند.

آیا ASMR یک مفهوم جنسی است؟

نام “ارگاسم مغزی” حاکی از یک واکنش جنسی است، اما خود این تجربه علنا شهوانی تلقی نمی‌شود. در عوض، دارای محدودیت زیر ۱۳ سال است.

در حالی که ASMR چیزی شبیه به احساس سوزن‌سوزن شدن‌ و گرما دارد که معمولا در یک ارگاسم جنسی سنتی توصیف‌ می‌شود، تجربه ارگاسم مغزی طبق گفته‌ برخی افراد در آرامش و سرخوشی عمیق متمرکز شده‌ است.

وقتی ارگاسم مغزی را با ارگاسم جنسی مقایسه‌ می‌کنید، به تمایز بین گوش‌دادن‌ به موسیقی جذاب اما انرژی‌بخش یا آرام‌بخش یا در آغوش گرفتن‌ یک دوست عزیز و صمیمی دربرابر اشتیاق یک بوسه پرشور بین دو عاشق فکر کنید.

افرادی که این تجربیات را دارند، حالتی خوشایند و خلسه‌مانند یا احساس آرامش مطلق در قسمت سر و گردن را توصیف می‌کنند. این حس گاهی‌اوقات در ستون فقرات، دست‌ها و پاها یا سایر قسمت‌های بدن امتداد می یابد. معمولا در نقطه‌ای که احساس می‌شود به شدت واکنش بستگی دارد.

با این حال، اکثر مردم آن را به یک واکنش جنسی، یک نسخه ساده‌تر از پورن یا فتیشیسم تشبیه نمی‌کنند.

برخی از جامعه ASMR به‌طور ویژه این ایده را که این پدیده جنسی است و همین‌طور اصطلاح ارگاسم مغزی را دوست نداشته و رد می‌کنند. افرادی که در این فعالیت‌ها شرکت می‌کنند اغلب از این موضوع که کاری که انجام می‌دهند به نوعی غیرعرف بوده، ناراحت هستند. به ویژه زمانی که اکثر آن‌ها هیچ‌گونه تحریکات جنسی را در تجربیات خود گزارش نداده‌اند.

آرامش و احساسات مثبت، بله. تحریک‌پذیری، نه. برخی دیگر از اصطلاح “ارگاسم مغزی” استقبال می‌کنند و فکر می‌کنند که این اصطلاح، این احساس را به‌طور دقیق بیان می‌کند. آن‌ها در مورد این‌که برخی آن را جنسی تصور کنند، نگران نیستند.

در یک مطالعه، اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان (۸۴٪) گزارش دادند که ASMR را یک مفهوم جنسی نمی‌دانند. تنها درصد کوچکی (۵٪) واکنش جنسی را گزارش کردند.

توجه شخصی

با این حال، صمیمیت و توجه شخصی نقش زیادی را در ایجاد این احساس ایفا می‌کند.

رایج‌ترین روش‌های ایجاد این واکنش شامل استفاده‌ از نجواهای صمیمانه، حرکات دست، صداهای خاص فیزیکی مانند جویدن‌ و خراشیدن‌، و سناریوهای هدفمند یا ایفای نقش در موقعیت‌های اجتماعی خودمانی (اما عفیفانه) مانند ماساژ یا تمیزکردن دندان است.

چیزی که اغلب این نوع محتوا به اشتراک می‌گذارد شامل یک برخورد نزدیک و خوشایند (یک فرد یا یک شخص شبیه‌سازی‌شده در یک ویدئو) با شخص دیگری است. این ممکن است توضیح دهد که چگونه ASMR باعث ایجاد حس ارتباط، مراقبت و صمیمیت عاطفی می‌شود. این امر به نوبه خود ممکن است در تحریک اثر آرام‌بخش و یا سوزن‌سوزن شدن نقش داشته باشد.

آرامش‌بخش و تحریک‌کننده (غیرجنسی)

جالب توجه است که شرکت‌کنندگان، هم به‌صورت غیررسمی و هم در بسیاری از تحقیقات، اغلب واکنش‌هایی که به‌ظاهر متضاد آرامش و هیجان هستند را در ویدئوهای محرک خود گزارش داده‌اند.

محققان حدس می‌زنند که فعال‌سازی و غیرفعال‌سازی همزمان احساسات مثبت ناشی از این ویدئوها به پیچیدگی ASMR اشاره دارد و آن را با نوستالژی مقایسه می‌کنند که معمولا یک شادی و غم همزمان را دارا است.

علاوه بر این، برخی شواهد به این نظریه اشاره‌ دارند که تجارب عاطفی پیچیده‌ می‌توانند برای شما مفید باشند – حتی بهتر از تجربیات کاملا مثبت. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد کسانی که این نوع احساسات مختلط یا پیچیده‌ را تجربه‌‌ می‌کنند، اغلب نتایج‌ سلامت جسمی نسبتا بهتری نسبت به کسانی که فاقد این تجربه بوده‌‌اند، را دارا هستند.

از کجا می‌دانی؟

بنابراین، چنان‌چه تمایل دارید تلاش کنید این پدیده را تجربه کنید، چگونه می‌خواهید بفهمید که آیا واقعا ارگاسم مغزی دارید یا خیر؟ به‌طور خلاصه، اگر ASMR را تجربه می‌کنید، فقط کافیست آن را تشخیص دهید.

مانند تشخیص‌ یکی از تصاویر پنهان در استریوگرام یا شور و شوق چشم جادویی در دهه ۱۹۹۰ یا رسیدن‌ به ارگاسم جنسی، اگر به واقعی‌بودن آن اطمینان ندارید، پس احتمالا این‌طور نیست.

درست مانند چشم جادویی یا رسیدن‌ به اوج لذت جنسی، پدیده‌ای واقعی و به قولی بزرگ و قطعی به‌نظر شما ظاهر می‌شود. جالب اینجاست که با ASMR، چیزی که ممکن است برای برخی آزاردهنده یا تنها پرت‌کننده حواس باشد، برای دیگران آرامش‌بخش و تحریک‌کننده حس مورمور شدن است.

بنابراین، اگر یک ویدیوی ASMR را تماشا کردید و احساس مورمور شدن خوشایند یا گزگز شدن دلپذیری را احساس کنید، ارگاسم مغزی دارید.

بر همین اساس، برخی افراد آن را به‌عنوان یک حالت آرامش مانند حس خلسه یا حتی به خواب رفتن تجربه می‌کنند، که می‌توان آن را به‌طور رسمی ASMR نامید. برخی ممکن است ارگاسم مغزی یا مورمور شدن سر را به احساس گزگز و سوزن‌سوزن شدن محدود کنند.

چگونه ارگاسم مغزی داشته باشیم؟

برخی افراد بدون هیچ تلاشی به ارگاسم مغزی می‌رسند. برای برخی دیگر، ممکن است تلاش بیشتری لازم باشد تا به آن نقطه برسند. برخی دیگر نیز ممکن است تلاش کنند اما هرگز به این احساس دست پیدا نکنند.

برای کسانی که به‌طور غریزی آن را دارند، این تجربه ممکن است در زندگی روزمره آن‌ها به‌طور طبیعی برایشان اتفاق بیفتد. در حقیقت، بسیاری از افرادی که ارگاسم مغزی دارند، گزارش داده‌اند که اولین‌بار آن را در دوران کودکی تجربه کرده‌اند. با این حال، بسیاری از افراد دیگر نیز در بزرگسالی ارگاسم مغزی یا گزگز سر را در خود کشف می‌کنند

به نظر می‌رسد ناحیه‌ای از بدن که دچار تحریک شده به مقدار شدتی که یک فرد توسط محرک تحریک شده است، و همچنین به افراد دیگر بستگی دارد. واکنش‌های شدیدتر تمایل به حرکت بیشتری در بدن داشته و در امتداد ستون فقرات و گاهی‌اوقات روی پاها و یا بازوها نیز احساس می‌شوند.

محرک‌های رایج  ASMR

محرک‌های ASMR کاملا شخصی هستند، اما محرک‌هایی نیز وجود دارند که توسط بسیاری از اشخاصی که این پدیده را تجربه کرده‌اند، مشترک هستند. در زیر موثرترین محرک‌های شنیداری و دیداری گزارش شده توسط شرکت‌کنندگان در یک تحقیق آمده است:

 • نجوا کردن  (75٪)
 • توجه شخصی  (69٪)
 • صداهای واضح (64٪)
 • حرکات آهسته (53٪)
 • حرکات تکراری  (36٪)
 • لبخند زدن (13٪)

دانستن اینکه هنگام تلاش برای تجربه این احساس چگونه (یا اگر) واکنش نشان دهید، سخت است. با این حال، تکنیک‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید برای واکنش ارادی اوج‌گیری حسی دنبال کنید.

اولا، درک کنید که به‌نظر می‌رسد محرک‌ها نسبت به اولویت‌های شخصی هر فرد بسیار متغیر هستند. اگرچه همان‌طور که در بالا ذکر شد، مضامین مشترکی برای موثرترین روش‌ها نیز وجود دارد.

به‌طور کلی، گزگز سر اغلب در پاسخ به صداهای تسکین‌دهنده و تکراری مانند ضربه‌زدن، خش‌خش، جویدن، یا لمس‌کردن و صداهای ملایم و زمزمه‌دار در انواع سناریوها، به ویژه آن‌هایی که از نزدیک و یا شامل مراقبت‌های خاص هستند، رخ می‌دهد. زمانی که شخصی با شما چهره به چهره شود و به آرامی صورت و سر شما را لمس کند.

متغیر دیگری که باید درنظر گرفت این است که برخی از ویدئوها داستان‌های (یا ایفای نقش‌‌های) بسیار پیچیده‌تری ارائه می‌دهند. اما برخی دیگر بسیار ساده هستند (مانند صداها یا زمزمه کردن) —ممکن است نیاز به آزمایش باشد تا بفهمید چه چیزی برای شما محرک خوبی است. شما حجم زیادی از هر دو مورد (و چیزهایی در این بین) را به‌صورت آنلاین خواهید یافت.

اساسا، هر چیزی که احساس خوشبختی، آرامش و مراقبت از شما را برانگیخته کند یا به نحوی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد، ممکن است این واکنش را موجب شود.

به احتمال زیاد، اگر شما فردی بودید که امکان داشت این احساس را در زندگی واقعیتان تجربه کرده بودید، مانند حس زمان کوتاه‌کردن مو، تا به حال درباره این پدیده می‌دانستید. بنابراین، بهترین راه برای کشف ASMR  این است که خیلی راحت ویدیوهایی را که ممکن است برای شما جذاب باشد جستجو کرده و آن‌ها را امتحان کنید. نکات مفیدتر در زیر گفته شده است.

مزایای احتمالی

تحقیقات در مورد ASMR هنوز در مراحل اولیه قرار دارد، بنابراین هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد. با این حال، مدارک غیرمستند بسیاری از فواید قابل توجه ارگاسم مغزی یا ASMR برای سلامت روانی و جسمی در دسترس است. همچنین برخی مدارک تحقیقاتی تازه پدیدآمده برای تایید این ادعاها وجود دارد. افرادی که تمرین ASMR می‌کنند، از مزایای آن آرامش‌بخشیدن، آسوده‌بودن، تفکر عمیق و همچنین عملی بسیار لذت‌بخش یاد می‌کنند.

در گزارش‌های غیررسمی از تجربیات ASMR به‌نظر می‌رسد برخی ویژگی‌های آن با حالت «جاری‌بودن» اشتراک دارد. این حالت که نوعی حالت تمرکز شدید و کاهش آگاهی از گذشت زمان است که اغلب با عملکردهای مطلوب در فعالیت‌هایی مانند ورزش‌کردن همراه است.

طبق تحقیقاتی که به‌طور مداوم انجام گردیده، نشان داده شده است که بسیاری از شرکت‌کنندگان از ASMR برای دستیابی به مزایای زیر از آن استفاده می‌کنند:

 • کاهش اضطراب
 • تنظیم احساسات
 • سرگرمی
 • احساس ارتباط بین فردی
 • خلق و خوی بهبود یافته
 • افزایش مثبت‌اندیشی
 • ذهن‌آگاهی
 • کاهش درد
 • آرامش
 • خوابیدن، هم برای کمک به خوابیدن و هم بهبود کیفیت خواب
 • رفع استرس

کاهش ضربان قلب

تحقیقات نشان می‌دهد که ارگاسم مغزی منجر به اثرات فیزیولوژیکی قابل اندازه‌گیری در بدن می‌گردد، از جمله کاهش ضربان قلب و افزایش رسانایی پوست – نمونه‌ای از واکنش‌های همزمان خنثی‌کننده و تحریک‌کننده که در بالا ذکر شد.

جالب اینجاست که همین تحقیقات نشان داده که کاهش ضربان قلب در طول ASMR با کاهش‌ ضربان قلبی که در درمان‌های کاهش استرس مبتنی بر موسیقی به دست می‌آید قابل مقایسه است و حتی از برخی برنامه‌های کاهش استرس با تکیه بر مراقبه تاثیر بیشتری دارد.

خلق و خوی بهبود یافته

طبق مطالعات انجام‌شده، درگیرشدن در محتوای ASMR خلق و خو را بهبود بخشیده و استرس را در اکثریت قریب به اتفاق بینندگان این ویدئوها، از جمله کسانی که دچار افسردگی و اضطراب هستند، کاهش می‌دهد. در واقع، در این مطالعه نشان داده شده که شرکت‌کنندگانی که افسردگی داشتند نسبت به افراد بدون افسردگی، بهبود بیشتری را در خلق و خوی خود تجربه کردند.

ترغیب به خواب

ASMR  برای مبارزه با بی‌خوابی نیز موثر است. بسیاری از مردم گزارش داده‌اند که از ASMR درست قبل از خواب برای واداشتن خود به خوابیدن استفاده می‌کنند، و برخی از محتواها به‌طور واضح برای این منظور ساخته شده‌اند.

افزایش ارتباطات

ASMR  همچنین ممکن است بتواند با تنهایی مبارزه کند. تحقیقات قابل‌توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد انزوای اجتماعی و تنهایی موجب کاهش سلامت افراد می‌گردد. ASMR ممکن است برای افزایش ارتباطات، راهی پیش روی افراد بگذارد که به نوبه خود ممکن است روی سلامت جسمانی آن‌ها نیز تاثیر مثبت داشته باشد. در واقع، دیدگاه یک مطالعه خودنگر در سال ۲۰۱۵ به این صورت بود که انزوای اجتماعی ملموس و واقعی یک عامل خطر قابل‌توجه برای مرگ و میر زودرس می‌باشد.

انواع

همان‌طور که در بالا ذکر شد، بسیاری از انواع منحصر به فرد احساسات ASMR وجود دارد – از نحوه تجربه خود احساس گرفته تا محتوایی که باعث به وجودآمدن آن می‌شود. برخی از افراد حس مورمور را فقط روی سر تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر این حس را در قسمت‌های مختلف بدن مانند بازوها و پاها نیز احساس می‌کنند.

گزگزشدن دربرابر آرامش (یا هر دو)

علاوه بر همه این موارد، محتوایی که باعث ارگاسم مغزی می‌شود می‌تواند از اقدامات ساده و آرام‌بخش و با صداهای آشنا مانند مچاله‌کردن کاغذ، زمزمه‌کردن، و شانه‌زدن مو گرفته تا سناریوهای نقش‌آفرینی دقیق فردی که به عنوان پزشک، متخصص زیبایی یا سایر مشاغل اجتماعی و یا شخصی که کار مراقبت‌های فردی را انجام می‌دهد، متفاوت باشد. معمولا زمزمه‌کردن، صمیمیت عاطفی و توجه شخصی از عناصر کلیدی هستند.

برخی از افرادی که از ASMR استفاده می‌کنند فقط به دنبال واکنش سوزن‌سوزن شدن در بدن هستند، در حالی که برخی دیگر به دنبال تجربه احساسات خاص دیگری مانند آسودگی سرخوشانه، آرامش عمیق، حالت خلسه‌مانند و یا به خواب‌رفتن هستند.

رفع استرس

برخی افراد بیشتر به صداها واکنش نشان می‌دهند، در حالی که برخی دیگر به دنبال تحریکات دیداری بیشتری هستند. جالب توجه است که یک مطالعه بین کسانی که ASMR را تجربه می‌کنند و تعدادی که درحال افزایش هستند “تجربه‌پذیر”، و همچنین کسانی که روان رنجورخویی دارند، مانند افرادی که بیشتر مضطرب یا حساس هستند، همبستگی مثبتی را نشان می‌دهد. این موضوع نشان‌دهنده این است که سناریوهایی که باعث کاهش استرس می‌شوند، ممکن است به‌طور خاص به واکنش‌پذیری ASMR مرتبط باشند.

ارگاسم مغزی در برابر مورمورشدن با موسیقی

احساسات مشابه اما متمایز، حسی که برخی افراد هنگام گوش‌دادن به موسیقی به آن‌ها دست می‌دهد و همچنین حیرتی که با تماشای چیزی خاص و زیبا تجربه می‌کنند.

با این وجود، در حالی که هر دو؛ هم لرز ناشی از موسیقی و هم لرز زیبایی شناختی باعث تغییرات فیزیولوژیکی می‌گردند که می‌توان آن را همانند گزگز توصیف کرد، اما به جای کاهش ضربان قلب که معمولا در افرادی که دارای تجربه ASMR هستند پیش می‌آید، منجر به افزایش ضربان قلب می‌شوند.

نکات و ترفندها

برای بسیاری از طرفداران پرشور  ASMR، تماشای محتوا براساس اولویت‌بندی‌هایشان باعث ارگاسم مغزی می‌شود، در حالی که دیگران ممکن است برای ایجاد این حس نیاز به تلاش کمی بیشتری داشته باشند. استراتژی های زیر را امتحان کنید تا شانس خود را برای تجربه این احساس سوزن‌سوزن شدن افزایش دهید.

تنظیمات

بسیاری از کاربران ASMR گزارش می‌دهند که تماشای فیلم‌ها در محیطی ساکت، آرام و راحت، برای ایجاد پاسخ دلخواه به گزگز مغز تاثیر بیشتری دارد.

مکانی را انتخاب کنید که عامل حواس‌پرتی در آن وجود نداشته باشد و احساس امنیت و راحتی کنید. نور کم و نویز پس‌زمینه محدود نیز مطلوب هستند.

تمرکز

هدف این است که روی ویدیو تمرکز کامل داشته باشید. اگر همزمان کار دیگری انجام بدهید، مثلا جستجو در فید خبری یا ایمیل‌های تلفنتان، کمتر احتمال دارد ASMR مورد نظر را تجربه کنید.

صدا

در حالی که بسیاری از ویدیوها شامل زمزمه و سایر صداهای ملایم هستند، اما باید مطمئن شوید که می‌توانید صدا را به خوبی بشنوید. استفاده از هدفون برای تقویت محرک‌های صوتی و همچنین جلوگیری از هرگونه نویز در پس‌زمینه نیز توسط بسیاری از شرکت‌کنندگان در ASMR  توصیه شده است.

جدیدبودن و قدرت تحمل

درست مانند بسیاری از موضوعات در زندگی، تکرار می‌تواند بی‌حوصلگی یا عدم واکنش را با خود به همراه داشته باشد. این در مورد ASMR  نیز صادق است. بسیاری از افراد اعلام می‌کنند که احتمال دارد هرچه بیشتر ویدئوها را تماشا کنند، کمتر پذیرای آن‌ها باشند.

بنابراین، تغییر محرک‌ها و ارائه‌دهندگان محتوا برای ادامه تجربه و رسیدن به پاسخ دلخواه مفید است.

سوالات نماینده شرکت‌کننده‌ها

برخی از مردم از این موضوع ناراحت هستند و می‌پرسند که چرا بسیاری از تولیدکنندگان محتوا جوان، جذاب و زن (و همچنین اغلب سفیدپوست) هستند و انتقاداتی را نسبت به تبعیض جنسیتی و نژادپرستی سازمانی دارند.

همین‌طور این اظهارنظر افراد را به مقایسه سوءاستفاده از زنان جوان در بسیاری از عرصه‌های زندگی علاوه بر نادیده‌گرفتن و محرومیت از جوامع در طول تاریخ دعوت می‌کند.

علاوه بر چهره‌های مشهور جوان و سفیدپوست زن  ASMR، تعداد زیادی از هنرمندان ASMR متمایز نیز در حال ظهور هستند که علاقه‌مندان می‌توانند آن‌ها را تماشا کنند.

همچنین، در حالی که بیشتر علاقه‌مندان به ASMR محتوا را برای مقاصد جنسی جستجو نمی‌کنند، اما برخی از افراد این کار را انجام می‌دهند – و برخی از محتواها به‌صورت آشکارا بر مضامین جنسی مانند ویدیوهایی که بر استفاده از “بازی با دهان” تکیه دارند (صداهای دهان مانند بوسیدن یا زبان) و یا نشان‌دادن چاک‌ها یا سایر قسمت‌های بدن یا ژست‌های خاصی که معمولا وابسته به عشق شهوانی است.

با این حال، یک دلیل مرتبط این است که زنان نیز اغلب حس مراقب‌گونه دارند و از آن‌جایی که محتوای ASMR معمولا ملایمت، دلسوزی، آرامش و صمیمیت را نشان می‌دهد، ممکن است منطقی باشد که بسیاری از زنان به کار در این زمینه کشیده شوند – و بسیاری از بینندگان این ویدئوها به‌طور غریزی یک زن را به عنوان سازنده محتوای ASMR انتخاب کنند.

ASMRtistهای محبوب

همان‌طور که در بالا اشاره شد بیشتر موفق‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان محتوای ASMR زنان جوانی هستند که آرام زمزمه می‌کنند، سناریوهای ایفای نقش مانند تا‌کردن حوله یا مچاله‌کردن کاغذ را اجرا می‌کنند و این صداها را نزدیک به دوربین تنظیم می‌کنند.

برخی از این سازندگان مستقیما با بینندگان خود صحبت می‌کنند و آن‌ها را در راه این تجربه راهنمایی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به سادگی فقط محرک‌ها را ایجاد می‌کنند.

برخی از محبوب‌ترین‌ها که میلیون‌ها طرفدار دارند، عبارتند از:

 • ASMR Darling
 • ASMR Glow
 • ASMR Zeitgeist
 • Ephemeral Rift
 • Gentle Whispering ASMR
 • Gibi ASMR
 • Jojo’s ASMR
 • Latte ASMR
 • Tingting ASMR

با این حال، با کمی جستجوی آنلاین بیشتر به راحتی به طیف وسیعی از افراد می‌رسید که این فیلم‌ها را از هر طبقه و با هر پیشینه‌ای تولید می‌کنند. شما میکاپ‌آرتیست‌ها، صدادرمانگرها، شخصی که در گذشته بی‌خواب بوده و هر فرد دیگری را پیدا خواهید کرد.

با این حال، آن‌چه که اکثر آن‌ها به اشتراک می‌گذارند، صدایی مهربان و آرام‌بخش و پر از اشتیاق برای ایجاد یک جامعه با ارتباطات خوب است تا به بینندگان خود کمک کنند آرامش داشته باشند، خوب بخوابند و احساس خوبی داشته باشند.

سخنی از  Verywell

ملایمت، تندرستی، سرخوشی، حس دلپذیر سوزن‌سوزن شدن، رفع استرس، آرامش و خواب شیرین برخی از ویژگی‌های ارگاسم مغزی یا ASMR  هستند. چه چیزی از آن را دوست ندارید؟ برای کسانی که آن را تجربه می‌کنند، پاسخ معمولا هیچ است. در عوض، آن‌ها این حس عمیق آرام‌بخش و بهبوددهنده را تمجید می‌کنند.

بهتر آن که، این پدیده به راحتی با ویدئوهای آنلاین و رایگان برای بسیاری قابل دسترس است. بنابراین، اگر کنجکاو شده‌اید و می‌خواهید احساس مورمور شدن را تجربه کنید (یا کمکی برای به خواب‌رفتن پیدا کنید)، آن را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *