اگر به صورت دائم و همیشگی به جای آب نوشابه بخوریم چه می‌شود؟

اگر به صورت دائم به جای آب نوشابه بخوریم چه می‌شود؟

آیا می‌دانستید که نیمی از جمعیت آمریکا روزانه به جای مصرف آب از نوشابه استفاده می‌کنند؟ شاید به همین خاطر است که از هر سه فرد بالغ آمریکایی، دو نفر از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند! نوشابه و نوشیدنی هایی مشابه آن در حال حاضر به يك اصل مهم در فرهنگ امروزی تبديل شده است. پر واضح است که با وجود طعم‌های متنوع‌تر و بسته بندی ها و تبلیغات جذاب این نوشیدنی انقدر طرفدار پیدا کند و روز به روز به محبوبیت آن اضافه شود. ولی آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که اگر به جای آب آشامیدنی از نوشابه استفاده می‌کردیم چه میشد؟

عوارض نوشیدن نوشابه به جای آب!

در ادامه این مقاله از زردنیوز، 5 مورد از شایع ترین مشکلاتی که برای شما پیش خواهد آمد را به شما خواهیم گفت.

پس در در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

5- بیش فعالی

بیش فعالی و نوشیدن بیش از حد نوشابه

یکی از مهمترین ترکیبات نوشابه قند است که قند باعث افزایش سطح گلوکز در خون شما می‌شود. علاوه بر این نوشابه حاوی مقدایر زیادی از کافئین است که به عنوان یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین  طعم دهنده‌ها در این محصولات هستند. از خواص کافئین هم حتما آگاه هستید و می دانید که کافین موجب فعال شدن و سرحالی ما می‌شود.

وجود این دو فاکتور مهم در این نوشیدنی یعنی قند و کافئین می تواند به خودی خود در خون ما گلوکز اضافی تولید کند و در نهایت به شکل چربی در بدن ذخیره  شود. کافئین موجود در نوشابه هم بدن را فعال تر و پر انرژی تر از قبل می کند و در این مرحله بدن ما گلوکز اضافی را تجزیه کرده و انرژی آزاد می‌کند. مجموع همه اینها در کنار هم موجب می شود که بدن احساس انرژی بیشتری داشته باشد و بدن را فعال تر و پرانرژی تر از قبل نگه دارد و در چرخه خواب اختلال ایجاد کند.

4- چاقی

چاقی و نوشیدن نوشابه

اگرچه این روزها بیشتر سازندگان نوشابه‌ها این ادعا را دارند که این محصولات فاقد هرگونه قند و شکر است ولی به جای آن شکل دیگری از کربوهیدرات ها در ساختارش وجود دارد که به اندازه مصرف قند و شکر برای بدن مضر است.

مصرف یک قوطی نوشابه معادل یک وعده غذایی کامل در 24 ساعت برای یک فرد بالغ کالری دارد! فرض کنید که اگر شما غذای معمولی خود را بخورید و یک قوطی نوشابه به همراه آن بنوشید یعنی به اندازه دو روز کالری به بدن خود اضافه کرده اید!

این یعنی خیلی سریع‌تر از قبل دچار اضافه وزن خواهید شد.

3- کم‌آبی

کم‌آبی در بدن

نوشابه به نسبت نوشیدنی‌های دیگر آب کمتری در خود دارد. مهم نیست که چند لیوان نوشابه در طول روز مصرف می کنید، ولی احتمالاً طی یک هفته دچار کمبود آب بدن خواهید شد!

اگر عادت به نوشیدن بیش از حد نوشابه آن هم به صورت روزانه داشته باشید، ممکن است بعد از چند ماه به خاطر کمبود آب در بدنتان در بیمارستان بستری شوید!

2- عفونت ادرار

عفونت ادرار در نتیجه خوردن بیش از حد نوشابه

نوشیدن نوشابه موجب تکرر ادرار در شما خواهد شد. همان گونه که گفتیم این نوشیدنی‌ها آب کمی در خود دارند و با هر بار مصرف شما مجبور به تخلیه ادرار خواهید داشت و آب مفید بدن هم در همین فرایند از بین می رود. پایین بودن سطح آب در بدن هم موجب عفونت در بدن شما خواهد شد و همین طور دچار کم آبی شدید بدن خواهید شد.

لازم به ذکر است که همه این موارد تأثیر منفی بر کلیه های شما خواهد گذاشت و ممکن است باعث رساندن آسیب جدی به آن شود و در طولانی مدت ممکن است احتیاج به پیوند کلیه داشته باشید! یا در مواردی تا آخر عمر احتیاج به دیالیز کلیه و عواقب بعد از آن شوید!

1. پوسیدگی دندان

نوشیدن آب به اندازه کافی مزایای زیادی برای بدن دارد. یکی از مهمترین مزایایی آن رقیق کردن و تنظیم همه ویتامین‌ها و مواد معدنی و شیمیایی موجود در بدن است. از همه مهتر حفظ و متعادل کردن میزان بزاق در دهان است. هر چه میزان بزاق در دهان کافی و به اندازه باشد، احتمال تشکیل پلاک را در آن کاهش داده و به حفظ دندان ها کمک می کند.

اگر شما روزانه به میزان زیادی از نوشابه به جای آب استفاده کنید، نوشابه روی دندان ها باقی می ماند و بلعطبع میزان بزاق در دهان هم کاهش پیدا می کند و همین امر موجب میشود که دندان‌های شما خیلی زودتر دچار پوسیدگی شود!

حرف آخر

فراموش نکنید که آب یک منبع غیرقابل جبران برای بشر است. کاملا مشخص است که این جمله که گفته می شود آب خود زندگی است کاملا درست است. پس فراموش نکنید که به میزان کافی آب مصرف کنید و از مصرف نوشابه و نوشیدنی‌هایی نظیر آن جلوگیری کنید تا همیشه پوست و مو و بدنی سالم داشته باشید.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *