آداب و رسوم عجیب

20 آداب و رسوم عجیب از سراسر جهان که شما را به حیرت می‌اندازد.

در جهانی که این همه کشور، مذهب، قبیله و آداب و رسوم دارد، غیرممکن است که بتوان همه چیز را دوست داشت. در حالی که ما از زمان شروع تمدن بشری راهی طولانی را طی کرده‌ایم، برخی از جوامع همچنان سنت های دیرینه خود را حفظ کرده‌اند. این در حالی است که برخی از این سنت ها ممکن است عرفانی  و برخی دیگر  نیز کاملاً عجیب باشند. در این مقاله 20 سنت از سراسر جهان که شما به تعجب می‌اندازد را معرفی می‌کنیم.

جشن نیزه ها

تایپوسام(Tahipusam) از جشن های آئین هندو است که بیشتر جامعه تامیل در بدر ماه تای جشن می‌گیرند. داستانهای زیادی در مورد فلسفه و آغازگاه زمانی این جشن گفته می‌شود. بر اساس روایت هندو، این جشن زادروز موروگان پسر شیوا و پروتی است. این جشن که یکی از سنتی ترین رسوم هندو ها است به جز در هندوستان، در کشور فیلیپین و مالزی نیز برگزار می‌شود‌. قسمت عجیب یا شاید دردناک این جشن این است که شرکت کنندگان در این مراسم باید طبق سنت ها، دهان، بینی، گوش خود را به وسیله نیزه هایی کوچک سوراخ کنند. به گفته هندو ها، دردی حس نمی‌کنید چراکه خدایان از شما محافظت می‌کنند.

رقص با مردگان

رقص با مردگان
رقص با مردگان

فامادیهانا(Famadihana) یا رقص با مردگان، از آداب و رسوم سنتی و البته عجیب مردم قبیله مالاگاسی در ماداگاسکار است. در مراسم، مردم پس از اینکه اجساد را از محل دفنشان خارج کردند، آن ها در پارچه‌ای تمیز می‌پیچانند سپس آن ها را روی دست بلند می‌کنند و با همراهی موسیقی زنده، دور قبر ها می‌رقصند. این آئین عجیب و قدیمی هر هفت سال یک بار تکرار می‌شود.

نمک ممنوعه در خانه میزبان

به نظر می‌آید مردم مصر افرادی زود رنج هستند چراکه اگر به در خانه یکی از آن ها مهمان و در حال غذا خوردن باشید، هرگز نباید به نمکدان دست بزنید و نمک به غذایتان اصافه کنید. این کار شما توهین به میزبان تلقی شده. این یکی از آداب و رسوم عجیب در جهان است که خیلی از گردشگران را به دردسر انداخته است.

به موقع رسیدن ممنوع

ساعت-زمان
ساعت-زمان

این طور که پیداست ونزوئلایی ها مانند سرخ پوست ها با وقت شناسی مخالف‌اند. در ونزوئلا سر وقت رسیدن رفتاری زشت محسوب شده و توصیه می‌شود که حداقل ۱۵ دقیقه دیرتر در مقصد خود حاضر باشید. مهمان هایی که سروقت به منزل میزبان می‌رسند حریص و زیادی مشتاق دیده می‌شوند. به جرئت می‌توان گفت این آداب در هیج جای دیگر جهان دیده نمی‌شود.

بیگاری قبل از عروسی

شکستن-خرد کردن
شکستن-خرد کردن

در این رسم بسیار عجیب آلمانی که پولترابند‌(Polterabend) نام دارند و قبل از مراسم ازدواج برگزار می‌شود، خانواده و دوستان عروس و داماد دور هم جمع می‌شوند و شروع به شکستن ظرف ها می‌کنند. سپس عروس و داماد باید با هم این ظرف های شکسته را جمع کنند. از این طریق آنها تمرین می کنند تا در زمان‌های دشوار با هم همکاری کنند. با وجود این که این رسوم، عجیب و سخت به نظر می‌آیند، زوج های جوان با اشتیاق آن ها را اجرا می‌کنند.

انداختن بچه برای خوش شانسی

نوزاد-بچه
نوزاد-بچه

هندی ها که آداب و رسوم عجیب کم ندارند، با پرتاپ کردن نوزاد خود از بالای معبد “سری ماریمان” که ۱۵ متر ارتفاع دارد به دنبال خوش شانسی در ادامه زندگی خود هستند. قبل از اینکه هر نتیجه گیری عجیب و ترسناک بکنید باید بگوییم که خانواده نوزاد در پایین معبد او را با پارچه‌ای می‌گیرند. زوج هایی که تازه فرزندشان به دنیا آمده این آئین ۵۰۰ ساله را بجا می‌آورند. هندو ها بر این باورند که با بجا آوردن این رسم رسوم عجیب، نوزاد آن ها خوشبخت و خوش شانس می‌شود.

مطالب مرتبط: استرسی که کودکان به یک ازدواج وارد می کنند

جشن پذیرایی از میمون ها

میمون
میمون

همانطور که از نام این مراسم پیداست، این جشن برای پذیرایی از میمون ها است. این مراسم که  سالانه در تایلند برگزار می‌شود، بیش از 3000 کیلوگرم میوه و سبزیجات را در شهر لوپوری واقع در بانکوک در اختیار میمون ها می‌گذارند تا از خود پذیرایی کنند. شاید این رسم برای انسان عجیب باشد اما قطعا میمون های این نقطه از جهان از آن لذت می‌برند.

عزاداری محرم

در این مراسم که سالانه در کشور های اسلامی و هندوستان برگزار می‌شود، مسلمانان برای شهادت امام حسین که در کربلا به همراه ۷۲ یار خود کشته شد عزاداری می‌کنند. آداب و رسوم عزاداری برای امام حسین از کشور به کشور متفاوت است اما از عجیب ترین این آداب می‌توان به زنجیر زنی اشاره کرد‌ مسلمانان برای گرامیداشت ایثار و فداکاری امام حسین، در مراسم عزاداری خود را با زنجیر هایی آهنین شلاق می‌زنند.

قهرمانیِ با مزه ترین قیافه

چهره-ژست
چهره-ژست

این یکی از خنده‌دار ترین آداب و رسوم جهان است که از سال ۱۲۶۷ در انگلستان برگزار می‌شود.  در این رسم که اغلب در روستاهای انگلستان برگزار می‌شود، به هرکس که بامزه ترین شکلک را با صورتش اجرا کند جایزه می‌دهند. قبلا حتی یک جام جهانی برای شکلک بامزه وجود داشته که مردم در آن مسخره ترین شکلک ها را ایجاد می‌کردند. اگر فکر می‌کنید این یک رسم احمقانه است باید بگوییم که در اشتباه هستید. پیتر جکمن که ۴ بار قهرمان مسابقه بامزه ترین شکلک شده، دندان های خود را کشیده تا شکلک در آوردن برایش آسانتر شود.

پذیرایی از مردگان با شراب

قبرستان
قبرستان

یکی از آداب و رسوم رومی ها غذا دادن به مردگان است. آن ها به قدری به این آداب و رسوم پایبندند که قبر ها را به لوله‌ای مجهز کرده‌اند تا اقوام مردگان بتوانند موادی مانند عسل، شراب و سایر مواد غذایی را داخل قبر بریزند.

کشتی گرفتن شترها

مطمئنا نام گاو بازی را شنیده بودید اما شتر بازی چه طور؟ در این رسم که از آداب و رسوم کهن کشور ترکیه می‌باشد، دو شتر نر با هم مبارزه می‌کنند و هر کدام که فرار نکرد و به مبارزه ادامه داد، برنده اعلام می‌شود. این مراسم هر ساله در فصل جفتگیری شتر های برگزار می‌شود بنابراین شتر های نر به طور غریزی به مبارزه دیگر نر ها می‌روند.

خوردن خاکستر مردگان

آداب و رسوم-ونزوئلا
آداب و رسوم-ونزوئلا

از دیگر آداب و رسوم عجیب ونزوئلا و البته برزیل خوردن خاکستر مردگان است. البته این آئین توسط قبلیه یونامانو(Yonamamo) که در برزیل و ونزوئلا زندگی به جا آورده می‌شود و نه مردم عادی این دو کشور. از آن جایی که سنت این قبلیه نگه داشتن اعضای بدن مردگان را ممنوع کرده است، بازماندگان جسد فرد مرده را می‌سوزانند و سپس آن را میان خانواده خود تقسیم می‌کنند و آن را مانند غذا می‌خورند.

سیاه کردن عروس

سیاه کردن عروس
سیاه کردن عروس

از دیگر آداب و رسوم های عجیب قبل از عروسی می‌توان به “سیاه کردن عروس” (Blackening The Bride) در اسکاتلند اشاره کرد. در این مراسم که به نظر می‌آید همه به جز خود عروس از آن لذت می‌برند، اعضای خانواده و دوستان عروس و داماد، شیر فاسد، تخم مرغ و کلا هر چیز حال بهم زن دیگر را بر سر عروس می‌ریزند. سپس “عروس سیاه شده” را در شهر می‌چرخانند. این مراسم استعاره‌ای از سختی هایی است که عروس پس از ازدواج ممکن با آن ها روبرو شود. این سنت اسکاتلندی عروس را برای فصل بعدی از زندگی او آماده می‌کند و دیگر مشکلات زناشویی را برای او کوچک می‌کند.

بریدن انگشت بعد از فوت اقوام

آداب و رسوم-بریدن انگشت
آداب و رسوم-بریدن انگشت

قبلیه دانی (Dani) در اندونزی، یکی از عجیب ترین آداب و رسوم را دارد. وقتی یکی از اعضای خانواده فوت می‌کند، زنان این قبلیه دردی دیگر علاوه بر درد از دست رفتن نزدیکان خود را تحمل کنند. و این درد چیزی نیست جز بریدن قسمتی از انگشت دست. گفته می‌شود این یکی از آداب پس  از مرگ است که روح پدران قبلیه را آرام می‌کند. خوشبختانه امروزه اعضای این قبیله از این گونه آداب و رسوم پیروی چندانی نمی‌کنند.

حمل همسر باردار روی ذغال داغ

عبور از ذغال-عروس
عبور از ذغال-عروس

در این رسم که در آداب و رسوم بزرگترین کشور شرق آسیا، چین، دیده می‌شود، شوهر باید همسر باردار خود را در حالی که با پای برهنه روی ذغال داغ راه می‌رود، حمل کند. چینی ها معتقدند با این کار، زن زایمان راحت تری خواهد داشت. قسمت عجیب آن است که دلیل آن را درد کشیدن شوهر می‌دانند.

بستن و کوتاه کردن پاها

بستن پا یکی از کهن ترین آداب  و رسوم چین است و حدود هزار سال بر روی زنان و دختران چینی اجرا می‌شده است. این سنت حدوداً از قرن ده میلادی (۹۵۰) تا اوایل قرن بیستم(۱۹۱۲) در چین مرسوم بوده‌است. بستن پاهای دختران بین سنین سه تا یازده سالگی آغاز می‌شد. ابتدا پای کودک با آب داغ شسته و ماساژ داده می‌شد، بعد تمامی انگشت‌ها به جز انگشت شصت شکسته شده به سمت داخل پا برگردانده و فشرده می‌شدند؛ سپس پا را در همین حالت با نوارهای پارچه یی محکم می‌بستند. این عمل موجب جلوگیری از رشد پا بیش از ۱۰ سانتیمتر می‌شد.

سپس انگشت‌های شصت را در راستای پا کشیده می‌شکستند. بانداژ پارچه یی از انگشتان تا قوزک پا محکم پیچیده می‌شد تا انگشتان را در جای خود نگه دارد. هدف از بستن پاها، متمایز کردن زنان طبقه بالای جامعه از زنان عادی و همین‌طور جلوگیری از «انحراف» زنان بود.

توالت و حمام رفتن ممنوع

این رسم عجیب که در قبیله تیدانگ (Tidong) در برنه شمالی رواج دارد، زوج هایی که تازه ازدواج کردند را به مدت سه روز از توالت رفتن و حمام کردن باز می‌دارد. این یعنی نه ادرار نه مدفوع و نه حتی دوش ساده! اعضای قبیله بر این باورند این رسم باعث می‌شود که زوج جوان، زندگی زناشویی شادی داشته باشد. زوج ها در این مدت غذا و آب کمی مصرف می‌کنند. رهبران قبیله بسیار به آداب و رسوم خود پایبند هستند به صورتی که اگر این زوج نتوانند این رسم را به جا آورند، ازدواجشان لغو می‌شود.

مطالب مرتبط: چگونه یک توریست خوب باشیم؟

عروس دزدی

دستگیری
دستگیری

در این رسم که به شدت آزار دهنده به نظر می‌آید، ربودن دختر مورد علاقه خود کاملا قانونی است. این یکی از عجیب ترین آداب و رسوم کولی های رومانیایی است. جالب اینجاست که اگر دختری را که ربوده‌اید را بتوانید بین ۳ تا ۵ روز گروگان نگه دارید، اجازه دارید با او ازدواج کنید.

گردنی به بلندی زرافه

آداب و رسوم-قبیله کارن
آداب و رسوم-قبیله کارن

اعضای قبیله کارن ( Karen) که اهل تایلند هستند، علاقه‌ی شدیدی به گردن های بلند دارند. این یکی از آداب و رسومی است که بیشتر در میان زنان قبیله رواج دارد. زنان قبیله حلقه هایی را دور گردن خود می‌اندازند تا گردنشان بلند تر شود. آن ها این کار را نماد زیبایی و شکوه می‌دانند. دختران از ۵ سالگی حلقه انداختن دور گردن خود را شروع می‌کنند. آنها با بزرگ تر شدن حلقه های بیشتری به آنها اضافه می‌کنند.

خوردن جفت جنین

در بعضی از کشورها، مادران بعد از زایمان جفت جنین خود را می‌خورند تا مواد مغذی که در آن وجود دارد را دریافت کنند. این سنت در چین، جامائیکا و برخی از مناطق هندوستان دنبال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *