فکر نکردن به رابطه سابق

چگونه به دوست پسر یا دوست دختر سابقمان فکر نکنیم؟

وقتی شما از یک رابطه عاشقانه، به هر دلیلی خارج می‌شوید، بسیار سخت است که بتوانید به راحتی دست از فکر کردن به آن بردارید. حال اگر بخواهید با یک فرد جدید وارد رابطه شوید، دیگر اجباری است که فکر نکردن به رابطه سابق را شروع کرده و فقط به رابطه جدیدتان فکر کنید. اما آیا انجام این کار به اندازه گفتنش آسان است؟ متاسفانه خیر.

فکر نکردن به رابطه سابق به آن آسانی که فکرش را می‌کنید، نیست. شما باید کارهای مختلفی را انجام دهید تا به این فراموش کردن کمک کنید. سپس در نهایت این زمان است که شما را از این فکرها، رها می‌کند. ادامه مطلب را همراه ما باشید تا به شما 13 روش برای پایان دادن به فکر کردن به دوست دختر یا دوست پسر سابق معرفی کنیم.

فکر نکردن به رابطه سابق

پسر - رابطه شسکت خورده - ناراحتی
پسر – رابطه شسکت خورده – ناراحتی

شاید لازم نباشد، کاملا یک رابطه را از ذهنتان خارج کنید. شما فقط بهتر است که به رابطه‌ای که تمام شده، دیگر حسی نداشته باشید. اما شاید این فکر کردن و به یاد یک آدم افتادن، شما را اذیت کند و دوست داشته باشید که به آن پایان دهید. بنابراین شاید بهترین راه برای شما، انجام یک سری کارها برای پایان دادن به فکر به رابطه قبلی باشد.

یادگاری‌ها و یادآوری‌های رابطه سابقتان را از بین ببرید!

یکی از سخت‌ترین کارهایی که در روند فکر نکردن به رابطه سابق باید انجام دهید، این است که تمام یادگاری‌ها و یادآوری‌های رابطه سابقتان را از بین ببرید. شما نباید در اطرافتان چیزی را باقی بگذارید که شما را به یاد دوست دختر یا دوست پسر سابقتان بیندازد.

عادی است که اگر شما، لباسی که دوست سابقتان، برای شما خریده را ببینید، به یاد او بیفتید. پس ضروری است که از شر هر چیزی که رابطه قبلی شما را به شما یادآوری می‌کند، خلاص شوید.

این از بین بردن، به معنای خلاص شدن از شر تمامی عکس‌ها، یادگاری‌ها و سایر دارایی‌های احساسی یا حتی حذف شماره تلفن آن‌ها از دفترچه تلفنتان و گوشیتان است.

این کار باعث می‌شود، دیگر هیچ چیزی به جز ذهنتان، وجود آن رابطه را، به شما یادآوری نکند.

حتی شاید به معنای حذف برخی آدم‌ها از زندگی شما باشد. آدم‌هایی که شما را یاد رابطه قبلیتان می‌اندازند. حتی شاید آدم‌هایی که شبیه به دوست دختر یا دوست پسر سابقتان هستند.

شاید با خود فکر کنید، این همه زیادی است. اما فراموش نکنید که مهم‌ترین چیز در زندگیتان، آرامش خودتان است. همچنین شما اگر می‌خواهید در یک رابطه جدید و جدی وارد شوید، فرد روبروی شما مستحق اینکه شما به یک نفر دیگر هم فکر کنید، نیست.

با افراد جدید، وقت بگذرانید!

دوستان جدید - دورهمی - دختر - پسر - خوش گذرانی - تفریح
دوستان جدید – دورهمی – دختر – پسر – خوش گذرانی – تفریح

سعی کنید آدم‌هایی را ببینید که هیچ ربطی به معشوق یا معشوقه سابق شما نداشته باشد. شما اگر تنها آدم‌هایی را که مربوط به عشق قبلیتان هستند، ملاقات کنید، احتمالا به یاد او و خاطراتش خواهید افتاد.

بهتر است وقت کمتری را تنهایی سپری کنید. چون در زمان تنهایی، بیشتر از هر زمان دیگری، ذهن به کنکاش گذشته مشغول می‌شود.

سعی کنید مدتی را با افراد جدید وقت بگذرانید و کارهای جدیدی انجام دهید، بدین ترتیب می‌تواند خاطرات گذشته را از ذهنتان حذف کردن و خاطرات جدید را جایگزین آن کنید.

ممکن است شما پس از اتمام رابطه‌تان با فرد قبلی به تمام آدم‌های اطرافتان بدبین شده باشید. اما پا گذاشتن در یک جامعه جدید، ذهنیت شما را تغییر خواهد داد. خوب است که شما ببینید، همه آدم‌ها شبیه هم نیستند و قرار نیست اتفاقات گذشته برای شما تکرار شود. شما مجبور نیستید برای همیشه در تکه‌ای از تاریخ که اتفاقا برای شما دردآور هم هست، زندگی کنید.

کارهای جدید را امتحان کنید!

انجام کارهای جدیدی که تاکنون انجام نداده‌اید، به شما کمک می‌کند تا ذهنتان را از رابطه قبلیتان دور کنید. همچنین انجام یک سری کار جدید، حسابی شما را مشغول خواهد کرد و حتی منجر به ایجاد افکار مثبت در ذهن شما خواهد شد.

به دنبال سرگرمی‌های جدید برای خودتان باشید. ورزش کنید، کلاس نقاشی شرکت کنید، یک زبان جدید بیاموزید، به سفر بروید و … .

فرقی نمی‌کند چه کاری انجام دهید، مهم این است که یک کار جدید، سرگرم کننده، مفید و جذاب باشد. صرف وقت برای این کارها قطعاً به شما کمک می‌کند تا رابطه قبلیتان را از ذهن خود دور کنید.

در واقع این کارها، خاطرات جدیدی را برای شما خواهند ساخت. خاطرات جدیدی که به نوبه خود، باعث می‌شوند کمتر به دوست پسر یا دوست دختر سابق خود فکر کنید.

لازم نیست حتما به دنبال کارهای جدید پرهزینه باشید، حتی کارهای کوچکی که هیچ هزینه‌ای هم ندارند اما تاکنون آن‌ها را انجام نمی‌داده‌اید نیز، برای شما مفید خواهند بود. برای مثال سعی کنید هر روز، چند ساعت برای خودتان موسیقی پخش کنید. یا عصرها را مشغول درست کردن یک عصرانه یا یک غذای جدید برای شام شب شوید. حتی می‌توانید شروع به ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی دورتان کنید. یوتیوب در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

تمام این کارها حواس شما را پرت خواهند کرد و برای فکر نکردن به رابطه سابق شما، مفید خواهند بود.

هر زمانی که حس کردید، ذهنتان به سمت رابطه قبلیتان می‌رود، مشغول یکی از سرگرمی‌های جدید خود شوید و ذهنتان را به فکر کردن به کار جدیدتان مشغول کنید، خیلی زود متوجه خواهید شد که آن خاطرات قدیمی دیگر به هیچ وجه از ذهن شما عبور نمی‌کنند.

ورزش کنید!

دختر ورزشکار - ورزش - پلانک
دختر ورزشکار – ورزش – پلانک

در مورد قبل به شما گفتیم که ورزش کردن نیز می‌تواند یکی از کارهای جدیدی باشد که به پرت کردن حواس شما کمک می‌کند. اما ورزش کردن را بعنوان یک مورد دیگر نیز به شما معرفی می‌کنیم. زیرا ورزش فقط یک عامل برای پرت کردن حواس شما نیست. بلکه به یک روش دیگر نیز به شما کمک خواهد کرد تا به فکر کردن به رابطه سابقتان، پایان دهید.

ورزش هر بار همچون یک تولد برای شما خواهد بود. ورزش کردن شما را از عصبانیت و ناامید خلاص می‌کند. بسیاری از افراد ورزش را یک درمان می‌دانند. درمانی که باعث بالا رفتن انرژی شما می‎‌شود، روحیه شما را حفظ می‌کند، انرژی مثبت را در ذهن شما پرورش می‌دهد. همچنین انرژی منفی را از بین می‌برد. این موضوع را در ذهن داشته باشید که فکر کردن به رابطه‌ای که تمام شده، یک انرژی منفی برای ذهن شما است. و همانطور که گفته شد، ورزش کردن انرژی منفی را از بین می‌برد.

زمانی که روی تردمیل در حال دو رفتن هستید، یا در حال وزنه زدن می‌باشید، سعی کنید به این فکر کنید که یک آدم جدید در زندگی شما، تا چه حد می‌تواند به شما حس بهتری بدهد. کلا در حال ورزش کردن، سعی کنید به چشم اندازهای زیبای زندگی در آینده فکر کنید و روی آن‌ها تمرکز کنید. فکر کردن به یک آینده بهتر، همیشه یک روش عالی برای فکر نکردن به گذشته است. خیلی زود متوجه خواهید شد، که رابطه قبلیتان اصلا به ذهنتان نخواهد آمد.

کنترل احساسات به وسیله ورزش

همچنین می‌توانید در کلاس‌های یوگا یا ورزش‌های رزمی شرکت کنید. این ورزش‌ها نه تنها به شما برای داشتن یک روحیه خوب کمک می‌کنند، بلکه کمک می‌کنند تا استرس شما کاهش یافته و احساساتتان را کنترل کنید. وقتی مدام به رابطه تمام شده‌تان فکر می‌کنید، احتمالاً دلیلش این است که معشوقه سابق شما را عصبانی یا ناراحت کرده است. اما با یادگیری کنترل احساسات، می‌توانید عصبانیتتان را کنترل کرده و آن را به سمت یک چیز مثبت هدایت کنید.

به مسافرت بروید!

سفر - دختر - تنها - چمدان
سفر – دختر – تنها – چمدان

یکی دیگر از کارهای جدیدی که به شما کمک می‌کند تا حواستان از رابطه قبلیتان پرت شود، مسافرت رفتن است.

سعی کنید حتما مسافرت را در برنامه‌های زندگی خود قرار دهید. البته سعی کنید به مکان‌هایی که با دوست پسر یا دوست دختر قبلیتان رفته‌اید، سفر نکنید.

سعی کنید کمی از محل زندگیتان دور شوید و مدتی را در یک شهر یا روستای جدید سپری کنید. در این مدتی که در سفر به سر می‌برید، کارهایی که دوست دارید را در طول روز انجام دهید. سعی کنید از قشنگی‌های اطرافتان عکس بگیرید. این عکس‌ها برای شما خاطره و یادگاری‌های جدید می‌شوند. بنابراین زمانی که از سفر بازگردید، خاطرات جدیدی برای مرور خواهید داشت.

همچنین سفر رفتن، شما را در کنار آدم‌های جدید قرار می‌دهد. بنابراین می‌توانید با آدم‌های جدید، به صحبت کردن در مورد اتفاقات جدید بپردازید. صحبت کردن با دیگران، همیشه یکی از راه‌های عالی برای پرت شدن حواس است.

علاوه بر این‌ها، دیدن مکان‌های جدید، باعث می‌شود احساس خیلی خوب در شما ایجاد شود. بنابراین این احساس خوب شما در کل زندگیتان تاثیر می‌گذارد.

یک سرگرمی جدید برای خودتان پیدا کنید!

یک سرگرمی جدید که شما را هیجان زده می‌کند، پیدا کنید و به آن بپردازید. با غوطه ور شدن در سرگرمی جدیدتان، ذهن شما از رابطه سابقتان دور خواهد شد.

سرگرمی‌های جدید و جذاب مانند موج سواری، سنگ نوردی، نقاشی، گلدوزی یا هر حرفه دیگری با هزینه‌های کم تا زیاد، همگی برای شما مفید خواهند بود.

یادگیری یک مهارت و حرفه جدید، ذهن شما را تا حد زیادی به خود مشغول خواهد کرد. این کار به شما کمک می‌کند تا فکر کردن به احساساتتان را از ذهنتان خارج کرده و شروعی دوباره برای آینده خود داشته باشید.

تمام دلایلی که از همراه سابقتان متنفر هستید را یادداشت کنید!

پسر - رابطه شسکت خورده - ناراحتی - چک کردن گوشی
پسر – رابطه شسکت خورده – ناراحتی – چک کردن گوشی

یکی از کارهایی که می‌تواند برای پایان دادن به یک احساس یا پایان دادن به افکارتان پیرامون یک رابطه شکست خورده انجام دهید، این است که تمام دلایلی که از فردی که در زندگیتان بوده و حالا نیست، متنفر هستید را یادداشت کنید.

البته شاید شما به هیچ وجه از او متنفر نباشید، اما می‌توانید شروع به نوشتن نکات و ویژگی‌های بد او کنید. قطعا این کار برای شما سخت خواهد بود. چون احساس خواهید کرد که دارید در قبال او ناحقی می‌کنید و خوبی‌های او خیلی بیشتر بوده‌اند. اما فراموش نکنید که شما فقط دارید به خودتان کمک می‌کنید، این کار شما به او هیچ ضرری نخواهد رساند اما باعث خواهد شد که دیگر به او و احساسات سابقتان فکر نکنید و بتوانید به زندگی جدیدتان رسیدگی کنید.

لیستتان را آماده کنید و سعی کنید هر زمانی که به او فکر می‌کنید، آن لیست را بخوانید. احتمالا با هر بار خواندن آن لیست، قلب شما کمی بشکند. اما باید این مسیر را برای رسیدن به آرامش، طی کنید. همچنین در حین نوشتن موارد در لیست، شاید حتی یک سری موارد جدید به ذهنتان برسد که تاکنون به نظرتان بد نبوده‌اند.

آوردن افکار بر روی کاغذ، ذهن شما را از آن افکار پاک کرده و اجازه می‌دهد به چیزهای جدیدتر و مثبت‌تری فکر کنید.

اگر او دائم به شما دروغ می‌گفته است، یا چند بار به شما خیانت کرده است، یا دائم شما را به بهانه‌های مختلف تنها می‌گذاشته است، لیاقت مشغول کردن ذهن شما را ندارد.

برای عصبانی، ضعیف و غمگین بودن، به خودتان زمان دهید!

دختر - فکر کردن
دختر – فکر کردن

شما ممکن است نیاز به زمان داشته باشید تا به آنچه بر سر رابطه‌تان و بر سر خودتان آمده است، فکر کنید. به خودتان اجازه ابراز احساسات دهید. اگر ناراحت هستید، ساعت‌ها گریه کنید. اگر عصبانی هستید، شروع به مشت زدن به یک بالش یا یک کیسه بوکس کنید. اگر احساس می‌کنید دیگر برای خوشحال بودن، هیچ دلیلی ندارید، به دنبال پیدا کردن یک دلیل جدید باشید، یک شغل جدید، دوست جدید، رابطه جدید و … . شما نیاز به شرایط جدید برای باور پیدا کردن دوباره به خودتان دارید. به خودتان زمان بدهید و خیلی سریع مشکل را حل کنید.

اگر این مشکل‌ها حل نشوند، شاید یک روز فراموش شوند، اما شما همیشه تحت تاثیر آن‌ها خواهید بود. شاید اگر این عصبانیت در زمان خودش حل نشود، برای همیشه از شما یک فرد حساس بسازد. ناراحتی حل نشده ممکن است در طول زمان شما را افسرده کند. مشکلات دیگر نیز ممکن است اثرات بد دیگری همچون کم شدن اعتماد به نفس، کم شدن عزت نفس و … را در شما ایجاد کنند.

پس از حل این مشکلات و زمانی که به خودتان برسید، می‌توانید بدون او حرکت به جلو را شروع کنید.

به محض اینکه این احساسات را از خودتان دور کردید، سعی کنید به آن‌ها به عنوان یک تجربه نگاه کنید. به ای فکر کنید که پس از این، شما بدون آن رابطه، وضعیت بسیار بهتری خواهید داشت.

خودتان را برای داشتن احساس به او، سرزنش نکنید!

اگر هرازگاهی حس می‌کنید هنوز به دوست دختر یا دوست پسر سابقتان، احساس دارید، مشکلی ندارد. همه ما انسان هستیم. احتمالا همه ما در زندگی، یکبار قلبمان شکسته باشد. بنابراین این یک امر عادی است و لازم نیست بابت آن خجالت بکشید. این یک بخشی از طبیعت و زندگی انسان است.

ممکن است مواقعی در زندگیتان پیش بیاید که آرزو کنید، کاش او کنارتان بود. این هیچ مشکلی ندارد و نباید به شما آسیب روحی وارد کند.

در هر صورت، شما یک زمانی او را دوست داشته‌اید. شاید رابطه‌ای نبوده که باعث خوشبختی شما شود، اما آن فرد قطعا چیزهایی در وجودش داشته که شما را به خود جذب می‌کرده است.

پس از اینکه احساساتتان را تحت فشار قرار ندهید و احساساتتان را بپذیرید، راحت‌تر می‌توانید با شرایط کنار بیایید.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه به یک رابطه سمی پایان دهیم؟ را مطالعه کنید.

یک دوره یا کلاس آنلاین شرکت کنید!

دختر - کلاس آنلاین - مهارت آموزی
دختر – کلاس آنلاین – مهارت آموزی

شرکت در یک دوره یا کلاس جدید، ذهن شما را تا چند ساعت در روز کاملا از او دور می‌کند. لازم نیست حتما دوره یا کلاس پرهزینه‌ای را شرکت کنید. در اینترنت دوره‌های آموزشی آنلاین و رایگان زیادی را پیدا خواهید کرد. از یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید گرفته تا یادگیری پخت و پز و … .

لازم نیست حتما به این کلاس‌ها، به چشم یک حرفه جدید نگاه کنید. بلکه آن‌ها را فقط برای یادگیری یک مهارت جدید و بالا رفتن اطلاعتتان، در نظر بگیرید. شاید شغل شما آرایشگری باشد، اما خیلی جذاب است که از برنامه نویسی هم کمی سر در بیاورید. این یکی از راه‌هایی است که می‌توانید با انجام آن، برای ارتقای موقعیت خود در زندگی تلاش کنید.

خیلی زود متوجه خواهید شد که صرف کمی زمان و تلاش برای یادگیری چیزهای کاملاً جدید، به شما کمک می‌کند تا مدتی ذهن خود را از رابطه سابقتان دور کنید. البته که ممکن است به این چیزهای جدیدی که یاد گرفته‌اید، علاقه پیدا کنید و در نهایت برای شما، به یک حرفه تبدیل شوند.

برای انجام امور خیریه، داوطلب شوید!

سعی کنید در نزدیکی محل زندگیتان، یک خیریه پیدا کنید و برای انجام کارهای مختلف، آنجا داوطلب شوید. خیریه‌ها اکثر اوقات برای داوطلبان یک سری کار را در نظر دارند. این یک فرصت برای انجام کارهای جدید، صحبت با آدم‌های جدید و داشتن دغدغه‌های جدید خواهد بود. انجام داوطلبانه‌ی کارهای خیر باعث می‌شود احساس خیلی خوبی به خودتان پیدا کنید.

به مکان‌های مذهبی بروید!

مهم نیست که به امور مذهبی یا دینی باور دارید یا نه. اثر روانی رفتن به مکان‌های مذهبی بر روی شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

به مکان‌های مذهبی همچون مسجد و حسینیه و … بروید و با افرادی که برای دعا به آنجا می‌روند، گپ بزنید. متوجه خواهید شد که یک سری چیزها در مورد دین وجود دارد که باعث می‌شود مردم در درون وجودشان احساس خوبی داشته باشند.

حتی ممکن است از افراد اطرافتان الهام بگیرید و برای رسیدن به ایمان تلاش کنید. ایمان داشتن به یک چیز مقدس، عزت نفس شما را افزایش خواهد داد.

حیوان خانگی بخرید!

جیوان خانگی - دختر - سرگرمی - خوشحالی
جیوان خانگی – دختر – سرگرمی – خوشحالی

خرید یک حیوان خانگی، اعم از سگ و گربه و …، بهترین راه برای تغییر برنامه روزمره شما است. همراه با حیوان خانگی‌تان برای مدتی در روز از خانه خارج شوید، حتی اگر این کار فقط ۳۰ دقیقه در روز طول بکشد.

حیوان خانگی‌تان را به پیاده روی ببرید، با آن‌ها بازی کنید و آن‌ها را با عشق برای دوش گرفتن به حمام ببرید و موهایشان را شانه بزنید. داشتن حیوان خانگی و مراقبت از او و رسیدگی به او، باعث می‌شود احساس کنید که بخشی از خودتان را به شخص دیگری می‌دهید، و این برای شما به اعتماد به نفس تبدیل می‌شود.

داشتن سگ یا گربه یا هر حیوان خانگی دیگری، شما را سرگرم می‌کند و زندگی را برای شما دلپذیرتر خواهد کرد. در نهایت هم باعث فکر نکردن به رابطه سابقتان در مدت زمان زیادی از روز خواهد شد.

با این حال، زمانی که قصد خرید حیوان خانگی را دارید، فقط به خودتان و نفعی که از داشتن آن می‌برید، فکر نکنید. شما باید این نکته را در نظر داشته باشید که شما موظف هستید به مراقبت از این عضو جدید خانواده‌تان متعهد باشید. بنابراین قبل از اینکه به پت شاپ بروید و یک حیوان خانگی را به فرزندی قبول کنید، این موضوع را حتماً در نظر بگیرید!

سخن پایانی

نکاتی که در این مقاله برای فکر نکردن به رابطه سابق آورده‌ایم، راهی عالی برای شروع احساس بهتر در مورد خودتان و پایان دادن به فکر کردن در مورد دوست دختر یا دوست پسر سابقتان است.

البته طبیعی است که مدتی طول بکشد تا همه این استراتژی‌ها کار کنند و بر روی افکار شما، موثر واقع شوند.

در هر صورت، به یاد داشته باشید که شما باید به جلو حرکت کنید و هرگز از آنچه شما را خوشحال می‌کند دست نکشید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد. از اینکه تا پایان مطلب همراه ما بودید، از شما متشکریم. اگر شما هم روشی را می‌شناسید که به فکر نکردن به رابطه سابق می‌تواند به افراد کمک کند، حتما آن را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.