دخالت در زندگی دیگران

چگونه یاد بگیریم در زندگی دیگران دخالت نکنیم؟

دخالت در زندگی دیگران یکی از ویژگی‌های بدی است که به دیگران آسیب وارد می‌کند. بنابراین حتما باید به دنبال راه حل‌هایی برای کنار گذاشتن این ویژگی باشیم. ما در این مطلب به شما خواهیم گفت که چه کنید تا عادتتان به دخالت در زندگی دیگران را کنار بگذارید.

چرا دخالت در زندگی دیگران بد است؟

حریم خصوصی حتی اگر برای همه افراد مهم نباشد، قطعا برای اکثر افراد بسیار مهم است. آدم‌ها برای حریم شخصی خود ارزش قائل هستند و وقتی ما به حریم خصوصی آن‌ها بدون اجازه وارد شویم و در چیزهایی که به ما مربوط نیستند، دخالت کنیم، هم آن‌ها را معذب خواهیم کرد و هم بصورت غیر مستقیم اجازه داده‌ایم که آن‌ها نیز وارد امور خصوصی ما ‌شوند و در زندگی ما دخالت کنند.

دخالت در زندگی دیگران، در بیشتر شرایط، نشانه بی‌احترامی است. اگر شما نیز از آن دسته از کسانی هستید که مرتباً این کار را انجام می‌دهید، برای کمک به ترک این عادت، روش‌های زیر را در زندگیتان، به کار گیرید.

خودتان را دائم مشغول نگه دارید!

در زندگی زن و شوهرها دخالت نکنیم
در زندگی زن و شوهرها دخالت نکنیم

گاهی اوقات یکی از دلایلی که افراد در زندگی دیگران دخالت می‌کنند، در واقع این است که هیچ کار دیگری برای انجام دادن ندارند.

این دسته از افراد از بیکار بودن خسته شده‌اند و در جستجوی یک کار یا یک صحبت برای پر کردن وقت خود هستند. اگر شما هم فکر می‌کنید به این دلیل است که در زندگی دیگران دخالت می‌کنید، پس سعی کنید خودتان را دائم مشغول نگه دارید. البته ممکن است قبول این واقعیت که از روی بیکاری است که در زندگی دیگران دخالت می‌کنید، برای شما سخت باشد. اما حتی اگر این دلیل را قبول ندارید، در هر صورت اگر بیکارید، به دنبال پیدا کردن یک کار برای انجام دادن باشید. بیکار بودن مضرات زیاد دیگری را به همراه دارد.

اگر بیکار هستید و شغلی ندارید، کار یا شغلی برای انجام دادن پیدا کنید. اگر حوصله‌تان از بیکاری سر رفته، بازی کنید یا ورزش کنید. اگر فقط به دنبال سرگرم شدن هستید و علاقه به کار کردن ندارید، یک فیلم یا یک سریال تماشا کنید. هر فعالیتی را می‌توانید انجام دهید، به شرطی که ذهن شما را از دخالت در زندگی دیگران دور کند.

بر روی بهبود شخصیت خود، تمرکز کنید!

شاید بهتر باشد بجای اینکه خودتان را با کارهای مختلف مشغول کنید، بر روی خودسازی و بهبود شخصیت‌تان تمرکز کنید. به جای اینکه به دیگران بگویید چگونه می‌توانند زندگی خود را بهبود بخشند، فقط بر بهبود زندگی خود تمرکز کنید.

نیت شما از دخالت در زندگی یک نفر، ممکن است حتی به جا و دخالت خوبی باشد، اما اگر افراد پیش از این، نسبت به مداخله مداوم شما ابراز انزجار کرده‌اند، فقط کافی است به توصیه‌هایی که به آن‌ها می‌کنید، خودتان عمل کنید.

به جای اینکه دائماً به دوستتان بگویید که چگونه باید پولش را خرج کند، یا چگونه باید پول خود را در یک کار سودآور سرمایه‌گذاری کند، خودتان سرمایه‌گذاری بر روی کارهای مختلف را شروع کنید و مهارتتان را بهبود ببخشید.

یا به جای اینکه وقتتان را هدر دهید برای اینکه برادرتان را راضی کنید تا وقت خود را برای انجام بازی‌های ویدیویی تلف نکند، وقتتان را برای استفاده از مهارت‌های خود و یا ملاقات با افراد جدید اختصاص دهید.

پیشنهاد می‌کنیم حتماً مطلب چگونه شخصیت خود را بهبود ببخشیم؟ را مطالعه فرمایید.

قبل از مداخله اجازه بگیرید!

دخالت در زندگی شخصی فرزند
دخالت در زندگی شخصی فرزند

گاهی اوقات شما می‌بینید که واقعا لازم است در یک کار دخالت کنید و یک نکته را به طرف مقابلتان که می‌تواند اعضای خانواده یا دوستتان باشد، گوشزد کنید علی‌الخصوص اگر هدفتان از دخالت، دقیقاً کمک به آن شخص یا جلوگیری از انجام کاری اشتباه باشد.

با این حال، صرف نظر از اینکه نیت خوبی دارید، باز هم باید قبل از دخالت کردن، از او اجازه بگیرید. قبل از اظهار نظر یا ارائه توصیه‌تان، خیلی مودبانه از شخص مقابلتان سوال کنید که آیا می‌خواهد نظر شما را هم بداند یا نه؟

با این سوال پرسیدن، شما بصورت صریح و واضح، این پیام را به آن شخص منتقل می‌کنید که شما به حریم خصوصی او احترام می‌گذارید و تنها به این دلیل که نگران او هستید، می‌خواهید یک یادآوری دوستانه به او داشته باشید.

اصرار نکنید!

اگر اجازه دخالت کردن در کار طرف مقابل به شما داده شد، می‌توانید محترمانه نظرتان را ارائه دهید. سعی کنید با عبارتی مثل “من فکر می‌کنم” یا “به نظر من”، جمله‌تان را شروع کنید.

اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید، این است که چه موقع اصرار کردن را متوقف کنید. برای مثال اگر دوستتان واقعاً نمی‌خواهد دوست دختر یا دوست پسر خیانت‌کار خود را ترک کند، پس باید در یک نقطه‌ای شما دیگر از اصرار کردن بر فهماندن این مسئله به او، دست بکشید.

شما حالا دوستی‌تان را در حق او انجام داده‌اید و اینکه آیا دوستتان تغییر عقیده خواهد داد یا نه، کاملاً به خودش بستگی دارد.

از شایعات دوری کنید!

شایعات یکی از اصلی‌ترین نیروهای محرکه و دلیل‌های مهم دخالت مردم در زندگی دیگران است. افراد وقتی اخبار و اطلاعاتی را از دیگران به دست می‌آورند، چه درست باشد چه نادرست، شیفته آن‌ اخبار می‌شوند و درگیر آن‌ها می‌شوند. این درگیر شدن باعث می‌شود به فضای شخصی دیگران تعدی ‌کنند. بنابراین سعی کنید وقتی کسی در مورد دیگران صحبت می‌کند، به شکلی آن صحبت را ببندید یا از او دور شوید. انجام این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا از دخالت در زندگی دیگران دور شوید، بلکه به شما کمک می‌کند تا به فردی با اخلاق و قوی‌تر تبدیل شوید.

به مرزها احترام بگذارید!

در اطراف هر شخصی، یک مرز یا دیوار وجود دارد. شما نباید این مرز را بشکنید یا به زور وارد آن شوید. به این دیوار همیشه باید احترام گذاشته شود. فقط وقتی شخص خودش این مرز را برمی‌دارد، شما می‌توانید وارد آن فضا وارد شوید.

از آن گذشته، شما خودتان نیز دارای چنین دیوار و مرزی هستید. مرزی که با استفاده از آن از رازها، اعتقادات و علایق خود محافظت می‌کنید. شما مطمئناً نمی‌خواهید کسی خودسرانه دیوار شما را بشکند و از مسائل خصوصی شما صحبت کند.

بنابراین هر زمانی که خواستید در مسائل مربوط به شخصی دخالت کنید، به این فکر کنید که این کار شما، نوعی بی احترامی و گذر کردن از مرزها و محدودیت‌ها است.

نسبت به مسائل مختلف حساس باشید!

لحظاتی وجود دارد که افراد کار اشتباهی انجام می‌دهند. برای مثال در زندگی دیگران دخالت می‌کنند. اما متوجه نمی‌شوند کاری که انجام می‌دهند اشتباه است. به همین دلیل است که باید به اندازه کافی نسبت به مسائل مختلف حساس باشیم. تا تشخیص دهیم که آیا در حال حاضر خارج از حد، رفتار می‌کنیم یا نه.

ما باید مرتباً تأمل کنیم تا بتوانیم سطحی از حساسیت را به دست آوریم که بتواند به ما بگوید چه زمانی بیش از حد در حال پیشروی هستیم و باید عقب برویم.

یک یادآوری روزانه داشته باشید!

اگر مداخله در زندگی دیگران به یک عادت برای شما تبدیل شده است، شاید لازم باشد از یادآوری استفاده کنید.

برای مثال سعی کنید یک یادداشت بر روی یخچال بچسبانید و دخالت نکردن در زندگی دیگران را به خودتان یادآوری کنید. یا می‌توانید از صفحه پس زمینه تلفن همراهتان برای این کار استفاده کنید.

بر روی آن کاغذ یادداشت یا بر روی صفحه نمایش تلفنتان می‌توانید بنویسید: “به مرزها احترام بگذارید”، یا “از حد خود نباید عبور کنید”. یا هر عبارت یا نماد دیگری که دائماً به شما یادآوری کند که در زندگی دیگران دخالت نکنید. انجام این کار ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما عادات جدید خواستار اقدامات جدید حتی عجیب هستند.

افکارتان را برای خودتان نگه دارید!

دخالت در زندگی شخصی دوست
دخالت در زندگی شخصی دوست

غالباً، هنگامی که شروع به صحبت و بیرون ریختن افکارمان می‌کنیم، مداخله شروع می‌شود. ما وقتی که فقط باید تماشا کنیم، صحبت می‌کنیم یا اینکه وقتی فقط باید تماشا کنیم، انتقاد می‌کنیم. در حالی که بیشتر اوقات بهتر است افکارمان و عقایدمان را برای خودمان نگه داریم.

البته این موضوع همیشگی نیست. مواردی وجود دارد که باید نگرانی‌های خود را اعلام کنیم. اما شرایطی نیز وجود دارد که بهتر است افکارمان را در ذهنمان حفظ کنیم. بعضی اوقات، فقط لازم است هیچ کاری انجام ندهیم.

همیشه قبل از اقدام فکر کنید!

این نکته فقط مربوط به جلوگیری از دخالت نیست. بلکه در مورد انجام هر کاری، قبل از اقدام به نتایج و عواقب آن فکر کنید.

جدای از استفاده از کلمات، ما گاهی اوقات با کارهایمان در امور دیگران دخالت می‌کنیم. به عنوان مثال، قبل از اینکه اسباب بازی‌های برادر کوچک‌ترتان را به امید اینکه به رشد او کمک می‌کند، دور بریزید، به این فکر کنید که چطور کار شما می‌تواند او را ناراحت کرده و اختیار او را نقض کند. تفکر قبل از اقدام مانع از انجام مداخلات غیرضروری و ناخواسته و همچنین جلوگیری از عواقب تصمیم گیری‌های بی‌پروا می‌شود.

جمع بندی

ما همیشه باید به حریم خصوصی و انتخاب‌های دیگران احترام بگذاریم. زندگی آن‌ها زندگی آن‌هاست و ما نباید آن‌ها را مجبور کنیم که زندگی‌شان را آنطور که ما می‌خواهیم، ادامه دهند.

شما می‌توانید نگرانی خودتان را طبق نکاتی که گفته شد، ابراز کنید. افکارتان را نیز بیان کنید. اما همیشه باید به حریم خصوصی آن‌ها احترام بگذارید و محدودیت‌ها را بدانید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *