کنار گذاشتن خودخواهی

چگونه خودخواهی را کنار بگذاریم؟

کنار گذاشتن خودخواهی

برخلاف تصور عمومی، خودخواهی در حالت کلی چیز بدی نیست. به هر حال، چنین ویژگی به فرد کمک می‌کند تا در این دنیای کاملاً رقابتی، رشد کند. اما این ویژگی تنها تا زمانی خوب است که در حد عشق به خود بماند. زیرا خودخواهی بیش از حد، نه تنها برای اطرافیان شخص و محیط زندگی او، بلکه برای خود فرد نیز مخرب است. بنابراین در چنین حالتی باید اقدام به کنار گذاشتن خودخواهی کرد.

هیچ کسی در این دنیا کامل نیست و نمی‌تواند ادعا کند که اصلا خودخواه نیست. خودخواهی با توجه به پیچیدگی و رقابت‌پذیری بیش از حد دنیای مدرن، بین تمام افراد یک ویژگی مشترک است. با این حال، ما نباید اجازه دهیم حرص و طمع زندگی ما را کنترل کند. مهربانی و بخشندگی باید همیشه غالب بر زندگی ما باشد.

 اگر شما هم می‌بینید که هم در گفتار و هم در کار خود دائماً خودخواهی پیشه می‌کنید، شاید زمان آن رسیده باشد که چند روش را امتحان کنید تا بتوانید خودخواهی را کنار بگذارید.

ما در ادامه این مطلب به شما 11 روش برای کنار گذاشتن خودخواهی را معرفی می‌کنیم. اگر عزمتان را جزم کرده‌اید که خودخواهی را کنار بگذارید، حتما این مطلب را تا انتها همراه ما باشید.

گوش دادن را یاد بگیرید!

گوش دادن به دیگران
گوش دادن به دیگران

اکثر افراد خودخواه می‌خواهند دیگران به حرف‌های آن‌ها گوش دهند، اما خودشان به ندرت به حرف‌های دیگران گوش فرا می‌دهند. آن‌ها می‌خواهند تمام مکالمات، حول محور آن‌ها یا علایقشان باشد. بنابراین هنگامی که دیگران شروع به صحبت می‌کنند، بلافاصله ‌عدم علاقه‌شان به آن بحث را نشان می‌دهند. یا بحث را به سمت مسائلی که به آن علاقه دارند، برمی‌گردانند.

در اکثر مراودات و ارتباطاتتان، به خاطر داشته باشید که شما همانقدر که زمان از دیگران می‌گیرید باید به آن‌ها زمان بدهید. بنابراین یاد بگیرید که به صحبت‌های دیگران گوش فرا دهید. همان ادبی را که آن‌ها هنگام صحبت کردن شما از خود نشان می‌دهند، به آن‌ها نشان دهید. گوش کنید، درگیر بحث شوید و منتظر نوبت خودتان برای صحبت بمانید.

برخی چیزها را برای دیگران، کنار بگذارید!

افراد خودخواه تمایل دارند هر چیزی را که می‌توانند از آن خود کنند، برای خودشان بردارند و به بقیه افراد فکر نکنند. برای مثال چون حقشان است که دستمال‌های روی میز کافه را برای خود بردارند، پس همه را برمی‌دارند. به این فکر نمی‌کنند که نفر بعدی به آن دستمال نیاز دارد.

این نکته برای چیزهای مختلفی برقرار است. برای مثال نصف شب در یخچال را باز می‌کنید و می‎‌بینید که از شیرینی‌ها فقط 3 عدد باقی مانده، شما فقط باید یکی از آن‌ها را بردارید. زیرا ممکن است بقیه هم نصف شب گرسنه شوند و بخواهند از آن شیرینی‌ها بخورند. به یاد داشته باشید افرادی هستند که همان نیازها و خواسته‌هایی که شما دارید را دارند.

اجازه ندهید که هدف، خودخواهی شما را توجیه کند!

خودخواهی فقط به چیزهای ملموس محدود نمی‌شود. بلکه می‌تواند به حرص و طمع فرد برای دست یافتن به جایگاه برتر نیز، مربوط شود.

شما نباید برای رسیدن به هدفتان و جایگاه و مقام بالاتر از دیگران سوء استفاده کنید. نباید برای رسیدن به منافع خودتان، منافع دیگران را بی‌اهمیت بشمرید.

برای مثال نباید زیردستتان را وادار کنید که بیش از حد خودش کار کند، فقط به این دلیل که شما به مشتری‌تان یک قول غیرممکن را داده‌اید. همچنین نباید با احساسات یک آدم که شما را دوست دارد، بازی کنید تا فقط از مهارت‌های او به نفع خودتان استفاده کنید. رویاهای خود را دنبال کنید و برای رسیدن به آن‌ها بجنگید، اما هرگز از جیب دیگری، هزینه آن را نپردازید.

مرکز توجهات را به دیگری بدهید!

فرض کنید شما آدم زیبا، موفق، خوش صحبت و … هستید که در هر بحثی، شما در مرکز توجه همگی قرار گرفته‌اید. اگر از اینکه در یک جمع به شما توجه ویژه‌ای می‌شود اما به فلان شخص، توجه نمی‌شود، خوشحال هستید، متاسفانه شما به شدت خودخواه می‌باشید. این خودخواه بودن شما باعث اذیت شدن برخی از آدم‌هایی که می‌خواهند توجه دیگران را به خود جلب کنند اما نمی‌توانند، می‌شود.

در این حالت اگر می‌خواهید این ویژگی را کنار بگذارید، سعی کنید مرکز توجهات را به نفع اشخاص دیگر خالی کنید. اجازه دهید دیگران نیز حرف‌هایشان را بزنند در رابطه با صحبت‌هایشان نظرات مثبت دهید. از آن‌ها سوال بپرسید و آن‌ها را بحث بکشانید. به آن‌ها احترامی که لیاقتشان است، را بدهید. ممکن است چنین کارهایی برای شما کمی سخت باشد. ممکن است سخت باشد که دیگران مشغول صحبت با آن فرد شوند. اما این را در نظر بگیرید که حق دیگران برای نشان دادن مهارت‌هایشان به اندازه حق شماست. حتی اگر مهارت‌های شما بیشتر باشد.

مرتباً به کارهایتان فکر کنید!

هرچه بیشتر به کارهایی که انجام می‌دهید، فکر کنید، کارهای خودخواهانه‌ای را که احتمالاً در طول روز انجام می‌دهید، خواه عمداً باشند یا ناخواسته، بهتر شناسایی خواهید کرد.

این کار به شما این امکان را می‌دهد که در آینده اقدامات خود را با دقت زیر نظر بگیرید. بنابراین احتمال انجام مجدد همان اقدامات خودخواهانه، تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

به دیگران کمک کنید!

کمک کردن به دیگران در کار
کمک کردن به دیگران در کار

یک راه عالی برای کنار گذاشتن خودخواهی، کمک کردن به دیگران است. مانند کمک به دوست یا حتی یک غریبه.

برای مثال اگر دوست شما در کار یا تحصیل خود مشکلی دارد، سعی کنید بدون اینکه چیزی را به نفع خودتان بخواهید یا در عوض کاری که انجام می‌دهید، انتظار چیزی را داشته باشید، دست یاری به سمت او دراز کنید.

کمک به دیگران، به ویژه کسانی که نیازمند کمک معنوی یا مادی شما هستند، به شما امکان می‌دهد زیبایی از خودگذشتگی را ببینید و همچنین لذت ذاتی ناشی از کاهش غم و اندوه دیگران را احساس کنید. به همین دلیل کمک کردن به دیگران در کنار گذاشتن خودخواهی به شما کمک خواهد کرد.

برای انجام کار خیر، داوطلب شوید!

اگر دوست دارید که خودتان را در معرض اقدامات ایثارگرانه در مقیاس بزرگ‌تر قرار دهید، می‌توانید برای انجام کار خیر، داوطلب شوید.

می‌توانید داوطلب کمک کردن به گروهی شوید که به افراد بی‌خانمان‌ غذا می‌دهند. یا به سازمانی که گربه‌ها و سگ‌های ولگرد را نجات می‌دهند، درخواست همراه شدن ارسال کنید.

اینکه دقیقا در چه کار خیری شرکت کنید، به سلیقه و علاقه شما بستگی دارد. آنچه مهم است، تمایل شما به صرف قسمتی از زمانتان، فارغ از هرگونه انگیزه و انتظار برای جمعی از افراد دیگر است.

هدف از درگیر کردن خودتان در فعالیت‌های بلاعوض این است که لذت انجام کارهایی را که برای دیگران انجام می‌دهید، تجربه کنید و به مرور زمان دیگران نیز برای شما اهمیت پیدا کنند.

برای خودتان حیوان خانگی بخرید!

نگهداری از حیوان خانگی
نگهداری از حیوان خانگی

یک راه عالی برای کنار گذاشتن خودخواهی این است که مسئول زندگی یک جاندار دیگر که زندگیش کاملاً وابسته به شما است، باشید. چه چیزی بهتر از یک حیوان خانگی؟

داشتن حیوان خانگی ممکن است به خودی خود تمایلات خودخواهانه‌ی شما را خنثی نکند، اما می‌تواند به شما کمک کند سخاوت و عطوفت را بخشی از سبک زندگی خود کنید.

از آن گذشته، سگ و گربه خانگی شما برای داشتن یک زندگی خوب به شما اعتماد می‌کند. و شما قدر این مهربانی را قطعا خواهید دانست و برای جلب اعتماد دیگران نیز تلاش خواهید کرد.

خود را جای دیگران بگذارید!

گاهی اوقات، خودخواه می‌شویم زیرا نمی‌دانیم کار ما چگونه می‌تواند بر زندگی دیگران تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر ما صاحب یک خانه باشیم و بخواهیم آن را اجاره بدهیم، احتمالا بالاترین حد ممکن اجاره را برای آن لحاظ خواهیم کرد. بدون اینکه به این فکر کنیم که این کار ما چقدر می‌تواند بر زندگی مستاجرمان تاثیر بگذارد. شاید مستاجر فعلی مجبور شود آن را خالی کند، یا حتی برای ماندن در آن خانه، مجبور شود بخشی از مخارج ضروری زندگی مانند هر شب میوه خوردن را از زندگی خود حذف کند. اما اگر لحظه‌ای خودتان را جای او بگذارید، قطعا در بالاتر بردن اجاره، بیشتر فکر خواهید کرد.

بنابراین هر جایی که خواستید تصمیمی بگیرید به این فکر کنید که تصمیم شما چگونه می‌تواند بر زندگی برخی آدم‌ها تاثیر بگذارد. قطعا این کار به شما کمک خواهد کرد، کمتر تصمیم‌های خودخواهانه بگیرید.

بدانید که می‌توانید تغییر کنید!

اگر شما مدت‌هاست، شاید از اول زندگیتان تاکنون، فردی خودخواه بوده‌اید، احتمالاً افراد دیگر متوجه این ویژگی شما شده‌اند. بنابراین ممکن است شما را به عنوان یک فرد خودخواه که به هیچ کسی جز خودش فکر نمی‌کند، شناخته باشند.

شاید شما به این دلیل که مردم شما را اینگونه می‌شناسند، تصور کنید دیگر نمی‌توانید تغییر کنید. اما این را بدانید، هر چقدر هم که در گذشته خودخواه بوده باشید، باز هم قادر به ایجاد تغییرات مثبت در رفتارتان خواهید بود. اگر به خودتان اعتقاد داشته باشید و تلاش لازم را برای کنار گذاشتن ویژگی منفی‌تان انجام دهید، به زودی افراد شما را از منظر مثبت‌تری می‌بینند و با رفتار جدیدتان، شما را خواهند شناخت.

به دنبال الگو باشید!

اگر شما یک الگو داشته باشید و دوست داشته باشید که رفتارتان شبیه او شود، آنگاه کنار گذاشتن ویژگی منفی همچون خودخواهی برای شما راحت‌تر خواهد بود.

بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر شخصی را که باگذشت و فداکار است نمی‌شناسید، شخصی را پیدا کنید که این ویژگی‌ها را داشته باشد. این شخص می‌تواند یک فیلسوف، یک خیر، یا حتی یک بازیگر در یک فیلم باشد. شخصی که آن حد از فداکاری که شما دوست دارید، اما در خودتان ندارید را در خودش جای داده است.

پس از اینکه چنین شخصی را پیدا کردید، او را الگوی خود قرار دهید. سپس شروع کنید از اقدامات فداکارانه او تقلید کنید. به مرور زمان، این کارهایی که به تقلید از او انجام می‌دهید، به بخشی از رفتارهای خودتان تبدیل خواهد شد. دنیا را چه دیدید؟ شاید یک روز هم شما یک الگوی مثبت برای شخص دیگری شدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.