عشق به خود

44 روش برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید!

ما آدم‌های اطرافمان، دوست‌هایمان، همسرمان، دوست پسر یا دوست دخترمان، اعضای خانواده‌مان و تمام آدم‌هایی را که با آن‌ها، در یک رابطه خوب هستیم، دوست داریم. حتی به دنبال روش‌هایی برای اینکه علاقه‌مان را به آن‌ها نشان دهیم و به آن‌ها حس خوب بدهیم نیز، می‌گردیم. اما ممکن است هیچوقت به خودمان و عشقی که باید به خودمان داشته باشیم، توجهی نکنیم. در حالی که عشق به خود یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در تمام لحظات زندگیمان باید مدنظر قرار دهیم.

طبق گفته‌ی پیر کورنی (Pierre Corneille)، تراژدی‌نویس مشهور فرانسوی، عشق به خود (Self-love) منبع تمام عشق‌های دیگر می‌باشد.

شما تنها در صورتی می‌توانید افراد دیگر را واقعا دوست داشته باشید که یاد گرفته باشید، ابتدا خودتان را دوست داشته باشید. شاید در نظرتان راحت باشید که آدم خودش را دوست داشته باشد و به خودش عشق بورزد، اما اصلا اینطور نیست. شاید هم معنای عشق به خود را به درستی ندانید.

ما در ادامه در رابطه با مفهوم عشق به خود و نحوه پرورش این حس در درون، بیشتر صحبت خواهیم کرد. ادامه مطلب را همراه ما باشید.

منظور از عشق به خود چیست؟

عشق به خود - خوددوستی
عشق به خود – خوددوستی

عشق به خود یا خوددوستی مفهومی متفاوت با خودپسندی یا خودمحوری دارد. آدمی که خودش را دوست دارد و به خودش عشق می‌ورزد، یعنی از خودش مراقبت می‌کند و در قبال کارهایی که انجام می‌دهد، مسئولیت نشان می‌دهد. عشق به خود به معنای پذیرفتن تمام خود است.

در ادامه 44 مورد را به شما معرفی می‌کنیم که با انجام آن‌ها عشق به خود را می‌توانید در وجودتان پرورش دهید.

روش‌هایی برای پرورش خوددوستی

باید خوشحال باشید که خوددوستی یا همان عشق به خود را می‌توان با انجام برخی کارها، بدست آورد. بنابراین اگر حس می‌کنید که خیلی ارزش خودتان را نمی‌دانید، برای کارهای مختلف خودتان را مدام سرزنش می‌کنید، از موقعیتی که دارید، راضی نیستید و …، حتما سعی کنید مواردی را که برای پرورش عشق به خود، در ادامه آورده‌ایم را تمرین کنید تا به نهایت عشق که عشق به خود می‌باشد، دست یابید.

دست برداشتن از راضی نگه داشتن همه، پذیرش نقایص، وقت گذرانی با خانواده، مقایسه نکردن خود با دیگران

دوست داشتن خود - راضی و رها بودن
دوست داشتن خود – راضی و رها بودن

1. اولین و مهم‌ترین ویژگی که باید در خودتان تقویت کنید تا کم کم بتوانید عاشق خودتان شوید، این است که دست از راضی نگه داشتن همه آدم‌های اطرافتان بردارید. این واقعیت را بپذیرید که شما توانایی راضی نگه داشتن همه آدم‌ها را ندارید. هر کاری هم بکنید، همیشه یک نفر پیدا می‌شود که در مورد شما قضاوت کند. با اینکه شاید اصلا نداند شما چه چیزی را تجربه کرده‌اید و چرا آن کار را انجام داده‌اید.

2. دومین مورد نیز این است که نقایص خود را بپذیرید. هیچ آدمی در این دنیا کامل نیست. همین نقص‌ها هستند که آدم‌ها را با هم متفاوت می‌کنند. نقص‌های ظاهری و شخصیتی‌تان را بپذیرید و آن‌ها را دوست داشته باشید. تمامی ما آدم‌ها با هر نقصی که داریم یکی از آفرید‌های شگفت انگیز خدا هستیم.

3. برای خانواده و دوستان صمیمی‌تان وقت بگذارید. به یاد داشته باشید رابطه‌های می‌آیند و می‌روند و ممکن است هیچکدام پایدار نباشند. اما خانواده و دوستان صمیمی، همیشه ثابت هستند و تا ابد کنار شما خواهند ماند.

4. به مقایسه کردن موفقیت‌ها و دستاوردهای خودتان با موفقیت و دستاوردهای دیگران پایان دهید. هر آدمی در این زندگی، مسیر متفاوتی را طی می‌کند و شرایط متفاوتی دارد. بنابراین در نهایت تلاش خود و با توجه به شرایطی که دارد، به دستاورد و موفقیت متفاوتی دست پیدا می‌کند. هیچگاه با مقایسه کردن خودتان با دیگران و پایین آوردن دستاوردهایتان، خودتان را آزار ندهید.

می‌گویند “موفقیت همان جایی است که باید باشی، دقیقاً همان کاری را که باید انجام دهی.”

ورزش کردن، گسترش علایق، پیاده‌روی و دوچرخه سواری

علاقه به خود - دوستی با خود - تنهایی
علاقه به خود – دوستی با خود – تنهایی

5. برای پرورش عشق به خودتان، سعی کنید حتما ورزش را در برنامه زندگی خود قرار دهید. بطور منظم ورزش کنید. ورزش کردن، استرس شما را کاهش می‌دهد، وضعیت سلامتی شما را بهبود می‌بخشد، به شما انرژی مثبت می‌دهد و افکار منفی را از شما دور می‌کند.

اجازه ندهید که از بیماری جسمی، عاطفی یا روانی رنج ببرید. ورزش منظم داشته باشید، یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید، آب و مایعات را به اندازه کافی در طول ورز بنوشید، استراحت و خواب کافی داشته باشید، به تعطیلات بروید و آرامش خودتان را حفظ کنید و همیشه مدیتیشن انجام دهید.

6. علایق خود را گسترش دهید. سعی کنید مهارت‌های جدید، زبان‌های جدید و یا یک حرفه جدید را بیاموزید. اینکه چند زبان، هنر و مهارت مختلف بلد باشید، اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد. همچنین وقت گذاشتن برای خود، برای بالا بردن تعداد مهارت‌ها باعث می‌شود حس خوددوستی در ما افزایش یابد. سعی کنید بین مهارت‌های مختلفی که وجود دارد، یکی را که فکر می‌کنید به آن علاقه دارید، انتخاب کنید و در رابطه با آن، آموزش ببینید.

7. سعی کنید پیاده روی و دوچرخه سواری را به برنامه کارهای هفتگی خود بیفزایید. در همان محیط زندگی خود به پیاده روی و دوچرخه سواری بپردازید و محیط اطرافتان را به خوبی ببینید. گاهی اوقات آنقدر مشغول کارهای مختلف می‌شویم که از زیبایی محیط اطراف خود غافل می‌شویم. شناختن زیبایی‌های اطرافتان، خوددوستی و عشق به خود را در شما افزایش می‌دهد.

تکرار مانترا، رفتن به موزه، گوش دادن به موسیقی، ناز خود را کشیدن

شادی - خوددوستی - رهایی
شادی – خوددوستی – رهایی

8. یک مانترا برای خود داشته باشید و روزانه آن را تکرار کنید. مانترا به معنای مجموعه‌ای از عبارات و کلمات است که به دفعات تکرار می‌شود. این کار نوعی مراقبه محسوب می‌شود و در نهایت تبدیل به ملکه ذهن شده و به فرد آرامش می‌بخشد. مانترایی که می‌توانید در مسیر دستیابی به “عشق به خود” با خود تکرار کنید عبارت “من دوست داشتنی هستم” یا عبارات دیگر مشابه با آن می‌باشد.

9. سعی کنید با هنر بیشتر آشنا شوید. هنر روح را نوازش می‌دهد و بهترین حس‌ها را در انسان بوجود می‌آورد. یکی از بهترین مکان‌هایی که می‌توانید برای دیدن هنرهای مختلف به آنجا بروید، موزه‌ها هستند. حتما در طول هفته، یک روز به موزه بروید و از دیدن هنرهای مختلف تاریخی لذت ببرید.

10. موسیقی هم یک هنر است که روح را نوازش می‌دهد و حسی عالی را در انسان ایجاد می‌کند. حتما هر روز موسیقی گوش کنید و لذت ببرید. خیلی بر روی سبک مورد علاقه‌تان پافشاری نکنید. سعی کنید سبک‌های مختلف موسیقی از سنتی گرفته تا پاپ و رپ را گوش دهید. شاید شما توانستید یک سبک موسیقی مورد علاقه جدید برای خودتان پیدا کنید.

11. هر موجود زنده‌ای، گاهی اوقات خسته می‌شود، تحت فشار قرار می‌گیرد و باید مورد توجه قرار گیرد. شما نیز از این امر مستثنی نیستید. بنابراین زمانی را صرف ناز خودتان را کشیدن، کنید. کارهایی را برای خودتان انجام دهید، که شما را از هر چیزی که شما را خسته می‌کند، دور کند.

سعی کنید برای ماساژ، در یک مرکز وقت رزرو کنید. به آرایشگاه بروید و صورتتان را اصلاح کنید. موهایتان را، یک رنگ جدید بزنید. خودتان را به یک قهوه مهمان کنید.

این کارها به شما کمک می‌کند، تا بدون اینکه خیلی راه دوری بروید، حسابی خستگی خود را درآورید.

بیرون رفتن، خرید کتاب، به دریا رفتن، عکس گرفتن، سفر کردن

من قهرمان زندگی خودم هستم
من قهرمان زندگی خودم هستم

12. حتما در طول هفته، یک زمان‌هایی را برای بیرون رفتن در نظر بگیرید. خودتان را محدود به خانه و محل کار نکنید. بیرون بروید، با افراد جدید آشنا شده و با آن‌ها دوست شوید. برای روابطتان احترام قائل شوید و سعی کنید با آدم‌های جدید روبرو شوید.

13. کتاب خواندن و خریدن کتاب‌هایی که مدت‌ها بوده می‌خواستید بخوانید را حتما در نظر بگیرید. همانطور که می‌گویند، کتاب بهترین دوست آدم‌هاست، پس از بهترین دوستتان غافل نشوید. برای بالا بردن آگاهی ذهنتان، ارزش قائل شوید. بالا بودن اطلاعتتان از طریق کتاب خواندن، اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و رفته رفته به خوددوستی شما کمک خواهد کرد.

14. اگر شرایط آن را دارید، حتما به ساحل دریا یا دریاچه بروید. امواج آرام دریا و نسیمی که از آن برمی‌خیزد و بر روی صورت شما می‌نشیند، باعث آرامش روح و ذهن شما خواهد شد.

15. حتما از خودتان و لحظاتی که دارید، عکس بگیرید. برای خاطراتتان، برای تغییرات چهره‌تان، ارزش قائل شوید و آن‌ها را حتما ثبت کنید. سعی کنید عکس‌ها را چاپ کنید. زیرا عکس‌هایی که چاپ نمی‌شوند، ممکن است گم شوند و دیگر هیچ ردپای فیزیکی از خاطرات شما باقی نماند.

16. سفر رفتن گاه به گاه را فراموش نکنید. دیدن مکان‌های جدید، حال شما را قطعا خوب خواهد کرد. پول‌هایتان را پس انداز کنید و آن‌ها را صرفا برای سفر کنار بگذارید. شاید سفر کردن همراه با تور برای شما، هم راحت‌تر و هم کم هزینه‌تر باشد. تورهای مختلف را چک کنید و یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و با آن‌ها همراه شوید.

لبخند زدن، حذف افراد سمی، بخشیدن خود

17. سعی کنید اغلب لبخند بزنید. لبخند زدن هم باعث خوشحالی اطرافیان شما خواهد شد و از شما انرژی مثبت خواهند گرفت، و هم با لبخند زدن، شما بیشتر احساس خوشبختی خواهید کرد.

18. اگر خودتان را دوست دارید یا می‌خواهید خودتان را دوست داشته باشید، باید آدم‌های سمی را از زندگی خود حذف کنید. آدم‌های سمی، آدم‌هایی هستند که با ویژگی‌های منفی که دارند و انرژی منفی که به شما می‌دهند، تنها باعث دلسردی شما می‌شوند. آدم‌های حسود، آدم‌های کینه‌ای، آدم‌های بدبین و …، همه از این دست آدم‌های سمی هستند. با افرادی دوست نباشید که شخصیت خوب شما را خراب می‌کنند. از افرادی که به شما نشان می‌دهند و به شما یاد می‌دهند چگونه مغرور، منفور، خودخواه، دروغگو و ناسپاس باشید، دوری کنید.

19. شاید بزرگترین لطفی که هر انسانی می‌تواند در حق خودش کند، این است که خودش را بابت اشتباهاتش ببخشد. یک موضوع را در نظر داشته باشید و آن هم اینکه هیچ آدمی کامل نیست، همه آدم‌ها اشتباه می‌کنند. همانطور که همیشه شنیده‌ایم: “انسان جایزالخطاست”. شما احتمالا اشتباهات آدم‌های عزیز اطرافتان را به راحتی ببخشید. اما وقتی نوبت به خودتان می‌رسد، آنقدر آن مشکل را بزرگ می‌کنید که گویا اصلا قابل بخشش نیست.

اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اید، درس‌هایی از زندگی را به شما می‌دهند و به شما در رشد فردی کمک می‌کنند. این اشتباهات، مانعی برای ادامه زندگی شما نخواهند بود. اتفاقی نیفتاده است که بتواند شما را از تبدیل شدن به یک آدم بزرگ‌تر بازدارد.

بخاطر یک اشتباه، مرتکب اشتباه بزرگ‌تری نشوید، اشتباه بزرگ‌تر همان نبخشیدن خود است. خواه دیگران شما را سرزنش کنند یا نکنند، خواه شما را ببخشند یا نه، شما اولین کسی باشید که خودتان را می‌بخشد و خودتان را سرزنش نمی‌کنید. علاوه بر این، اگر شما نتوانید خودتان را ببخشید، دیگران، سخت‌تر شما را می‌بخشند.

کارهای دیگری که برای پرورش عشق به خود باید انجام دهید!

20. به خودتان سخت نگیرید. درست است که باید برای انجام هر کاری، تلاشتان را بکنید. اما لازم نیست به هیچ وجه به خودتان، فشار بیش از حد، وارد کنید. سخت گرفتن به خودتان و فشار وارد کردن به خودتان، تنها باعث می‌شود که استرس بگیرید و راندمان کارتان پایین بیاید.

21. سعی کنید هر چیزی را سازماندهی کنید و هر کدام از وسایلتان را، سر جای خود قرار دهید. یک فضای اتاق خواب یا اتاق کار تمیز باعث می‌شود شما احساس آرامش کنید.

22. برای انجام کارهای خیریه، داوطلب شوید. داوطلب شدن برای کارهای خیر، باعث ایجاد احساس خوشبختی در شما خواهد شد.

23. برای خودتان تنهایی وقت بگذرانید. لازم نیست حتما همیشه یک نفر همراه شما باشد. می‌توانید تنهایی یک فیلم تماشا کنید یا تنهایی در یک رستوران غذا بخورید. از تنها رفتن به چنین مکان‌هایی خجالت نکشید. تنها بودن در این مکان‌ها مشکلی ندارد. شما باید همراه مطمئن خود باشید.

24. سعی کنید کمتر دیگران را قضاوت کنید. به یاد داشته باشید، همه ما در زندگی مسیرهای مختلف و مبارزات مختلفی داریم. ما باید نسبت به احساسات دیگران حساس باشیم و آن‌ها را درک کنیم.

25. اگر می‌خواهید خوددوستی‌تان را افزایش دهید، همیشه غذای خوب بخورید.

26. فیلم یا سریالی را که همیشه دوست داشتید ببینید، اما هیچوقت زمانی را برای آن خالی نکردید، حالا شروع کنید.

27. روی‌ مهارت‌هایتان کار کنید. در کارگاه‌های آموزشی که مهارت‌های شما را بهبود می‌بخشند، شرکت کنید.

28. تنهایی یا همراه با دوستانتان به پیاده روی بروید. تعداد قدم‌هایتان را با گوشی هوشمند یا ساعت هوشمند ثبت کنید. هر بار که رکورد قبلیتان را بشکنید، احساسی عالی خواهید داشت.

با انجام این کارها، برای خودتان ارزش قائل باشید!

29. ما عادت داریم، به مناسب‌های مختلف برای کسانی که دوستشان داریم، هدیه بخریم. اما تاکنون به این فکر کرده‌اید که به یک مناسبت یا حتی بدون مناسبت، برای خودتان هدیه بخرید. هدیه‌ای که شاید جزء الویت‌هایتان نبوده اما همیشه دوست داشتید که آن را داشته باشید. شاید یک کیف پول سنتی زیبا، شاید یک ساز و …. . یکی از برترین نشانه‌های عشق به خود، خرید هدیه برای خودمان است.

30. برای سلامتی‌تان و برای بدنتان ارزش قائل باشید. شما باید خودتان را در سلامت کامل حفظ کنید. حتما نباید بیمار شوید که به فکر رسیدن به بدنتان بیفتید. سعی کنید یک آزمایش چکاپ کامل بدهید و یک پزشک بررسی کند که بدنتان چه چیزهایی کم دارد. سپس تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و … مورد نیاز بدنتان را خریداری کرده و مصرف کنید. این کار باعث می‌شود از بیماری‌های مختلف در امان باشید و سلامت کلی بدنتان حفظ شود.

31. نواختن یک ساز را بر حسب علاقه خود بیاموزید. یاد گرفتن ساز، به شما کمک می‌کند تا وقتی خسته هستید، ساز بنوازید و خستگی خود را از بدن خارج کنید. از سازهایی همچون گیتار یا سنتور و … شروع کنید.

32. بایت دارایی‌ها و آدم‌هایی که دارید، سپاسگزار باشید. به دلیل اینکه خانواده‌تان و دوستانتان را دارید، قدردان باشید. به آدم‌هایی که دوست دارید، بگویید که آن‌ها را دوست دارید و از آن‌ها در حد توانتان مراقبت می‌کنید. اگر شما مایه دلگرمی عزیزانتان باشید، قطعا بیشتر به خودتان افتخار خواهید کرد.

33. تمام وقتتان را با تلفن همراهتان سپری نکنید. کمتر دست به گوشی شوید.

چگونه حال بهتری داشته باشیم؟

34. گذشته را رها کنید. اگر شکستی در گذشته داشته‌اید، برای شما تبدیل به تجربه شده و اگر موفقیتی داشته‌اید، برای شما تبدیل به مسیری جدید شده است. به گذشته‌تان نچسبید و فقط به فکر حال و آینده‌ای بهتر باشید.

35. با دیگران مهربان باشید. مهربان بودن با دیگران باعث می‌شود حس خوبی پیدا کنید و آرامش داشته باشید. اما این مهربانی، نباید از حد بگذرد و باعث شود که دیگران از شما، سوء استفاده کنند.

36. از قلبتان محافظت کنید. اجازه ندهید کسی با قلبتان بازی کند و آن را اسباب بازی فرض کند. اگر آدمی در زندگیتان وجود دارد که دائماً قلب شما را می‌شکند، او را بدون رودربایستی از زندگیتان حذف کنید.

37. سعی کنید حتما به مکانی بروید که غروب خورشید در آن به خوبی دیده شود. تماشای غروب خورشید باعث می‌شود متوجه شوید که پایان‌ها هم می‌توانند زیبا باشند.

اگر می‌خواهید حالتان بهتر شود، مدیتیشن کنید!

38. مدیتیشن (مراقبه) کنید. مدیتیشن مزایای زیادی دارد. برای مثال باعث می‌شود بتوانید احساساتتان را بیش از پیش، کنترل کنید. بهتر بتوانید بر روی فعالیت‌هایتان تمرکز کنید و استرستان نیز کاهش پیدا کند. با مدیتیشن می‌توانید از درد، کینه، ناراحتی و تردیدهایی که مدت مدیدی است با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنید، خلاص شوید. به محض اینکه از دست این احساسات خلاص شوید، سبک‌تر و شادتر خواهید شد.

تعداد زیادی از ما آدم‌ها، دائماً احساس می‌کنیم، ذهنمان از افکار منفی انباشته شده است. متاسفانه برای خلاص شدن از این افکار سمی و منفی، به انجام کارهایی مانند سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی یا خوردن زیاد غذا روی می‌آوریم. در حالی که هیچکدام از این کارها نشانه‌های عشق به خود نیست. همچنین چنین کارهایی در از بین بردن سمیت و منفی بودنی که احساس می‌کنیم، به ما کمک نمی‌کنند. اما مدیتیشن کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توان مدیتیشن کرد و مراقبه چه مزایا و تاثیراتی دارد، پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب چگونه مراقبه (مدیتیشن) کنیم؟ را مطالعه بفرمایید.

این 4 مورد را نیز برای پرورش خوددوستی در نظر بگیرید!

39. به تشکر دیگران و جبران کردن دیگران نیازی نداشته باشید. شما خوب می‌دانید که کار خوبی انجام داده‌اید یا نه. پس هیچگاه در مقابل کاری که برای دیگران انجام می‌دهید، منتظر تشکر نباشید. یعنی در حالت کلی باید بگوییم که بهتر است در خدمت دیگران باشید و در ازای آن انتظار چیزی از آن‌ها نداشته باشید.

40. یک نکته را در انجام هر کاری در نظر داشته باشید. آن هم اینکه همیشه شما ارزشش را دارید. برای هر خواسته‌ای، هر هدفی و هر خوشحالی‌ای، شما ارزشش را دارید که تلاش کنید و خیلی چیزها را در نظر نگیرید.

41. برای خودتان یک وعده غذایی دلچسب بپزید. شما باید برای خودتان ارزش قائل باشید و به خودتان برسید و زمان بگذارید.

42. به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک سفر انفرادی را در برنامه خود قرار دهید. سفرهای انفرادی چیزهای جدیدی را در مورد شما به شما می‌گویند. با تنها سفر رفتن، شما مهارت‌ها و استعدادهای جدیدی را در خود کشف می‌کنید. مهارت‌های و استعداد‌هایی که، بیشتر آن‌ها را هرگز نمی‌دانستید که دارید. چنین چیزی بسیار مهم است. زیرا با این کار، شما قادر به ایجاد نسخه جدیدی از خود هستید؛ نسخه‌ای قوی‌تر، تازه‌تر و بهتر از شما.

برای داشتن یک سفر انفرادی بهتر، به شما توصیه می‌کنیم حتما دو مقاله با عنوان‌های چگونه سفری آسان و بدون استرس داشته باشیم؟ و مطلب چگونه تنهایی سفر کنیم؟ را مطالعه کنید.

تنهایی‌تان را دوست داشته باشید!

محافظت از قلب خود - ارزش قائل شدن برای خود
محافظت از قلب خود – ارزش قائل شدن برای خود

43. از تنها بودن با خود لذت ببرید. برای بیرون رفتن، فیلم دیدن، رستوران رفتن، سفر رفتن و … همیشه به دنبال یک همراه نباشید. تنهایی بزرگ‌ترین نعمتی است که دارید. فقط باید بدانید که چگونه از زمان تنهایی خود لذت ببرید. تنهایی زمان مناسبی است تا غم و اندوه را کنار بگذارید. زیرا در زمان تنهایی شما می‌توانید با استفاده از قوانین خود آزادانه هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم حتما مطلب در تنهایی چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ را برای داشتن ایده‌هایی جهت لذت بردن از تنهایی، مطالعه کنید.

حقیقت را بپذیرید!

44. آخرین نکته‌ای که برای پرورش عشق به خود و خوددوستی باید بدانید این است که بیاموزید حقیقت را بپذیرید. به خودتان دروغ نگویید. حقیقت را رد نکنید، بلکه آن را بپذیرید. با پذیرفتن حقیقت در ابتدا ممکن است صدمه ببیند، اما وقتی یاد بگیرید که از حقیقت استقبال کنید به آزادی خودتان کمک خواهید کرد.

سخن پایانی

عشق به خود و خوددوستی، راهی برای پیشرفت در زندگی و تبدیل شدن به بهترین نسخه از خودتان است. این یک اتفاق نیست که یک باره رخ دهد. بلکه برای رسیدن به عشق واقعی به خود، یک روند مداوم را باید طی کرد. این از شما شروع می‌شود، و شما باید با قدردانی و محبت، خود را احاطه می‌کنید.

نظر شما در رابطه با عشق به خود چیست؟ آیا شما برای رسیدن به خوددوستی واقعی تاکنون تلاش کرده‌اید؟ آیا شما واقعا خودتان را دوست دارید؟ علاوه بر مواردی که ما نام بردیم، دیگر چه کاری می‌توان برای پرورش عشق به خود انجام داد؟ اگر در رابطه با این سوالات، نظر و پاسخی دارید، حتما در قسمت کامنت‎‌ها با ما در میان بگذارید. در اسرع وقت به سوال شما پاسخ خواهیم داد. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از اینکه تا پایان مقاله، همراه ما بودید، از شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.