چطور مراقب مغزمان باشیم؟

چطور مراقب مغزمان باشیم؟

تقریبا همه افراد می‌دانند نقش مغز در بدن به چه میزان اهمیت دارد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم با هم بررسی کنیم که چطور مراقب مغزمان باشیم؟

اهمیت

بهتر است برای آن درصد کم مردم که نمی‌دانند مغز چه اهمیتی در بدن دارد، کمی به بررسی اهمیت آن بپردازیم. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید با اینکه مغز فقط تقریبا 3% از جرم کل بدن را شامل می‌شود، اما تقریبا به میزان 30% از کل خونی که توسط قلب پمپاژ می‌شود، توسط مغز دریافت می‌شود. در تمام طول شبانه روز حتی زمان خوابیدن، مغز درحال فعالیت است. همین فعالیت همیشگی نشان از اهمیت مغز در بدن دارد. همچنین فعالیت مغز در بدن باعث کنترل اجزای مختلف بدن از نوک انگشت پا گرفته تا حرکت دادن چشم‌ها می‌شود. تنظیم کردن تنفس، تنظیم کردن ضربان قلب و … نیز توسط مغز در بدن انجام می‌شود. اگر ما به خوبی از مغزمان مراقبت نکنیم در تمام کارهای بدن به مشکل برمیخوریم. چون مراقبت نکردن از مغز باعث اختلال در آن و در نتیجه اختلال در کل بدن می‌شود.

مشکلات

هر مغزی با افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود و عملکرد ذهنی در کنار آن تغییر می‌کند. افول در روان و کم کار شدن مغز یک اتفاق شایع و یکی از ترسناک‌ترین عواقب پیری است. همچنین اختلال روان‌شناختی بصورت کلی اجتناب ناپذیر است اما می‌توان با انجام کارهایی از شدت آن کاست و فعالیت آن را بهبود داد. در ادامه ما به معرفی 12 روش برای کمک به حفظ عملکرد مغز پرداخته‌ایم.

چطور مراقب مغزمان باشیم؟

 تحریک ذهن

تحریک ذهنی

دانشمندان از طریق تحقیق بر روی موش‌ها و انسان‌ها دریافتند كه فعالیت‌های مغزی، ارتباط بین سلول‌های عصبی را تحریک می‌كند و حتی می‌تواند به مغز در تولید سلول‌های جدید كمک كند. تحریکات ذهنی باعث توسعه و انعطاف پذیری عصب‌ها و ایجاد یک ذخیره عملیاتی برای محافظت مغز در برابر از بین رفتن سلول‌های مغزی می‌شود.

هرگونه فعالیت و تحریک ذهنی می‌تواند به تقویت مغز شما کمک کند. خواندن، شرکت در دوره‌های مختلف و تمرین‌های ذهنی می‌تواند تا حد زیادی بر روی عملکرد مغز شما تاثیر مثبت بگذارد. تمرین‌های ذهنی همچون حل معمای کلمات یا حل مسائل ریاضی و یا چیزهایی که نیاز به مهارت ذهنی دارند به شما در این راستا کمک زیادی خواهند کرد. از دیگر تمرین‌های ذهنی میتوان به نقاشی، طراحی و سایر کارهای هنری اشاره کرد. حتما سعی کنید یک کار هنری را تجربه کنید تا به معجزه آن پی ببرید. کتاب‌های رنگ آمیزی بزرگسالان نیز کمک بسیار خوب و تاثیرگذاری به شما و ذهن‌تان خواهد کرد.

ورزش کردن

ورزش کردن

تحقیقاتی که توسط دانشمندان بر روی تاثیر ورزش بر ذهن انجام شده، نشان می‌دهد که کار کردن و تمرین با ماهیچه‌ها به ذهن کمک زیادی می‌کند. در بدن حیواناتی که به طور مرتب ورجه وورجه (حرکت بدنی) دارند، تعداد رگ‌های خونی ریز، که خون غنی از اکسیژن را به مغز منتقل می‌کنند، افزایش می‌یابد. همچنین از طرفی ورزش باعث ایجاد سلول‌های عصبی جدید و افزایش ارتباط بین سلول‌های مغزی (سیناپس) می‌شود. ایجاد سلول‌های عصبی جدید و افزایش ارتباط بین سلول‌های مغزی نیز به نوبه خود منجر به کارآیی و تطبیق بیشتر مغز ​​می‌شود. و در ادامه باعث می‌شود مغز عملکرد بهتری در زمان پیری داشته باشد. ورزش همچنین فشار خون را کاهش می‌دهد، سطح کلسترول را بهبود می‌بخشد، به تعادل قند خون کمک می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد. همه این موارد هر کدام به نوبه خود می‌توانند به مغز و همچنین قلب شما کمک کنند.

 رژیم غذایی مناسب

 رژیم غذایی مناسب

تغذیه مناسب می‌تواند به ذهن و همچنین بدن شما کمک کند. به عنوان مثال، افرادی که رژیم غذایی به سبک مدیترانه‌ای دارند و بر خوردن میوه‌ها، سبزیجات، ماهی، آجیل، روغن‌های غیر اشباع (همانند روغن زیتون) و منابع پروتئین گیاهی همچون سویا تأکید دارند، کمتر دچار اختلال روانی و زوال عقل می‌شوند.

بهبود فشار خون

فشار خون بالا در دوران میانسالی خطر کاهش کارکرد مغز را در سالمندی افزایش می‌دهد. یکی از راه‌هایی که می‌توان از آن استفاده کرد و فشار خون را بهبود بخشید، اصلاح شیوه زندگی تا حد ممکن است. اصلاح شیوه زندگی از روش‌های مختلفی همچون لاغر ماندن، ورزش کردن بصورت مرتب، کاهش دادن میزان استفاده از الکل به حدود دو وعده در روز، کاهش استرس و فکروخیال نکردن و درست غذا خوردن ممکن است.

بهبود قند خون

بهبود قند خون

دیابت عامل مهمی برای زوال عقل است. با خوردن مواد غذایی سالم، ورزش کردن بصورت منظم و لاغر ماندن می‌توانید از بروز دیابت جلوگیری کنید. اما اگر به قند خون مبتلا شده‌اید و مدتی است که دیابت دارید، برای رسیدن به یک کنترل خوب به دارو نیاز دارید.

بهبود سطح کلسترول

بهبود سطح کلسترول

سطح بالای کلسترول LDL (بد یا دارای اثرات بد قلبی عروقی) با افزایش خطر زوال عقل همراه است. همچون موارد موثر در گزینه‌های قبلی، رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن و پرهیز از دخانیات سطح کلسترول شما را کاهش می‌دهد. اما در صورتی که فقط رعایت این موارد کافی نبود و نیاز به کمک بیشتری داشتید، از پزشک خود در مورد داروهای لازم و متناسب با سطح کلسترول بدن‌تان سوال کنید.

استفاده از آسپرین با دوز پایین

برخی از مطالعات نشان از آن دارد که استفاده از آسپرین با دوز کم ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل، به ویژه دمانس عروقی (دمانس عروقی عارضه‌ای است که علائمی مشابه با بیماری آلزایمر و دیگر انواع زوال عقلی دارد) را کاهش دهد. اگر شما چنین علائم روانی دارید، حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.

عدم استعمال دخانیات

تنها چیزی که در رابطه با دخانیات میتوان گفت این است که از استعمال دخانیات به هر شکلی خودداری کنید.

عدم استفاده زیاد از الکل

عدم استفاده زیاد از الکل

نوشیدن بیش از حد الکل عامل اصلی خطر زوال عقل است. اگر استفاده از نوشیدنی‌های الکلی را بعنوان قسمتی از زندگی خود انتخاب کرده‌اید، پس لااقل میزان استفاده از آن را کاهش داده و خود را به دو نوشیدنی در روز محدود کنید.

مراقبت از احساسات

مراقبت از احساسات

افرادی که مضطرب، افسرده، کم خواب و یا خسته هستند، معمولا در آزمون‌های مربوط به میزان سنجش عملکرد ذهنی ضعیف عمل کنند. نمرات ضعیف در چنین آزمون‌هایی لزوماً به معنای خطر ابتلا به کاهش کارایی مغز نیست و سالمندی را پیش بینی نمی کنند، اما سلامت روانی خوب و خواب آرامش بخش مطمئناً به بهتر شدن این نمرات کمک می‌کنند.

محافظت از سر

صدمات متوسط ​​تا شدید وارد شده به سر، خطر ابتلا به اختلالات روان شناختی و کاهش کارایی مغز را افزایش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.