استرس در رابطه

چگونه استرس را از رابطه خود دور کنیم؟

استرس در رابطه

ممکن است گاهی اوقات در رابطه‌مان با یک نفر، یا در کل در تجربه‌هایی که از رابطه با افراد مختلف داشتیم، به شدت دچار استرس شده باشیم. این موضوع شاید تا آنجایی پیش برود که تصور کنیم شاید ما آدم رابطه داشتن نیستیم. چنین نتیجه‌گیری از این تجربه در رابطه اشتباه است. شما فقط درگیر استرس در رابطه شده‌اید و این موضوع قابل حل است.

هیچ آدمی برای تنهایی خلق نشده است. هر فردی طبیعی است که مشتاق باشد با یک نفر وارد رابطه شود و با او یک رابطه سالم و آرام برقرار کند. اما از آنجایی که دو نفر با نشانگرهای ژنتیکی متفاوت، سابقه خانوادگی متفاوت، فرهنگ متفاوت و … با هم وارد رابطه می‌شوند، مطمئناً درگیری‌ها، تنش‌ها و استرس‌ بارها و بارها در رابطه ظاهر می‌شود. اما استرس و تنش و درگیری، بخشی از هدف ما از یک رابطه نیست، حتی هدف ما از رابطه را دچار انحراف می‌کند.

استرس در رابطه می‌تواند به آرامی پایه و اساس یک رابطه را بهم بزند. این تنش می‌تواند چیزهایی زیبایی که در رابطه وجود دارد را خراب کند. احتمالا الان دارید به تمام سرمایه‌گذاری‌ها و فداکاری‌هایی که برای رابطه خود کرده‌اید، فکر می‌کنید. به تمام چیزهایی که احتمالاً نمی‌خواهید بخاطر احساسات منفی پیش آمده، آن‌ها را از دست دهید.

همچنین بخوانید: خراب شدن روابط؛ چقدر در مورد نحوه خراب شدن روابط می دانید؟

رفع استرس در رابطه

استرس در رابطه
استرس در رابطه

ممکن است قلب و روح شما خسته شده باشند. اما فرار از مشکلات، یک راه بالغانه برای رسیدگی به مشکلات نیست. ما باید بمانیم و مشکلات را حل کنیم. این تنها راهی است که می‌توانیم ثابت کنیم برای رابطه‌مان بیش از هر چیزی ارزش قائل هستیم.

بازگرداندن آرامش به یک رابطه، کمی چالش برانگیز است. اما این روند پر از خودشناسی است. این کار، یک دوره‌ی رشد بهینه برای هر دوی شما است.

در ادامه 9 روش برای مقابله با استرس در رابطه و تقویت عشق در رابطه آورده شده است.

همچنین بخوانید: استرس و 8 راهکار مقابله با آن

تمرکز بر زیبایی‌ها

سعی کنید عوض ایراد گرفتن از مشکلاتی که در رابطه‌تان وجود دارد، بر نکات مثبت و زبیایی که در رابطه‌تان هست، تمرکز کنید. زیبایی‌ها را ببینید، برای خودتان یادداشت کنید و حتی آن‌ها را برای عشقتان بفرستید.

بر اساس مطالعات انجام شده، تمرکز بر زیبایی‌ها یا نکات مثبت، احساس خوشبختی را در فرد افزایش می‌دهد. انجام این کار فرد را به رابطه امیدوارتر و در برابر مشکلات مقاوم‌تر می‌کند. هر بار که حس کردید نسبت به اوضاع شاکی هستید، ذهن خود را به آنچه که در مورد رابطه‌ی خود دوست دارید، منحرف کنید. مثبت فکر کنید و بابت نکات مثبت رابطه‌تان سپاسگزار باشید.

تمرین ذهن‌ آگاهی (mindfulness)

تعریف ذهن آگاهی طبق تعریف مرکز آگاهی آکسفورد: یک نوع آگاهی نسبت به زمان حال از طریق تمرکز کردن. حال بیایید نقش تمرین ذهن‌ آگاهی را بر رفع استرس در رابطه بررسی کنیم.

از روش‌های تمرین ذهن‌ آگاهی در رابطه این است که مدام در مورد اتفاقات گذشته، شریک رابطه‌تان را سرزنش نکنید و اشتباهات گذشته او را به او یادآوری نکنید.

برخی عادت دارد در ذهن خود، سناریوهای بد می‌چینند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، سعی کنید این عادت را کنار بگذارید و با ایجاد سناریوهای ترسناک، خودتان را درگیر استرس در رابطه نکنید.

در عوض این کارها، از زمان حال لذت ببرید. سعی کنید برای داشتن فردایی بهتر، امروز بهترین کار را انجام دهید.

می‌توانید برای رسیدن به ذهن‌آگاهی، هر آنچه احساس می‌کنید، می‌بینید، می‌شنوید و مزه می‌کنید را بنویسید و توضیح دهید. این کار توجه شما را از نگرانی بوجود آمده در رابطه‌تان دور می‌کند. همچنین اگر تمام افکارتان را پاکسازی کرده و در یک برگه بنویسید، برای روحیه شما بسیار مفید خواهد بود. ذهن‌آگاهی به شما این امکان را می‌دهد که از وضعیت فعلی‌تان خارج شوید و بتوانید آن را از بیرون و با دیدی تازه ببینید.

همچنین بخوانید: 30 فعالیت ذهن‌آگاهی که آرامش را برای شما به همراه می‌آورد!

درس گرفتن از تجربیات

استرس در رابطه
استرس در رابطه

هر چیزی که اکنون در حال تجربه آن هستید یا هر احساسی که دارید، ممکن است شما را بهم بریزد و حتی در نهایت شما را شکست دهد. اما این شما هستید که از این تجربه می‌توانید استفاده کنید یا نکنید. آیا می‌خواهید از طریق تجربه‌ای که داشته‌اید، رشد کنید یا اجازه می‌دهید که شما را نابود کند؟

پیشنهاد ما به شما این است که به تجربیاتتان بعنوان یک درس نگاه کنید. ببینید اشتباهتان را در کجا بوده، کدام انتخابتان را به خطا انجام داده‌اید. سپس سعی کنید تا جای امکان آن‌ها را در زندگی‌تان تکرار نکنید.

بیش از حد فکر نکردن

بیش از حد فکر کردن و تجزیه و تحلیل بیش از حد را متوقف کنید. وقتی بیش از حد فکر می‌کنیم و تجزیه و تحلیل بیش از حد می‌کنیم، شروع به باور دروغ‌هایی می‌کنیم که به خودمان می‌گوییم.

چنین کاری فقط باعث سردرگمی می‌شود و در نهایت ما را به تصمیمات بد و اشتباه سوق می‌دهد. اگر متوجه شدید که بیش از حد در حال فکر کردن و تجزیه و تحلیل هستید، سعی کنید حقایق رابطه‌تان را به خودتان یادآوری کنید.

بپذیرید که نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید!

استرس در رابطه
استرس در رابطه

بیاموزید که رویدادها و افراد اطرافتان را بدون نیاز به تغییر آن‌ها بپذیرید. یک نفس عمیق بکشید، آرام باشید و به این روند اعتماد کنید.

چیزهایی را که خارج از کنترل شما هستند را رها کنید و با جریان زندگی پیش بروید. به آینده اطمینان داشته باشید.

ارتباط برقرار کردن با عشقتان

مهم نیست که هم شما و هم عشقتان، در حال گذراندن روزهای سختی هستید، در هر صورت حتما سعی کنید در طول روز با هم ارتباط برقرار کنید. هر روزتان را با در آغوش کشیدن یکدیگر و بوسیدن هم شروع کنید و به پایان برسانید. بوسیدن باعث تولید هورمون‌ عشق در بدن می‌شود. این هورمون به ما احساس گرم و مبهم عشق، ایمنی و اعتماد را می‌دهد. هنگامی که این عادت روزانه را شروع کنید به انجام دادن، همه احساسات عاشقانه به دنبال شما خواهند آمد.

لبخند زدن و خندیدن را کنار نگذارید. برای با هم بودن وقت بگذارید و با هم بیرون بروید. با پرسیدن سوالات باز و انجام بازی‌های مختلف مثب جرئت حقیقت، خاطرات جدید با هم بسازید و عشق خود را بیشتر بشناسید.

همچنین بخوانید: چگونه یک رابطه سالم بسازیم؟

ارتباط موثر

ارتباط موثر
ارتباط موثر

زن و مرد، بصورت متفاوتی با هم ارتباط برقرار می‌کنند. احساسات و نگرانی‌های‌تان را با عشقتان به اشتراک بگذارید. انتظار این را داشته باشید که برخی از مکالمات شما ممکن است دشوار باشند. اما در هر صورت با او شیرین و محترمانه صحبت کنید. حقایق را در نظر بگیرید، فعالانه بشنوید و نتایج تصمیماتی را که می‌گیرید به طور عینی ارزیابی کنید.

امیدوار بودن

همیشه در نظر داشته باشید که هر چیزی موقتی است. بدانید که این وضعیت در رابطه شما نیز می‌گذرد و خدا هرگز شما را رها نمی‌کند و تنها نمی‌گذارد. اهدافتان را با هم تعیین کنید و گام‌هایی را که باید برای تحقق آن‌ها برمی‌دارید، مشخص کنید. به آینده امیدوار باشید و ایمان داشته باشید که یک روز از مشکل استرس در رابطه خود رها می‌شوید.

مهربان بودن

سعی کنید با تمرین همدلی و بخشش، موقعیتی را که در آن هستید، بهبود دهید. برای کارهای اشتباه و نگرش اشتباه احتمالی‌تان از عشقتان عذرخواهی کنید. مطمئن باشید او نسبت به این اقدام شما، سپاسگزار خواهد بود. سعی کنید بفهمید که شریک زندگی شما چه اتفاقاتی را پشت سر گذاشته است. تجربیات گذشته ممکن است بر ذهنیت و اعمال او تأثیر گذاشته باشد و شما از آن‌ها آگاهی نداشته باشید. همچنین سعی کنید زبان عشق او را نیز بشناسید.

سخن آخر

اجازه ندهید غرور، خصومت، صدمه و بی‌عدالتی رابطه زیبایی را که شاید چند سال برای آن تلاش کرده‌اید، خراب کند. شما دو نفر همراه با هم، یک تیم هستید. هر دوی شما مسئول رفع علت اصلی استرس در رابطه خود و ارائه راه حل برای آن می‌باشید. وقتی هر دوی شما از این روزهای سخت نجات پیدا کنید و آن را پشت سر بگذارید، خواهید دید که هر دوی شما قوی‌تر و عاقل‌تر شده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.