رابطه دوستی پایدار

چگونه دوستی‌های قوی و پایدار داشته باشیم؟

مقدمه

آیا دوستان زیادی داری؟ یادت هست از چه زمانی با آن‌ها دوست شده‌ای؟ معمولاً دوستی‌هایت چه مدت زمان طول می‌کشند؟ آیا رابطه‌های دوستانه‌ات زودتر از انتظارت خراب می‌شوند؟ می‌خواهی با دوستانت دوستی پایدار و قوی داشته باشی اما نمی‌دانی چگونه این کار را انجام دهی؟ ادامه مطلب را با ما همراه باش تا اولاً بدانید یک رابطه دوستی پایدار و محکم چگونه رابطه‌ای است و در انتها 15 روش برای داشتن رابطه دوستی محکم و پایدار را به شما معرفی کنیم.

رابطه دوستی پایدار و محکم

ویلیام شکسپیر گفته است: “دوست کسی است که شما را همانطور که هستید بشناسد، بداند کجا بوده‌اید، آنچه را که هستید، بپذیرد و محترمانه به شما اجازه رشد دهد.”

در نقاط خاصی از زندگی، دوستی برای ما همه چیز است. رابطه دوستی با دیگران، یکی از مهمترین روابط در زندگی ما است، زیرا می‌تواند بر انتخاب‌های ما تأثیر بگذارد. دوستان ما باعث می‌شوند ما احساس راحتی کنیم. آن‌ها می‌توانند لحظاتی که ما دچار ضعف و مشکل شده‌ایم را پیدا کنند. همچنین نقاط ضعف ما را بدانند اما در هر صورت ما را دوست داشته باشند.

در رابطه دوستی پایدار و محکم، برای اکثر افراد، وقتی دوستانشان آن‌ها را احاطه می‌کنند، بهترین نسخه خود هستند. آن‌ها نیازی ندارند مانند شخص دیگری رفتار کنند، زیرا دوستانشان آن‌ها را با تمام وجود برای آن چیزی که هستند، می‌پذیرند. در مواقعی، آن‌ها زمانی که سخت‌ترین لحظه زندگی خود را سپری می‌کنند. دوستانی دارند که برای نجات آن‌ها از آن لحظات، خواهند آمد.

در چنین رابطه دوستی است که افراد می‌توانند بگویند، دوستان مثل گل‌های باغ زندگی هستند. اما همانطور که گفته شد، رابطه‌ی دوستی برای محکم و قوی بودن، اصطلاحاً به آب و خاک خاص خود نیاز دارد.

در ادامه 15 روش برای داشتن روابطه دوستی قوی‌تر با بهترین دوستانتان را آورده‌ایم.

دوستی طولانی مدت، نیاز به تلاش دارد - رابطه دوستی پایدار
دوستی طولانی مدت، نیاز به تلاش دارد – رابطه دوستی پایدار

دوستان را عاقلانه انتخاب کنید!

شما نمی‌توانید خانواده‌ای را که در آن متولد شده‌اید، انتخاب کنید. اما همیشه می‌توانید دوستان خود را انتخاب کنید. اگر به افراد اشتباه  اجازه ورود به زندگی خود را بدهید، چیزهایی مانند شادی، آرامش، عشق و امید شما ممکن است از بین برود، زیرا اطرافیان شما بر رفتار شما تأثیر می‌گذارند. پس در قدم اول برای داشتن یک رابطه دوستی پایدار و خوب، باشد دوستانتان را عاقلانه انتخاب کنید.

اگر دوستی که دارید را فکر می‌کنید عاقلانه انتخاب نکرده‌اید و با قوانین شما کاملاً تداخل دارد، دوستی‌تان با او را پایان بدهید. اگر در چنین وضعیتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه به یک دوستی پایان دهیم؟ را مطالعه کنید.

مهربان باشید!

یک عمل ساده به نام مهربانی، می‌تواند حال و هوای کسی را که در حال گذراندن دوران سختی است، تغییر دهد. شما برای داشتن دوستانتان در کنارتان باید مهربان باشید و به آن‌ها در زمانی که نیاز دارند، محبت کنید. به کارهایی که می‌توانید برای سهولت زندگی آن‌ها انجام دهید، فکر کنید، البته قرار نیست کاری کنید که باعث سختی در زندگی خودتان شود، اما تا جایی که از دستتان برمی‌آید با آن‌ها مهربان باشید و به آن‌ها کمک کنید.

صداقت داشته باشید!

جان لنون، موسیقی‌دان و کنشگر صلح انگلیس، می‌گوید: “صادق بودن ممکن است برای شما دوستان زیادی پیدا نکند، اما همیشه دوستان مناسب را برای شما به ارمغان می‌آورد.”

دوستی قوی و طولانی مدت باید با صداقت ایجاد شود. صرفاً برای به دست آوردن تعداد زیادی دوست، لازم نیست شخص دیگری باشید. زیرا دوستان واقعی به شما این آزادی را می‌دهند که خودتان باشید و شما را همانطور که هستید، می‌پذیرند.

زمان بدهید!

به دوستان خود نشان دهید که دوست دارید در کنار آن‌ها باشید. مهم نیست که برنامه شما چقدر شلوغ است. اگر شما از هم دور هستید، ممکن است یک پیامک، یک چت کوتاه یا یک تماس، به آن‌ها این احساس را بدهد که در زندگی شما مهم هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه دوستان جدیدی پیدا کنیم؟ را مطالعه کنید.

قدردان باشید!

اطمینان حاصل کنید که احساسات خود را بیان کرده‌اید و اقداماتی را انجام داده‌اید که نشان می‌دهد به آن‌ها و وجودشان اهمیت می‌دهید. همچنین تمجید از ویژگی‌های خوب آن‌ها یا تشکر مستقیم بخاطر کارهایی که انجام می‌دهند، راهی عالی برای نشان دادن قدردانی شماست.

ارزش قائل باشید!

به دوستان خود بگویید که چقدر برای دوستی‌تان با آن‌ها، ارزش قائل هستید. می‌توانید آن‌ها را برای ناهار در یکی از مکان‌های مورد علاقه‌شان دعوت کنید. یافتن زمان و تشکر از افرادی که در زندگی شما تغییر ایجاد می‌کنند، بسیار مهم است.

شنونده خوبی باشید!

دوست خوب فقط به این معنا نیست که کلمات مناسب برای گفتن داشته باشید، بلکه شما گاهی اوقات فقط باید یک شنونده خوب باشید. توجه کنید و به صحبت‌های طرف مقابل به دقت گوش دهید. برقراری تماس چشمی و زبان بدن نیز کمک می‌کند نشان دهید که در حال گوش دادن هستید و حواستان کاملاً به او است.

شنونده خوبی برای حرف‌های دوستتان باشید - رابطه دوستی محکم و قوی
شنونده خوبی برای حرف‌های دوستتان باشید – رابطه دوستی محکم و قوی

اقرار و عذرخواهی کنید!

گاهی اوقات هنگامی که دوستتان از شما ناراحت می‌شود، تنها چیزی که می‌خواهد از شما بشنود یک «عذرخواهی» ساده است. بیاموزید که به جای اینکه به غرور خود اجازه دهید جلوی شما را بگیرد، وقتی اشتباه می‌کنید اعتراف کنید و عذرخواهی کنید. غرورتان را ببلعید و اشتباهات خود را بپذیرید، زیرا این رفتار بخشی از بزرگ شدن است.

درک کنید که هیچ کس کامل نیست!

همه در زندگی اشتباه می‌کنند، به همین دلیل مدادها پاک کن دارند. هر یک از ما دارای معایب و ویژگی‌هایی هستیم، اما پذیرفتن همه آن‌ها کلید دوستی قوی‌تر و طولانی مدت است. شما هم قطعاً اشتباهاتی دارید، به این فکر کنید که با وجود این اشتباهات، دوستانتان شما را دوست دارند و در کنارتان هستند. پس کمتر به آن‌ها سخت بگیرید و آن‌ها را همانگونه که هستند بپذیرید.

 قابل اعتماد باشید!

برای دستیابی به یک رابطه دوستی پایدار و محکم، باید با یکدیگر صادق باشید. اگر دوستتان رازی را به شما می‌گوید، مطمئن شوید که آن را حفظ کرده‌اید و هرگز آن را به کسی که فکر می‌کنید می‌توانید به او اعتماد کنید، نگفته‌اید و راز او را فاش نکرده‌اید. هیچ چیز به اندازه فاش کردن یک راز، دوستی جوانه زده را از بین نمی‌برد. یک راز باید به عنوان یک راز، همیشه حفظ شود.

در روزهای سخت، کنار دوستانتان باشید!

در روزهای سخت، کنار دوستتان باشید - دوستی مستحکم و واقعی
در روزهای سخت، کنار دوستتان باشید – دوستی مستحکم و واقعی

در روزهای سخت است، که افراد می‌توانند رنگ واقعی افراد اطراف خود را ببینید. با این حال، هنگامی که اوضاع خراب است، یک دوست واقعی همیشه در کنار دوست خودش خواهد بود. دوست واقعی تنها زمانی که حال شما خوب است، کنار شما نیست، بلکه وقتی شما در سخت‌ترین مراحل زندگی خود هستید نیز، به شما کمک می‌کنند.

حمایت کنید!

دوستان مانند ستون فقرات هستند. آن‌ها همیشه در هر زمانی، نیاز به پشتیبان دارند. وقتی کاری را انجام دهند، در کنار آن‌ها باشید و آن‌ها را تشویق کنید. وقتی کسی را از دست می‌دهند، کنار آن‌ها باشید و گریه کنید و وقتی کاری احمقانه انجام می‌دهند و حالشان خوب است، با آن‌ها بخندید.

 به نظر یکدیگر احترام بگذارید!

همه ما دیدگاه‌های متفاوتی در مورد زندگی داریم و بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات و سوء تفاهم‌ها در دوستی، احترام به نظرات یکدیگر است. یاد بگیرید که ذهنی باز داشته باشید و از آن‌ها انتظار نداشته باشید که با همه چیزهایی که می‌گویید، موافقت کنند. بلکه از آن‌ها انتظار داشته باشید که دیدگاه خود را نسبت به مسائل مختلف ارائه دهند، به آن‌ها گوش دهید و شما هم نظرتان را بیان کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب چگونه روابط اجتماعی خود را بهبود بخشیم؟ مطالعه کنید.

 هرگز پشت سر دوست خود صحبت نکنید!

شایعات سمی هستند و می‌توانند حتی بهترین دوستی‌ها را خراب کنند. برخی افراد وقتی یک گروه چند نفره دوستی دارند، کنار برخی از آن‌ها، از برخی دیگر بدگویی می‌کنند. از هر نوع بدگویی پشت سر دوست و این نوع بدگویی، مطلقاً اجتناب کنید. این کار شما نه تنها، شخصیت شما را در برابر افرادی که حرف‌های شما می‌شنوند، بد جلوه می‌دهد، بلکه اگر به گوش دوستی که پشت سر او صحبت کرده‌اید، برسد، احتمالاً او را برای همیشه از دست خواهید داد.

پشت سر دوست خود، نزد دیگر دوستانتان صحبت نکنید! – دوستی واقعی

کارهای جدید امتحان کنید و با هم خوش بگذرانید!

اگر تنها کاری که انجام می‌دهید این است که هر بار که یکدیگر را می‌بینید، آخرین مشکلات خود را به اشتراک می‌گذارید، احتمالاً نتوانید یک دوستی محکم با هم بسازید. چرا بیرون نمی‌روید و چند ماجراجویی جدید را با هم انجام نمی‌دهید؟ این روش، یک راه عالی برای ایجاد خاطرات شاد و سبک کردن بار سنگینی است که احساس می‌کنید.

 کارهای جدید را با دوستتان امتحان کنید و با هم خوش بگذرانید!  - رابطه دوستی پایدار و خوب
کارهای جدید را با دوستتان امتحان کنید و با هم خوش بگذرانید! – رابطه دوستی پایدار و خوب

سخن پایانی

دوست کسی است که به او اعتماد می‌کنید و سطح درک و ارتباط عمیقی با او دارید. ممکن است افراد زیادی ارزش ایجاد دوستی با کیفیت و طولانی مدت را نداشته باشند، زیرا ایجاد رابطه دوستی پایدار و لذت بردن از آن به تلاش و مهارت نیاز دارد. اما وقتی سرانجام فردی را پیدا کردید که ارزش اعتماد و وفاداری طولانی مدت را دارد، ارزشش را دارد که این 15 روش را برای ایجاد یک رابطه دوستی واقعی امتحان کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از آن لذت برده باشید. اگر شما هم برای ایجاد یک رابطه دوستی پایدار و مستحکم روشی را می‌شناسید، در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.