نوجوان مسئولیت پذیر

چگونه یک نوجوان مسئولیت پذیر باشیم؟

مقدمه

سال‌های نوجوانی مهم‌ترین سال‌ها برای ایجاد یک ویژگی‌ در انسان است. این سال‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. این دوره زمانی است که هورمون‌های انسان شدت گرفته و کنجکاوی او در اوج خود قرار می‌گیرد. برخلاف این تصور که اکثر نوجوانان فقط برای اطرافیان خود دردسر ایجاد می‌کنند، نوجوانانی هستند که می‌توانند باعث افتخار والدین خود شوند. آن‌ها شاید بی‌عیب و نقص نباشند و گاهی کارهای احمقانه‌ انجام می‌دهند، اما همچنان می‌توانند مسئول باشند و با رفتارهایشان شخصیت خود را به خوبی نشان دهند. اگر شما هم بعنوان یک نوجوان می‌خواهید یک نوجوان مسئولیت پذیر باشید، می‌توانید با انجام روش‌های اثبات شده که در ادامه آمده است، به خواسته خود برسید.

14 روش اثبات شده برای مسئولیت‌پذیری بیشتر در دوران نوجوانی

ویژگی‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم، ویژگی‌های یک نوجوان مسئول است. این ویژگی‌ها اگر از حالا در شما تمرین شوند، در موفقیت آینده‌تان نیز، تاثیر چشمگیری خواهند داشت. پس حتما آن‌ها را جدی بگیرد و تبدیل به جزء جدائی ناپذیر زندگی‌تان کنید.

برای خود، یک عادت مطالعه ایجاد کنید!

برای خود، یک عادت مطالعه ایجاد کنید!
برای خود، یک عادت مطالعه ایجاد کنید! – نوجوان مسئولیت پذیر

در این مرحله از زندگی یعنی نوجوانی، مسئولیت اصلی شما تحصیل و درس خواندن است. از شما انتظار می‌رود که مدرسه را جدی بگیرید تا بتوانید با معدل خوب فارغ التحصیل شوید و در آینده فرصت‌های بهتری برای انتخاب مسیر زندگی داشته باشید. به همین دلیل، به هر دانش آموزی توصیه می‌شود که یک عادت مطالعه منظم داشته باشد. این کار به شما برای به حداکثر رساندن یادگیری و دستیابی به نمرات خوب در کلاس‌های شما کمک خواهد کرد.

پیشنهاد ما: 30 فعالیت ذهن‌آگاهی که آرامش را برای شما به همراه می‌آورد!

تکالیف مدرسه را به موقع ارسال کنید!

تکالیف مدرسه را به موقع ارسال کنید!
تکالیف مدرسه را به موقع ارسال کنید! – نوجوان مسئولیت پذیر

گذشته از ایجاد عادت مطالعه، حواستان باشد که همیشه پروژه‌ها و تکالیف خود را به موقع به پایان برسانید. با غلبه بر به تعویق انداختن کارها، از عقب ماندن در انجام تکالیف جلوگیری کنید. به محض دریافت سوالات و مسائل، کار بر روی تکالیف مدرسه را شروع کنید. برای انجام تکالیفتان تا هفته یا روز قبل منتهی به مهلت انجام، منتظر نمانید.

در کلاس‌ها حضور پیدا کنید!

در کلاس‌ها حضور پیدا کنید!
در کلاس‌ها حضور پیدا کنید و دیر به مدرسه نیایید.

علاوه بر اینکه یک در مورد انجام تکالیف، بهتر است یک دانش آموز مسئول باشید، شما باید به طور مرتب در کلاس‌های خود نیز شرکت کنید. داشتن حضور کامل در کلاس‌ها باعث می‌شود که هیچ درس یا فعالیتی را از دست ندهید. همچنین زود رفتن به مدرسه را به یک عادت تبدیل کنید. به دیر رسیدن به مدرسه عادت نکنید و یک دانش آموز مسئولیت پذیر باشید.

به طور مرتب اتاق خود را تمیز کنید!

اتاق خود را تمیز کنید!
اتاق خود را تمیز کنید!

اتاق شما اولین زمین تمرین شما برای ایجاد احساس مسئولیت است. منتظر نباشید که مادرتان اتاق خواب شما را مرتب کند، ملافه‌ها را عوض کند و سطل زباله‌تان را خالی کند. این عادت را در خود ایجاد کنید که به محض بیدار شدن تخت خود را مرتب کنید. علاوه بر این، یک برنامه منظم برای نظافت اتاق خود داشته باشید. این برنامه منظم می‌تواند بصورت هر روز، دو بار در هفته یا فقط هر آخر هفته باشد.

در انجام کارهای خانه کمک کنید!

ر انجام کارهای خانه کمک کنید!
در انجام کارهای خانه کمک کنید!

راه دیگر برای کمک به شما در مسئولیت‌پذیری بیشتر این است که در کارهای خانه بدون اینکه از شما بخواهند، کمک کنید. برای انجام کارهای معمول پیشقدم شوید. برای مثال، می‌توانید داوطلبانه صبحانه را آماده کنید یا ظرف‌ها را بعد از شام بشویید. انجام این کار نه تنها به شما کمک می‌کند که مسئولیت پذیرتر باشید، بلکه می‌توانید کارهایی را که والدین شما باید به آن‌ها برسند، کاهش دهید.

لباس‌های خود را بشویید!

لباس‌های خود را بشویید!
لباس‌های خود را بشویید! – نوجوان مسئولیت پذیر

اگر بتوانید به طور منظم لباس‌های خود را بشویید، می‌توانید بگویید که یک نوجوان مسئولیت پذیر هستید. مسئول انجام امور و نیازهای خود باشید. از آنجا که این شما هستید که تمام لباس‌های داخل کمدتان را می‌پوشید، بنابراین مسئولیت کامل آن را نیز بر عهده بگیرید. منتظر نباشید که مادرتان لباس‌های کثیفتان را داخل ماشین لباسشویی بگذارد یا خودش بشوید.

وسایل خود را منظم نگه دارید!

وسایل خود را منظم نگه دارید!
وسایل خود را منظم نگه دارید!

به غیر از شستن لباس‌ها، شما بایدمسئول همه کارهای دیگر خود نیز باشید. از قرار دادن وسایلتان در هر جایی که می‌رسید، خودداری کنید. زیرا این کار باعث بهم ریختگی می‌شود و همچنین شما ممکن است وسایلتان را گم کنید. عادت کنید که وسایل خود را بلافاصله پس از استفاده به جای اولشان برگردانید. همچنین می‌توانید برای چیزهای کوچک خود مانند قلم و گیره یک پوشه تهیه کنید تا آن‌ها را مرتب کنید.

آلارم بگذارید تا زود بیدار شوید!

آلارم بگذارید تا زود بیدار شوید!
آلارم بگذارید تا زود بیدار شوید!

زود بیدار شدن از خواب مزایای زیادی دارد. اول از همه اینکه به شما کمک می‌کند از دیر رسیدن به مدرسه جلوگیری کنید. همچنین، می‌توانید کارهای بیشتری در خانه انجام دهید یا خودتان را بدون اذیت شدن، آماده کنید. اگر مشکل شما نحوه بیدار شدن زودهنگام است، می‌توانید برای رفع مشکل، با تلفن همراهتان یا با یک ساعت زنگ‌دار، یک آلارم برای ساعت خاص، مشخص کنید. البته این روش بیدار شدن، تنها در صورتی موثر است که پس از خاموش کردن آلارم از خوابیدن مجدد خودداری کنید.

دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید!

نوجوان مسئولیت پذیر - دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید!
دوستان خود را عاقلانه انتخاب کنید!

بسیاری از نوجوانان به دلیل تأثیر همسالان خود، عادت‌های غیرمسئولانه‌ای را برای خود ایجاد می‌کنند. از قدیم گفته‌اند، پسر نوح با بدان بنشست و خاندان نبوتش گم شد. این ضرب المثل که اشاره به تاثیر هم نشینی افراد با یکدیگر دارد، به خوبی بیان می‌کند که دوست بد تا چه حد می‌تواند شخصیت یک شخص را تغییر دهد. به همین دلیل، دوستانی را که با آن‌ها بیرون می‌روید، عاقلانه انتخاب کنید. اگر می‌خواهید مسئولیت‌پذیر باشید، باید با افراد مسئولیت‌پذیر نیز دوست باشید. چنین دوستانی، دوستانی هستند که بر شما تأثیر مثبت خواهند گذاشت.

از کارهای اشتباه اجتناب کنید!

از کارهای اشتباه اجتناب کنید!
از کارهای اشتباه اجتناب کنید!

اگر می‌خواهید یک نوجوان مسئولیت پذیر باشید، باید در اولین قدم از کارهای اشتباه دوری کنید. در رابطه با مورد قبلی، دلیل اصلی دوری از دوستان بد این است که از تأثیر منفی آن‌ها دوری کنید. اگر دوستان شما در حال تست مواد مخدر و الکل هستند، شما نباید به آن‌ها بپیوندید. اگر دوستانتان شما را دعوت می‌کنند تا سیگار بکشید یا شما را تشویق به شروع شرط بندی می‌کنند، به آن‌ها یک «نه» بزرگ بگویید. هیجان انجام دادن یک کار بد می‌تواند بسیار فریبنده باشد، اما باید فکر کنید که چگونه می‌تواند در طولانی مدت بر شما تأثیر بگذارد.

به والدین خود دروغ نگویید!

به والدین خود دروغ نگویید!
به والدین خود دروغ نگویید!

برقراری ارتباط درست با والدین، به شما کمک می‌کند تا برای خود، نگرش مسئولانه‌تری در زندگی ایجاد کنید. بنابراین، از مخفی نگه داشتن کارهایتان از والدین خود خودداری کنید. همچنین، هرگز به آن‌ها دروغ نگویید.

در این سن، دروغ گفتن ممکن است دلایلی مختلفی داشته باشد. برای مثال انجام خواسته اصلی خود که والدین با آن مخالفند، بهانه آوردن برای انجام یک کار اشتباه یا … .

به عنوان مثال، ممکن است یک نوجوان به والدین خود به دروغ بگوید که با دوستان خود برای مطالعه گروهی بیرون می‌رود، اما قصد آن‌ها از بین رفتن، خوردن مشروب باشد.

با والدین خود صادق باشید و درک کنید که «نه» آن‌ها دلیل موجهی دارد.

به توصیه والدین خود گوش دهید!

نوجوان مسئولیت پذیر - به توصیه والدین خود گوش دهید!
به توصیه والدین خود گوش دهید!

بدانید که والدین شما از سطحی از خرد و آگاهی برخوردارند که شما برای رسیدن به آن سطح، باید هنور خیلی چیزها را بیاموزید. به همین دلیل، تا زمانی که همراه با آن‌ها زندگی می‌کنید، به توصیه‌های آن‌ها گوش دهید و به قوانین و دستورالعمل‌های آن‌ها توجه کنید. والدین شما فقط آنچه را که برای شما بهترین است می‌خواهند. بنابراین هر کاری که آن‌ها انجام می‌دهند و به شما می‌گویند به نفع شماست.

پیشنهاد ما: چگونه با نوجوانان صحبت کنیم؟

مراقب آنچه می‌خورید، باشید!

نوجوان مسئولیت پذیر - مراقب آنچه می‌خورید، باشید!
مراقب آنچه می‌خورید، باشید!

به طور کلی، مسئولیت مراقبت از خودتان، اولین مسئولیت شما است. به همین دلیل است که شما باید به خوبی از خود مراقبت کنید. اولین قدم برای این کار این است که مطمئن شوید غذای سالم می‌خورید. از خوردن میان وعده‌های ناسالم مانند غذاهای فست فود خودداری کنید. زیرا این غذاها می‌توانند شما را بیمار کنند. در عوض، سبزیجات و میوه‌ی بیشتری بخورید و به جای نوشابه، آب زیادی بنوشید.

بهداشت شخصی خود را رعایت کنید!

نوجوان مسئولیت پذیر - بهداشت شخصی خود را رعایت کنید!
بهداشت شخصی خود را رعایت کنید!

همانطور که پیش از این گفتیم، مسئولیت اصلی شما مراقبت از خودتان است. به همین دلیل، شما باید به بهداشت خود نیز توجه داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که بدن خود را هر روز تمیز می‌کنید. این امر نه تنها برای بهتر نشان دادن ظاهر شما، بلکه برای جلوگیری از بیماری‌ها نیز ضروری است.

آینده خوبی در انتظار شماست!

همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفته شد، مسئولیت پذیری یک نوجوان تنها برای نوجوانی او مفید نیست. بلکه شخصی که در سنین حساس نوجوانی مسئولیت پذیری را یاد می‌گیرد و آن را تمرین می‌کند، از آینده خوبی نیز برخوردار خواهد بود. بنابراین برای داشتن یک آینده عالی، سعی کنید یک نوجوان مسئولیت پذیر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.