ولنتاین؛ تاریخچه روز عشق در جهان و ایران

ولنتاین؛ تاریخچه روز عشق در جهان و ایران

ولنتاین یا روز عشق موضوعی است که بیشتر ریشه در فرهنگ مسیحی دارد. روز ولنتاین یا روز قدیس ولنتاین، هر سال در چهاردهم ماه فوریه جشن گرفته می‌شود. این روز معمولا مصادف با ۲۵ بهمن ماه ما ایرانیان است که البته در ماهای کبیسه این روز در ایران به ۲۶ بهمن هم ممکن است تغییر پیدا کند. این روزها با توجه به محبوبیت شبکه‌های مجازی و فرهنگ غرب این روزها در تمامی کشورهای دنیا و مخصوصا در ایران این روز نیز جشن گرفته می‌شود و طرفداران خودش را دارد.

امروز در این مقاله از زردنیوز ما قصد داریم تا در مورد تاریخچه روز عشق یا همان ولنتاین برای شما بگوییم و در مورد این موضوع در فرهنگ ایرانی بیشتر توضیح دهیم. در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

روز ولنتاین برگفته شده از چه موضوعی است؟

ولنتاین در واقع برگرفته شده از سنت روم باستان و مسیحیت است. روایت‌ها و داستان‌های مختلفی در مورد این روز خاص وجود دارد.

یکی از معروفترین این داستان‌ها در مورد این روز خاص مربوط به کشیشی است که در سال ۲۷۰ میلادی زندگی می‌کرده است. ماجرا این بوده که این روز که روز عشق یا همان ولنتاینی است که ما آن را می‌شناسیم، این کشیش به قتل رسیده است. علت قتلش هم به خاطر عشقی بود که به کسی داشت. این روز را برای زنده نگه داشتن اسم عشق جاودانه نگاه داشتند و همه‌ی ما آن را به اسم روز عشق شناختیم و می‌شناسیم.

ولنتاین
ولنتاین

علت قتل والنتاین

بر اساس داستان‌ها و روایاتی که وجود دارد، این داستان در سده سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلودیوس دوم وجود داشت. در آن زمان کشیشی به اسم والنتین وجود داشت.

کلودیوس بر این باور بود که مردان مجرد به نسبت سربازانی که همسر و فرزند داشتند، خیلی بهتر و کارکشته‌تر بودند. به همین خاطر در همان زمان او ازداوج کردن و عاشق شدن را برای مردان جوان امپراتوری روم ممنوع اعلام می‌کند.

والنتاین بر این باور بود که این طرز فکر کمی ناعادلانه است. از این رو به صورت کاملا مخفیانه بستری را برای سرزبان رومی فراهم می‌کرد که آنها بتوانند ازدواج کنند. وقتی که کلودیوس از این اقدام والنتاین مطلع می‍شود، او را به اعدام محکوم می‌کند.

روایت دیگری در این مورد وجود دارد. بر اساس این داستان کشیش والنتاین، عاشق دختر زندانبانش می‌شود و در یک کاغذ قبل از اجرا شدن حکم اعدامش آن را برای دختر مورد علاقه خود می‌فرستد. روی کاغذ او می‌نویسد “از طرف والنتین تو”!

روز عشق در کشورهای مختلف جهان

در کل روایات مختلفی در مورد این موضوع وجود دارد و فقط به همین جا ختم نمی‌شود.  جالب است بدانید که روز عشق فقط مختص اروپاییان نیست و این موضوعی ارزشمند و جالب در کل دنیاست.

در ادامه به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

ولنتاین در کشور چین

روز ولنتاین در کشور چین
روز ولنتاین در کشور چین

در کشور چین هم روزی مشابه روز ولنتاین وجود دارد. به این روز خاص در این کشور “شب هفت‌ها” یا “دو هفتمین” نیز گفته می‌شود. هر ساله فستیوالی به اسم جشنواره کیکسی Qixi Festival در چین برگزار می‌شود که تقریبا چیزی شبیه به روز ولنتاین است.

این جشن در روز هفتم از هفتمین ماه چینی برگزار می‌شود و آن را به اسم ولنتاین چینی همه می‌شناسند.

ماجرای این جشن هم از آنجا شروع می‌شود که دو جوان به اسم‌های ژی‌نو و نیولانگ که یکی از آنها پری و دیگری انسان بود. آنها توسط یکی از خدایان از هم جدا می‎شوند. این دو به قدری گریه می‌کنند که به آنها اجازه داده می‌شود که یکبار در سال یکدیگر را ملاقات کنند.

روز ملاقات این دو دلداده دقیقا همان روزی است که توسط چینی‌ها به عنوان روز عشق جشن گرفته می‎شود. در اسطوره‌ها و داستان‌های چینی آمده که کهکشان راه شیری از قطرات اشک همین پری به وجود آمده است. گفته می‌شود که سنت قدیمی در کشور چین بیش از 2600 سال قدمت دارد.

ولنتاین در کشور دانمارک

روز ولنتاین در کشور دانمارک
روز ولنتاین در کشور دانمارک

روز ولنتاین از سال 1990 به بعد در کشور دانمارک جشن گرفته می‌شود و مثل چین شاید قدمت دیرینه نداشته باشد. در این روز مردان به زنان گل سفید هدیه می‌دهند. در رسوم خود این گل سفید نشانه‌ی دانه‌ی برف است.

از جمله هدایای دیگری که در این روزها عشاق به هم می‌دهند، کارت مخصوص به ولنتاین است. در این کارت‌ها شعرهای بامزه و خنده‌داری نوشته شده است. این کارت ها را آقایان به معشوق خود، به صورت ناشناس هدیه می‌دهند. اگر خانم ها بتوانند حدس بزنند که این کارت از طرف چه کسی است برای عید پاک یک تخم مرغ هدیه می‌گیرند.

ولنتاین در کشور فرانسه

روز ولنتاین در کشور فرانسه
روز ولنتاین در کشور فرانسه

پاریس به عنوان رمانتیک ترین شهر جهان شناخته شده است. اولین نشانه‌ها از ولنتاین یا روز عشق در این شهر به سال 1415 بر می‌گردد و می‌توان گفت قدمتی دیرینه دارد. این روزها دادن کارت‌های ولنتاین یک رسم عادی در همه جای دنیاست.

اما اولین نشانه‌های آن ریشه در پاریس دارد. دوک چارلز، زمانی که در زندان بود برای همسر خود نامه‌هایی با مضمون عاشقانه و دلتنگی می‌فرستاد. این نامه‌ها به عنوان اولین شواهد برای عشق و ولنتاین در پاریس به شمار می‌آیند.

ولنتاین در کشور کره‌ی جنوبی

روز ولنتاین در کشور کره جنوبی
روز ولنتاین در کشور کره جنوبی

در کره جنوبی هم مثل سایر کشورها روز  ولنتاین جشن گرفته می‌شود. اما سبک و سیاقش شاید با سایر کشورهای جهان فرق کند. روز ولنتاین که همان 14 فوریه است، فقط خانم‌ها برای آقایان کادو تهیه می‌کنند و به آنها شکلات و یا گل هدیه می‌دهند.

اما چند ماه بعد از روز 14 مارس، ساکنین کره جنوبی جشن دیگری دارند به نام روز سفید. در این روز آقایان برای خانم‌ها کادو می‌خرند و آنها را غرق در شکلات و گل می‌کنند.

در روز 14 آپریل جشن دیگری در این کشور برگزار می‌شود به نام روز سیاه. در این روز افراد مجردی که کسی در زندگیشان نیست، به نشانه تنهایی نودل و لوبیا سیاه می‌خورند.

روز ولنتاین در کشور انگلستان

روز ولنتاین در کشور انگلستان
روز ولنتاین در کشور انگلستان

در روز عشق یا همان ولنتاین، زنان شهر بیرمنگهام انگلستان 5 گوشه بالشت خود را برگ بو می‌گذارند. آنها بر این باورند که با این کار رویای همسر آینده خود را خواهند دید. تا صبح چنیدن بار این برگ‌ها را به گلاب آغشته می‌کنند و بالای سر خود قرار می‌دهند.

در نورفلک، ولنتاین تا حدودی شبیه حال و هوای کریسمسی دارد. مردی با لباس قرمز به در منزل و یا ایوان خانه‌ها می‎آید و به کودکان شکلات و شیرینی هدیه می‌دهد. کودکان در این ناحیه رنگ و بوی متفاوتی از ولنتاین را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود بیشتر از بزرگسالان منتظر این روز باشند.

روز عشق در کشور فیلیپین

روز ولنتاین در کشور فیلپین
روز ولنتاین در کشور فیلپین

در فیلیپین این جشن هم مثل سایر کشورهای غربی برگزار می‌شود. ولی این جشن کمی با سایر کشورها تفاوت دارد. در فیلیپین در چنین روزی شاهد جشن‌های عروسی زیادی خواهید بود. در هر مرکز خرید و یا مجتمعی شما می‌توانید شاهد اجرای جشن‌های عروسی باشید.

به غیر از مراسم عروسی که در این کشور برگزار می‌شود، زوج‎های قدیمی نیز با هم تجدید پیمان می‎کنند. آنها در طی مراسمی عشق و تعهد خود را به هم نشان می‌دهند. سفر به فیلیپین در روز ولنتاین می‎تواند یک تجربه جالب و عالی باشد.

روز عشق در کشور ایتالیا

روز ولنتاین در کشور ایتالیا
روز ولنتاین در کشور ایتالیا

به طور معمول ایتالیای‎ها ترجیح می‎دهند که روز عشق را در فصل بهار برگزار کنند. آنها در آن روز خاص با عشق زندگی‌شان در چمن زارها به پیک نیک می‌روند.

یکی دیگر از رسوم بامزه مردم ایتالیا در گذشته در روز ولنتاین این بود که در آن روز دختران مجرد قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوند و به دنبال همسر آینده خود می‌گردند. آنها معتقدند که اولین شخصی که آنها با او روبه‌رو می‎‌شوند قطعا همسر آینده آنها خواهد بود. یا اینکه به احتمال خیلی زیاد این دو رابطه عاشقانه‌ای را با هم برقرار خواهند کرد.

این روزها مردم کشور ایتالیا این روز را با کادو دادند به همدیگر، مخصوصا شکلات، جشن می‌گیرند. یکی از محبوب‎ترین کادوهایی که در این روز بین افراد رد و بدل می شود شکلاتی خوشمزه با مغز فندق است. بر روی این شکلات‌ها نقل قول‌های زیبایی به 4 زبان نوشته شده است.

روز عشق در کشور آفریقا

روز ولنتاین در کشور افریقا
روز ولنتاین در کشور افریقا

در این منطقه مانند کشورهای غربی، ولنتاین جشن گرفته می‌شود. نکته جالب در مورد این کشور این است که خانم‎ها در این روز بر روی کاغذی به شکل قلب اسم مردی را که دوست دارند می‌نویسند و بر روی لباس خود سنجاق می‎کنند. به این صورت عشق خود را به همه و به مرد دلخواهشان ثابت می‌کنند.

روز عشق در کشور ایران

روز ولنتاین در کشور ایران
روز ولنتاین در کشور ایران

جالب است بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 5 اسفند، یعنی تنها چند روز پس از عشق در سایر کشورهای دنیا!

این روز “سپندارمذگان” یا “اسفندار مذگان” هم نامیده می‌شود. فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.

ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند.

سپندار مذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌کردند.

در این روز مردان به همسران خود هدیه می‌دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنان اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند.

این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت‌ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می‌شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می‌گردید.

امیدوارم مطالبی که در مورد این روز خاص برای شما آماده کردیم مورد پسندتان قرار گرفته باشد و اطلاعات ارزشمندی را در این مورد به شما ارائه کرده باشیم.

زردنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *