یونی سوآپ

معرفی و بررسی صرافی ارز دیجیتال یونی سوآپ (Uniswap) در سال ۲۰۲۲

مقدمه

یونی سوآپ یک شرکت خدمات مالی صرافی ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد. یونی سوآپ یکی از محبوب ترین بازار‌گردان‌های حوزه ارزهای دیجیتال است که توانسته پروانه (لایسنس) عمومی همگانی گنو (GNU General Public License) را کسب کند. پلتفرم این صرافی، مبتنی بر بلاک چین اتریوم می‌باشد و رمز ارز بومی آن با نماد UNI مبادله می‌شود. در این مقاله از زرد نیوز به معرفی و بررسی این صرافی خواهیم پرداخت، پس تا انتها با ما همراه باشید.

یونی سوآپ چیست؟

یونی سوآپ یک صرافی غیرمتمرکز است که امکان بازارگردانی همتا به همتا را فراهم می‌کند. صرافی یونی سوآپ همچنین دارای یک ارز دیجیتال بومی با نماد UNI می‌باشد. پلتفرم یونی سوآپ کاربران را قادر می‌سازد تا بدون دخالت شخص ثالث متمرکز (مانند یک بانک مرکزی)، معاملات ارز دیجیتال خود را انجام دهند

بلاک چین یونی سوآپ روی پلتفرم اتریوم میزبانی می‌شود و افرادی که صاحب توکن UNI هستند آن را اداره می‌کنند. یونی سوآپ بلاک چین خود را به عنوان یک کالای عمومی توصیف می‌کند. بلاک چین یونی سوآپ اوپن سورس (Open-source) است. به این معنی که هر کسی می‌تواند کد بلاک چین را مشاهده کرده و در آن مشارکت کند.

پلتفرم یونی سوآپ می‌تواند از تبادل هر توکن دیجیتالی که از استاندارد فنی اتریوم موسوم به “ERC-20″، پیروی می‌کند، پشتیبانی نماید. یونی سوآپ از قراردادهای هوشمندی استفاده می‌کند که با تکنولوژی بلاک چین فعال می‌شوند تا به‌عنوان یک بازارگردان خودکار عمل کنند.  کاربران یونی سوآپ می‌توانند به‌طور ایمن استخرهای نقدینگی را ایجاد و ارائه کنند‌. آن‌‌ها همچنین می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی متنوعی را مبادله نمایند.

یونی سوآپ به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز، از طراحی بدون ناظر (permissionless) استفاده می کند. پروتکل یونی سوآپ برای استفاده همه در دسترس است. به عبارت دیگر،  این دسترسی پلتفرم یونی سوآپ را برای افراد خاصی محدود نمی‌کند. هر کس که بخواهد، می‌تواند از یونی سوآپ برای خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال، تامین نقدینگی و یا ایجاد یک بازار جدید برای مبادله یک جفت دارایی دیجیتال جدید استفاده کند.

اتوماسیونی که قراردادهای هوشمند ارائه می‌کنند، می‌تواند مبادله هر دارایی را کارآمدتر کند. یونی سوآپ از قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از مشکلات نقدینگی که همواره بر مبادلات متمرکز تأثیر می‌گذاشتند، استفاده می‌کند. حذف هر شخص ثالثی که به دنبال سوبسید است، مانند صرافی‌های متمرکز یا مؤسسات مالی، می‌تواند هزینه‌های پردازش تراکنش را نیز کاهش دهد.

نکات مهم

 • یونی سوآپ یک صرافی غیرمتمرکز است که خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال را امکان پذیر می‌کند.
 • توکن UNI، ارز دیجیتالی است که در پلتفرم این صرافی استفاده می‌شود.
 • صاحبان حساب در این صرافی می‌تواند با موافقت به عدم فروش یا مبادله دارایی‌های کریپتو خود، ارز UNI کسب کنند.
 • پلتفرم یونی سوآپ را صاحبان توکن‌‌های UNI، به نسبت مقدار UNI تحت اختیار خود، اداره می‌کنند.

یونی سوآپ چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم یونی سوآپ از قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین برای تسهیل تبادل غیرمتمرکز بسیاری از دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کند. جفت‌های دارایی دیجیتال (دارایی‌هایی که می‌توانند باهم تبادل شوند) از طریق استخرهای نقدینگی مبادله می‌شوند. این استخرها از قراردادهای هوشمند برای تعادل خودکار پس از هر معامله استفاده می‌کنند. بلاک چین این پلتفرم، که مانند یک دفتر کل (ledger) الکترونیکی عمل می‌کند، به طور مداوم به روز می‌شود تا فعالیت معاملاتی را که در بین کاربران یونی‌سوآپ رخ می دهد، ثبت کند. با توجه به اینکه این صرافی بدون دخالت یک مقام مرکزی کار می‌کند، بنابراین می‌توان یونی‌سوآپ را یک بازارگردان خودکار دانست.

یونی‌سوآپ مبتنی بر پلتفرم اتریوم می‌باشد. گفتنی است که در حال حاضر اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کند. (اتریوم به تدریج از الگوریتم اثبات سهام استفاده خواهد کرد.) اثبات کار به قدرت محاسباتی و منابع انرژی گسترده‌ای نیاز دارد تا که تراکنش‌ها پردازش و ارزهای دیجیتال جدید را تولید کند.

شرکت مشتریان در بازارگردانی صرافی یونی‌سوآپ

کاربران این صرافی می‌توانند به روش‌های مختلفی در بازارگردانی غیرمتمرکز شرکت کنند:

ایجاد بازارهای جدید: کاربران یونی سوآپ می‌توانند از قراردادهای هوشمند برای ایجاد بازارهای جدید برای مبادله جفت دارایی‌های دیجیتال جدید استفاده کنند.

مبادله دارایی‌ها از طریق بازارهای موجود: یونی‌سوآپ می‌تواند از این پلتفرم برای مبادله دارایی‌های دیجیتال از طریق بازارهای غیرمتمرکز که قبلا ایجاد شده‌اند استفاده کند.

نقدینگی فراهم کنید و پاداش بگیرد: کاربران یونی‌سوآپ می‌توانند نقدینگی را با ارائه وثیقه (stake، توافق بر عدم معامله یا فروش ارز دیجیتال خود) فراهم کنند. کسانی که ارزهای دیجیتال خود را در این پلتفرم به وثیقه می‌گذارند، توکن UNI به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

در اداره یونی‌سوآپ شرکت کنید: دارندگان توکن UNI این اختیار را دارند که پلتفرم یونی‌سوآپ را اداره کنند. هر کاربر به نسبت مقدار توکن UNI تحت اختیار خود، قدرت رای گیری کسب می‌کند.

برای شرکت در شبکه یونی‌سوآپ نیاز به اتصال یک کیف پول دیجیتال سازگار دارید. علاوه بر این، از آنجایی که پلتفرم اتریوم برای پردازش تراکنش‌های یونی‌سوآپ کارمزدهایی را دریافت می‌کند، کاربران یونی‌سوآپ برای پرداخت هرگونه کارمزد تراکنش‌های که خود باید اتر داشته باشند.

مزیا و معایب یونی سوآپ

مزایا

تبادل غیرمتمرکز بسیاری از دارایی‌های دیجیتال را امکان پذیر می‌کند

 • قراردادهای هوشمند نوعی معامله دارایی را امکان پذیر می‌کنند که ممکن است ارزان تر و کارآمدتر از دیگر روش‌ها باشد
 • کاربران یونی‌سوآپ می‌توانند با موافقت با عدم فروش یا مبادله دارایی‌های ارز دیجیتال خود (وثیقه گذاری)، توکن UNI کسب کنند
 • شیوه اداره “غیرمتمرکز” پلتفرم یونی‌سوآپ به هر کسی امکان می‌دهد تا در آن شرکت کند

معایب

 • یونی‌سوآپ تنها از تبادل ارزهای دیجیتال سازگار با اتریوم پشتیبانی می‌کند
 • اثبات کار یک فرآیند انرژی بر و نیازمند منابع گستره است
 • برای پرداخت کارمزدهای پردازش تراکنش، کاربران باید اتر داشته باشند
 • استفاده از یک صرافی غیرمتمرکز مستلزم داشتن یک کیف پول سازگار به میزبانی خود صرافی است

یونی‌سوآپ  در برابر پنکیک سوآپ

یونی‌سوآپ و پنکیک سوآپ هر دو صرافی‌های غیرمتمرکز هستند که خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال را تسهیل می‌کنند. هر دو از توکن‌ها (به ترتیب UNI و CAKE) برای تشویق کاربران به ارائه نقدینگی (وثیقه گذاری) استفاده می‌کنند.

پنکیک سوآپ و یونی‌سوآپ بر روی پلتفرم‌های  بلاک چین متفاوتی کار می‌کنند.  یونی‌سوآپ از پلتفرم اتریوم، و پنکیک سوآپ از اسمارت چین (Smart Chain) بایننس استفاده می‌کند. یونی‌سوآپ از تبادل توکن‌های سازگار با اتریوم که به استاندارد ERC-20 پایبند هستند، پشتیبانی می‌کند. در حالی که پنکیک سوآپ تبادل توکن‌های سازگار با بایننس که با استاندارد فنی BEP-20 آن صرافی (بایننس) مطابقت دارند را امکان‌پذیر می‌سازد.

چگونه در یونی سوآپ (UNI) سرمایه‌گذاری کنم؟

شما می‌توانید با خرید توکن UNI در یونی‌سوآپ سرمایه گذاری کنید. ساده ترین راه برای خرید UNI، اقدام از طریق یک صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس یا کراکن است. همچنین می‌توانید UNI را از طریق پلتفرم یونی‌سوآپ و با استفاده از ارز دیجیتال دیگری مانند اتریوم خریداری کنید.

کدام کیف پول‌ها با یونی سوآپ سازگار است؟

توکن UNI یونی‌سوآپ با بسیاری از کیف پول‌های دیجیتال، از جمله کیف‌ پول‌های سخت افزاری و نرم افزاری سازگار است. کیف پول‌های نرم افزاری معروفی که می‌توانید UNI را در آن‌ها ذخیره کنید عبارتند از کوین بیس والت، متا مسک و تراست والت. گزینه‌های کیف پول سخت افزاری سازگار با این صرافی عبارتند از لجر و ترزور.

آیا یونی‌سوآپ هک می‌شود؟

از آنجایی که صرافی یونی‌سوآپ از تکنولوژی بلاک چین استفاده می‌کند، می‌توان آن را امن تلقی کرد. قراردادهای هوشمند پلتفرم یونی سوآپ به شکلی طراحی شده‌اند تا غیرقابل تغییر باشند. با این حال، حملات سایبری علیه قراردادهای هوشمند امری معمول است. یونی‌سوآپ در سال ۲۰۱۹ هک شد و مبلغ ۳۴۰ هزار دلار از دست رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.