نکته که مبتدیان توییتر

25 نکته که مبتدیان توئیتر باید بدانند

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

اگر شما به تازگی برای خودتان یک حساب کاربری در توئیتر ایجاد کرده‌اید یا اگر می خواهید برای یک مارک تجاری حساب توئیتر درست کنید ولی در مورد این شبکه مجازی چیزی نمی دانید بهتر است این مقاله را بخوانید. برای ایجاد صفحه جدید توئیتر باید برخی از نکات و تاکتیک‌ها را بیاموزید تا در آن موفق شوید. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم لیستی از نکات را که باید مبتدیان بیاموزند را به شما آموزش دهیم. در این مطلب 25 نکته که مبتدیان توئیتر باید بدانند و هر کاربر حرفه‌ای توئیتر آرزو می کند آن را زمانی که تازه با این شبکه اجتماعی آشنا شده بود می آموخت را توضیح می دهیم.

انتشار مطلب در زمان مناسب

این نکته به خصوص در زمانی که به تازگی کار با توئیتر را آغاز کرده‌اید بسیار مهم است. در مراحل ابتدایی، هیچ اصلی برای اینکه در چه زمانی محتوای خود را منتشر کنید وجود ندارد. البته یک سری دستورالعمل‌های برای این کار وجود دارد ولی برای تمامی حساب کاربری نمی توان از این دستورالعمل استفاده کرد. چون مخاطبان هر صفحه با صفحه دیگر متفاوت است.

همچنین باید به این نکته نیز توجه کنید که فالوئرهای شما همگی همزمان توییتر را بررسی نمی کنند. برخی از فالوئرهای شما ممکن است که صبح این کار را انجام دهند درحالی که فالوئرهای دیگر این کار آخر شب انجام دهند. برای اینکه بتوانید نظر فالوئرهای خود را جلب کنید بهتر است که در طول روز مطالب جدید منتشر کنید به جای اینکه این کار را در آخر شب یا صبح زود انجام دهید.

رعایت تعادل در انتشار مطلب

در حالی که باید در حساب کاربری خود به صورت منظم مطالبی انتشار دهید اما هیچ گاه در این کار زیاده‌روی نکنید. هر 5 دقیقه ارسال پیام در Twitter برای دنبال کنندگان شما کمی زیاد است. آخرین چیزی که هر فرد می خواهد این است که مخاطبانش بخاطر اینکه تعداد توییت‌هایش زیاد است صفحه آن را آنفالو کنند.

برای اینکه متوجه شوید تعداد توییت‌های شما زیاد است یا نه، یک راه‌حل خوب وجود دارد آن هم توجه به تعداد فالوئرهایتان است. اگر تعداد توییت‌های خود را افزایش دهید و متوجه شدید که تعداد دنبال کنندگان کاهش یافت است، باید تعداد مطالب خود را کاهش دهید چون مطمئنا فالوئرهای شما از تعداد مطالب شما ناراحت می شوند.

عدم استفاده از لینک‌ها مختلف

بسیاری از نمادهای تجاری که در در توئیتر شبکه اجتماعی دارند فراموش کردند که این شبکه یک وسیله برای توزیع محتوا است. در نتیجه صفحه خود را پر از لینک‌های وب سایت خود کردند تا فالوئرها از طریق آن وارد سایت شوند. مطمئا برخی از مارک‌های بزرگ نیز لینک‌های داخل صفحه خود می گذارند اما این صفحات چون مخاطب خاص دارند برایشان مشکلی پیش نمی آید. ولی اگر شما به تازگی حساب کاربری ایجاد کرده‌اید و به دنبال مخاطب جدید هستید بهتر است محتوا به روز در مورد مارک تجاری خود ایجا  کنید تا آنها را درگیر صفحه خود کنید.

شما می توانید از طریق نظر سنجی از فالوئرهای خود بپرسید که دوست دارند شما چه مطالبی در صفحه خود انتشار دهید.

نوشتن توییت‌های پرطرفدار

نوشتن توییت‌های جذاب، برای این کار فقط کافی که در مباحث پرطرفدار شرکت کنید. به موضوعات پرطرفدار در توییتر نگاه کنید، که معمولا با یک هشتگ‌های خاص همراه هستند. سپس در صورت مرتبط بودن با موضوع حساب کاربری شما در آنها شرکت کنید. به عنوان مثال، بسیاری از مارک‌ها و سازمان‌ها از جنبش‌های خاصی مانند سیاه پوستان شرکت می کنند و در این توییت می زنند.

برای شرکت در موضوعات پرطرفدار نیاز نیست که آن موضوع به طور مستقیم با محصولات و خدمات شما مرتبط باشد. فقط کافی است که در مکالمات شرکت کنید تا دیگران با برند و مارک تجاری شما آشنا شوند.

از 280 کلمه خود استفاده کنید

در سال 2017 توئیتر تصمیم گرفت که محدودیت نوشته‌های خود را از 140 به 280 افزایش دهد. کاربران توییتر نسبت به این موضوع نظرات مختلفی داشتند، برخی این ایده را خوب و برخی بد می دانند. اما آنچه که در مورد این موضوع مهم است این که شما می توانید جملات بیشتری در توییت خود بنویسید. اکنون می توانید توییت‌ها خود را در بیش از دو جمله بنویسید که این موضوع به جذب مخاطب کمک می کند.

محتوای جدید بنویسید

شاید شما در حال حاضر همه این کار را انجام می دهید. تدوین محتوا از روزهای ابتدایی اصلی‌ترین استراتژی شبکه‌های اجتماعی بسیاری از برندهای جهانی بوده است. اما دلیل اینکه ما این نکته را به لیست خود اضافه کردیم این است که شما را تشویق کنیم در مورد موضوعی که می خواهید روی آن کار کنید یک برنامه جامع داشته باشید. به جای اینکه هر روزه از سایر وبلاگ‌ها محتوا بگیرید و در صفحه خود انتشار دهید، سعی کنید در مورد موضوعات جدید که دیگران کار نکردند بنویسید.

برای تصمیم گیری از داده‌ها استفاده کنید

آیا شما قصد دارید استراتژی خود را در توییتر تغییر دهید، ایا فقط به این دلیل که فکر می کنید باید در صفحه خود تغییری ایجاد کنید این کار را انجام می دهید؟ اگر به این دلیل است مطمئن باشید در طولانی مدت دنبال کنندگان خود را از دست می دهید. بهترین کار این است که به جای اینکه براساس علاقه خود استراتژی حساب کاربری خود را تغییر دهید، به تجزیه و تحلیل داده‌های خود بپردازید و ببینید چه محتوای در صفحه شما بازخورد بیشتری داشته است. سپس بر اساس آن نوع توییت‌های خود را تغییر دهید.

به عنوان مثال اگر با تجزیه و تحلیل خود متوجه شدید که توییت‌های که شامل یک ویدیو هستند 50 درصد بیشتر از توییت‌های دیگر بازخورد داشته است. این را به عنوان یک نشانه در نظر بگیرید و در استراتژی جدید خود از ویدیوهای بیشتری استفاده کنید.

 آنالیز محتوای توییتر
تجزیه و تحلیل پروفایل توییتر

عضوی از انجمن توییتر شوید

یک نکته که ما بسیار تاکید می کنیم این است که توییتر فقط یک ابزار توزیع محتوا نیست. این یک شبکه اجتماعی است که مارک‌های می توانند از آن برای ارتباط با مخاطبان خود استفاده کنند و بخشی از جامعه شوند. بسیاری از برندهای تجاری این اشتباه را می کنند که وقت زیادی را صرف شناختن  اکوسیستم توییتر نمی کنند. یکی از بهترین راه‌های پذیرش برند شما در اجتماع این است که در چت‌های که در این شبکه اجتماعی برگزار می شود شرکت کنید. بسیاری از برندها از این طریق خود را به کاربران معرفی می کنند.

استفاده از الگوی گرافیکی خاص برای انتشار محتوا

شما می توانید با استفاده از ابزارهای مانند Canva یا Adobe Spark الگوهای گرفیکی خاص برای خودتان تنظیم کنید. یک الگوی خاص که برای انتشار توییت‌های خود از آن استفاده کنید. اگر در مورد مسائل مختلف کار می کنید بهتر است برای هر نوع از فیلد کاری خود یک الگوی خاص تنظیم کنید تا کاربران با دیدن آن متوجه شوند که در مورد کدام فیلد کاریتان مطلب انتشار داده‌اید. الگوهای خود را در مکانی ذخیره کنید و برای هر بار انتشار مطلب فقط محتوا را داخل آن قرار دهید.

به عنوان مثال نیویورک تایمز برای انشار توییت‌های خود همیشه از یک نوشته سفید رو زمینه سیاه استفاده می کند. توجه داشته باشید که ترکیب فونت و رنگ باید با نماد برند شما مطابقت داشته باشد. زمانی که به صورت مداوم از یک گرافیت برای انتشار توییت استفاده می کنید، مخاطبان شما را به راحتی از سایر برندها تشخیص می دهد. همچنین می توانید بر گوشه عکس‌ها خود  یک عبارت یا آرم کوچک قرار دهید.

استفاده از الگوی خاص در توییتر
توییتر روزنامه نیویورک تایمز

استفاده از ابزارهای خودکار

انتشار خودکار توییت‌ها یک ابزار خوب و بد در شبکه‌های اجتماعی است. این ابزار هم می تواند یک روش بسیار مفید برای بهره‌وری بیشتر باشد که حساب توییتر شما را به یک chatbot تبدیل کنید که هیچ کس نمی تواند با آن مقابله کند. نکته کلیدی که در مورد این ابزار وجود دارد این است تاظیم کنید که این ابزار چه کارهای را چگونه به صورت خودکار انجام دهد.

چند مزیت توییتر خودکار:

  • از قبل برنامه ریزی کنید که توییت‌های شما در چه زمانی به صورت خودکار منتشر شوند به جای اینکه این کار دستی انجام دهید.
  • استفاده از یک ابزار مدیریت شبکه اجتماعی برای انجام تگ خودکار توییت‌های که حاوی هشتگ خاصی هستند.

چند عیب توییتر خودکار:

  • ارسال DM (پیام خصوصی) به صورت خودکار برای دنبال کنندگان جدید که باعث اسپم شدن می شود
  • برای رسیدگی به شکایات مشتری صرفا به ابزار خودکار اعتماد نکنید

به عنوان یک قاعده کلی، سعی کنید کارهای زمان بری را لزوما به کار دستی زیادی احتاج ندارد، به صورت خودکار انجام دهید.

کپی نکنید

هنگامی که تازه برای نام تجاری خود حساب کاربری ایجاد کرده‌اید، معمولا کمی به تجزیه و تحلیل رقبای خود می پردازید تا ببینید چه استراتژی‌های برای آنها مفید بود. این موضوع بسیار خوب و به شما کمک می کند سریعتر پیشرفت کنید. اما مشکل از جایی شروع می شود که شما جای الهان گرفتن از رقبای خود به صورت کلی استراتژی آنها را کپی کنید.

از ریتوییت همراه با نظر استفاده کنید

یکی از کارهای که بسیار در توییتر عادی است ریتوییت افراد و مارک‌های دیگر است. اما وقتی می خواهید توییت جالب شخص دیگری را به اشتراک بگذارید بهتر است که کار را کمی جلوتر ببرید و علاو بر باز انتشار آن، نظری نیز بنویسد تا بتوانید با حساب کاربری‌های دیگر تعامل کنید. با این کار شما کمی کارتان را شخصی‌تر کرده‌اید. این کار برای مخاطبان شما ارزش بیشتر دارد.

استفاده از ریتوییت با نظر
ریتوییت همراه با کامنت

عنوان توییت‌های خود را حساب کاربریتان بهینه کنید

هنگام نوشتن یک توییت در حساب کاربریتان لازم نیست فقط از عنوان مقاله وب سایتی که دارید استفاده کنید. می توانید آن را تغییر دهید و برای مخاطبان خود شخصی سازی کنید. به عنوان مثال به مقاله زیر که در مورد رشد سریع شرکت‌ها است توجه کنید.

عنوان مقاله
عنوان مقاله

بسیاری از افراد ممکن است برای انتشار این مقاله عنوان اصلی آن را کپی کنند مانند آنچه که در تصویر زیر می بییند:

استفاده از عنوان مقاله
کپی عنوان مقاله

مشکل اینجاست که دیگر حساب کاربری‌های نیز از همین عنوان مشابه برای به اشتراک گذاشتن این مقاله استفاده می کنند.

کپی عنوان مقاله برای توییت
کپی عنوان مقاله توسط سایر اکانت‌های توییتر

بنابراین برای اینکه متفاوت و برجسته باشید می توانید از نسخه شخصی خود  استفاده کنید.

استفاده از عنوان متفاوت برای توییت
شخصی سازی عنوان مقاله

شما مخاطبان خود را می شناسید. توییت‌های خود را بسازید تا نظر آنها را به صفحه خود جلب کنید.

برای تعیین موفقیت خود فقط به تعداد فالوئرها توجه نکنید

این نکته بیشتر از این یک تاکتیک باشد یک عمل عمومی است که باید همه افرادی که در شبکه‌های مجازی فعال هستند به آن توجه کنند. در روزهای ابتدایی که توییتر به تازگی فعالیت خود را اغاز کرده بود و ما به ابزارهای تجزیه و تحلیل امروزی دسترسی نداشتیم، برای اینکه مشخص کنیم یک صفحه توییتر موفق است یا نه؟ به تعداد فالوئرهای آن توجه می کردیم. فرض بر این بود که هر چه تعداد دنبال کنندگان یک اکانت بیشتر باشد، آن اکانت استرتژی بهتری دارد.

اما در سال 2018 و سال‌ها بعد از و به وجود آمدن ابزار جدید، مشخص شد که تعداد بالای فالوئر به معنای موفقیت بیشتر نیست و معیاری زیادی برای تعیین پیشرفت و موفقیت یک حساب کاربری به وجود آمد. این روزها برای تعیین موفقیت یک حساب کاربری تجاری یا شخصی به موارد زیر توجه می شود:

  • نرخ مشارکت (Engagement Rate)
  • ایجاد مشتری راغب
  • تبدیل به یک برند شدن

از ویدیو در توییتر استفاده کنید

در دنیا امروز که هر روز برندهای جدید ایجاد می شود، برندها دائما به دنبال راه‌های برای دسترسی به مخاطبان خود هستند بدون اینکه مجبور شود هزینه تبلیغات گزاف پرداخت کنند. یکی از بهترین استرتژ‌ها برای دستیابی به مخاطبان جدید استفاده از ویدیو در توییتر است. براساس آمار 82 درصد از کاربران توییتر محتوای ویدئویی را در این شبکه مجازی مشاهده می کنند.  براساس آمار  به اشتراک گذاشتن ویدیو در توییتر بهتر از یوتیوب است. ویدیوها در توییتر تسبت یوتیوب  2.5 برابر replies، 2.8 برابر بازتوییت و 1.9 برابر لایک می شوند.

چه زمانی از DM برای صحبت با فالوئرهای خود استفاده کنیم

یکی از محبوب‌ترین بخش‌های توییتر برای برندهای تجاری خدمات به مشتری است. این بسیار منطقی است که امروزه بسیاری از افراد برای خرید کالا یا کارهای خدمات خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند. اما زمانی که شما از توییتر برای مشتری مداری استفاده می کنید، مهم است که بدانید چه زمانی مکالمه خود را به صفحه چت شخصی ببرید. با وجود اینکه توییتر مکانی عالی برای ارتباط اولیه است، اما زمانی که می خواهید وارد جزئیات شوید باید مکالمه خود را به یک چت خصوصی‌تر منتقل کنید. این کار به محافظت از اطلاعات حساس مشتری کمک می کند.

حساب کاربری خود را با استفاده از یک لیست مرتب کنید

در توییتر بخشی به عنوان ” lists” وجود دارد که ما می توانید حساب‌های کاربری مورد علاقه خود را در گروه‌های مختلف مرتب کنید. به عنوان مثال می توانید حساب کاربری دوستان خود را در یک گروه خاص دسته بندی کنید که هر زمان خواستید به پیام‌های آنها دسترسی داشته باشید. یکی از بزرگترین چالش‌های توییتر، حجم انبوه اطلاعاتی است که در یک زمان برای شما ارسال می شود. به محض ورود به این شبکه اجتماعی، صدها و یا هزاران توییت از حساب‌های مختلف با بدون ساختار خاصی به شما نمایش داده می شود. که گاهی اوقات می تواند طاقت فرسا باشد.

اما زمانی که شما حساب کاربری مورد نظر خود را در لیست سازماندهی کنید، می توانید در یک لحظه به هر توییت که نیاز داشتید به راحتی دسترسی یابید. با این کار شما به جای دیدن جدیدترین توییت‌های که از همه افرادی که دنبال می کنید ببینید، می توانید توییت‌های خود را الویت بندی کنید تا در اوقاتی که زمان کافی ندارید فقط توییت‌ها مهم را بخوانید.

استفاده از لیست برای سازماندهی فالوئرها
ایجاد لیست در توییتر

برای یافتن مشتریان خود از جستجوی توییتر استفاده کنید

توییتر یک معدن طلا برای تهیه مشتریان جدید است. مردم از توییتر برای بیان نظرات، موضوعات و دردهای خود استفاده می کنند و آنچه که در زندگی روزمره آنها می گذرد بیان می کنند. با انجام چند جستجوی سریع می توانید تعداد زیادی از افراد را  بیابید که محصولات و خدمات شما می تواند مشکلات آنها را برطرف سازد.

به عنوان مثال اگر شما کالای برای درمان جوش‌های صورت ارائه می دهید. می توانید با یک جستجوی ساده افرادی را بیابید که به دنبال راهی برای برطرف کردن جوش‌های صورت خود هستند. شما با همین جستجوی ساده می توانید صدها مشتری برای کالای خود پیدا کنید. توجه نمائید این تکنیک برای سایر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام نیز صدق می کند.

پاسخ دادن به توییت‌ها

وقتی افرادی در صفحه توییتر خوداز نام شما همراه با  @ استفاده می کنند به آنها پاسخ دهید. یکی از بزرگترین اشتباهات برندهای تجاری این است که دنبال کنندگان خود در شبکه‌های اجتماعی را نادیده می گیرند. براساس آمار 15 درصد از فالوئرها اگر پاسخ سوال خود را دریافت نکنند دیگر آن برند تجاری یا حساب کاربری را دنبال نمی کنند. اگر یک مارک بزرگ هستید که روزانه صدها یا هزاران توییت ورودی دریافت می کنید، ممکن است نتوانید به تک تک موارد پاسخ دهید. اما شما باید مطمئن  شوید که با الویت بندی به تمام سوالات فالوئرهای خود پاسخ می دهید. هر چه سریعتر پاسخ دهید، بهتر است. داده‌های ما نشان داد که مشتریان انتظار دارند برندهای که حساب کاربری دارند ظرف ساعت به آنها پاسخ دهند. با این حال بیشتر برندها به طور متوسط طی 10 ساعت به سوالات کاربران پاسخ می دهند.

زمان پاسخگویی به توییت مشتریان
متوسط زمان پاسخگویی در توییتر

تصور کنید هر آنچه که توییت می کنید دائمی است

همه‌ای ما بارها داستان‌های از روابط عمومی برندهای مختلف شنیده‌ایم که یک محتوای نامناسب توییت کرده‌اند یا نسبت به شکایت مشتری با بی ادبی پاسخ داده‌اند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از این شرایط این است که فرض کنید همه افراد آن را می بینند و امکان حذف آن وجود ندارد. و اگر این توییت چیزی است که شما نمی خواهید عموم مردم ببینند و یا مغایر با برند شما است آن را به اشتراک نگذارید. حتی اگر یک توییت را به مدت دو دقیقه بگذارید و آن را حذف کنید، همیشه این امکان وجود دارد که شخصی از صفحه عکس گرفته و آن را در وب به اشتراک بگذارید. همیشه به این نکته توجه کنید هر توییت کوتاهی نیز مسولیت دارد.

قرار دادن لینک سایت در بیوگرافی خود

هر شخصی در توییتر علاوه بر حساب کاربری که برای برند خود دارد یک حساب کاربری شخصی نیز دارد. شما می توانید برای گرفتن ترافیک و هدایت مشتری به وب سایت خود علاوه  بر اینکه لینک صفحه خود را در حساب کاربری برند می گذارید در صفحه شخصی خود نیز آن را قرار دهید. این کار باعث می شود مشتری‌هایتان شما را سریعتر پیدا کنند.

به ترول‌ها ( اوباش مجازی) توجه نکنید

اگر چه توییتر می تواند بستر مناسبی برای برقراری ارتباط با مخاطبان شما باشد، اما در آن اوباش مجازی نیز وجود دارد که برای شما مشکل ایجاد می کنند. ترول‌های توییتر حساب‌های هستند که بدون اینکه دلیل و علت خاصی داشته باشند می خواهند به مارک شما صدمه بزنند. شاید از خود بپرسید چرا ما باید این نکته را در لیست خود آورده‌ایم چون این فقط یک دانش عمومی است. ولی این مشکل وقتی دردسرساز می شود که شما نتوانید بین شکایت قانونی یک مشتری و ترول تفاوت قائل شوید. تفاوت همیشه روشن نیست. اگر در مورد قانونی بودن شکایت مشتری یا ترول تردید دارید، بهترین روش این است که یک پاسخ حرفه‌ای بدهید و منتظر پاسخ او باشید.

راه ارتباط با مشتری خود را آسان کنید

همانطور که قبلا نیز گفتیم مشتریان به توییتر معمولا به عنوان یک کانال پشتیبانی نگاه می کنند. در این شبکه مجازی باید کاربران بتوانند به راحتی با شما در تماس باشند. هر چه ارتباط مشتریان با شما دشوارتر باشد، آنها از برند شما ناامیدتر می شوندو و آخرین چیزی که هر برندی می خواهد این است که عنوان شرکتی شناخته شود که خدمات ضعیف به مشتری ارائه می دهد. این کار باعث می شود مشتریان بالقوه خود را از دست دهید.

هشتگ مارک دار ایجاد کنید

اگر می خواهید کاربران شما را به راحتی در توییتر پیدا کنند از هشتگ‌های مارک دار که مخصوص برند شما است استفاده کنید. با این کار مشتریان شما می توانند به راحتی شما را در توییتر پیدا کنند. همچنین از این طریق می توانید متوجه شوید که چه تعداد از کاربران در شبکه مجازی شما را دنبال می کنند و مطالب و کالای شما برای آنها مهم است.

2 ثانیه برای ارسال مطلب خود زمان بگذارید

از آنجا که نوشتن و ارسال یک توییت بسیار کوتاه آسان است. با این حال چند ثانیه زمان برای بررسی مجدد آن صرف کنید تا از وقوع اتفاقات شرم آور جلوگیری کنید. گاهی اوقات یک توییت کوتاه فقط به خاطر اشتباه تایپی و یا نگارشی موجب اتفاقات ناخوشایندی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.