hobby-to-career

چگونه سرگرمی‌ خود را به شغل تبدیل کنید؟

فهرست عناوین پنهان

مقدمه

نقل قولی هست که می‌گوید: اگر شغلی که دوست دارید را انتخاب کنید، هرگز در طول زندگی‌تان یک روز را هم کار نخواهید کرد. اگرچه شاید این جمله اغراق‌آمیز باشد، اما حقیقتا شما می‌توانید راه‌های بسیاری برای تبدیل کردن سرگرمی‌تان به یک شغل بیابید. ابتدا مطمئن شوید که در زمینه‌ی آن سرگرمی تجربه‌هایی دارید. گزینه‌هایی که برای انتقال‌ به یک شغل سرگرمی‌محور وجود دارند را ارزیابی کنید. هزینه‌های خود را کاهش دهید تا قبل از قدم گذاشتن در آن حرفه جدید، پشتوانه مالی برای مواقع عقب کشیدن از آن کار را داشته باشید. مطمئن شوید که تمام مبانی و پایه‌های متشکل از یک طرح تجاری سالم را دارید. سپس، به تدریج زمان بیشتری را روی شغل جدید‌تان و زمان کم‌تری را روی شغل فعلی‌تان صرف کنید.

روش اول: اهداف‌تان را تعیین کنید

تعیین هدف

سرگرمی‌ مورد علاقه‌ خود را انتخاب کنید

اگر بیش از یک سرگرمی دارید، شما این اختیار را خواهید داشت که از بین آن‌ها یکی را برای تبدیل کردن به شغل‌تان انتخاب کنید. به این فکر کنید که کدام سرگرمی واقعا به شما احساس سرزنده بودن و هیجان می‌دهد. به دنبال مسیری برای حرفه‌ای شدن در آن سرگرمی باشید.

 • برای مثال، فرض کنید شما چندین مورد سرگرمی مانند جمع کردن تمبر، تراشیدن مجسمه‌های چوبی و ساخت موشک‌های مدل دارید. با ساختن جملاتی مانند “من…{یکی از سرگرمی‌هایتان} را دوست دارم، اما…{آن سرگرمی‌ای که به سرگرمی اول ترجیح می‌دهید} را بیشتر دوست دارم،” سرگرمی مورد علاقه خود را پیدا کنید. این سیستم “مسابقه حذفی سرگرمی‌ها” را روی کل مجموعه‌ی سرگرمی‌هایتان پیاده کنید. هر سرگرمی را مقابل یک سرگرمی دیگر بگذارید و این کار را ادامه دهید تا در نهایت آن سرگرمی‌ای را پیدا کنید که از همه بیشتر شما را به هیجان می‌آورد.
 • سرگرمی‌های پر طرفداری که می‌توانند به شغل تبدیل شوند شامل نوازندگی، نویسندگی، بازیگری و هنرمند بودن هستند.
 • سرگرمی‌های فنی تخصصی‌ای که می‌توان به شغل تبدیل‌شان کرد عبارتند از: اپراتور رادیو آماتور، تکنسین تعمیر تلویزیون و متخصص تعمیر کامپیوتر.

کمی تخصص کسب کنید

حتی اگر به سرگرمی خود علاقه زیادی دارید، گاهی لازم است آموزش تخصصی ببینید. تا مطمئن شوید که وقتی آن سرگرمی را تبدیل به شغل‌تان می‌کنید، تمام توانایی‌های بالقوه خود را می‌توانید به کار بگیرید. این آموزش تخصصی به نوعِ سرگرمی مورد علاقه شما بستگی دارد.

 • به‌عنوان مثال، اگر به موسیقی علاقه دارید، می‌توانید در دوره کارآموزی یک موسسه ضبط موسیقی شرکت کنید.
 • اگر سرگرمی شما خلق کار هنری است، می‌توانید در کلاس‌های هنری ارائه شده در موسسه هنری یا دانشگاه هنر محل سکونت خود شرکت کنید تا اثر هنری خود را پالایش و اصلاح نمایید.
 • اگر سرگرمی شما بازسازی موتورسیکلت‌ها است، شاید لازم باشد به کلاس‌هایی در یک موسسه فنی یا تجاری بروید تا درباره علم مکانیک بیشتر بدانید.
 • از طرف دیگر، شاید تمام کاری که شما باید انجام دهید این باشد که زمان بیشتری را با دوستان و همکارانی که به این تجارت علاقه‌مند هستند بگذرانید تا راهنمایی‌ها و بازخورد‌هایی درباره نحوه انجام کامل برخی تکنیک‌های معین یا راز‌های تجارت، کسب کنید.

توصیه متخصصین

بیشترین زمان ممکن را صرف تمرین کردن سرگرمی‌تان کنید. آدریان کلاپهاک، موسس شرکت A Path That Fits می گوید: “هر چه بیشتر درگیر سرگرمی خود، با کارهایی مانند شرکت در کلاس‌ها یا رویدادهای مختلف دیگر، شوید با فرصت‌هایی رو به رو خواهید شد که بدون اختصاص این زمان نمی‌توانستید آن‌ها را پیدا کنید. شما همچنین می‌توانید با افرادی که از سرگرمی مورد علاقه شما شغل‌های موفقی ایجاد کرده اند صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید چگونه به این موفقیت دست یافته‌اند. ایجاد یک شغل ممکن است سال‌ها طول بکشد، اما خبر خوب این است که شما می‌توانید سرگرمی خود را به‌عنوان یک شغل فرعی توسعه دهید تا زمانی که نشان دهد می‌تواند از لحاظ مالی حامی شما باشد.”

اولویت‌هایتان را در نظر داشته باشید

تبدیل کردن سرگرمی‌تان به یک شغل، تجربه‌ای ارزشمند است، اما این انتقال بدین معنا نیز هست که شما فرصت‌هایی که برای پیشرفت در شغل فعلی‌تان (اگر شغلی دارید) دارید را از دست خواهید داد؛ همچنین بدین معنا نیز هست که شما نمی‌توانید برای آسودگی و آرامش به آن سرگرمی بپردازید، زیرا آن سرگرمی حالا شغل شما محسوب می‌شود. در پایان، داشتن یک شغل جدید سرگرمی محور ممکن است کاهش درآمد را برای شما در پی داشته باشد و نیز اگر شما تعهدات مالی مهمی دارید ممکن است این شغل برای شما مناسب نباشد.

 • انتظارات خود را در سطح پایین نگه دارید. حتی اگر با خوش‌بینی و شوق زیاد وارد شغل جدیدتان شوید، ممکن است روال به اندازه روزهای اول عالی پیش نرود. شاید لازم باشد سال‌ها در تلاش باشید تا بتوانید این عملیات جدید خود را با موفقیت آغاز کنید. برای ساعت‌های طولانی و شش یا هفت روز کار کردن در هفته آماده باشید.
 • اگر این تغییر شغل‌ کارساز نیست، از تسلیم شدن نترسید و به کاری که قبلا انجام می‌دادید (یا کلا هر کار دیگری) برگردید. از پذیرفتن این که تغییر شغل‌تان حاصلی نداشته شرمسار نباشید.

بودجه‌بندی ایجاد کنید

قبل از وارد شدن به این شغل جدید هزینه‌های خود را کاهش دهید. با صرفه‌جویی در هزینه، شما بهتر می‌توانید از عهده کمبود های بالقوه‌ای که ممکن است هنگام تبدیل کردن سرگرمی‌تان به یک شغل با آن‌ها مواجه شوید، برآیید. کاهش دادن هزینه‌ها همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید هنگام انتقال از یک شغل به شغلی دیگر، به کار بردن چه نوع اصلاحاتی در سبک زندگی ضروری است.

 • اگر احساس می‌کنید با سطح درآمدی حاصل از شغل جدید نمی‌توانید زندگی راحتی داشته باشید، به روش‌هایی برای ساده کردن فرآیند کارتان فکر کنید یا سرگرمی دیگری که قادرید آن را به شغل‌ تبدیل کنید، بیابید.

روش دوم: کشف گزینه‌های شغلی

پیدا کردن شغل

محصولاتی بسازید که موجب توانمندی و پیشرفت سرگرمی‌تان می‌شوند

برای نمونه، اگر به مطالعه کردن علاقه فراوان دارید، می‌توانید تی‌شرت هایی تولید کنید که روی آن‌ها نوشته‌هایی مانند “من عاشق خواندنم” یا “کتاب‌ها خیلی خوبن” حک شده است. اگر عاشق موسیقی هستید، یک پایه ایستاده (رک) خاص بسازید تا در ساماندهی کردن اجراهای بلند‌تان (LP) به شما کمک کند. از آنجا که شما از قبل برای این کار اشتیاق دارید، باید از قبل ایده‌ها و اطلاعاتی درباره اینکه دیگر شاغلین در این سرگرمی‌ها به چه نوع محصولاتی علاقه‌مند هستند (و نیز به چه محصولاتی علاقه‌مند نیستند) داشته باشید.

 • با دوستانی که سرگرمی‌ای مانند شما دارند صحبت کنید و صمیمانه با آن‌ها درباره آن ایده‌ها گپ بزنید تا دریابید که آیا خود آن‌ها یا کسانی که می‌شناسند، به ایده‌ی تولید محصول شما علاقه دارند.
 • برای مثال، اگر مطالعه یکی از سرگرمی‌های شماست، می‌توانید از دوستانی که در این زمینه دارید بپرسید: “آیا به تی‌شرتی که روی آن نوشته شده “کتاب‌ها خیلی خوبن” علاقه‌ای داری؟ آیا فکر می‌کنی افراد دیگری هم که سرگرمی‌شان مطالعه است چنین محصولی را دوست دارند؟”

به سایر افراد در سرگرمی‌تان کمک کنید تجارت بیاموزند

اگر شغل قبلی یا فعلی‌تان در حوزه تجارت بوده است- حسابداری، بازاریابی یا دیگر رشته‌های مرتبط- می‌توانید آن تجربه را به کار بگیرید تا به سایر افرادی که به دنبال یافتن شغل در سرگرمی‌تان هستند کمک کنید کسب و کارشان را به گونه‌ای موثر راه‌اندازی کنند؛ یا به جای اینکه به آن‌ها آموزش دهید چگونه خودشان آن کار را انجام دهند، می‌توانید این خدمات را به افرادی ارائه کنید که در حوزه سرگرمی شما فعالیت می‌کنند و در جستجوی شغل‌هایی مانند حسابداری، کارشناس ارتباطات، یا یک سمت حرفه‌ای مرتبط هستند. با این روش شما می‌توانید با مشاوره دادن در زمینه سرگرمی‌تان به نوعی امرار معاش کنید.

 • برای مثال، اگر شما برنامه‌ریز حرفه‌ای رویداد‌ها (جشنواره، همایش و….) هستید، می‌توانید به یک هنرمند نوظهور نزدیک شوید و به او پیشنهاد کمک کردن در میزبانی یک گالری برای ارائه کارهایش بدهید.
 • اگر سرویس تحویل کالا (پیک) دارید و سرگرمی شما در حوزه پخت و پز است، می‌توانید به یک نانوایی محلی پیشنهاد تحویل دادن کیک‌های فنجانی یا دیگر محصولات پخت شده به مشتری را بدهید.
 • اگر طراح گرافیک هستید اما عاشق نوازندگی هستید، می‌توانید استعداد‌های هنری خود را به گروه‌های موسیقی‌ای که بسیار دوست دارید عرضه کنید و به آن‌ها پیشنهاد طراحی و تهیه آلبوم‌های هنری‌ یا آگهی‌های تبلیغاتی‌شان را بدهید.

درباره سرگرمی‌تان بنویسید یا صحبت کنید

اگر درباره سرگرمی‌ خود تجربه و اطلاعات زیادی دارید، ممکن است به این حقیقت عمیق رسیده باشید که دیگران شاید بتوانند از این اطلاعات و ادراک شما بهره ببرند. برای مثال، اگر سرگرمی شما تعمیر ماشین‌های قدیمی است، می‌توانید به روشی جذاب درباره مزیت‌های صبر و یا اینکه تعمیر کردن ماشین‌های قدیمی چگونه به شما می‌آموزد در مواقع برطرف کردن یک مشکل، احتمالات چندگانه را در نظر داشته باشید، بنویسید و صحبت کنید. دیگران، حتی کسانی که به تعمیر ماشین علاقه‌ای ندارند، شاید مشتاق باشند که بشنوند شما چطور به این شناخت‌ها دست یافته‌اید و ممکن است به این فکر کنند که چگونه نظرات شما را در زندگی خودشان بگنجانند.

 • یک روش کم‌هزینه برای جذب کردن تعداد مخاطبان زیاد برای گفته‌هایتان، ساختن ویدیو و پست کردن آن‌ها به صورت آنلاین در فضاهایی مانند Vimeo و YouTube است.
 • علاوه بر این، شما می‌توانید برای دیگر سرگرمی ‌بازانی که می‌خواهند دانش خود را درباره آن سرگرمی عمیق‌تر و گسترده‌تر کنند، مطلب بنویسید. با مجلات کسب و کار و سازمان‌های مرتبط با سرگرمی‌تان تماس بگیرید و از آن‌ها بپرسید آیا آن‌ها می‌توانند از شخصی مانند شما برای نوشتن مقاله‌ها یا ارائه دادن سخنرانی در کنفرانس‌ها استفاده کنند.
 • برای سردبیر انتشارات مربوط به سرگرمی‌ خود نامه بنویسید و خودتان را معرفی کنید. در این معرفی، اطلاعاتی درباره شایستگی‌های خود قید کنید. از او بپرسید: “آیا این امکان برای من وجود دارد که برای انتشارات شما بنویسم؟”
 • اگر به ارائه سخنرانی در کنفرانس‌های مربوط به سرگرمی‌تان علاقه دارید، با برگزار کنندگان کنفرانس‌ها تماس بگیرید و اطلاعاتی درباره شایستگی‌هایتان برای سخنرانی ارائه دهید. از برگزار کنندگان بپرسید: “چگونه می‌توانم در فهرست برنامه سخنرانی کنفرانس آینده حضور داشته باشم؟”

نحوه تعمیر اشیا مربوط به سرگرمی‌ تان را یاد بگیرید

برخی از سرگرمی‌ها دارای نوعی ماشین آلات یا دستگاه‌های مرتبط با آن سرگرمی هستند. به‌عنوان مثال، اپراتورهای رادیو آماتور، دستگاه‌های رادیویی زیادی دارند. دوچرخه‌ها دارای صندلی‌های قابل تنظیم، چراغ‌های جلو و عقب و فرمان هستند. اگر نحوه تعمیر یا نوسازی اجزای مکانیکی کوچکِ مربوط به سرگرمی خود را می‌دانید، می‌توانید این خدمات خود را به منظور ساختن یک زندگی مناسب برای خود، به بازار عرضه کنید.

 • سایر دستگاه‌های مربوط به سرگرمی که ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند عبارتند از: قطعات کامپیوتر، کنسول‌های بازی‌های ویدیویی، گیتارها، دستگاه‌های تقویت کننده گیتار و میله‌های ماهیگیری.

روش سوم: انجام دادن کسب و کار

انجام دادن کسب و کار

راه‌های فروش را شناسایی کنید

روش‌های متنوعی وجود دارد که به‌وسیله آن‌ها می‌توانید از انجام کاری که عاشق‌اش هستید کسب درآمد کنید. شما می‌توانید در سایت‌هایی مانند Etsy هنرها و صنایع دستی خود را به صورت آنلاین ارائه کنید. شما همچنین باید حضور فیزیکی هم داشته باشید. اگر آمادگی یا اشتیاقی به باز کردن یک مغازه واقعی ندارید، حداقل باید در جستجوی جشنواره‌ها، همایش‌ها یا نمایشگاه‌هایی باشید تا در آنجا بتوانید محصولات و خدمات خود را به فروش برسانید.

 • برای مثال، اگر سرگرمی شما عکاسی است، شاید بتوانید در همایش‌های عکاسی حضور یابید و خدمات عکاسی و قاب‌بندی در محل ارائه دهید.
 • اگر می‌خواهید گروه راک خود را حرفه‌ای کنید، شاید بتوانید در مسابقه گروه‌های موسیقی محله یا شهرتان به رقابت بپردازید. به طور متناوب، ممکن است بتوانید در جشنواره‌های بزرگ موسیقی یک ژنراتور مستقر کنید و برای کسانی که به شنیدن موسیقی شما علاقه‌مند هستند، بنوازید.

قیمت‌های مشخص تعیین کنید

مشتاق مذاکره کردن باشید، اما در مورد اینکه چه قیمتی را برای محصول یا سرویس خود قبول می‌کنید یا چه قیمتی را قبول نمی‌کنید، صادق باشید. با سایر افراد شاغل در حوزه کاری خود (سرگرمی به عنوان شغل) صحبت کنید تا درباره میزان و مقدار دریافت وجه در قبال ارائه خدمات مربوط به شغل جدیدتان به افراد، ایده‌هایی به دست آورید.

 • از افراد دیگری که حرفه شما را به شغل خود تبدیل کرده‌اند بپرسید در ابتدا وقتی این کار را شروع کرده‌اند چه قیمتی برای محصول یا خدمات خود گذاشته‌اند و شما برای زمان شروع کار خود باید چه قیمتی تعیین کنید.
 • برای مثال، اگر می‌خواهید با ارائه راهنمای پیاده‌روی طبیعت، علاقه‌ی شدیدتان به طبیعت را به یک شغل تبدیل کنید، شما باید با کسانی که خدمات مشابهی را عرضه می‌کنند تماس بگیرید. از آن‌ها بپرسید: “شما در ابتدا وقتی تصمیم گرفتید پیاده‌روی در طبیعت را که سرگرمی‌تان بود به شغل خود یعنی راهنمای پیاده‌روی طبیعت تبدیل کنید، چه قیمتی برای خدمات خود تعیین کردید؟ به نظر شما من باید برای خدماتی که ارائه می‌دهم چه قیمتی تعیین کنم؟”

برای آزمایش امکان‌پذیر بودن شغل جدید، از شرکت‌‌تان مرخصی بگیرید

هر گاه شغل جدیدی را شروع می‌کنید همیشه مشکلات کوچک و موقتی وجود دارند، اما پس از یک هفته باید ایده‌هایی داشته باشید که خواه یا ناخواه بتوانید سطح کاری لازم برای وارد کردن آن به اقتصاد مدرن را حفظ کنید. از این زمان استفاده کنید تا دریابید آیا می‌توانید به برنامه زمانی خود پایبند باشید، آیا می‌توانید خودگردان و متمرکز بمانید و آیا می‌توانید با بهره‌وری کافی کار کنید تا شغل جدیدتان ارزش این کار را داشته باشد.

 • ایجاد شغل مربوط به سرگرمی‌تان به معنای تولید کالاها یا خدماتی است که در سطح بالاتری نسبت به زمانی که شما آن کار را صرفا برای سرگرمی انجام می‌دادید، قرار دارند. برای مثال، اینکه شما صرفا از ساختن جواهرات برای دوستان خود لذت می‌برید، به این معنی نیست که می‌توانید برای چندین مشتری در سراسر کشور سر موعد جواهرات بسازید.
 • از این زمان مرخصی برای مشخص کردن اینکه آیا می‌توانید در شغل جدید، خودتان را حمایت و تقویت کنید، استفاده نمایید.

یک طرح تجارت طراحی کنید

طرح تجارت، نقشه راهی برای موفقیت شماست. طرح تجارت شما باید شامل تحقیقات متعددی در باب اینکه بازار فعلی برای آینده حرفه شما چطور به نظر می‌رسد، باشد. طرح تجارت شما بایستی شامل شرح ماموریتی باشد که به تشریح این نکته می‌پردازد که تجارت شما به صورت روزانه چه کاری انجام می‌دهد؛ و همچنین شامل یک شرح چشم‌انداز بزرگ‌تر و گسترده‌تر که اهداف و مقصد‌های بلند مدت شما را مشخص می‌کند. یک طرح تجارت جامع به سوالات زیر پاسخ خواهد داد:

 • آیا در حوزه‌ای که قصد ورود به آن را دارید، رقابت سختی وجود دارد؟
 • آیا کسب و کار جدید شما به مشتریان چیز متفاوت و جدیدی ارائه می‌دهد که دیگر کسب و کارهای مشابه در این حوزه قادر به دستیابی به آن نیستند؟
 • چگونه بودجه کسب و کار خود را تامین می‌کنید؟
 • نقاط عطف کسب و کار شما چه چیزهایی هستند؟ انتظار دارید در سه ماهه اول چه میزان درآمد کسب کنید؟ در سال اول، سال دوم، سوم یا سال چهارم چطور؟

در شغل جدید، به تدریج تعهدات خود را بیشتر کنید

پس از آن که یک هفته‌ای یا بیشتر از آستین بالا زدن‌تان برای شغل بالقوه جدیدتان گذشت، سعی کنید همزمان که مشغول کار کردن روی کار معمول خود هستید، دوره طولانی را به صورت پاره وقت به شغل جدیدتان بپردازید. این کار به شما زمان می‌دهد تا کالاها یا خدمات‌تان را تکمیل کنید و بستری برای ورود مشتری ایجاد کنید. شما همچنین قادر خواهید بود هر گونه عیب و نقصی را که ممکن است در طول مدت توسعه استعداد‌های شغل جدیدتان بروز پیدا کند، برطرف نمایید.

 • پس از اینکه با یک الگو سازگار شدید، همزمان که از ساعات کاری شغل فعلی خود کم می‌کنید، تعهدات‌تان را نسبت به شغل جدیدتان بیشتر کنید.

توصیه متخصصین

“ما در یک عصر هیجان‌انگیز زندگی می‌کنیم، جایی که هر سرگرمی می‌تواند به یک شغل به لحاظ مالی پایدار توسعه یابد.”

اطلاع رسانی کنید

به خانواده و دوستان خود بگویید از شغل‌تان حمایت کنند. شغل خود را در میان دیگر افرادی که ممکن است علاقه‌مند باشند تبلیغ کنید. در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات انجام دهید و با یک توسعه دهنده شبکه قرارداد ببندید تا به شما کمک کند یک وب‌سایت عالی بسازید. اگر بودجه دارید، می‌توانید در یک مجله یا روزنامه محلی تبلیغات داشته باشید یا برگه‌های کوچک آگهی چاپ کنید و آن‌ها را در جاهایی که بیشتر در معرض دید هستند قرار دهید.

 • بسته به مسیر شغلی‌ای که انتخاب کرده‌اید، شاید همچنان که در شغل خود رشد می‌کنید، بخواهید پول بیشتری روی تبلیغات سرمایه‌گذاری کنید.
 • اگر می‌خواهید اطلاعاتی درباره شغل جدید نجاری‌تان با خانواده و دوستان به اشتراک بگذارید، به آن‌ها بگویید: “من دارم شغل جدیدم را شروع می‌کنم. آیا شما کسی را می‌شناسید که به محصولات چوبی یا خدمات منبت‌کاری من علاقه‌مند باشد؟”

روش چهارم: اتخاذ عادت‌های کاری مثبت

به شغل خود پایبند باشید

هنگامی که در ابتدا شروع به تبدیل کردن سرگرمی‌ خود به یک شغل می‌کنید، ممکن است احساس کنید که انجام دادن چنین کاری یک رویای دست‌ نیافتنی است. اما کمی استقامت تاثیر بسیار زیادی دارد. برنامه زمان‌بندی را طراحی کنید که حداقل مدت زمانی را در هر روز به سرگرمی‌تان اختصاص دهد.

 • کار را با صرف حداقل پانزده دقیقه در روز بر روی سرگرمی خود آغاز کنید.
 • رفته رفته مقدار زمان کار بر روی سرگرمی‌تان را افزایش دهید تا وقتی که به مدت زمان کافی برای اختصاص دادن به این کار برسید (و به اندازه کافی از آن درآمد کسب کنید) و بتوانید به یک ریتم کاری منظم سازگار شوید.

به نوآوری ادامه دهید

حتی اگر در تبدیل کردن سرگرمی خود به یک شغل موفق شوید، باید برای نگه‌داشتن محصول یا خدمت خود در میدان رقابت تلاش مداوم داشته باشید. درباره محصولات جدیدی که می‌توانید عرضه کنید، درباره خدمات جدیدی که می‌توانید ارائه دهید و درباره روش‌های جدید برای ارتقا یا افزایش محصولات موجود خود، فکر کنید.

 • برای مثال، به جای صرفا تهیه کردن پیتزا های کامل در مغازه پیتزا فروشی‌تان، پیتزا را به صورت قطعه‌ای، پیتزا با نوشیدنی و سیب‌زمینی سرخ کرده به عنوان یک ترکیب، یا برش‌های رول شده‌ی پیتزا، تهیه و عرض کنید. دیگر پیتزا فروشی‌های محلی را هم زیر نظر داشته باشید تا ببینید چه نوع محصولات پیتزایی عرضه می‌کنند. سپس خودتان چیزی حتی بهتر از آن‌ها درست کنید.
 • اگر سرگرمی‌ای که به شغل تبدیل کرده‌اید ساختن عروسک‌های کوچک است، تعداد عروسک‌هایی که موجود دارید را گسترش دهید. سعی کنید عروسک‌هایی به شکل، اردک، گربه، خوک یا سگ درست کنید. عروسک‌های سنتی مربوط به دوره رنسانس بسازید یا عروسک‌هایی که در لباس سنتی ملیت‌های مختلف سراسر دنیا مانند ژاپن و فرانسه هستند.
 • با شرکای تجاری خود به طور مکرر مشورت کنید تا راه‌هایی برای در جریان نگه‌داشتن شغل‌تان پیدا کنید. همچنین بازخورد مشتری، برای شناسایی فرصت‌های ساخت محصول بسیار ارزشمند است. این سوال را هم از مشتریان و هم از شرکای تجاری بپرسید: “ایده‌ای درباره محصولات جدیدی که ما حتما باید درباره عرضه کردن‌شان فکر کنیم دارید؟”

دیگران را به بازخورد دادن تشویق کنید

هنگامی که سرگرمی خود را به یک شغل تبدیل می‌کنید، از دوستان، خانواده و از همه مهم‌تر مشتریان بخواهید بازخورد خود را بیان کنند. به نظر آن‌ها درباره محصولات و خدمات‌تان گوش دهید. سعی کنید بفهمید آن‌ها دوست دارند شما چه محصولات و خدمات دیگری هم داشته باشید. با اصلاح محصولات موجود و اضافه کردن محصولات جدید مطابق با تقاضاهای مشتری، به راهنمایی‌ها و پیشنهاد‌های آن‌ها پاسخ دهید.

 • همچنین، از شرکای تجاری خود بپرسید که دیدگاه آن‌ها چیست. مرتبا از آن‌ها بپرسید: “فکر می‌کنید تجارت ما چطور دارد پیش می‌رود؟ آیا به نظر شما در کار قسمت‌هایی وجود دارند که نیاز به بهتر شدن داشته باشند؟ لطفا صادقانه و رک بگویید.” با دقت به پاسخ‌های آن‌ها گوش دهید و به تصمیمی برسید که همگی بر سر آن توافق داشته باشید.
 • اگر چه پاسخ دادن به تقاضاهای مشتریان مهم است، اما این نکته هم حائز اهمیت است که شما به خود و برند خود وفادار بمانبد. سعی نکنید که خدمت یا محصول خود را با هر تغییر کوچکی در جریان‌ها و سبک‌ها وفق دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.