چگونه گلودرد استرپتوکوکی را به طور طبیعی درمان کنیم؟

چگونه گلودرد استرپتوکوکی را به طور طبیعی درمان کنیم؟

مقابله با گلودرد استرپتوکوکی می‌تواند یک تجربه ناخوشایند باشد، اما با درمان آن احساس بهتری داشته باشید. اگر گلودرد استرپتوکوکی دارید، ممکن است بخواهید از داروهای طبیعی برای درمان آن در خانه استفاده کنید. علاوه بر این، درمان‌های بدون نسخه نیز می‌توانند به بهبودی شما کمک کنند. با این حال، گلودرد استرپتوکوکی ناشی از یک عفونت باکتریایی است، بنابراین اگر با روش‌های خانگی درمان نشود، می‌تواند عوارضی مانند تب روماتیسمی ایجاد کند. در این صورت بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. همراه زرد نیوز باشید.

فهرست عناوین پنهان

درمان‌های خانگی کاملا طبیعی

برای تسکین گلودرد، آب نمک گرم غرغره کنید

آب نمک گرم غرغره کنید

4/1 قاشق چای‌خوری (1.42 گرم) نمک را به 8 اونس (240 میلی لیتر) آب گرم اضافه کنید. آب را هم بزنید تا نمک حل شود. سپس، یک جرعه آب نمک نوشیده و آن را در پشت گلو غرغره کنید. در نهایت آب را تف کرده و مواظب باشید قورت ندهید.

 • بلع آب نمک می‌تواند باعث ناراحتی معده شود.

می‌توانید گلودرد خود را با آب گرم یا چای بدون کافئین تسکین دهید

 گلودرد خود را با آب گرم یا چای بدون کافئین تسکین دهید

نوشیدنی‌های گرم باعث تسکین موقت درد گلو می‌شوند. آب را گرم کنید، سپس آن را ساده بنوشید. روش دیگر این است که یک چای کیسه ای را به مدت 3-5 دقیقه در آب قرار داده، سپس آن را بنوشید تا زمانی که درد گلو از بین برود.

 • دمنوش‌های گیاهی یک گزینه عالی بوده که به طور طبیعی بدون کافئین هستند.
 • چای ریشه گل ختمی و چای شیرین بیان هر دو به تسکین گلودرد کمک می‌کنند. می‌توانید چای کیسه‌ای آن‌ها را در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی یا به صورت آنلاین پیدا کنید. با این حال، آن‌ها برای همه بیماری‌ها مناسب نیستند، بنابراین اگر بیماری پزشکی خاصی داشته یا داروی خاصی مصرف می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید.علاوه بر این، این چای‌ها ممکن است باعث ناراحتی معده نیز شوند.

برای تسکین گلودرد دمنوش ضد باکتریایی چای زنجبیل یا دارچین بنوشید

 دمنوش ضد باکتریایی چای زنجبیل یا دارچین بنوشید

زنجبیل و دارچین هر دو می‌توانند گلو‌درد شما را تسکین داده و حتی ممکن است به مبارزه با عفونت شما نیز کمک کنند. آن‌ها خواص ضد باکتریایی دارند، بنابراین ممکن است به کشتن باکتری استرپتوکوک کمک کنند. برای تهیه چای، یک چای کیسه‌ای از آن‌ها را برای مدت زمانی که روی جعبه توصیه شده در آب گرم قرار دهید. سپس چای را میل کنید تا گلودردتان از بین برود.

 • چای زنجبیل یا دارچین کیسه‌ای را می‌توانید در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی یا به صورت آنلاین پیدا کنید.

نسخه متفاوت: اگر چای دوست ندارید، می‌توانید شیر بادام دارچینی درست کنید. 2/1 قاشق چای‌خوری (2.5 میلی لیتر) دارچین و 8/1 قاشق چای‌خوری (0.6 میلی لیتر) جوش شیرین را در یک قابلمه با هم مخلوط کنید، سپس 1 فنجان (240 میلی لیتر) شیر بادام خریداری‌شده از فروشگاه را به آن اضافه کنید. مخلوط را روی حرارت متوسط ​​گرم کرده تا شروع به جوشیدن کند، سپس آن را در لیوان خود بریزید. در صورت تمایل و بنا به ذائقه خود می‌توانید یک شیرین‌کننده مانند عسل نیز به آن اضافه کنید.

عسل را در نوشیدنی گرم خود بریزید تا به طور موقت درد گلوی شما را تسکین دهد

عسل را در نوشیدنی گرم خود بریزید

عسل از جمله درمان‌های محبوب گلودرد است زیرا به پشت گلو چسبیده و به طور موقت باعث بهبود آن می‌شود. خیلی راحت ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری عسل را به آب گرم یا چای خود اضافه کرده، سپس هم بزنید تا حل شود. نوشیدنی خود را تا آخر بنوشید.

 • عسل مزیت دیگری نیز دارد، می‌تواند سرفه‌های شما را نیز بهبود بخشد.
 • به نوزادان زیر 1 سال عسل ندهید، زیرا ممکن است آن‌ها را بیمار کند.

بستنی، شربت یا یخ بخورید تا گلویتان آرام شود

بستنی، شربت یا یخ بخورید تا گلویتان آرام شود

مانند نوشیدنی‌های گرم، غذاهای منجمد نیز ممکن است به تسکین گلودرد شما کمک کند. علاوه بر این، آن‌ها به افزایش مصرف مایعات شما نیز کمک می‌کنند. بستنی را بمکید، یک کاسه شربت یا بستنی بخورید، یا تکه‌های یخ را روی زبان خود قرار دهید تا به شما کمک کند گلودردتان تسکین پیدا کند.

 • اگر تصمیم به خوردن بستنی دارید، بهتر است از مصرف طعم‌هایی که دارای ترکیباتی هستند که می‌توانند گلوی شما را تحریک کرده، اجتناب کنید. به عنوان مثال، بستنی شکلاتی ساده ممکن است گزینه خوبی باشد، اما شکلات روی بستنی که دارای تکه‌های کوکی است، می‌تواند گلوی شما را تحریک کند.

از یک دستگاه بخور برای کمک به تسکین گلودرد خود استفاده کنید

دستگاه بخور برای کمک به تسکین گلودرد

آب مقطر را تا خط پر داخل دستگاه بخور بریزید، سپس آن را روشن کنید. این دستگاه رطوبت‌ساز، بخار تولید کرده و موجب مرطوب‌کردن هوا می‌شود. رطوبت موجود در هوا می‌تواند گلودرد شما و همچنین درد مجاری تنفسی شما را تسکین دهد. در نهایت این امر ممکن است به تسکین علائم گلودرد شما کمک کند.

نسخه متفاوت: اگرچه مرطوب‌کننده‌های گرم ممکن است آرام‌بخش‌تر به نظر برسند، اما می‌توانید با استفاده از یک مرطوب‌کننده مه خنک نیز تسکین پیدا کنید. مه خنک در عین اینکه هوا را مرطوب می‌کند، گلودرد شما را نیز تسکین می‌دهد. علاوه بر این، مرطوب‌کننده‌های مه خنک ممکن است برای استفاده در اطراف کودکان ایمن‌تر باشند، زیرا حاوی آب داغ نیستند.

خودمراقبتی

در خانه بمانید تا به بدنتان استراحت دهید

در خانه بمانید تا به بدنتان استراحت دهید

بدن شما برای بهبودی گلودرد استرپتوکوکی به استراحت زیادی نیاز دارد، به خصوص اگر سعی در درمان طبیعی آن دارید. به محل کار یا مدرسه اطلاع بدهید، سپس تمام روز را روی تخت خود یا روی مبل دراز بکشید. خود را مشغول فعالیت‌های آرامش‌بخش، مانند مطالعه، رنگ‌آمیزی، نوشتن، یا تماشای تلویزیون کنید.

نکته: گلودرد استرپتوکوکی بسیار مسری است، بنابراین این یک حسن نیت در حق دیگران است که در خانه بمانید. سعی نکنید به محل کار یا مدرسه بروید، زیرا ممکن است عفونت را گسترش دهید.

مایعات زیادی بنوشید تا گلو را تسکین داده و هیدراته بمانید

مایعات زیادی بنوشید تا گلو را تسکین داده و هیدراته بمانید

همیشه یک نوشیدنی در کنار خود داشته باشید تا بتوانید در طول روز میل کنید. گزینه‌های عالی برای این کار شامل آب گرم یا چای است، اما به عنوان یک گزینه آسان، آب با دمای اتاق نیز مناسب است.

 • نوشیدنی‌های سرد گلوی شما را آرام نمی‌کنند، بنابراین بهتر است از نوشیدنی‌های گرم استفاده کنید. به طور مشابه، آب پرتقال ننوشید، زیرا ممکن است گلوی شما را بسوزاند.

غذاهای گرم و آرام‌بخش که خیلی تند نیستند، بخورید

غذاهای گرم و آرام‌بخش که خیلی تند نیستند، بخورید

غذاهای آبکی و گرم کمتر گلوی شما را تحریک می‌کنند. به علاوه، غذاهای حاوی آب‌ گوشت مانند سوپ ممکن است گلوی شما را تسکین داده و به طور موقت مقداری از ناراحتی ناشی از درد گلوی شما را تسکین دهد. غذاهایی مانند سوپ، بلغور جو دوسر، فرنی، سس سیب، پوره سیب‌زمینی یا ماست را انتخاب کنید.

 • غذاهای تند یا ترد می‌توانند گلوی شما را تحریک کنند، بنابراین بهتر است از مصرف آن‌ها اجتناب کنید.

از دودهای تحریک‌کننده که ممکن است گلودرد شما را بدتر کند، دوری کنید

دودهای تحریک‌کننده

ممکن است مجبور شوید از خانواده یا هم خانه‌های خود بخواهید که به شما کمک کنند تا عوامل تحریک‌کننده را از محیط اطرافتان دور نگه دارند. بخارهای حاصل از دود سیگار، پاک‌کننده‌های قوی، خوشبوکننده‌های هوا، اسپری مو، عطر، رنگ و محصولات مشابه واقعا می‌توانند گلوی شما را تحریک کنند. در حالی که در حال بهبودی هستید، تمام تلاش خود را بکنید تا قرارگرفتن در معرض آن‌ها را به حداقل برسانید.

 • اگر خانواده یا هم خانه‌تان در خانه دود تولید می‌کنند، بگویید: «این دود گلویم را بدتر می‌کند. فکر می‌کنی بتوانی این کار را بیرون از خانه انجام دهی تا زمانی که حالم بهتر شود؟»

درمان‌های بدون نسخه

از مسکن‌های بدون نسخه برای تسکین درد و التهاب استفاده کنید

مسکن‌های بدون نسخه

در صورت تایید پزشک، داروهای NSAID مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) و ناپروکسن (Aleve) بهترین گزینه برای شما هستند. این داروها هم درد را تسکین داده و هم التهاب را در بدن شما کاهش می‌دهند که می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. با این حال، شما می‌توانید از استامینوفن (تیلنول) برای کمک به آرام‌شدن درد خود استفاده کنید.

 • NSAID ها برای همه مناسب نیستند، بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
 • حتما برچسب روی داروها را خوانده و دارو را طبق دستور مصرف کنید.
 • مطمئن شوید که هرگز به کودکان زیر 12 سال آسپرین ندهید.

از اسپری گلوی ضدعفونی‌کننده برای تسکین موقت درد گلو استفاده کنید

 اسپری گلوی ضدعفونی‌کننده

این اسپری‌ها سطح گلوی شما را پوشش داده تا به کاهش تحریک گلو کمک کنند. به سادگی نازل اسپری را به سمت انتهای گلوی خود برده، سپس فشار دهید تا دارو را به صورت مه بر گلوی شما بپاشد. این اسپری موقتا درد گلوی شما را کاهش می‌دهد.

 • شما می‌توانید اسپری گلوی ضدعفونی‌کننده را در بخش درمان سرماخوردگی، انفولانزا و حساسیت فروشگاه داروی محلی خود پیدا کنید. به علاوه می‌توانید به صورت آنلاین نیز آن‌ها را سفارش دهید.

برای تسکین گلودرد، قرص گلو را مانند شکلات بمکید

برای تسکین گلودرد، قرص گلو را مانند شکلات بمکید

این قرص‌ها مانند اسپری‌های گلو، می‌توانند گلودرد را به طور موقت تسکین دهند. شما می‌توانید قرص گلودرد یا قرص سرفه بخرید، سپس مانند یک آب‌نبات آن را مکیده تا کاملا در دهانتان حل شود.

 • اطلاعات روی قرص‌های خود را بررسی کنید تا متوجه شوید هر چند وقت یک‌بار باید آن‌ها را مصرف کنید. احتمالا باید حدود 2 تا 3 ساعت بین مصرف آن‌ها صبر کنید.
 • زیاد مصرف نکنید، زیرا ممکن است باعث ناراحتی معده شوند. قرص گلو را به کودکان خردسال ندهید، زیرا خطر خفگی دارند.

درمان پزشکی و آنتی بیوتیک

اگر علائم شما پس از 48 ساعت بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید

این ایده خوبی است که به محض مشکوک‌شدن به گلودرد استرپتوکوکی به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال، حتی اگر قبلا هم تشخیص داده شده باشد، اگر بعد از 2 روز بهبودی در شما حاصل نشد، به پزشک مراجعه کنید. گلودرد استرپتوکوکی معمولا علائم زیر را ایجاد می‌کند:

 • گلودرد ناگهانی
 • درد هنگام بلع
 • لوزه‌های قرمز و متورم
 • لکه‌های سفید یا چرک در پشت گلو
 • لکه‌های قرمز ریز در پشت سقف دهان شما
 • تب
 • سردرد
 • بدن‌درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • کهیر
 • حالت تهوع یا استفراغ (بیشتر در کودکان)

اگر مشکل تنفس یا بلع دارید، فورا مراقبت‌های اولیه را انجام دهید

این علائم می‌توانند به سرعت جدی شوند، بنابراین در انجام مراقبت از خود دریغ نکنید. همان روز برای گذاشتن قرار ملاقات با پزشک خود تماس بگیرید یا به یک مرکز مراقبت فوری مراجعه کنید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مطمئن می‌شود که درمان لازم برای احساس بهترشدن سریع را دریافت می‌کنید.

 • مشکلات تنفسی یک وضعیت اورژانسی است، حتی اگر بدانید چه چیزی باعث آن شده است. در این حالت شما حتما باید به یک پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که حالتان خوب است.

برای درمان عفونت و جلوگیری از عوارض بعدی، آنتی‌بیوتیک مصرف کنید

از آن‌جایی که گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت باکتریایی است، احتمالا برای درمان آن به آنتی‌بیوتیک نیاز خواهید داشت. پزشک ممکن است یک رژیم درمانی 7-10 روزه را برای شما تجویز کند. مطمئن شوید که داروهای خود را به طور کامل مصرف می‌کنید، حتی اگر احساس بهتری داشتید. قطع زودهنگام دارو ممکن است باعث عودکردن بیماری شما شود.

نکته: ممکن است بخواهید از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها اجتناب کنید. زیرا می‌دانید که اغلب بیش از حد تجویز شده و در اکثر مواقع استفاده می‌شود. با این حال، گلودرد استرپتوکوکی نوعی عفونت است که ممکن است بدون آنتی‌بیوتیک از بین نرود. اگر از بابت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نگرانی دارید، با پزشک خود در مورد سایر گزینه‌ها صحبت کرده تا در صورت امکان از مصرف آنتی‌بیوتیک اجتناب کنید.

با مقالات تخصصی مجموعه ما گلودرد خود را به سرعت درمان کنید. یاد بگیرید که چگونه آن را آرام کنید، با آن بخوابید و حتی به طور طبیعی آن را درمان کنید.

هشدارها

گلودرد استرپتوکوکی توسط باکتری به نام استرپتوکوک پیوژنز ایجاد می‌شود. اگر به ‌درستی درمان نشود، می‌تواند باعث عوارض جدی مانند تب روماتیسمی یا التهاب کلیه شود. بهتر است برای درمان بیماری خود با پزشک مشورت کنید.

پرسش و پاسخ تخصصی

چه زمانی می‌توانم موهایم را بشوییم؟

هر زمان که بخواهید می‌توانید موهای خود را بشویید. هر دو روز برای اکثر افراد ایده‌آل است. ابتلا به گلودرد استرپتوکوکی تاثیری روی این موضوع ندارد.

درمان خانگی گلودرد چیست؟

درمان گلودرد خود را با داروهای طبیعی مانند غرغره‌کردن با آب نمک ولرم هر دو ساعت یک‌بار شروع کنید. آب نمک عفونت را درمان کرده و گلو را تسکین می‌دهد. درمان دیگر نوشیدن مخلوطی از زردچوبه، دارچین و زنجبیل است. این جوشانده درد را تسکین داده و به مبارزه با عفونت کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *