سفر با سگ

چگونه با سگ خود به سفر برویم؟

چه در حال سفر از این سر کشور به سمت دیگری باشید و چه در سفر جاده‌ای، مسافرت می‌تواند یک فعالیت استرس‌زا باشد. سفر با سگ می‌تواند بار بیشتری را بر سفر شما تحمیل کند. اگر می‌خواهید مسافت زیادی را با سگ خود طی کنید، مطمئن شوید که همه واکسن‌هایش را زده است، وسایل ضروری آن‌ را جمع کرده و قبل از شروع سفر سگ خود را خسته کنید. اگر با ماشین می‌روید، مطمئن شوید که آن‌ها مقدار زیادی غذا، آب و سایه دارند. اگر با هواپیما سفر می‌کنید، با شرکت هواپیمایی خود مشورت کنید تا بدانید چه محدودیت‌ها و دستورالعمل‌هایی را باید رعایت کنید. مطمئن باشید که این مقاله می‌تواند به شما کمک بسیاری کند،‌ پس همراه زردنیوز باشید.

واکسیناسیون و جمع کردن وسایل

واکسیناسیون سگ
واکسیناسیون سگ

انجام تمام واکسیناسیون سگ خود

مهم است که مطمئن شوید سگ شما در طول سفر شاد و سالم خواهد بود. سگ خود را نزد دامپزشک ببرید تا مطمئن شوید واکسیناسیون خود را کامل انجام داده است تا در برابر هرگونه میکروب جدیدی که ممکن است با آن تماس پیدا کند، محافظت شود. واکسن‌های هاری، هپاتیت سگ و بیماری مزمن سگ همه استاندارد هستند. بررسی کنید که آیا سگ شما در مناطقی که در حال سفر هستید ممکن است به بیماری خاصی مبتلا شود یا خیر. در صورت وجود، از دامپزشک خود در مورد واکسیناسیون مناسب برای سگ خود سوال کنید. به دنبال اطلاعاتی در مورد کنه یا مگس‌های ماسه‌ای در منطقه باشید تا ببینید آیا نیاز به اقدامات احتیاطی خاصی برای سگ خود دارید یا خیر.
توصیه: به روز نگه داشتن واکسیناسیون سگ خود به طور کلی یک عمل خوب است و می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌ها در آینده کمک کند.

گرفتن داروی سگ برای بیماری سفر

اگر قبلا سگ خود را با ماشین به جایی با مسافت کمتر برده‌اید، ممکن است متوجه شده باشید که آن‌ها از حرکت ماشین بیمار می‌شوند. از دامپزشک خود بپرسید که آیا می‌تواند چیزی برای سگ شما تجویز کند تا معده را در حین حرکت آرام کند. اغلب این قرصی است که هر چند ساعت یکبار در طول سفر با ماشین یا هواپیما به سگ خود می‌دهید. به سگ خود دارویی ندهید مگر اینکه توسط دامپزشک تجویز شده باشد.

جمع کردن وسایل ضروری سگ

هر سگ متفاوت است و به وسایل ضروری مختلفی نیاز دارد. غذا، مقداری آب، 2 ظرف، قلاده، کیسه‌های مخصوص مدفوع، اسباب بازی‌ها و خوراکی‌های تشویقی سگ خود در کیفی بگذارید و به همراه داشته باشید. این کیف را در فضایی که دسترسی به آن آسان است نگه دارید تا بتوانید وسایل مورد نیاز را در طول سفر به راحتی از کیف در بیاورید. اطمینان حاصل کنید که هر دارویی را که سگ شما مصرف می‌کند بسته‌بندی کنید تا در طول سفر به اندازه کافی داشته باشید. اگر سگ شما بیماری خاصی دارد، کپی سابقه پزشکی آن را از دامپزشک دریافت کنید تا در صورت وجود شرایط اضطراری به همراه داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که این کپی سابقه پزشکی شامل هرگونه تشخیص، آزمایش روی سگ شما و دوزهای دارویی مورد نیاز است. اطمینان حاصل کنید که سوابق واکسیناسیون به روز حیوان خانگی خود را به همراه دارید. اگر حیوان خانگی شما کسی را گاز بگیرد این سوابق لازم می‌شود. سوابق نشان می‌دهد که هیچ نگرانی برای سلامتی فرد وجود ندارد.

خسته کردن سگ قبل شروع سفر

سگ‌ها دارای انرژی زیادی هستند، مخصوصاً اگر جوان باشند. سگ خود را برای پیاده‌روی یا کوهپیمایی بیرون ببرید و او را خسته کنید. این می‌تواند به انرژی اضطرابی آن‌ها نیز کمک کند. همچنین حرکت و کشش پاهای خودتان قبل از شروع سفر خوب است. قبل از سفر برای سگ خود ریزتراشه بگذارید تا در صورت فرار یا گم شدن، کسی بتواند او را شناسایی کند.

سفر با ماشین

سگ در ماشین
سفر سگ با ماشین

بستن سگ با افسار یا کمربند ایمنی

سگ‌ها نباید در حین حرکت اتومبیل حرکت کنند، زیرا می‌توانند حواس شما را پرت کنند یا در صورت بروز حادثه صدمه ببینند. برای سگ خود افسار یا کمربند ایمنی ببندید. همچنین می‌توانید قفسی در ماشین بگذارید تا سگتان در طول سفر در قفس بی‌حرکت بنشیند. سگ‌های کوچک می‌توانند در قفس که با کمربند ایمنی بسته شده است بنشینند، در حالی که سگ‌های بزرگتر را می‌توان با افسارشان به صندلی بست. اگر از قفس در اتومبیل استفاده می‌کنید، مطمئن شوید اندازه آن به اندازه‌ای است که سگ شما بتواند به راحتی داخل آن بچرخد. اطمینان حاصل کنید که هر نگهدارنده یا افساری که استفاده می‌کنید قبلا تست تصادف شده است تا بدانید در صورت تصادف ایمن هستند.

قرار دادن یک پتو یا تشک سگ

اگر از قفس استفاده نمی‌کنید و سگتان مستقیم روی صندلی ماشین می‌نشیند با قرار دادن یک پتو یا تشک مخصوص سگ جای راحت‌تری برای او درست کنید. از چیزی استفاده کنید که سگتان در خانه دوست دارد روی آن دراز بکشد. گذاشتن پتو یا تشک سگ به محافظت از صندلی‌های خودرو نیز کمک می‌کند. در صورتی که سگ شما دچار بیماری حرکت می‌شود، کیسه‌های پلاستیکی و وسایل تمیزکننده دم دست داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که کیسه کافی برای تمیز کردن دارید.

استفاده از آفتابگیر شیشه ماشین

اگر در تابستان سفر می‌کنید، ممکن است ماشین شما با آفتاب گرم شود. اگر می‌خواهید از سگ خود در برابر نور خورشید محافظت کنید برای شیشه‌های عقب ماشین آفتابگیر بگذارید. این آفتابگیر‌ها جلوی نور خورشید را می‌گیرد و با سایه انداختن به خنک شدن ماشین کمک می‌کند. اگر شیشه‌های ماشین خود را دودی کرده‌اید دیگر نیازی به آفتابگیر ندارید. اگر هوا واقعا گرم است، پنجره‌ها را باز نگه دارید یا کولر را روشن کنید تا سگ شما بیش از حد گرمش نشود.

دادن اسباب بازی به سگ

سگ‌ها هم مانند انسان‌ها حوصله‌شان سر می‌رود و خسته می‌شوند. اگر سگ شما آنقدر خسته نشده است که در ماشین بخوابد، چیزی به او بدهید تا بجود و سرگرم شود. اگر با ماشین مسافت طولانی را طی می‌کنید، احتمالاً آن‌ها را برای تمام مدت مشغول نخواهد کرد، اما می‌تواند چند ساعتی آن را سرگرم کند. اگر سگ شما دوست دارد به موسیقی گوش دهد، می‌توانید ضبط ماشین را روشن نگه دارید.

نگه داشتن ماشین هر 2ساعت برای دستشویی

سگ‌ها هنگام ماشین‌سواری بیشتر ادرار می‌کنند زیرا سطح اضطراب آن‌ها بالاتر است. هر چند ساعت یک بار ماشین را نگه دارید و سگتان را برای دستشویی به بیرون ببرید. به خصوص اگر مدت طولانی در ماشین هستید. برای جمع کردن مدفوع سگتان حتما کیسه مخصوص با خود ببرید.
نکته: در بسیاری از استراحتگاه‌های بین راهی مناطقی مخصوص حیوانات خانگی تعیین شده است که می‌توانید سگ خود را به دستشویی ببرید.

غذا دادن به سگ طبق برنامه همیشگی

اگر سگ شما دو بار در روز غذا می‌خورد، حتماً صبح و عصر حتی حین سفر به او غذا بدهید. طبق روال همیشگی برنامه غذایی آن‌ها پیش بروید تا گرسنه نشوند. ممکن است سگ شما در ماشین گرسنه نباشد. به آن‌ها غذا بدهید شاید بخواهند بعداً بخورند.

آب دادن هر یک ساعت یکبار

بسیار مهم است که سگ خود را در حالی که در ماشین است آب بدنش را حفظ کنید. یک بطری آب و یک ظرف کوچک به همراه داشته باشید که سگ شما بتواند هنگام سوار شدن در ماشین از آن‌ها بنوشد. تقریباً هر یک ساعت یکبار به آن‌ها آب بدهید یا در صورت گرم بودن هوا حتی بیشتر. بسته به مدت زمان سواری با ماشین، ممکن است لازم باشد چندین بطری آب همراه داشته باشید یا در بین راه دوباره آن‌ها را پر کنید.

سفر با هواپیما

سفر سگ هواپیما
سفر سگ هواپیما

بردن سگ همراه خود به کابین هواپیما

برای اینکه بتوانید سگ را همراه خود به کابین هواپیما ببرید، باید آنقدر کوچک باشند که بتوانند با قفسشان در زیر صندلی مقابل شما قرار گیرند. با شرکت هواپیمایی خود مشورت کنید تا ببینید محدودیت وزن پرواز چقدر است و آیا سگ شما با آن‌ها مطابقت دارد یا خیر. اگر سگ شما نمی‌تواند در قفس زیر صندلی جا بگیرد، مجبور است در محفظه بار هواپیما سوار شود، که می‌تواند خطرناک باشد.

در نظر گرفتن خطرات قسمت بار

اگر سگ شما خیلی بزرگ است و نمی‌تواند با شما در کابین پرواز کند، باید به قسمت بار برده شود. قسمت بار خیلی گرم یا تحت فشار نگهداری نمی‌شود. بنابراین اگر سگ شما پیر یا ضعیف است، نباید آن را به خطر بیندازید. اگر از چندین پرواز استفاده می‌کنید، ممکن است مایل نباشید سگ خود را در محفظه بار حمل کنید. زیرا ممکن است سگ شما گم شود یا به راحتی در مکان نامناسب قرار گیرد. سعی کنید پروازهای مستقیم را انتخاب کنید تا سگ شما مجبور به انتقال زیاد نباشد. پروازهای صبح زود یا اواخر شب را انتخاب کنید تا در صورت تاخیر هواپیما سگتان خیلی گرمش نشود. برخی از شرکت‌های هواپیمایی نژادهایی را که ممکن است در تنفس در محفظه بار با مشکل مواجه شوند، مجاز نمی‌دانند. این ممکن است شامل نژادهای با صورت مسطح، مانند پکینز، پاگ، یا باکسر باشد.

اطلاع از محدودیت‌های حیوانات خانگی

برای اطلاع از محدودیت‌های حیوانات خانگی با شرکت هواپیمایی خود مشورت کنید. اکثر شرکت‌های هواپیمایی از شما می‌خواهند هزینه کمی را برای آوردن حیوان خانگی به هواپیما بپردازید. قبل از سفر با شرکت هواپیمایی خود تماس بگیرید و بپرسید که آیا آن‌ها واکسیناسیون یا مقررات خاصی برای حمل دارند. اکثر شرکت‌های هواپیمایی از شما می‌خواهند مدرکی را مبنی بر به روز بودن واکسیناسیون سگ خود نشان دهید.

گرفتن قفس مورد تایید USDA

اگر سگ شما در قسمت بار پرواز می‌کند، یک قفس مورد تایید USDA خریداری کنید. اگر سگ شما آنقدر بزرگ است که نمی‌تواند با شما در کابین پرواز کند، مطمئن شوید که قفس آن آنقدر بزرگ است که بتواند بچرخد و دراز بکشد. وزارت کشاورزی ایالات متحده یا USDA، قفس‌های حیوانات را از نظر ایمنی بررسی می‌کند، بنابراین به دنبال یک مورد با مهر تأیید آن‌ها باشید. آن را با یک پتو یا تشک سگ کوچک بپوشانید تا سگ شما راحت باشد. یک چیزی که بوی شما را بدهد مانند یک تیشرت قدیمی در قفس قرار دهید، تا به سگ شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشد. چند هفته یا ماه قبل از رفتن یک قفس مسافرتی تهیه کنید تا سگ شما بتواند به داخل آن رفتن عادت کند.

نوشتن نام و شماره تلفن خود و کلمه حیوان زنده روی قفس

اطمینان حاصل کنید که قفس حیوان شما در صورت گم شدن یا جدا شدن از شما به راحتی قابل شناسایی است. از یک ماژیک برای نوشتن تمام اطلاعات خود در کنار قفس سگ برای مواقع ضروری استفاده کنید. همچنین می‌توانید عکس سگ خود را به همراه داشته باشید که اگر از قفس فرار کرد بتوانید پیدایش کنید.

بردن سگ به دستشویی قبل از سوار شدن

اکثر فرودگاه‌ها دارای قسمت مخصوصی برای حیوانات خانگی هستند که در آن می‌توانید سگ خود را به دستشویی ببرید. 10 تا 15 دقیقه قبل از سوار شدن، سگ خود را ببرید تا بتواند قبل از پرواز طولانی از سرویس بهداشتی استفاده کند. همچنین می‌توانید از این مکان برای بازی سگ خود چند دقیقه قبل از پرواز استفاده کنید.

آب دادن به سگ هر یک ساعت یکبار

اگر سگ همراه شما در کابین است حداقل هر یک ساعت یکبار به او آب بدهید. سگ‌ها وقتی دچار استرس می‌شوند کم آب می‌شوند و نیاز بیشتری به آب دارند. حتماً مقداری آب و یک ظرف کوچک با خود ببرید و تا جایی که می‌توانید به سگ خود آب بدهید. در قفس را کمی باز کنید تا بتوانید ظرف آب را داخل آن بگذارید. یک بطری آب خالی همراه خود داشته باشید و بعد از گذراندن مراحل امنیتی آن را پر کنید تا آب را با خود به هواپیما ببرید.

قرار دادن یک ظرف حاوی غذای سگ در قفس

سگ شما ممکن است در طول پرواز گرسنه شود. یک ظرف کوچک حاوی غذای خشک سگ را در قفس آن‌ها  قرار دهید تا در صورت تمایل بتوانند غذا بخورند. آن‌ها ممکن است برای خوردن بیش از حد استرس داشته باشند، اما همیشه خوبه که برای آن‌ها غذا بگذارید تا در صورت تمایل بخورند.

بردن سگ با ماشین به جای هواپیما

سوار شدن سگ به هواپیما برای آن‌ها استرس‌زا است. این امر حتی می‌تواند برای نژادهایی با صورت صاف، مانند پاگ و بولداگ خطرناک باشد. سگ خود را با ماشین به سفر ببرید یا در صورت امکان آن‌ها را در محل نگهداری سگ‌ها بگذارید.
هشدار: اگر سگ شما خیلی بزرگ است و نمی‌تواند با شما در کابین پرواز کند، باید جایگزین‌هایی به جای قرار دادن آن‌ها در محفظه بار پرواز خود در نظر بگیرید. قسمت بار هواپیما محیط‌های استرس‌زایی هستند و سگ‌ها می‌توانند در آنجا آسیب ببینند یا گم شوند.

مطالب مرتبط: چرا سگ نجس است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *