فتحیه

سفر ترکیه در کرونا؛ آخرین وضعیت محدودیت‌ها

ترکیه از معدود کشورهای جهان است که مرزهای هوایی خود را به روی شهروندان جهان از جمله ایران باز کرده است. از آنجایی که با پاسپورت ایرانی می‌توان بدون ویزا به ترکیه سفر کرد، تصمیم گرفتیم تا در مورد سفر ترکیه در کرونا توضیح دهیم. شرایط سفر به ترکیه در روزهایی که جهان با کرونا درگیر است، کمی متفاوت است. در این نوشته شما را با چیزهایی که باید بدانید آشنا می‌کنیم.

وضعیت کرونا در ترکیه

واکسن کرونا
واکسن کرونا

کشور ترکیه هم کاملا درگیر ویروس کرونا است. میزان موارد کرونا در روز در ترکیه به بیش از ۲۶ هزار نفر رسیده است. تاکنون در ترکیه نزدیک به ۲ میلیون نفر به طور رسمی کرونا گرفته اند. همچنین حدود ۱۸ هزار نفر از دنیا رفته اند. دولت ترکیه در استانبول و چند شهر بزرگ دیگر، مقررات رفت و آمد وضع کرده که شامل توریست‌ها نمی‌شود. ترکیه امیدوار است با شروع واکسیناسیون، این آمار را کاهش دهد. احتمالا تا الان در مورد تور واکسن کرونا در ترکیه هم شنیده‌اید. اما این کشور هنوز واکسنی تولید نکرده و واکسن خریداری شده هم قرار است به شهروندان این کشور برسد.

آیا در ایام کرونا می‌توان به ترکیه سفر کرد؟

استانبول-ترکیه
استانبول-ترکیه

بله. ترکیه برای نجات صنعت توریسم خود از چند ماه قبل مرزهای خود را باز کرده است. تمام کسانی که بدون ویزا می‌توانستند به ترکیه سفر کنند، همچنان می‌توانند این کار را انجام دهند. برای سفر به ترکیه از نظر دولت ترکیه شما نیازی به انجام تست ندارید. در فرودگاهی که وارد می‌شوید، ترکیه علائم شما را بررسی می‌کند و در صورتی که مشکوک بودید تست انجام می‌شود. پس داشتن نتیجه منفی تست کرونا برای سفر به ترکیه لازم نیست.

اگر در فرودگاه ترکیه قرار شد از شما تست بگیرند و مشخص شد کرونا دارید، باید برای دو هفته در ترکیه قرنطینه شوید. به همین دلیل بهتر است بیمه مسافرتی تهیه کنید تا مشکلی برای شما رخ ندهد. بعضی از هواپیمایی‌های ایرانی از تهران و قبل از سوار شدن از شما تست کرونا می‌خواهند. اما هواپیمایی‌های ترکیه‌ای مثل ترکیش ایرلاینز و پگاسوس، در حال حاضر تست نمی‌خواهند. برای بازگشت به ایران حتما باید تست کرونا بدهید. نتیجه منفی تست باید به زبان انگلیسی باشد یا سفارت ایران آن را تایید کرده باشد. ترکیه این امکان را به توریست‌ها می‌دهد تا در فرودگاه‌ها با پرداخت ۴۰ یورو تست دهند.

محدودیت های ترکیه در ایام کرونا

mask-corona
سفر ترکیه در کرونا

با توجه به بالا رفتن تعداد بیماران کرونایی در ترکیه، دولت این کشور محدودیت های جدیدی را وضع کرده است. طبق این محدودیت‌ها، رستوران‌ها و کافه‌ها دیگر نمی‌توانند باز باشند و فقط محصولات خود را ارسال می‌کنند. سوپرمارکت و مرکز خرید از ساعات ۱۰ تا ۸ شب باز است. اما در روزهای آخر هفته و چند روز آخر سال قرار است همگی بسته باشند. در شهرهای بزرگ مثل استانبول، محدودیت رفت و آمد وجود دارد. سینما، ورزشگاه، حمام ترکی و سونا و خدماتی از این دست فعلا تعطیل هستند. توریست های خارجی تحت تاثیر محدودیت رفت و آمد نیستند اما بسته بودن اماکن عمومی، آنها را هم در خانه یا هتل محبوس می‌کند. در حال حاضر سیگار کشیدن در اماکن عمومی ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *