سفر برای یک سال-

چگونه برای یک سال سفر کنیم؟ برنامه سفری یکساله

گذراندن یک سال کامل در سفر برای بسیاری از افراد چیزی شبیه به یک رویا است. این کار نیاز به آمادگی زیادی دارد. به هیچ وجه نگران نباشید. اگر برنامه منظمی داشته باشید و زمان کافی را به خود اختصاص دهید، می‌توانید این رویا را محقق کنید. برنامه ریزی خود را از یک سال قبل شروع کنید تا وقت کافی برای مشخص کردن جوانب سفر خود در اختیار داشته باشید. همه مدارک مورد نیازتان را تهیه کنید. در هزینه‌های سفر صرفه جویی کنید و برای ماجراجویی بزرگ خود آماده شوید.

فهرست عناوین پنهان

گام اول: ترسیم نقشه سفر

برنامه ریزی سفر
برنامه ریزی سفر

لیستی از مقاصد دلخواهتان تهیه کنید

از یک سال زودتر مکان‌هایی را که می‌خواهید از آن‌ها دیدن کنید، مشخص کنید. اولین قدم در مرحله برنامه ریزی، تهیه لیست فراگیری از کشورها و مناطقی است که می‌خواهید از آن‌ها دیدن کنید. از آنجایی که این برنامه ریزی زمان زیادی به طول می‌انجامد، بین شروع به برنامه ریزی و تاریخ خروج نهایی خود یک سال را به این کار اختصاص بدهید. برنامه را با همراهان خود در سفر مطرح کنید. به مکان‌هایی که همیشه قصد رفتن به آن‌ها را داشتید فکر کنید. یک لیست جامع از مکان‌هایی که می‌خواهید در طول یک سال از آن‌ها دیدن کنید تهیه کنید.

ممکن است بخواهید از چندین شهر یا منطقه در یک کشور واحد دیدن کنید. آن‌ها را هم تفکیک کنید.
هیچ الزامی ندارد که این لیست، فهرست نهایی مقاصد شما باشد. در واقع این کار پیش از طرح جزئیات بیشتر، مرحله طوفان مغزی به حساب می‌آید. همه جاهایی را که ممکن است بخواهید بدون محدودیت به آن‌جا بروید لیست کنید. در ادامه با برنامه ریزی بیشتری کار کنید و لیست را واقع بینانه‌تر کنید. بر اساس زمان بندی و بودجه خود بفهمید که انجام کدام یک برایتان مقدور است.

توصیه‌های مربوط به مقاصدتان را بررسی کنید

متأسفانه برخی از نقاط جهان برای سفر خیلی امن نیستند. برخی از آن‌ها مناطق جنگی فعال هستند. برخی در معرض همه گیری قرار دارند و برخی دیگر نیز دچار نوعی ناآرامی هستند. با اجتناب از مناطق خطرناک، از ایمن بودن خود در سفر اطمینان حاصل کنید. هرگونه راهنمایی در مورد کشورهایی که قصد بازدید از آن‌ها را دارید جست و جو کنید. مقاصدی را که خطر زیادی دارند از برنامه سفر خود حذف کنید.
گاهی اوقات فقط یک منطقه خاص در یک کشور دچار مشکل است. در چنین مواردی مجبور نیستید که کل کشور را از لیست خود حذف کنید؛ تنها کافیست که منطقه ناامن را کنار بگذارید.

برای مشاهده لیستی از کشورهایی که ایالات متحده توصیه‌هایی در رابطه با سفر به آن‌ها اعلام کرده است، به این وب سایت مراجعه کنید : https://travel.state.gov/content/travel/en/traveladvisories/traveladvisories.html/
اگر در ایالات متحده ساکن نیستید ببینید آیا دولت شما هم لیست مشابهی از کشورهای محدود شده در اختیار دارد یا خیر. با این حال، لیست ایالات متحده هم می‌تواند به شما نشان دهد که کدام مناطق ناامن هستند.
به یاد داشته باشید که حتی اگر کشوری توصیه‌های امنیتی نداشته باشد، باز هم مسافرت به آن بالقوه خطرناک است. همیشه هوشیار باشید و خود را در موقعیت‌های خطرناک قرار ندهید.

برای هر مکان یک برنامه گردش تهیه کنید

هنگامی که در حال تعیین کشورها و شهرهایی هستید که می‌خواهید از آن‌ها دیدن کنید، تصمیم بگیرید در هر مکان چه کاری می‌توانید انجام دهید. لیستی از کلاب‌ها، رستوران‌ها، اماکن تاریخی، موزه‌ها و سایر جاذبه‌های دیگری که می‌خواهید از آن‌ها دیدن کنید تهیه کنید. برنامه سفر خود را برنامه ریزی کرده تا بتوانید از زمان خود در هر منطقه بیشترین بهره را ببرید.
به یاد داشته باشید که لازم نیست برای تمام دقایق سفرتان برنامه ریزی کنید. تعیین زمان آزاد برای گردش و آشنایی با مقصد، راهی عالی برای لذت بردن بیشتر از سفر است.

برخی از فعالیت‌ها ممکن است نیاز به راهنمای تور داشته باشد. حتما این موارد را از قبل رزرو کنید. ممکن است زمانی که به مقصد می‌رسید ظرفیت آن‌ها تکمیل شده باشد.
هزینه‌های ممکن برای هر فعالیت را نیز بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که این هزینه‌ها را در بودجه خود لحاظ کنید.

پروازهای خود را از 3 تا 6 ماه قبل رزرو کنید

به احتمال زیاد شما در بخشی از سفر خود باید پرواز کنید. 3 تا 6 ماه قبل از تاریخ عزیمت، پروازها را بررسی کنید تا بهترین گزینه‌ها و قیمت‌ها را پیدا کنید. همه آن‌ها را از قبل رزرو کنید تا وضعیت حمل و نقل شما قبل از سفر مشخص شود.
اگر نمی‌‌توانید یک پرواز مستقیم به یکی از مقاصد مورد نظر خود داشته باشید، مقصد واسطه را به عنوان مقصد دیگری برای بازدید در نظر بگیرید. شما ممکن است در میانه مسیر  رسیدن به هدفتان با مکان جدید و جذابی رو به رو شوید.
از آن جایی که یک سال در سفر هستید، احتمالاً مجبور خواهید بود در حین سفر برخی از پروازهایتان را رزرو کنید. مطمئن شوید که کامپیوتر یا روش دیگری برای بررسی پروازها در اختیار دارید.
به طور کلی، پروازها را بیش از 6 ماه زودتر رزرو نکنید. با این کار ممکن است کاهش قیمت نزدیک به تاریخ پرواز را از دست بدهید.

قبل از شروع سفر، هتل را رزرو کنید

همراه با رزرو پرواز خود، اطمینان حاصل کنید که رزروهای اقامتی شما هم پیش از سفر انجام شده است. در هر یک از مقاصد مورد نظر خود محل اقامت مناسبتان را بیابید. به محض تصمیم گیری قطعی آن‌ها را برای خود رزرو کنید.
شما گزینه‌های زیادی برای اقامت در سفر در اختیار دارید. هتل‌ها به شما یک اتاق خصوصی ارائه می‌دهند. قیمت‌ها در انتخاب‌های شما می‌توانند از کم تا بسیار گران متغیر باشند. اقامتگاه‌ها گزینه‌های ارزان‌تری هستند اما حریم خصوصی کمتری دارند.
اگر به منطقه خاصی که در آن دوستان یا فامیل دارید سفر می‌کنید، ببینید آیا آن‌ها به شما اجازه می‌دهند مدتی را در منزلشان سپری کنید یا خیر. این کار می‌تواند به شما در پس انداز پول کمک کند.

حمل و نقل از مکانی به مکان دیگر را چیدمان کنید

علاوه بر پرواز اصلی در شروع سفر، لازم است که شما از مکانی به مکان بعدی بروید. نحوه طی این مسیر بستگی به مکانی که در آن هستید دارد. بسیاری از اماکن دارای خطوط حمل و نقل ریلی هستند. اتوبوس‌ها ممکن است گزینه ارزان‌تری باشند اما می‌توانند کند و غیرقابل اعتماد باشند. برای سفرهای طولانی‌تر شاید بهتر باشد هواپیما را انتخاب کنید. بررسی کنید که چگونه از یک مکان به مکان دیگر خواهید رسید. در صورت امکان و تمایل همه برنامه‌های حمل و نقل را از پیش رزرو کنید.

برای سفرهای محلی لازم نیست نگران رزرو زود هنگام هواپیما باشید تا بتوانید قیمت‌های ارزان تری را به دست آورید. این قیمت‌ها معمولاً با روش تهیه بلیط هواپیما نوسان زیادی ندارند. با این حال، تاریخ انقضا را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال اگر مهلت بلیط خریداری شده ظرف 6 ماه به پایان می‌رسد، از یک سال قبل آن را خریداری نکنید. قبل از رزرو همه تاریخ‌ها را بررسی کنید و در صورت لزوم بلیط ها را نزدیک به تاریخ خروج خود خریداری کنید.
اگر به توانایی‌های رانندگی خود اطمینان دارید می‌توانید ماشین کرایه کنید. اگر ماشین اجاره می‌کنید حتماً با تمام قوانین رانندگی مقصدتان آشنا شوید. شما به هیچ وجه نمی‌خواهید که در تعطیلات خود دچار مشکلات قانونی شوید.
به یاد داشته باشید که شما باید گذرنامه خود را در ترانزیت‌های بین مرزی نشان بدهید؛ این قاعده حتی اگر قصد سفری یک روز را داشته باشید هم برقرار است.

اطلاعات تماس با کنسولگری مقصد را بیابید

کنسولگری کشور خود را در مقصدتان پیدا کنید. حتی با برنامه ریزی کامل هم امکان به وجود آمدن شرایط اضطراری وجود دارد. کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های کشور شما می‌توانند در مواقع اضطراری به کمک شما بیایند. برای یافتن مکان و اطلاعات تماس هر کنسولگری در کشورهایی که به آن‌ها سفر می‌کنید به صورت آنلاین جست و جو کنید. اگر در خارج از کشور با شرایط اضطراری رو به رو شدید، برای دریافت راهنمایی با کنسولگری تماس بگیرید.

کنسولگری‌ها معمولاً در پایتخت کشورهای خارجی مستقرهستند. ممکن است این مکان با محل اقامت شما فاصله زیادی داشته باشد؛ بنابراین بررسی کنید که اگر مجبور شوید چگونه به آن‌جا خواهید رسید.
کنسولگری‌ها می‌توانند در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن گذرنامه و اسناد مسافرتی آن‌ها را برایتان صادر کنند. آن‌ها می‌توانند اطلاعاتی را در مورد خدمات موجود در کشور مقصد به شما ارائه دهند. کنسولگری می‌تواند به شما مشاوره حقوقی بدهد و در شرایط بحرانی به کمک شما بیاید.
به یاد داشته باشید که کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها در خدماتی که می‌توانند به طور قانونی به شما ارائه دهند محدودیت دارند. آن‌ها نمی‌توانند به شما پول بدهند. همچنین نمی‌توانند برای شما شغلی یافته، مدارکتان را تمدید کنند یا در اختلافات حقوقی مداخله کنند.

مطالب مرتبط: چگونه یک سفر ایمن و راحت داشته باشیم؟

گام دوم: مدیریت امور مالی

پول-مدیریت مالی
پول-مدیریت مالی

برآیند هزینه‌های سفرتان را تعیین کنید

قطعا سپری کردن یک سال در سفر برای شما هزینه بر خواهد بود، حتی اگر این کار را با دقت تمام انجام دهید. یک برنامه مالی تهیه کنید. هزینه‌های سفر، هتل‌ها، متوسط هزینه ​​غذا و سرگرمی را در هر منطقه‌ای که قصد بازدید از آن را دارید، بررسی کنید. تمامی این‌ها را با هم جمع کرده تا بفهمید هزینه کلی سفرتان چه قدر است. از این اطلاعات برای تهیه بودجه سفر خود استفاده کنید.
به خاطر داشته باشید که بودجه خود را با مکان‌هایی که از آن‌ها دیدن می‌کنید تنظیم کنید. برای مثال یک سال سفر در اروپا بسیار بیشتر از یک سال سفر در جنوب شرقی آسیا هزینه خواهد داشت.

یک سال سفر برای هر نفر می‌تواند چیزی در حدود 30،000 دلار هزینه داشته باشد. با این حال متغیرهای زیادی مانند مقصد، نحوه اقامت، فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید و جایی که غذا می‌خورید وجود دارند.
برخی از ابزارها برای بودجه بندی آنلاین وجود دارند. این ابزارها می‌توانند هزینه متوسط ​​روزانه شما را برای بازدید از یک منطقه مشخص به شما ارائه دهند. به عنوان مثال وب سایت budgetyourtrip.com هزینه متوسط شما را برای سفر به کشورهای مختلف ​​تجزیه و تحلیل می‌کند. این‌ها فقط برآوردهایی نسبی هستند اما می‌توانند راهنمای خوبی برای هزینه سفر در اختیار شما قرار دهند.

بودجه بندی کنید

وقتی برآیند هزینه‌های احتمالی سفرتان را تعیین کردید، برنامه‌ای برای بودجه‌ بندی در طول سفر تهیه کنید. با اقلام ضروری یعنی نحوه سفر، اقامت و غذا شروع کنید. وقتی این هزینه‌ها را جمع آوری کردید، تعیین کنید که چقدر برای سرگرمی باقی مانده است. این بودجه را هفته به هفته تقسیم کنید تا مشخص شود که چه قدر می‌توانید در طول سفر خود هزینه کنید.
ممکن است نتوانید برای برخی از اقلام  هزینه کنید. ممکن است یک اقامتگاه 4 ستاره گزینه خوبی باشد اما یک هتل ارزان قیمت می‌تواند کمتر از نصف قیمت هتل برایتان هزینه‌بر باشد. بررسی و تصمیم گیری در انجام این معاملات بودجه بیشتری برای سرگرمی و کاوش‌گری در اختیار شما قرار می‌دهد.
در سفر به بودجه خود توجه زیادی داشته باشید و بیش از حد هزینه نکنید. شما نمی‌خواهید در خارج از کشور کمبود پول نقد داشته باشید.

به دنبال معاملات خوب و تخفیف‌ بگردید

در هر مکانی که از آن دیدن می‌کنید به دنبال معاملات به صرفه و تخفیف‌ باشید. پس انداز پول در چنین سفر بزرگی بسیار حائز اهمیت است. در صورت امکان سعی کنید معاملات مربوط به سفر، اقامت، غذا و سرگرمی را پیدا کنید. با کمی جست و جو ممکن است بتوانید بخشی از بودجه خود را برای استفاده‌های دیگر ذخیره کنید.
سعی کنید سفر خود را در خارج از فصل تعطیلات رزرو کنید. در این شرایط افراد زیادی به سفر نمی‌روند. به عنوان مثال، هزینه‌های بلیط هواپیما و هتل‌ها در فوریه بسیار کمتر از جولای است.

از آنجایی که قرار است مدتی طولانی در سفر باشید، ممکن است با برخی از مردم محلی آشنا شوید. از آن‌‌ها در رابطه با رستوران‌ها و تفریحات ارزان سوال بپرسید. ممکن است بتوانید گزینه‌های بسیار به صرفه و جذابی را پیدا کنید.
برخی از خطوط هوایی و هتل‌ها، بسته‌های مسافرتی عرضه می‌کنند. این بسته‌ها شامل حمل و نقل، اقامت و غذا می‌شوند. این وضعیت اغلب منجر به تخفیف قابل توجهی خواهد شد. اگر می‌دانید چه زمانی را در یک منطقه به خصوص صرف خواهید کرد،  به دنبال چنین گزینه‌هایی باشید.
اقامتگاه‌ها تقریباً همیشه ارزان‌تر از هتل‌ها از آب درمی‌آیند. به همین دلیل است که این اماکن گزینه‌های محبوبی در بین مسافران به حساب می‌آیند. اگر در بعضی مقاصد خانواده یا دوستی دارید با اقامت گزیدن پیش آن‌ها هزینه‌های خود را جبران کنید.

از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید

برای رفت و آمد در کشورهای مختلف از وسایل نقلیه محلی استفاده کنید. سوار شدن به تاکسی امری تجملیست که در همه جا امکان پذیر است، با این حال بدون شک هزینه بر هم هست. سیستم حمل و نقل عمومی کشور مقصدتان را بررسی کنید. قطارها و اتوبوس‌ها گزینه‌هایی مقرون به صرفه هستند. این وسایل حمل و نقل در بسیاری از نقاط قابل اعتماد هستند. برای صرفه جویی در هزینه‌های سفر از گزینه‌هایی مانند این‌ها استفاده کنید.
اگر در مورد سیستم حمل و نقل سوالی دارید، از مسئول هتلی که در آن اقامت دارید بپرسید. این افراد می‌توانند مسیرهای صحیح را به شما اطلاع دهند.
همیشه در حین حمل و نقل عمومی هوشیار باشید. سارقان ممکن است افرادی را که شبیه گردشگران هستند هدف قرار دهند. کیف پول و تلفن خود را دور از چشم بقیه بررسی کنید. اگر گم شدید نگاهی مختصر به نقشه بیندازید تا جلب توجه نکند. انجام چنین فعالیت‌هایی می‌تواند سارقان را از هدف گیری شما بازدارد.

پس انداز کنید

پس انداز پول را 6 تا 12 ماه پیش از تاریخ عزیمت آغاز کنید. در صورتی که پس انداز زیادی در اختیار ندارید احتمالاً برای سفر خود به بودجه اضافی احتیاج پیدا خواهید کرد. مبلغی را که می‌خواهید هر ماه پس انداز کنید تعیین کنید. برای این مبلغ یک حساب بانکی باز کنید. در ادامه هزینه‌های خود را کاهش داده و هزینه‌های غیر ضروری را حذف کنید. تمام پول باقی مانده را ذخیره کنید تا پس انداز مناسبی را برای سفر خود ایجاد کنید.

روش ” ابتدا خودتان بپردازید ” امری رایج برای پس انداز است. این بدان معناست که به جای پرداخت هزینه‌های خود و پس انداز باقی مانده آن، ابتدا میزان پس انداز هدف خود را از درآمدتان خارج کنید. اگر قصد دارید 20 درصد از حقوق و دستمزد خود را پس انداز کنید و 1000 دلار در هفته به دست می‌آورید، بلافاصله پس از دریافت دستمزدتان، 200 دلار به حساب پس انداز خود واریز کنید. سپس، هزینه‌های خود را با آن چه که باقی مانده است تنظیم کنید.
قرار دادن پول در حساب‌های پس انداز یا پر بازده، برای شما سوددهی خواهد داشت. این امر به شما کمک می‌کند که در نهایت پس انداز بیشتری داشته باشید.
اگر در کاهش هزینه‌های خود مشکل دارید به خاطر داشته باشید که چرا این کار را انجام می‌دهید. فکر کردن به تجربه تعطیلاتی رویایی انگیزه خوبی برای کنار گذاشتن خریدهای غیر ضروری است.

فرصت‌های شغلی را بررسی کنید

تحقیق کنید که آیا فرصت‌های شغلی مناسبی در کشورهایی که از آن‌ها دیدن می‌کنید برای شما وجود دارد یا خیر. برخی افراد هزینه سفرهای خود را با یافتن کار در کشورهای مختلف تأمین می‌کنند. ببینید آیا فرصت‌هایی برای مسافران خارجی برای کسب درآمد در مناطقی که سفر می‌کنید وجود دارند یا خیر. قبل از تاریخ عزیمت، هرگونه اسناد و مجوزهای لازم را برای دریافت شغل آماده کنید.
مشاغل رایج برای مسافران شامل آموزش زبان مادری، کار در یک اقامتگاه یا انجام کارهای دستی مانند کشاورزی است.
به خاطر داشته باشید که از تمام قوانین کار در کشوری که در آن هستید پیروی کنید. کار بدون مجوزهای مناسب می‌تواند منجر به جریمه، دستگیری یا اخراج شما شود. درباره قوانین کشوری که در آن هستید تحقیق کنید. اطلاعات خود را از وب سایت‌های رسمی دولتی جمع آوری کنید تا از دقیق بودن آن‌ها مطمئن باشید. اگر می‌توانید سعی کنید یک مقام دولتی را پیدا کنید و با او در رابطه با قوانین کار مسافران خارجی مشورت کنید.

مطالب مرتبط: 10 مقصد لوکس برای سفری فراموش نشدنی

گام سوم: اخذ اسناد لازم و مدارک بهداشتی

مدرک-نامه
مدرک-نامه

برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید

سفرهای بین المللی همیشه نیاز به گرفتن گذرنامه در کشور مبدا دارند. اگر پاسپورت ندارید از چند ماه قبل از تاریخ عزیمتان برای آن درخواست بدهید. اگر پاسپورت دارید اما تاریخ آن منقضی شده است یا ممکن است پیش از پایان سفر شما منقضی شود، برای تمدید آن اقدام کنید.
به یاد داشته باشید که تاریخ انقضا گذرنامه خود را بررسی کنید. مطمئن شوید که بیش از یک سال از این تاریخ باقی مانده است. اگر گذرنامه شما در خارج از کشور منقضی شود، تا زمانی که گذرنامه جدید شما ارسال نشود نمی‌توانید سفر کنید.
کشورهای مختلف روش‌های متفاوتی برای اخذ گذرنامه دارند. برای دریافت پاسپورت دستورالعمل های کشور خود را دنبال کنید.
پردازش گذرنامه‌ها ممکن است تا هفته‌ها به طول بینجامد؛ بنابراین در زمان مناسبی پیش از تاریخ سفر درخواستتان را ارائه دهید.

ویزای مورد نظر خود را دریافت کنید

3 ماه پیش از هرگونه سفری ویزای مسافرتی مقصد را دریافت کنید. برخی از کشورها برای ورود مسافران به ویزای توریستی نیاز دارند. این بستگی به کشور مبدا و مقصد شما دارد. شرایط دریافت ویزا را برای هر کشوری که از آن دیدن می‌کنید بررسی کنید. اگر به ویزای توریستی نیاز دارند، 2 تا 3 ماه قبل درخواست بدهید. این باعث می‌شود تا هنگام ورود به مقصد همه مدارک شما آماده باشند. در غیر این صورت ممکن است در مرز دچار مشکل شوید.
برای مشاهده لیست کشورهایی که برای ورود شهروندان آمریکایی به ویزا نیاز دارند از سایت زیر دیدن کنید :
https://www.smartertravel.com/countries-that-require-visas/
اگر شهروند ایالات متحده نیستید در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند از اطلاعات دولت خود کمک بگیرید.
اگر قصد دارید در خارج از کشور کار کنید ممکن است به ویزای کار احتیاج داشته باشید. پردازش و ارسال این ویزا شاید چند هفته به طول بینجامد؛ بنابراین لازم است تا قبل از ورود درخواست خود را ثبت کنید، مگر این که قصد داشته باشید تا چند ماه را در کشور مقصد سپری کنید.

اسناد مهم را کپی و اسکن کنید

گذرنامه، ویزا و کارت شناسایی شما در سفر بسیار مهم هستند. بدون آن‌ها ممکن است دچار مشکل شوید. از هر کدام چندین نسخه کپی تهیه کنید. یک نسخه برای شخص خود، یکی در اتاق هتل و دیگری را در کشور خودتان نزد دوست یا یکی از اعضای خانواده‌تان قرار دهید. از این مدارک اسکن بگیرید و نسخه‌های الکترونیکی را در ایمیل یا فضاهای دیگر ذخیره کنید.
ممکن است مدارک خود را گم کرده یا از دست بدهید. نسخه‌های اسکن شده یا کپی معمولاً به شما اجازه نمی‌دهند که سوار هواپیما شوید یا از مرز عبور کنید. با این حال، آن‌ها کار را برایتان آسان‌تر می‌کنند زیرا می‌توانید هویت خود را اثبات کنید.

واکسن بزنید

حداقل یک ماه قبل از سفر واکسن‌های مورد نیازتان را دریافت کنید. برخی از مقاصد دارای بیماری‌های بومی هستند که باید در برابر آن‌ها واکسینه شوید. واکسن‌ها بستگی به محل سفر شما دارند. به پزشک خود مراجعه کنید و او را در جریان مقاصد خود قرار دهید. در ادامه پزشک هرگونه واکسن مورد نیاز را برای ورود ایمن به آن مناطق به شما خواهد داد.
اگر به چندین واکسن مختلف نیاز داشته باشید، ممکن است پرشکتان همه آن‌ها را در اختیار نداشته باشد. به همین دلیل است که دریافت آن‌ها پیش از اقدام به سفر از اهمیت برخوردار است.
علاوه بر این مطمئن شوید که علاوه بر واکسن‌های خاص، واکسن‌های معمولی اجباری خود را نیز دریافت کرده‌اید.
ممکن است توصیه‌های بهداشتی دیگری نیز برای این سفر توسط پزشکتان به شما ارائه شود. به وی با دقت گوش فرا دهید.
به یاد داشته باشید که در صورت ورود به کشوری با اپیدمی فعال، هنگام بازگشت ممکن است مشمول ممنوعیت سفر یا قرنطینه شوید.

داروهایتان را به همراه داشته باشید

هرگونه داروی تجویزی که در حال استفاده از آن هستید با خود به همراه داشته باشید. فراموش نکنید که به میزان کافی برای مدت زمان سفرتان داروی خود را در اختیار داشته باشید. نسخه‌های خود را برای مواقع ضروری به همراه داشته باشید.
اگر نمی‌توانید برای مدت یکسال سفر خود دارو به همراه ببرید، بفهمید که چگونه در کشور مقصدتان می‌توانید آن را تهیه کنید. به عنوان مثال اگر داروخانه‌ای که از آن استفاده می‌کنید شعبه‌ای در کشور مقصد داشته باشد احتمالاً می‌تواند نسخه شما را فراهم کند.

مطالب مرتبط: راهکارهایی برای کسب درآمد در هنگام سفر

گام چهارم: سازماندهی پیش از خروج

برنامه ریزی-هدف گذاری
برنامه ریزی-هدف گذاری

تکلیفتان را با شغلتان مشخص کنید

شغل خود را رها کرده یا درخواست مرخصی طولانی مدت بدهید. اگر بخواهید یک سال را در سفر بگذرانید احتمالاً نمی‌توانید شغل خود را حفظ کنید. یک ماه قبل از عزیمت برنامه‌های خود را به رئیستان اطلاع دهید. بپرسید آیا می‌توانید مرخصی بدون حقوق بگیرید و بعد از سفر به شغل خود بازگردید یا خیر. اگر پاسخ منفی بود از وی بخواهید تا برای آخرین روز کاریتان برنامه ریزی کند.
رابطه خوبی را با رئیس سابق خود حفظ کنید. شما هرگز نمی‌دانید که آیا هنگام بازگشت جایگاه شغلی شما هنوز در دسترس است یا خیر.
شاید بتوانید برخی از کارها را از راه دور انجام دهید. از رئیس خود بپرسید که آیا این امکان برایتان وجود دارد تا بتوانید هنگام سفر کار کنید یا خیر. اگر از قبل دورکاری می‌کنید، احتمالاً می‌توانید در هنگام سفر هم شغل خود را حفظ کنید.

تمام وسایل غیر ضروری خود را بفروشید

در سفر باید سبک حرکت کنید. همه چیزهایی را که در اختیار دارید مرور کرده و آن چه را که نیاز ندارید کنار بگذارید. هرگونه اقلام غیر ضروری را به عنوان درآمدی اضافه برای سفر به فروش برسانید. سایر موارد ضروری را برداشته و آن را در مکان مناسبی برای مدت یک سال انبار کنید.
شما می‌توانید اقلام خود را به صورت حضوری در محل یا با کمک سایتی مانند eBay به فروش برسانید.
اگر می‌توانید از یک دوست یا اعضای خانواده که فضای خالی برای انبار کردن وسائلتان در اختیار دارد کمک بگیرید.

هرگونه قرارداد یا اجاره‌ای که دارید فسخ کنید

تمام قراردادهایی که در کشور خود دارید باید به حالت تعلیق درآیند یا لغو شود. این شامل اجاره نامه شما، هزینه‌های سالیانه اینترنت و خدمات، عضویت در باشگاه بدنسازی و سایر خدماتی است که به طور منظم برای آن هزینه می‌کنید. با همه این موارد تماس بگیرید و آن‌ها را پیش از تاریخ عزیمتتان لغو کنید.
به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید فقط قرارداد خود را فسخ کنید. برخی خدمات از شما می‌خواهند که برای مدت زمان مشخصی با سیستم در ارتباط باشید. اگر سفر شما طوری برنامه ریزی شده است که برخی خدمات هنوز به پایان نمی‌رسند، ممکن است مجبور شده که جریمه‌هایی را متحمل شوید.
اگر صاحب خانه هستید، مطمئن شوید فردی هست که می‌توانید روی او برای مراقبت از خانه حساب باز کنید.

تلفنتان را ارتقا بدهید

برنامه ریزی تلفن خود را برای جا به جایی در سفرهای بین المللی آماده کنید. تلفن فعلی شما ممکن است خدمات بین المللی ارائه ندهد یا تماس برقرار کردن با آن بسیار گران تمام شود. با ارائه دهنده سرویس خود تماس بگیرید تا ببینید آیا می‌توانید برنامه خود را برای پوشش سفرهای بین المللی ارتقا دهید یا خیر. اگر ارائه دهنده فعلی شما نمی‌تواند این کار را انجام دهد پس به ارائه دهنده سرویس دیگری که دارای خدمات بین المللی است مراجعه کنید.
از این مرحله غافل نشوید وگرنه در خارج از کشور نمی‌توانید با خانواده خود تماس بگیرید.
شما همچنین می‌توانید یک تلفن ماهواره‌ای تهیه کنید که در سراسر جهان کار کند. این تلفن‌ها گران هستند و حداقل چند صد دلار باید برایشان هزینه کنید.

تهیه ارز را فراموش نکنید

ارز رایج در کشور مقصدتان را تهیه کنید. هزینه‌های تبدیل ارز در خارج از کشور بسیار زیاد است. بنابراین، قبل از خروج با گرفتن ارز در مبدا، پول زیادی را پس انداز خواهید کرد. با بانک خود تماس بگیرید و ببینید آیا ارز خارجی دارند یا خیر. پول خود را با اسکناس خارجی مبادله کنید و آن را همراه خود ببرید.
تا آن جا که ممکن است از کارت اعتباری خود برای ذخیره پول نقدتان استفاده کنید. به یاد داشته باشید که به بانک خود اطلاع دهید که در سفر هستید تا هزینه‌های شما مشکوک به نظر نرسند.
برای جلوگیری از حمل مقدار زیادی پول نقد در یک زمان، می‌توانید تنها برای کشور بعدی که به آن سفر می‌کنید ارز دریافت کنید. به عنوان مثال، اگر در انگلستان هستید و قصد سفر به فرانسه را دارید، قبل از خروج از انگلیس، پوندهای خود را با یورو عوض کنید. هنگام خروج از فرانسه نیز همین کار را انجام دهید.
فرودگاه‌ها هم هزینه‌های بسیار بالایی را برای مبادله ارز به شما تحمیل می‌کنند. بنابراین بهتر است برای چنین کاری روی فرودگاه حساب باز نکنید.
اگر تمام پول نقد خود را خرج نکردید می‌توانید پس از بازگشت دوباره آن‌ها را تبدیل کنید.

آدرسی را برای ارسال نامه انتخاب کنید

احتمالاً تا زمانی که در سفر هستید هنوز نامه‌های مهمی دریافت خواهید کرد. بنابراین بهتر است ترتیبی بدهید که پست نامه شما را به یک مکان امن در کشورتان هدایت کند. خانه والدین شما یا یکی از دوستانتان انتخابی معقول است. از آن‌ها بخواهید خلاصه‌ای از نامه‌های دریافتی هفتگی را به شما ارائه دهند تا بدانید آیا چیز مهمی در آن است یا خیر. اگر چنین است از آن‌ها بخواهید نامه را برایتان اسکن کرده و ارسال کنند.
به آن‌ها اطلاع بدهید که کدام نامه‌ها را می‌توانند دور بریزند تا در زمان بازگشت شما روی هم جمع نشوند.
در صورت امکان برای دریافت نامه‌هایتان از طریق ایمیل اقدام کنید. به این ترتیب خواهید توانست تمام نامه‌های مهم خود را از طریق رایانه یا تلفن همراه خود مشاهده کنید.

سبک سفر کنید

برای صرفه جویی بیشتر در فضا، وسایلتان را به بهترین نحو بسته بندی کنید. شما نمی‌توانید چیزهای زیادی را به این سفر ببرید. برنامه ریزی کنید تا بتوانید هر چیزی را که نیاز دارید در یک کوله پشتی و چمدان قرار دهید. با تهیه لیستی از لباس‌ها و اقلام ضروری مورد نیازتان شروع کنید. وقتی همه را جمع کردید ببینید چه مقدار از فضا برای اقلام دیگر باقی مانده است.
آب و هوای منطقه‌ای که به آن سفر خواهید کرد را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال اگر به مکان سردسیری می‌روید حتماً کلاه و دستکش به همراه داشته باشید.
رول کردن لباس‌ها معمولاً باعث می‌شود تا فضای کمتری نسبت به تا کردنشان اشغال کنند.
به یاد داشته باشید که وسایل ضروری مورد نیازتان را به همراه داشته باشید. شارژرهای تلفن و رایانه مناسب برای پریز‌های خارجی، لوازم آرایشی بهداشتی و سایر لوازم الکترونیکی برای سفر اهمیت زیادی دارند.

نکات

به یاد داشته باشید که در صورت بروز جرم یا وضعیت اضطراری در خارج از کشور با کنسولگری کشور خود تماس بگیرید. به همین دلیل است که کنسولگری‌ها در کشورهای مختلف وجود دارند.

هشدارها

به یاد داشته باشید که همیشه هنگام سفر هوشیار باشید. مهم نیست که کجا هستید، هوشیاری یکی از ملزومات سفر است. سعی کنید از موقعیت‌های خطرناک دوری کنید و به افرادی که نمی‌شناسید اعتماد نکنید.

در مورد رسوم فرهنگی هر کشوری که به آن سفر می‌کنید تحقیق کنید. این باعث می‌شود تا از رنجاندن تصادفی افراد یا درگیری با آن‌ها پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.