ستارگان کشتی کج-wwe

بزرگترین ستارگان تاریخ کشتی کج (WWE) کدامند

اِستون کُلد اِستیو آستین و راک، دو تن از شناخته شده ترین نام‌های تاریخ WWE می‌باشند. WWE سرانجام در سال 2001، پس از سال‌ها رقابت با حریفان خود، به راس ورزش کشتی‌ گیری حرفه‌ای در آمریکای شمالی تبدیل شد (یا به قولی ورزش سرگرم کننده). دو رقیب بزرگ آن، WCW و ECW، هر دو در برابرش قدرت نمایی می‌کردند. با این حال، هیچ کدام قادر به رقابت با ستارگان تاریخ کشتی کج که وینس مک ماهون در لیست خود داشت نبودند. اگرچه این اتفاق یک نقطه عطف مهم در تاریخ کشتی بود، اما اولین باری هم نبود که چشم انداز کشتی به شکل عمده تغییر می‌کرد.

وینس مک ماهون در طول مدت فعالیت خود در کشتی کج با صفات بسیاری نام‌گذاری شده است. یکی از برازنده‌ترین این صفات کلمه “انقلابی” است. وینس خواهان ارتقا و پیشرفت کشتی کج،  فراتر از یک اتفاق محلی و طبق سنت همیشگی‌اش بود. دیدگاه او این بود که کشتی گیرانش می‌توانند مانند سوپراستارهای واقعی در دنیا به مخاطبان معرفی شوند. افرادی که فراتر از قلمرو کشتی وارد فرهنگ عامه خواهند شد. با گذشت چند دهه، وینس در این کار موفقیت چشمگیری کسب کرد. چند تن از برترین ستارگان او به نام‌های مشهوری در جهان تبدیل شده و حتی مدت‌ها پس از پایان کار حرفه‌ای خود در کشتی، اسامی جاودانه‌ای در تاریخ بوده‌اند.

در این بخش، ما به 10 تن از بزرگترین ستارگان تاریخ کشتی کج یا WWE در تمام دوران نگاهی خواهیم انداخت. بررسی ما به آن دسته از کشتی گیرانی مربوط است که بیشترین تأثیر را در زمان خود به جای گذاشته‌اند. افرادی که بیشترین موفقیت را هنگام کار برای وینس مک ماهون کسب کرده‌اند. همچنین، نگاهی خواهیم داشت به ترکیبی از ویژگی‌هایی که تعیین کننده افراد واجد شرایط موجود در این لیست است. از جمله مهم‌ترین این ویژگی‌ها می‌توان به قدرت طراحی و میراث بازمانده از این افراد اشاره کرد.

آندره د جاینت (Andre The Giant)

آندره د جاینت
آندره د جاینت

وقتی صحبت از بزرگی می‌شود، هیچ کس به پای آندره د جاینت نخواهد رسید.
غول آسا بودن به سادگی او را از دیگر کشتی گیران زمان خود متمایز می‌کرد. او به دلیل قامت منحصر به فردش مانند یادگاری از ریشه‌های کشتی بود. زمانی که انسان‌ها به طور غیر عادی ابعاد بزرگ‌تری داشتند. علاوه بر این، آندره د جاینت یک سوپراستار مدرن هم بوده است.

بدون شک آندره اولین کشتی گیری بود که به یک سوپراستار تبدیل شد. تنها کاری که لازم بود وی انجام دهد ورود به زمین کشتی بود؛ مخاطبان به خودی خود مجذوب جذابیت عظیم او می‌شدند. او آن قدری که لازم باشد مهارت و کاریزما نداشت، اما لزومی به داشتن هیچ یک از این موارد هم نداشت. آندره د جاینت به یک شخصیت افسانه‌ای در طول تاریخ تبدیل شد. او صرفا با استفاده از اندازه طبیعی خود توجه مخاطبان را به سمت اتفاقات جلب می‌کرد.
تعداد کمی از کشتی گیران دیگر، در صورت وجود‌، می‌توانند در مورد حرفه خود چنین ادعایی را مطرح کنند.

تریپل اچ (Triple H)

تریپل اچ
تریپل اچ

تریپل اچ، یکی از بزرگترین ستارگان تاریخ کشتی کج در تمام دوران است. تأثیر بسیار زیاد تریپل اچ بر روی WWE را نمی‌توان نادیده گرفت. او یکی از بنیانگذاران D-Generation X بوده است. علاوه بر این وی به طراحی مجموعه‌ای از رویدادها که منجر به ایجاد عصر نگرش یاAttitude Era  شده‌اند، کمک شایانی کرده است.
وی به دلیل آموزه‌هایی که توسط کیلر کوالسکی یاد گرفته بود یک متخصص عرفان حلقه هم به حساب می‌آید. تریپل اچ به دلیل مهارت‌هایش درون رینگ کشتی و اخلاقیات متفاوت خود در پشت صحنه، به یکی از مهره‌های مهم تاریخ کشتی کج تبدیل شده است. بسیاری از مردم معتقد بودند که برد وی در تعدادی از مسابقات مهم به دلیل رابطه‌ای بود که با دختر رییس داشت. همین حاشیه کافی بود تا بسیاری از افراد از او متنفر باشند.

از همه این‌ها گذشته، تریپل اچ نگرش، قدرت طراحی و شهرت لازم را برای حفظ مقامش در WWE داشت. شکی نیست که تریپل اچ حتی اگر با استفانی مک ماهون، دختر وینس مک ماهون هم ازدواج نکرده بود، باز هم قابلیت تبدیل شدن به یک قهرمان جهانی را داشت. شایسته بودن او غیر قابل انکار است.

جان سینا (John Cena)

جان سینا
جان سینا

جان سینا بزرگترین داستان موفقیت WWE در پانزده سال گذشته است. با اولین نمایش خود در سال 2002، سینا به نمونه کاملی از آنچه WWE از ستارگان برتر خود توقع دارد، تبدیل شد. او به طرز مضحکی قدرتمند است. ظاهری عالی دارد. به تعهداتش وفادار است هر کاری را که به او گفته باشند انجام می‌دهد، حتی اگر مغایر با خواسته‌ها و منافع شخصی‌اش باشند.
به دلیل همین ویژگی‌ها است که WWE از جان سینا در طول سال‌های متوالی استفاده کرده است. این اتفاق منجر به به دست آوردن 16 رکورد جهانی برای او شده است. اخیراً، جان سینا به عنوان یکی از دولتمردان بزرگ در صنعت WWE تبدیل شده است. او امروزه بیشتر وقتش را به امور دیگر می‌پردازد و زمان کمتری را در صحنه جهانی می‌گذراند.

حتی اگر او زمان کمی را هم در صحنه رقابت‌های WWE بگذراند، هم چنان محبوب ترین ستاره به عنوان یک کالای تجاری است.
دلیل این که سینا جایگاه بالاتری در این رتبه بندی ندارد این است که ظهور او در زمانی اتفاق افتاد که محبوبیت کلی WWE کاهش یافته بود. ترفندهای کاملاً کودکانه و گاهی اوقات تبلیغات کمدی وحشتناک وی، باعث شد بسیاری از طرفداران گاه به گاه و قدیمی از حمایت او روی گردان شوند.

برت هارت (Bret Hart)

برت هارت
برت هارت

از برت هارت به عنوان یکی از بهترین کشتی گیران فنی تاریخ کشتی کج می‌توان نام برد. برت که توسط پدر افسانه‌ای خود، استو هارت آموزش دیده است، کاتالیزور چندین تغییر مهم در WWE بوده است. بسیاری از این تغییرات هنوز هم احساس می‌شوند. هنگامی که WWE در اوایل و اواسط دهه 1990 در معرض خطر سقوط بود، هارت یکی از ستارگان اصلی بود که پا به میدان گذاشت و تبلیغات مثبتی را در آن دوره تاریک انجام داد.
او دقیقاً برعکس کشتی گیران WWE در زمان پیش از خودش بوده است. هارت مبارزی بود که از نظر ابعاد کوچک بود ولی از لحاظ فنی قدرت خیره کننده‌ای داشت.

کشتی‌ گیران پیش از او معمولا قدرتشان در جثه بزرگشان نهفته بود. به همین دلیل، نگرش طرفداران WWE از غول‌های عضلانی بی حرکت به این تکنسین‌های کوچک‌تر جلب شد. حضور او و این نحو از سنت شکنی، WWE را برای همیشه تغییر داد.
برت هارت همچنین در چندین مسابقه شاهکار کشتی کج شرکت کرده است. وی در این مسابقات در برابر حریفان قدری از جمله برادرش اوون، استیو آستین و شاون مایکلز هنرنمایی کرده است.

شاون مایکلز (Shawn Michaels)

شاون مایکلز
شاون مایکلز

درک این که چرا شاون مایکلز هنوز هم یکی از محبوب ترین کشتی گیران است کار دشواری نیست. شاون مایکلز کشتی گیر برجسته‌ای از جهات مختلف بود.
او در گراپلینگ عالی عمل می‌کرد. رقابت‌هایش فروش چشم گیری داشت. از عرفان حلقه درک خوبی داشت و درک ذهنی ذاتی برای کشتی کج داشت. با وجود چند مشکل پشت صحنه‌ای در طول سال‌ها، مایکلز در تغییر روند WWE و شروع عصر نگرش نقش مهمی داشته است.

در واقع، چیزی در مورد تمرینات و سابقه او وجود داشت که باعث می‌شد رقابت‌ها و مسابقات او خیلی بزرگتر از انتظار باشد. به نظر می‌رسید که او یک لایه اضافی از امیال شخصی را به هر رقابت اضافه می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود که شما به عنوان بیننده بخواهید او در نقش برنده از زمین بیرون برود.
شکی نیست که اگر شاون مایکلز هرگز در صنعت کشتی کج حاضر نمی‌شد و مخاطبان را با توانایی‌های خود تحریک نمی‌کرد WWE امروزه مکانی کاملا متفاوت و با موفقیت کمتر بود.

ماچو من رندی سوج (Macho Man Randy Savage)

ماچو من رندی سوج
ماچو من رندی سوج

تقریباً سی سال از زمانی که رندی سوج به اوج محبوبیت خود در WWE رسیده است می‌گذرد. او هنوز هم یکی از بزرگترین ستارگان تمام دوران محسوب می‌شود. ماچو من با داشتن ویژگی‌های جسمی برجسته، ظاهر و شخصیت یک کشتی گیر، مهارت‌های عالی درگیری و صدای منحصر به فردش به یاد ماندنی شده است.
رندی سوج در برخی از بزرگترین مسابقات تاریخ WWE شرکت کرده است. یکی از نبردهای معروف و به یاد ماندنی او با رکی مشهور به اژدها بوده است. از جمله حواشی جذاب در رابطه با او رابطه‌اش با مدیر برنامه‌های وقت خود خانم الیزابت بوده است. رندی سوج یکی از آن کشتی گیرانی است که به طور قطع می‌توان او را با صفت “جاودانه” توصیف کرد.

از این گذشته، بسیاری از کشتی گیران، از CM پانک گرفته تا بایلی و یا حتی شاون مایکلز، همه به او ادای احترام کرده‌اند. هیچ یک از آن‌ها با وجود تمام تلاش‌هایشان هرگز نتوانسته‌اند از لحاظ کاریزما با رندی سوج رقابت کنند.

راک (The Rock)

راک-دواین جانسن
راک-دواین جانسن

راک، کاریزماتیک ترین کشتی گیر در طول تاریخ کشتی کج است. کارهایی که او انجام می‌داد باعث می‌شد تماشاگران چنان وحشیانه و با صدای بلند او را تشویق کنند که گاهی اوقات نمی‌توانستید صدای میکروفن او را درست بشنوید. مخاطبان کشتی کج به وی علاقه بسیاری داشتند.
ویژگی برجسته راک میکروفونش بود. WWE از آن زمان تا کنون هنوز موفق به یافتن موردی این چنینی نشده است. او موفقیت بی نظیری را به عنوان یکی از عناصر اصلی کشتی کج پیدا کرده است. با گذشت زمان سبک تبلیغاتی او در پشت میکروفونش به قدری باورنکردنی محبوب شد که مخاطبان صرف نظر از هر آن چه که می‌گفت او را تشویق می‌کردند.

مطالب مرتبط: راک پر درآمد ترین بازیگر سال 2019 شد

کاری که راکی به بهترین نحو انجام می‌داد بیان دیالوگ‌های تحریک کننده در پشت میکروفون بود. او به قدری هوشمندانه و کلاسیک این کار را انجام می‌داد که مخاطبانش در کمتر از ده دقیقه با بلندترین صدا او را تحسین یا سرزنش می‌کردند. او به عنوان یکی از ستارگان تاریخ کشتی کج در این کار استاد بود.
با اینکه دوره کشتی گیری راک کوتاه بود اما نکته مهم رونقی بود که حضور او با خود در پی داشت. او به WWE روح تازه‌ای دمید. از مسابقات، رقابت‌ها و تبلیغات راک ​​هنوز که هنوز است به عنوان نوستالژی‌های دلچسب تاریخ کشتی کج یاد می‌شود. راک با هر کلمه‌ای که از دهانش درمی‌آمد مردم را به خنده وا می‌داشت و یا آنان را تهییج می‌کرد.

دوئِین داگلاس جانسون ملقب به راک، موفقیت چشمگیری به عنوان بازیگر پیدا کرده است. او ثابت کرده است که جذابیت او می‌تواند پای خود را به رسانه‌های دیگر باز کند. راک در واقع یکی از بزرگترین سوپراستارهای تمام دوران است. او فردی است که به معنای واقعی شایستگی تمام توفیقاتی که کسب کرده است را دارد.

هالک هوگان (Hulk Hogan)

هالک هوگان

هالک هوگان برای بسیاری از افرادی که با شکل امروزی کشتی کج آشنا نیستند، نماد کشتی است. او کشتی گیری بود که در همراهی با ایده‌های انقلابی وینس مک ماهون، WWE را از سیستم منطقه‌ای بیرون آورده و پیشتاز فرهنگ عامه پسند کرد.
هوگان نمادی از دهه 1980 بود. تصاویر او در همه جا یافت می‌شد. مطمئناً، او بهترین کشتی گیر زمان خود نبود، اما در آن زمان لزوما کشتی گیر خوب بودن کافی نبود. کاریزمای او فراتر از تصور بود و او بر کنترل مخاطبان مقابلش تسلط بسیاری داشت. مهم نبود که چه می‌کند، مردم دوست داشتند او را بر روی صحنه ببینند.
هوگان اولین سوپراستار WWE بود که به معنای واقعی جهانی شد. مشارکت این کشتی گیر موفق و محبوب به پیشبرد صنعت WWE در اولین عصر طلایی خود کمک بسیاری کرده است. دوره‌ای که تا اواخر دهه 1990 تکرار نشد.

هوگان همچنین در تکامل رقابت‌های دوشنبه شب نقش مهمی داشت. او با تغییر دیدگاه‌های رایج در WWC به WWE، جهان کشتی را شوکه کرد. این کار به نوبه خود WWE را مجبور کرد که با شخصیت‌های واضح تر و واقع گرایانه تری رو به رو شود. این اتفاق منجر به این شد که تاریخ کشتی کج یکی از جالب ترین دوره‌های خود را تجربه کند.

آندر تیکر (The Undertaker)

آندر تیکر
آندر تیکر

از نظر احترام و طول عمر ورزشی، هیچ یک از ستارگان WWE به پای آندر تیکر نمی‌رسند. در صنعتی که مملو از حسادت، سیاست و رقابت‌های شخصی است، آندرتیکر احتمالاً تنها سوپراستاری است که افراد حاضر در رختکن به او احترام می‌گذارند و نسبت به او بدبین نیستند. از بزرگترین سوپراستارهای WWE گرفته تا غیرخودی‌هایی که برای مدت کوتاهی وارد عرصه کشتی کج شده‌اند، همه و همه به نوعی از آندر تیکر تعریف کرده‌اند.
این ستایش از اهمیتی که آندرتیکر برای تاریخ کشتی قائل است و وفاداری او به WWE ناشی می‌شود. او هنوز هم ماندگارترین کشتی گیر تاریخ WWE محسوب می‌شود. او تا جایی که در توانش بود به WWE وفادار ماند.
روند و نحوه برخورد او چنان موفقیت آمیز بود که در طول سال‌ها توسط بسیاری از نشریات غیر کشتی هم مورد تحسین قرار گرفت. حتی با آن که همه آن‌ها می‌دانستند تمام این اتفاقات نمایشی است.

آندرتیکر کسی بود که توانسته در برابر گذر زمان مقاومت کند و همچنان محبوب باشد. اگرچه تدبیر و روند فکری آندرتیکر در طول دهه‌ها تغییر کرده است، اما مفهوم اصلی آن کم و بیش ثابت مانده است. چند کشتی گیر می‌توانند باعث شوند که صحنه مملو از تماشاچی تا این مقدار کنترل خود را از دست بدهد؟
همه چیز در مورد آندرتیکر او را به یک چهره افسانه‌ای در تاریخ کشتی کج تبدیل می‌کند. تدبیر، رقابت‌ها، نحوه ورود او به زمین کشتی وفاداری‌اش به تاریخ کشتی، همه و همه باعث تبدیل او به یکی از بزرگترین ستارگان تاریخ کشتی کج شده است. بسیاری از مردم مایل به دیدن بازنشستگی رسمی آندرتیکر هستند.

استون کلد استیو آستین (Stone Cold Steve Austin)

استون کلد استیو آستین
استون کلد استیو آستین

استیو آستین، از نظر اقتصادی بزرگترین سوپراستار WWE در طول تاریخ است. او ستاره بزرگتری از جان سینا، آندرتیکر، راک و هالک هوگان بود. تأثیر آستین در کشتی حرفه‌ای نه تنها در کسب موفقیت مالی WWE، بلکه همچنین در تأثیر وی بر خط داستانی و شخصیت‌ها در طول سال‌های بعدی قابل مشاهده است.
استیو آستین ثابت کرد که شخصیت‌های واقع گرایانه مبتنی بر شخصیت واقعی فرد کشتی گیر، بسیار جالب‌تر از شخصیت پردازی‌های تخیلی هستند. تبلیغات، رقابت‌ها، خطوط داستانی و مسابقات آستین همه از جنبه‌های شخصی شخصیت او برخوردار بوده‌اند. تفکیک واقعیت و تخیل برای مخاطبان با توجه به این روایات کار بسیار دشواری بوده است.

حتی دانستن این نکته توسط هوادارن که تمامی این‌ها نمایشی بیش نیست، مانع از سرمایه گذاری عاطفی بر روی شخصیت و داستان‌های آستین نمی‌شود. آستین بزرگترین شخصیت ضد قهرمان و اقتدار در تاریخ کشتی کج است. جنگ تمام عیار او با وینس مک ماهون و افرادش در نبردهای دوشنبه شب، در تبدیل WWE به یک پدیده عامه پسند بسیار موثر بوده است.
این واقعیت که WWE زمانی که آستین در اوج بود در بالاترین سطح محبوبیت خود بود غیر قابل انکار است. تلاش متوالی دست اندرکاران WWE برای بازسازی شخصیتی مشابه با استیو آستین، نشان از همین نکته دارد. آستین واقعاً یک ستاره بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *