BEST-SUPERHERO

برترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما؛ از بتمن تا جوکر، از مارول تا دی سی!

مقدمه

اگر در یک دهه گذشته به سینما رفته باشید، به احتمال زیاد دست کم با یک فیلم ابرقهرمانی روبه‌رو شده اید. سال‌هاست که بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی بر صفحه نمایش ما تسلط دارند؛ چه برداشتی از کتاب‌های مصور مارول و دی سی باشند و چه از یک ترکیب جدید برآمده باشند. جدا از پول ساز بودن، فیلم‌های ابرقهرمانی نحوه کار سینما را تغییر داده‌اند. اینگونه فیلم‌ها با نمایشی بزرگ و گسترده و حضور تعداد زیادی از ستاره‌های سینما سرآمد اکران‌‌ شده‌اند. به عنوان مثال انتقام جویان(پایان بازی) را در نظر بگیرید. این هیولای مارول با درآمد هنگفت 2.797 میلیارد دلاری در گیشه، توانست یکی از بزرگترین فیلم‌های تاریخ سینما باشد. دیگر فیلم‌های ابرقهرمانی فقط برای کودکان نیستند، این ژانر به مهم ترین و محبوب ترین سبک فیلم در جهان تبدیل شده است. اما چرا ما آن‌ها را خیلی دوست داریم؟

چه مواردی باعث خلق یک فیلم ابرقهرمانی خوب می‌شوند؟

بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی منوط به داشتن سه عنصر اصلی هستند که یکی از آن‌ها خود قهرمان است. اگر می‌خواهید بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی روی کره زمین را در کنار هم بگذارید، آنچه که نیاز دارید اینجاست:

قهرمان – زمانی قهرمان اصلی فیلم فردی بی عیب و نقص و عاری از گناه بود. انقلاب سینما شاهد تغییر بوده است. اکنون بهترین ابرقهرمانان با آشفتگی‌های درونی مقابله می‌کنند و با تلاش برای تغییر قوانین پیرامون خود با آنچه که عادلانه نیست در حال مبارزه‌اند. مثلا شوالیه تاریکی را در نظر بگیرید. اگر دقت کنیم می‌بینیم که جنگ واقعاً بین بتمن و جوکر نیست، بلکه درگیری بین بتمن و بروس وین است.

شرور – در برابر نقش قهرمان، ضد قهرمان را داریم. یک فیلم ابرقهرمانی عالی به یک آدم شرور، کسی که در ضرب وشتم و کشتار بی دریغ عمل کند، احتیاج دارد. گذشته از هدف ساده سلطه بر جهان، بهترین تبهکاران منطق خاص خود را دارند. شما باید با انگیزه‌های آن‌ها همذات پنداری کنید؛ این باعث می‌شود که از خود سوال کنید که آیا آن‌ها واقعاً ذات بدی دارند؟

قدرت – در اینجا همه چیز کمی پیچیده می‌شود. آیا شما یک فیلم ابرقهرمانی را ترجیح می دهید که قهرمان دارای قدرت‌های زیادی مانند سوپرمن باشد، یا اینکه یک انسان فانی مانند بتمن را با عطش سیری ناپذیر برای عدالت انتخاب می‌کنید. این انتخاب واقعاً به خود شما بستگی دارد.

بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی

وقتی نوبت به انتخاب بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی در تاریخ سینما می‌رسد، باید موارد زیادی را در نظر گرفت. طی چند سال گذشته شخصیت‌های کتاب‌های کمیک به طرق مختلف راه خود را به صفحه نمایش باز کرده‌اند. این نشان دهنده قدرت یک فیلم اکشن در فروش است. با بازیگران مشهوری که تقریباً هر روزه وارد صحنه ابرقهرمانان می‌شوند، به سختی می‌توان به آخرین مورد اضافه شده نزدیک شد. ما تا جای ممکن پیش رفته‌ایم و این آزادی را داشته‌ایم که بهترین‌ها را در کنار هم قرار دهیم. این انتخاب‌ها بر اساس تلفیقی از نظرات منتقدان و بازخورد مخاطبان است. راهنمای شما برای فیلم‌های برجسته ابرقهرمانی پیش رویتان است.

در اینجا با لیستی از 23 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما روبه‌رو می‌شویم.

شوالیه تاریکی (2008)

شوالیه تاریکی، ساخته کریستوفر نولان در سال 2008 اثبات می‌کند که بعضی اوقات، دنباله یک فیلم بهتر از نسخه اصلی آن است. نولان در قسمت دوم سه گانه موفق شوالیه تاریکی خود، جهان را با دوره جدیدی از شخصیت بتمن آشنا کرد. این فیلم مملو از خلافکاران، جنایتکاران و زورگویان دولتی است. شاید رونمایی عالی از جوکر با بازی هیث لجر بهترین اتفاق این فیلم باشد. عملکرد باورنکردنی او تهدیدآمیز و ترسناک است. این شاید بهترین بازی هیث باشد. شوالیه تاریکی با کاوشی نفس گیر در روان انسان، آشفتگی درونی بتمن در جنگ بین درست و غلط را را به خوبی به تصویر می‌کشد. شوالیه تاریکی به راحتی به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی در تمام دوران محسوب می‌شود. این فیلم نماد مناسبی برای فیلم‌های ژانر ترکیبی نیز به حساب می‌آید.

تاریخ اکران: 16 ژوئیه 2008 (استرالیا)
کارگردان: کریستوفر نولان
فروش گیشه: 1.005 میلیارد دلار
بودجه: 180 میلیون دلار

پلنگ سیاه (2018)

پس از درگذشت غم انگیز چادویک بوزمن، نقش پلنگ سیاه برای همیشه جاودانه شد. به دنبال اتفاقات فیلم کاپیتان آمریکا، پادشاه تی‌چالا به کشورخیالی‌اش واکاندا بازمی‌گردد. او در آن‌جا با دو دشمن قوی که برای سرنگونی او متحد شده‌اند مواجه می‌شود. تی‌چالا باید به عنوان پلنگ سیاه با مأمور سی آی ای، اورت کی راس و نیروهای ویژهٔ واکاندا متحد شود تا از وقوع یک جنگ جهانی جلوگیری کند. در حالی که در ظاهر پلنگ سیاه یک فیلم ابرقهرمانی استاندارد است، این فیلم زمینه جدیدی را برای این ژانر از فیلم ایجاد کرد. پلنگ سیاه با با حل مسائل نژادی، مذهبی و تبعیض، به یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین فیلم‌های مارول تبدیل شده است.

تاریخ اکران: 29 ژانویه 2018 (هالیوود)
کارگردان: رایان کوگلر
فروش گیشه: 1.344 میلیارد دلار
بودجه: 210 میلیون دلار

نگهبانان (2009)

قبل از سریال تلویزیونی پرطرفدار نگهبانان، یک فیلم سینمایی به همین نام با کارگردانی زک اسنایدر وجود داشت. نگهبانان داستان یک گروه از ابرقهرمانان در حال پیر شدن را روایت می‌کند که در تلاشند دوباره در جامعه ادغام شوند. با این حال، هنگامی که یکی از اعضای این گروه به طرز وحشیانه‌ای به قتل می‌رسد، رورشاخ، شخصیت هوشیار فیلم، شروع به تحقیق در مورد اتفاقات مرموز اطرافش می‌کند. مانند پلنگ سیاه‌، نگهبانان با تعریف‌های استانداردی که از ژانر ابرقهرمانی شده است، مقابله می‌کند. ما در این فیلم با ویرانی‌های کابوس‌وار اواخر دهه 80 میلادی و نگرشی به جنگ ویتنام و سیاست روبه‌رو هستیم.

تاریخ اکران: 23 فوریه 2009 (لندن)
کارگردان: زک اسنایدر
فروش گیشه: 185.3 میلیون دلار
بودجه: 120 میلیون دلار

بتمن: نقاب شبح

طرفداران سری‌های انیمیشنی به شما می‌گویند که نقاب شبح بهترین فیلم بتمن است که تاکنون ساخته شده است. آن‌ها برای این حرف استدلال بسیار خوبی دارند. کوین کانروی در نقش شوالیه تاریکی یکی از بهترین‌هاست. علاوه بر این، برای اولین بار در این فیلم شاهد ارتباط کامل بروس وین و بتمن هستیم. نقاب شبح شاید تنها فیلم بتمن باشد که با این شخصیت به عنوان یک فرد کامل رفتار می‌کند. این برخورد در تمام مورد ممکن از جمله زمینه شکل‌گیری و تاریخچه، احساسات، انگیزه‌ها و دغدغه‌های بتمن اتفاق می‌افتد. حتی اگر طرفدار انیمیشن هم نباشید، نمی‌توانید انکار کنید که نقاب شبح یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی در تاریخ سینماست.

تاریخ اکران: 25 دسامبر 1993 (آمریکا)
کارگردان: بروس تیم، اریک رادومسکی
فروش گیشه: 5.8 میلیون دلار
بودجه: 6 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Main Title: Batman: Mask of the Phantasm

لوگان (2017)

لوگان با برداشت متفاوتی از شخصیت کلاسیک ولوورین همه ما را متحیر کرد. با دیدن دوباره هیو جکمن در نقش ولوورین برای آخرین بار، لوگان به فیلمی غیرمتعارف برای شما تبدیل می‌شود. شخصیتی که اکنون با وجود  پیری و خستگی مجبور است که از بازنشستگی خارج شود و یک جوان جهش یافته به نام لورا را تا مکانی امن بدرقه کند. او در این راه با جهش یافته‌های دیگری که تحت آزمایش‌های یک شرکت شیطانی بوده‌اند روبه‌رو می‌شود. تمام این‌ها باعث‌ می‌شود خاطراتی از گذشته به ذهن او هجوم بیاورند.

تاریخ اکران: 2 مارس 2017
کارگردان: جیمز منگولد
فروش گیشه: 619 میلیون دلار
بودجه: 97-127 میلیون دلار
آهنگ شاخص: The Man Comes Around

انتقام جویان: پایان بازی (2019)

آخرین قسمت سری انتقام جویان مارول، یکی از بزرگترین و بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی در تمام دوران است. رودرویی تانوس به ظاهر بی نظیر، تونی استارک و بقیه اعضای گروه که باید همه چیز را فدای مصلحت بشریت کنند. گرچه هیچ کشش شگفت‌انگیزی در فیلمنامه در کار نیست، اما لحظاتی از کشتار، اکشن و دل شکستگی در فیلم وجود دارد که شما را سرگرم می‌کند. فقط مراقب ثور چاق باشید!

تاریخ اکران: 24 آوریل 2019 (استرالیا)
کارگردان: برادران روسو
فروش گیشه: 2.798 میلیارد دلار
بودجه: 356 میلیون دلار

مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (2018)

از جهت تصویرسازی، این برداشت از مرد عنکبوتی، با رویکردی فوق‌العاده نسبت به انیمیشن مدرن، یکی از بهترین‌هاست. در حالیکه داستان از قوانین عادی مرد عنکبوتی پیروی می‌کند و شخصیت اصلی پس از گاز گرفتن توسط عنکبوت قدرت خود را به دست می‌آورد، به درون دنیای عنکبوتی، بینندگان را به یک ماجراجویی کاملا جدید دعوت می‌کند. مایلز مورالز که در حال محافظت از شهر است، با نسخه‌های دیگری از خودش آشنا می‌شود. همه آن‌ها درگیر نبردی حماسی که در دنیاهای موازی در جریان است می‌شوند.

تاریخ اکران: 26 دسامبر 2018
کارگردان: باب پرسیچتی، پیتر رمزی، رودنی روثمن
فروش گیشه: 375.5 میلیون دلار
بودجه: 90 میلیون دلار

آسیب ناپذیر (2000)

یک فیلم ابرقهرمانی که تا نیمه راه به شما اطلاع نمی‌دهد که یک فیلم ابرقهرمانیست. متاسفم که این را برای شما خراب کردم! در شکست ناپذیر می بینید که بروس ویلیس دوباره با ام.نایت شیامالان برای یک ماجراجویی جدید همراه می‌شود‌. وقتی دیوید، یک مأمور امنیتی در یک شهر کوچک به عنوان تنها بازمانده از یک سانحه وحشتناک قطار که صدها کشته برجای گذاشته است، باقی می‌ماند، مردم متوجه می‌شوند که او به طور معجزه آسایی بدون آسیب دیدن زنده مانده است. طی هفته‌های آینده او با فردی مرموز که گرایش به کتاب‌های کمیک دارد آشنا می‌شود. این شخصیت اطمینان دارد که دیوید یک ابرقهرمان در زندگی واقعیست. به آرامی، نقاب از چهره  دیوید کنار می‌رود.

تاریخ اکران: 30 نوامبر 2000
کارگردان: ام.نایت شیامالان
فروش گیشه: 248.1 میلیون دلار
بودجه: 75 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Visions

زن شگفت انگیز (2017)

نوبت به گل گدوت در نقش زن شگفت انگیز می‌رسد. او به عنوان یکی از قدرتمندترین نمایش‌های زن در فیلم‌های ابرقهرمانی ظاهر می‌شود. گادوت با بازی در نقش پرنسس دیانای آمازونی، از قدرت و هوش خود برای نجات خلبان آمریکایی استیو، استفاده می‌کند. وی با اطلاع از یک نبرد، وارد دنیای انسان‌ها می‌شود تا از نابودی بشر توسط آرس یا همان خدای جنگ، جلوگیری کند.

تاریخ اکران: 14 آگوست 2020
کارگردان: پتی جنکینز
فروش گیشه: 821.8 میلیون دلار
بودجه: 200 میلیون دلار
موسیقی: هانس زیمر

مرد عنکبوتی 2 (2004)

اگرچه ممکن است این سوال بریتان پیش بیاید که چگونه این فیلم در این لیست قرار گرفته است، بهتراست اجازه دهید به اوایل قرن بیست و یکم برگردیم. در آن زمان فیلم‌های ابرقهرمانی حاکی از ماجراجویی‌هایی بودند که امروزه در سری‌های انتقام جویان و فیلم‌های مارول دیگر اثری از آن‌ها نیست. ساخت مرد عنکبوتی 2 نیازی به بودجه هنگفت و جلوه‌های تصویری پیچیده ندارد. فقط یک قهرمان، یک دختر و یک دانشمند با هشت بازو که قصد نابودی جهان را دارد، برای ساخت این فیلم کافیست.

تاریخ اکران: 30 ژوئن 2004
کارگردان: سام ریمی
فروش گیشه: 783 میلیون دلار
بودجه: 200 میلیون دلار

ثور: رگنراک (2017)

وقتی تایکا وایتیتی زمام امور را به عنوان کارگردان ثور به دست گرفت، کمی عجیب به نظر می‌رسید. اما وقتی رگنراک اکران شد دیگر نمی‌شد او را دست کم گرفت. فیلمی الهام گرفته از پیشگامان دهه هشتادی خود.  ثور بدون چکش قدرتمند خود مجبور می‌شود برای کسب آزادی خود در یک نبرد گلادیاتورها شرکت کند. اما این تنها مشکل نیست. رقیب او در این رقابت دوست قدیمی سبز رنگش است.

تاریخ اکران: 24 اکتبر 2017
کارگردان: تایکا وایتیتی
فروش گیشه: 854 میلیون دلار
بودجه: 180 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Immigrant Song

بتمن (1989)

برداشت تیم برتون از بتمن در سال 1989 ممکن است با معیارهای امروزی کمی قدیمی به نظر برسد؛ اما این فیلم یک فیلم کاملاً برنده در گیشه بود. جک نیکلسون برای بازی در نقش جوکر نزدیک به 100 میلیون دلار درآمد کسب کرده است. این فیلم تمام عناصر اکشن و ماجراجویی که از بتمن دوست داریم را دارد. شاید جذابیت سه گانه کریستوفر نولان را نداشته باشد، اما فیلم‌های برتون به طور قطع در را برای ماجراجویی بیشتر به رویتان باز می‌کنند.

تاریخ اکران: 31 آگوست 1989 (استرالیا)
کارگردان: تیم برتون
فروش گیشه: 411.6 میلیارد دلار
بودجه: 35 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Batdance, The Batman Theme

تیغه 2 (2002)

تا آنجا که به فیلم‌های ابرقهرمانی خون آشامی مربوط می‌شود، گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود ندارد. تیغه 2 بهترین گزینه موجود است. وسلی اسنایپس در نقش یک نیمه انسان در این دنباله، در برابر یک جامعه خون آشام جدید به نام ریپرز قرار می‌گیرد. این گروه هم به انسان و هم به خون آشام‌ها حمله می‌کند. از تیغه و گروهی خون آشام نخبه خواسته می‌شود تا با ریپرز به مبارزه برخیزند. ضربه را وارد کنید!

تاریخ اکران: 11 ژوئیه 2002
کارگردان: گیرمو دل تورو
فروش گیشه: 155 میلیون دلار
بودجه: 50 میلیون دلار

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (2016)

کاپیتان آمریکا (جنگ داخلی) اولین فیلم متقاطع واقعی مارول، از سری انتقام جویان است که بین انتقام جویان درگیری به وجود می‌آورد. وقتی گروهی از تصمیم دولت برای اجرای قانونی در زمینه كنترل اختیاراتشان حمایت می‌كنند، گروهی دیگر شروع به مخالفت می‌کنند.

تاریخ اکران: 28 آوریل 2016 ( استرالیا)
کارگردان: آنتونی روسو
فروش گیشه: 1.153 میلیارد دلار
بودجه: 250 میلیون دلار

مرد آهنی (2008)

مرد آهنی عشق ما را به رابرت داونر جونیور در نقش تونی استارک به عنوان شاهکار اصلی انتخاب بازیگران، تثبیت می‌کند. استارک به عنوان یک دانشمند خیرخواه میلیاردر هوسباز، دستگیر و زندانی می‌شود. او مجبور است برای یک امر غیرقانونی اسلحه بسازد. به جای اینکه تن به این خواسته بدهد، برای خود لباسی زرهی با فن آوری پیشرفته می‌سازد.

تاریخ اکران: 1 می 2008 (استرالیا)
کارگردان: جان فاورو
فروش گیشه: 585.3 میلیون دلار
بودجه: 140 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Driving With the Top Down

انتقام جویان: جنگ ابدیت (2018)

فیلمی که ما را به کاپیتان آمریکا با ریش معرفی کرد! گروهی از قهرمانان تیمی را تشکیل می‌دهند که مانع از دستیابی تانوس، خدای جنگ، به سنگ جاودانگی شوند. اما این داستان با مشاجرات داخلی، کشمکش‌های درونی و فقدان رهبر واقعی، دشوارتر می‌شود.

تاریخ اکران: 23 آوریل 2018
کارگردان: برادران روسو
فروش گیشه: 2.048 میلیارد دلار
بودجه: 316 میلیون دلار

نگهبانان کهکشان (2014)

اولین فیلم نگهبانان کهکشان، یکی از سرگرم کننده ترین فیلم‌های ابرقهرمانی در تاریخ سینماست. انتخاب بامزه کریس پرت در نقش استار-لرد یک پیروزی بزرگ بود. جیمز گان که مسئولیت فیلم بر گردنش بود به خوبی از پس کارش برآمد و این سفر هیجان‌انگیز بین کهکشانی را به عنوان یکی از بهترین‌های مارول تضمین کرد. استار-لرد با تیمی از قهرمانان ناخواسته، از جمله راکون سخنگو و درختی انسان نما، می‌فهمد که زندگی معنا و مفهوم عمیقی دارد.

تاریخ اکران: 31 ژوئیه 2014 (استرالیا)
کارگردان: جیمز گان
فروش گیشه: 772.8 میلیون دلار
بودجه: 232.3 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Come and Get Your Love

مردان ایکس: روزهای گذشته آینده (2014)

روزهای گذشته آینده از مجموعه مردان ایکس، با جاه طلبی و انتخاب‌های مناسب توانست برخی موضوعات چالش برانگیز را مطرح کند. همیشه وقتی صحبت از سفر در زمان می‌شود کمی مشکوک می‌شویم. اما مردان ایکس این کار را با یک سطح باورپذیری و عملکرد تجاری مناسب به نتیجه رساند. داستان با هیو جکمن در نقش ولوورین دنبال می‌شود که به گذشته سفر می‌کند. او می‌خواهد جلوی ترور بولیوار تراسک توسط میستیک را بگیرد. در جایی که انتظار دارد دوستش چارلز خاویر با آغوش باز پذیرای او شود، می‌فهمد که مربی اش همیشه هم مثل زمان حال رفتار دوستانه‌ای ندارد.

تاریخ اکران: 22 می 2014 (استرالیا)
کارگردان: برایان سینگر
فروش گیشه: 746 میلیون دلار
بودجه: 220-200 میلیون دلار

ددپول (2016)

گفته می‌شود که رایان رینولدز سال‌ها برای انجام این نقش تمرین کرده است. حتی بخشی از هزینه‌های فیلم را نیز بر عهده گرفته است. ددپول 2016 گواه بر یک پیش فرض خوب و سخت کوشی است. این اولین باری بود که ما واقعاً می‌توانستیم ددپول را در نقش اصلی ببینیم. این داستان وید ویلسون را که مزدوری در حال مرگ از سرطان است  به ما نشان می‌دهد. او توسط آژاکس، یک دانشمند پیچیده در حال آزمایش است. آژاکس معتقد است می‌تواند او را درمان کند و به او قدرت شفابخشی بدهد. با این حال، آزمایش باعث می‌شود شکل و شمایل وید ویلسون از ریخت بیفتد. او تصمیم می‌گیرد انتقام خود را بگیرد. در ادامه با شوق و خشونت بلاعوض روبه‌رو خواهیم بود.

تاریخ اکران: 11 فوریه 2016 (استرالیا)
کارگردان: تیم میلر
فروش گیشه: 783.1 میلیون دلار
بودجه: 58 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Careless Whisper

سوپرمن (1978)

سوپرمن 1978 هنوز هم یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی است که ریشه داستانی این قهرمان تمام آمریکایی را روایت می‌کند. ما یاد می‌گیریم که چگونه دانشمند جور-ال، پسر نوزادش کال-ال را برای محافظت به زمین فرستاد. توانایی‌ها و قدرت‌های غیر معمول پسر بیگانه در این سفر، به عنوان ابرقهرمان ترسیم می‌شود. اما هر قهرمان به یک شخصیت شرور برای مبارزه احتیاج دارد. لکس لوتر با بازی جین هکمن یکی از بهترین‌های سینماست. بازنگری این فیلم باعث می‌شود شما دریابید که کریستوفر ریو در نقش کلارک کنت چقدر کامل بوده است و چگونه یک تغییر ساده مدل مو می‌تواند شما را غیرقابل تشخیص کند!

تاریخ اکران: 21 دسامبر 1978 (استرالیا)
کارگردان: ریچارد دانر
فروش گیشه: 300.5 میلیون دلار
بودجه: 55 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Superman: Love Theme

بتمن آغاز می‌کند (2005)

اولین قسمت از سری بتمن نولان یک پیروزی بزرگ بود. با رهبری کریستین بیل در کنار ستاره‌های بازیگری مانند مورگان فریمن، گری اولدمن، کتی هولمز، مایکل کین، لیام نیسون، سیلیان مورفی و تام ویلکینسون. بتمن آغاز می‌شود داستان منشا بتمن است. با برداشتی متفاوت از بروس وین، ما او را جوانی بسیار کینه توز و عصبانی می‌بینیم که با از دست دادن پدر و مادرش شکنجه شده و میل به عدالت خواهی در او تحریک شده است. وی با مربیگری لیام نیسون، هنر پنهان‌کاری را فرا می‌گیرد. پس از بازگشت به گاتهام، وی قصد دارد شهری را که پدرش در ساختن آن نقش داشته است، نجات دهد؛ اما یک شیطان جدید در شهر در کمین است.

تاریخ اکران: 16 ژوئن 2005 ( استرالیا)
کارگردان: کریستوفر نولان
فروش گیشه: 373.6 میلیون دلار
بودجه: 150 میلیون دلار

جوکر (2019)

گرچه مطمئناً می‌توانید این فیلم را در لیست بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی قرار دهید، با این وجود جوکر در واقع فیلمی درباره قهرمانان نیست. بیشتر درباره روان پریش شکنجه شده‌ای است که تبدیل به یک فرد شرور می‌شود. این نسخه از تاد فیلیپس، پیش‌درآمد سری فیلم‌های بتمن است. در این فیلم واکین فینیکس به عنوان یک کمدین شکست خورده به نام آرتور فلک به ما معرفی می‌شود.‌ فینیکس هنگام قدم زدن در خیابان‌های شهر گاتهام به دنبال ایجاد ارتباط با دیگران است اما دنیا به او پشت می‌کند. آرتور با این اتفاق مبارزه می‌کند و در لحظاتی رفتاری تکان دهنده انجام می‌دهد. جوکر به شدت تحت تأثیر داستان واقعی قاتل مترو در نیویورک 1980 است. این فیلم یادآور قدرت رسانه‌ها و ذهنیت اوباش به ماست.

تاریخ اکران: 2 اکتبر 2019 (هند)
کارگردان: تاد فیلیپس
فروش گیشه: 1.074 میلیارد دلار
بودجه: 70-55 میلیون دلار

کیک-اس (2010)

چه اتفاقی می‌افتد که یک طرفدار کمیک بوک با سطح توانایی معمول، به یک ابرقهرمان واقعی تبدیل می‌شود؟ این اساساً طرح اصلی این فیلم خنده دار است که در عین حال به طرز غیر عادی‌ای وحشیانه است. دیو در دبیرستان قصد دارد به کیک-اس، یک ابرقهرمان در زندگی واقعی، تبدیل شود. او توسط بیگ-ددی و هیت-گرل، دو قهرمان واقعی که در تلاشند تا امپراتوری دنیای زیرین را از بین ببرند، جذب می‌شود. فضای خنده دار و اکشن در این فیلم به وفور به چشم می‌خورد. اما ارزش دیدن این فیلم به خاطر بازی چشمگیر کلویی گریس مورتز با چاقو و بازی خارق العاده نیکلاس کیج است. این فیلم با اینکه یکی از بهترین‌های ابرقهرمانی نیست اما یکی از سرگرم کننده ترین‌هاست.

تاریخ اکران: 8 آوریل 2010 ( استرالیا)
کارگردان: متیو وان
فروش گیشه:96.2 میلیون دلار
بودجه: 28 میلیون دلار
آهنگ شاخص: Stand Up

سوالات متداول

چند فیلم در جهان سینمایی مارول وجود دارد؟
در آخرین شمارش 23 فیلم ثبت شده است. تولید این فیلم‌ها از سال 2007 آغاز شده، با این حال حداقل 14 فیلم دیگر در حال تولید هستند.

پردرآمدترین فیلم ابرقهرمانی در تاریخ سینما کدام است؟
طبق آمار گیشه، پردرآمدترین فیلم ابرقهرمانی درتاریخ سینما انتقام جویان(پایان بازی) است که فروشی بیش از 2.797 میلیارد دلار در گیشه داشت.

پردرآمدترین بازیگر در فیلم‌های ابرقهرمانی کیست؟
در کمال تعجب، پردرآمدترین بازیگر فیلم‌های ابرقهرمانی رابرت داونی جونیور یا کریس همسورث نیست. این عنوان به جک نیکلسون تعلق می‌گیرد. وی با بازی در نقش جوکر برای درصدی از سود فیلم موفق بتمن در سال 1989 مذاکره کرد. بر اساس گزارش‌ها، نیکلسون برای این عملکرد به درآمدی بالغ بر 100 میلیون دلار دست یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *