سهام‌های برتر متاورس

سهام‌های برتر متاورس در سال ۲۰۲۲

مقدمه

متاورس، دنیایی دیجیتال، فراگیر و سه بعدی است که تعداد نامحدودی از افراد می‌توانند به آن به صورت همزمان دسترسی داشته باشند. این افراد علاوه بر برقراری روابط اجتماعی و معاشرت با یکدیگر می‌توانند به تجارت نیز بپردازند. یعنی تجربه فیلم‌های علمی تخیلی که در دنیای دیجتال آن‌ها می‌شد به خرید و فروش سهام و ديگر کالا‌ها پرداخت، کم کم به واقعیت تبدیل می‌شود. خبر خوب این است که شرکت‌های فناوری مختلف تلاش می‌کنند تا این چشم‌انداز و رویا را زنده کنند. این به معنای فرصتی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری در سهام‌های متاورس است.

با این حال کمی صبر لازم است زیرا ممکن است یک دهه یا بیشتر طول بکشد تا متاورس توسعه یابد. اما این در واقع یک خبر عالی برای سرمایه گذاران است. متاورس هنوز در مراحل اولیه خود است، بنابراین برای سرمایه گذاری در سهام‌های متاورس خیلی دیر نیست. در این مقاله از زرد نیوز به راه‌های سرمایه‌گذاری در این فضای هیجان‌انگیز و برخی از شرکت‌هایی که از این روند سود می‌برند، نگاه خواهیم کرد. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

چگونه در سهام‌های متاورس سرمایه‌گذاری کنیم

سرمایه‌گذاران از زوایای مختلفی به این روند دیرپای نزدیک می‌شوند. فهرست کوتاه زیر از لایه بالقوه متاورس را در نظر بگیرید:

سخت افزار فراگیر

در حال حاضر، سخت افزار متاورس محدود به هدست‌های واقعیت مجازی (VR) می‌باشد. محصولات محبوب متاورس هم اکنون فقط حواس بینایی و صدا را در بر می‌گیرند. اما محصولات سخت افزاری آن می‌توانند حواس دیگری مانند لامسه را از طریق دستگاه‌های لمسی در خود جای دهند.

نرم افزار طراحی  سه بعدی

چه برای ایجاد مناظر یا ایجاد آیتم‌هایی برای خرید و فروش، متاورس به یک راهکار نرم افزاری دارد.

بستر تعاملی

به همان طریق که مردم به یک وب سایت سر می‌زنند، باید برای استفاده از متاورس یک جهان مجازی (یا بستری تعاملی)  وجود داشته باشد.

اتصال

اتصال باید سرعت بسیار بالایی داشته باشد تا کاربران بی نهایت متاورس را به صورت همزمان در خود جای دهد. همچنین رایانه‌ها باید قدرتمند باشند تا بتوانند فضای سه بعدی را روان اجرا و ارائه کنند.

نیمه‌رساناها

در همین راستا، توان محاسباتی مورد نیاز متاورس باید بسیار زیاد باشد. بنابراین به پیشرفت‌هایی در فناوری نیمه‌رسانا‌ها نیاز دارد. متاورس همچنین مقدار زیادی داده تولید می‌کند که باید ذخیره شود.

امنیت

هنگامی که مردم از فعالیت‌های بیشتری در متاورس لذت می‌برند، هویت و امور مالی آن‌ها به حفاظت بیشتری نیاز دارد و امنیت سایبری را به طور فزاینده‌ای ضروری می‌سازد.

نکته

با توجه به اینکه گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در متاورس وجود دارد، هر سرمایه گذار می‌تواند سهام مورد نظر خود را که با نحوه سرمایه‌گذاری و ریسک پذیری او مطابقت دارد را انتخاب کند.

بهترین سهام‌های متاورس برای خرید

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا متاورس به کامل‌ ترین شکل خود برسد. بنابراین، بهترین سهام متاورس برای خرید امروز، شرکت‌هایی هستند که از قبل موفق بوده‌اند، اما رشد آن‌ها توسط متاورس افزایش می‌یابد. در ادامه این سهام‌ها را (بدون ترتیب خاصی) خواهید دید.

متا (Meta)

شرکت متا پلتفرمز (Meta platforms) که پیش از این با نام فیسبوک آن را می‌شناختیم، شرکتی است که ترند متاورس را پیش روی سرمایه‌گذاران گذاشت. بیشتر درآمد این شرکت از طریق تبلیغات در اپلیکیشن‌های فیسبوک و اینستاگرام به دست می‌آید. با این حال، خانواده هدست‌های واقعیت مجازی آکیلِس (Oculus) که متعلق به شرکت فیس‌بوک است، در مجموع تعداد بیشتری از تمام هدست‌های (واقعیت مجازی) موجود در بازار را فروخته‌اند. این امر متا را به یک سهام برتر برای سخت‌افزار متاورس فراگیر (immersive) تبدیل کرده است. این شرکت میلیاردها دلار برای ایجاد نرم‌افزار و محتوا برای اپلیکیشن‌ها واقعیت افزوده و واقعیت مجازی سرمایه‌گذاری می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا به سایر زوایای متاورس بپردازد.

یونیتی (Unity)

نرم افزار یونیتی رهبر بی چون و چرا در فضای نرم افزار سه بعدی است. این شرکت مدعی است که حدود نیمی از تمام محتوای سه بعدی امروزی با نرم افزار آن ساخته می‌شود. همانطور که محتوای سه بعدی زیادی در متاورس ایجاد می‌شود، منطقی است که انتظار داشته باشیم یک بخش بزرگتر آن‌ها به نوعی شامل نرم‌افزار یونیتی باشد. همچنین منطقی است که انتظار داشته باشیم شرکت یونیتی بتواند به دلیل ارزش بالقوه منحصر به فرد خود، سهم بازار را از رقبا برباید. دو محصول این شرکت (Unity Personal و Unity Student) به صورت رایگان به افراد تازه کار که تولید محتوا می‌کنند ارائه می‌شود. با موفقیت این افراد، این احتمال وجود دارد که به مشتریان یونیتی تبدیل شوند و برای خرید محصولات آن پول خرج کنند.

ان‌ویدیا (Nvidia)

دیگر شرکتی که می‌تواند از تولید محتوای ۳ بعدی در متاورس سود ببرد، ان‌ویدیا می‌باشد. محصول Omniverse Enterprise ان‌ویدیا تنها برای مدت کوتاهی در بازار بوده است، اما در حال حاضر توسط صدها شرکت مورد توجه قرار گرفته و توسط ده‌ها هزار سازنده محتوا دانلود شده است. حتی اگر Omniverse در نهایت نتواند جذابیت کافی را به دست آورد، همچنان احتمال دارد که ان‌ویدیا از ترند متاورس سود ببرد. واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) با کیفیت این شرکت همیشه کسب و کار اصلی آن بوده است. پردازنده‌های گرافیکی ان‌ویدیا با افزایش محبوبیت متاورس، تقاضای بالایی خواهند داشت و به کاربران اجازه می‌دهند از تجربه محتوایی ۳ بعدیِ واضح و شفاف لذت ببرند.

کلود فلِر (Cloudflare)

شبکه تحویل محتوا (CDN) کلود فلر در طراحی خود، سرعت را در نظر گرفته است. این شرکت ادعا می‌کند که شبکه آن قادر است هر محتوا را در ۵۰ میلی ثانیه یا کمتر به ۹۵ درصد از جمعیت جهان ارائه دهد. این مقیاس با افزایش کاربران متاورس مفید خواهد بود. اما همانطور که پیش از این گفتیم، متاورس نیازهای دیگری نیز خواهد داشت و کلود فلر می‌تواند برخی از این موارد را نیز برطرف کند. به عنوان مثال، این شرکت در حال حاضر راهکار‌های امنیت سایبری را ارائه می‌دهد که ۷۶ میلیارد تهدید امنیتی را روزانه مسدود می‌کند. این شرکت اخیراً یک محصول ذخیره‌سازی داده را تولید کرده است که ممکن است به رفع نیاز متاورس در ذخیره‌سازی داده‌های بزرگ کمک کند.

روبلاکس (Roblox)

روبلاکس از دنیا‌های مجازی است که شبیه به مراحل اول متاورس می‌باشد. حالا شاهد این هستیم که روبلاکس وارد دنیای متاورس می‌شود که می‌تواند پتانسیل زیادی برای تولید محتوا ایجاد کند‌. خوانندگانی مانند تای وردس (Tai Verdes) و لیل ناز اکس (Lil Nas X) کنسرت‌هایی مجازی را روی استیج روبلاکس در متاورس اجرا کرده‌اند. این می‌تواند به آن معنی باشد که محبوبیت رویداد‌های مجازی در حال افزایش است. در چند سال گذشته، کاربران پلتفرم روبلاکس بیشتر آمریکایی و در محدوده ۱۳ سال بودند. اما روبلاکس به تدریج در حال گسترش است و توانسته  مخاطبان بزرگسال را نیز جذب خود کند. متاورس احتمالا چندین فضا برای پلتفرم‌های تعاملی خواهد داشت. روبلاکس که تعداد کاربران روزانه آن بیش از ۵۰ میلیون نفر است، در این زمینه شروع بزرگی خواهد داشت.

صندوق‌های قابل معامله در متاورس

شاید نتوانید تصمیم بگیرید کدام سهام‌های متاورس را می‌خواهید بخرید، یا شاید بخواهید دامنه سرمایه گذاری خود را از یک سهم فراتر ببرید. بنابراین، به شما پیشنهاد می‌کنیم خرید یک صندوق قابل معامله  (ETF) متمرکز بر متاورس را در نظر بگیرید. یکی از این گزینه‌ها، صندوق قابل معامله روندهیل بال (Roundhill Ball) در متاورس است. این صندوق شامل پنج سهامی است که در این مقاله آن‌ها را معرفی کردیم. علاوه بر این، سهام‌های متاورس دیگر را شامل می‌شود و تنوع خوبی را برای سهامداران فراهم می‌کند.

از کجا می‌توانم سهام متاورس خریداری کنم؟

برای خرید سهام و صندوق‌هایقابل معامله، سرمایه گذاران باید یک حساب کارگزاری داشته باشند. بهترین کارگزاری‌ها بسیار کاربرپسند هستند و اجازه می‌دهند حساب‌ها بدون حداقل سپرده باز شوند و همچنین معاملاتی با کارمزد صفر ارائه می‌دهند.

ارز‌های دیجیتال متاورس چه هستند؟

هنوز راه درازی از توسعه متاورس مانده و می‌تواند در آینده مسیرهای مختلفی را طی کند. اما سوال این است که آیا بخش عمده‌ای از سهام‌های متاورس را نهادهای شرکتی می‌سازد یا با روش‌های غیرمتمرکز مانند بلاک چین و ارزهای دیجیتال. به همین دلیل، ما قبلاً به نهادهای شرکتی نگاه کرده‌ایم. اما، از آنجایی که آینده نامشخص است، توصیه می‌کنیم حداقل چند ارز دیجیتال را زیر نظر داشته باشید.

تتا

اولین ارز دیجیتال پیشنهادی ما تتا (Thetha) است. تتا به عنوان یک شبکه تحویل محتوا، از نظر مفهومی شبیه به کلود فلر است. با این حال، تتا از نظر تئوری می‌تواند محتوای متاورس را سریع‌تر ارائه دهد، زیرا از نظر فیزیکی نزدیک‌تر به کاربر ذخیره می‌شود. این پروژه به در ابتدا عنوان راهی برای پخش زنده بازی‌های ویدیویی واقعیت مجازی آغاز به کار کرد و به سرعت توجه Alphabet و سامسونگ را به خود جلب کرد. ایده “شبکه تحویل محتوا” تتا نیز ثبت اختراع شده است و ریسک رقابتی سایر پلتفرم‌های غیرمتمرکز را کاهش می‌دهد.

آرویو

ارز دیجیتال دیگری که باید آن را زیر نظر داشت، آرویو (Arweave) است. این گروه در حال ساخت چیزی است که آن را “پرما وب” (Permaweb) می‌نامد. آن‌ها هدف پرما وب را “حفظ دانشِ گذشته، حال و آینده ما از طریق ذخیره سازی تغییرناپذیر آن” معرفی می‌کنند. سولانا (Solana)، یکی دیگر از پروژه‌های ارز دیجیتال که نیاز زیادی به فضای ذخیره‌سازی داده دارد، با آرویو همکاری می‌کند. این امر نشانگر این است که قابلیت‌های آرویو قابل اعتماد می‌باشد.

البته، آرویو تنها پروژه غیرمتمرکز نیست که بر ذخیره سازی داده متمرکز است. اما سودی که از سرمایه گذاری وَقفی (endowment) ارائه می‌کند، ذخیره‌سازی بلندمدت داده را تشویق می‌کند. در واقع این امر وجه تمایزی مهم برای آرویو است. در بسیاری از پلتفرم‌های دیگر، کاربران برای ذخیره داده‌های خود برای یک مدت  محدود، باید هزینه‌های اولیه را به ماینرها پرداخت کنند. این در حالی است که، آرویو ماینر‌ها را تشویق می‌کند تا داده‌ها را برای همیشه، با پرداخت تدریجی در طول زمان، ذخیره کنند. کاربران مبلغ این فضای ذخیره سازی را به استخری از ماینر‌ها پرداخت می‌کنند. این روش پرداخت درازمدت، می‌تواند یک وجه تمایز برای آرویو باشد.

مطلب مرتبط: استخر استخراج (Mining Pool) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.