صندوق قابل معامله

معرفی ۱۰ صندوق قابل معامله برتر (ETF) متاورس در سال ۲۰۲۲

فهرست عناوین پنهان
3. بهترین صندوق‌های قابل معامله متاورس

مقدمه

در این مقاله از زرد نیوز، ۱۰ صندوق قابل معامله برتر متاورس را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

متاورس به طور متفق‌القول به عنوان آینده اینترنت در نظر گرفته می‌شود. متاورس جایی است که کاربران می‌توانند با یکدیگر همکاری، بازی، معاشرت و در فضاهای سه بعدی کار کنند. حتی انتظار می‌رود که آموزش نیز به زودی وارد دنیای متاورس شود و شرکت‌های حوزه تکنولوژی فعالانه برای تسلط بر دنیای مجازی در همه زمینه‌ها تلاش می‌کنند.

مطلب مرتبط: راهنمای مبتدیان برای سرمایه‌گذاری در متاورس

توسعه متاورس

یوتیوب اخیراً با اعلام این خبر که در حال توسعه یک بازی واقعیت مجازی بسیار تعاملی است، حضور خود را در بازار متاورس نشان داد. به طور مشابه، مایکروسافت، شرکت اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard Inc)، یک شرکت تولید بازی‌های کامپیوتری آمریکایی را خریداری کرد. این امر نیز مقدمه‌ای برای ورود مایکروسافت به متاورس تلقی می‌شود. شبکه اجتماعی اسنپ چت نیز با ایجاد فیلترها و لنزهای واقعیت افزوده خود که تجربه‌ای تعاملی را برای کاربر می‌‌سازد، بر روی متاورس تمرکز کرده است. جدید ترین تکنولوژی‌های اسنپ چت که روی آن متمرکز، سخت افزار پوشیدنی به نام Spectacles است. Spectacles در ابتدا عینک‌های معمولی متصل به دوربین اسنپ چت بودند، اما اکنون وارد قلمرو عینک‌های هوشمند واقعیت افزوده خواهند شد.

متاورس برای شرکت‌هایی که به سرعت در حال ورود به آن هستند فرصت کسب درآمدی به میزان ۱ تریلیون دلار دارد. موارد رایج در متاورس شامل ارز و دارایی‌های دیجیتال، ان اف تی، زیرساخت مجازی، بازی، پردازش زبان طبیعی، رویدادهای اجتماعی مجازی، محل کار، خرید آنلاین و رسانه‌های اجتماعی است. به همین دلیل است که شرکت‌ها در تمام حوزه‌ها در حرکت برای ورود به متاورس هستند. به عنوان مثال،  شرکت چی‌پی مورگان (JPMorgan Chase & Co)  یک سکه دیجیتال برای پرداخت با استفاده از تکنولوژی بلاک چین ایجاد کرد. غول‌های حوزه تکنولوژی‌های مالی مانند پی پال (PayPal)، ویزا (Visa Inc)، بلاک (Block Inc) و مستر کارت (Mastercard Inc) در حال کار در جهت عادی سازی پذیرش ارزهای دیجیتال با ثبات هستند.

سرمایه‌گذارانی که به دنبال کار با سهام متنوع متاورس هستند، می‌توانند به دنبال صندوق‌های قابل معامله متاورس باشند. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران می‌توانند در صندوق‌های قابل معامله در بورس که دارای سهام شرکت‌های مانند Block Inc، Alphabet Inc و Microsoft Corporation هستند، سرمایه‌گذاری کنند.

بهترین صندوق‌های قابل معامله متاورس

 ۱۰ – صندوق گلوبال اکس فین‌تک

صندوق قابل معامله گلوبال اکس فین تک Global X FinTech)، به طور کلی شاخص موضوعی (Thematic Index) شرکت Indxxرا دنبال می‌کند. Indxx شامل شرکت‌های هلدینگ نوظهور که در بخش فناوری مالی پیشرو هستند، می‌باشند. شرکت‌های زیر مجموعه Indexx به دنبال ایجاد تغییرات دیجیتالی در صنایعی بالغ مانند بیمه، جذب سرمایه و وام‌دهی شخص ثالث هستند. تقریباً ۷۸ درصد از سهام صندوق قابل معامله گلوبال اکس فین تک در بخش فناوری اطلاعات متمرکز هستند، و ۱۴ درصد سهام باقی مانده در صنعت مالی متمرکز می‌باشد.

یکی از شرکت‌های زیر مجموعه‌های صندوق قابل معامله گلوبال اکس فین تک، شرکت بلاک (Block Inc) می‌باشد. بلاک، یک شرکت خدمات مالی و پرداخت دیجیتال مستقر در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا می‌باشد. جک دورسی، مدیر عامل شرکت بلاک، قصد دارد بیت کوین را به ارز دیجیتال بومی اینترنت تبدیل کند. بیت کوین به طور گسترده به عنوان ارز متاورس شناخته می‌شود و شرکت بلاک یکی از رقبای برتر در متاورس است. این امر باعث می‌شود صندوق قابل معامله گلوبال اکس فین تک به یکی از برترین صندوق‌های قابل معامله در متاورس برای خرید تبدیل شود

شرکت بلاک یک سهام محبوب در میان افرادی است که از استراتژی پول هوشمند (Smart Money) است. در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، تمایل صندوق‌های پوشش ریسک برای خرید سهام شرکت بلاک صعودی بود، زیرا ۹۸ درصد صندوق‌ها اعلام کرده بودند سهام آن را خریداری کرده‌اند. این آمار در مقایسه با دوره سه ماهه قبل، ۹۴ درصد افزایش داشته‌است. آرک اینوست (ARK Investment Management) در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ با بیش از ۶ میلیون سهم به ارزش ۱/۴ میلیارد دلار، بزرگترین سهامدار شرکت بلاک محسوب می‌شد.

نگاه اجمالی به صندوق گلوبال اکس فین‌تک

صندوق سرمایه‌گذاری ریور پارک (RiverPark) در مورد گلوبال اکس فین تک و عملکرد آن در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ می‌گوید:

شرکت بلاک ( اسکوئر Square سابق) در گزارش عملکردی سه ماهه خود، نشان داد که در روند ارائه گزارش مدیریتی کند عمل کرده و رشد اپلیکیشن کش اپ (Cash App) نیز کاهش یافته است. شرکت بلاک در ماه اکتبر اعلام کرد که پلتفرم جهانی “buy now, pay later” را خریداری کرده است. با این حال، شرکت بلاک در مجموع یک سه ماهه قوی با رشد سود ناخالص ۴۳ درصدی در سال را گزارش کرد. لازم به ذکر است که هزینه‌های عبوری (pass-through cost) باعث می‌شود سود ناخالص بیشتر، منعکس‌کننده رشد شرکت در بازه زمانی خاص باشد. با افزایش سود ناخالص از فضای فروشنده آن با رشد ۴۸ درصدی به ۶۰۶ میلیون دلار و از برنامه نقدی آن با رشد ۳۳ درصدی به ۵۱۲ میلیون دلار رسید. با این حال، برخی از سرمایه‌گذاران بر رشد سود ناخالص ضعیف‌تر از حد انتظار در بخش Cash App شرکت تمرکز کردند که باعث ایجاد فشار بر سهام شرکت شد.

۹- صندوق پروشر آلتراپرو (Proshare UltraPro QQQ)

صندوق پروشر آلتراپرو نتایجی در سرمایه‌گذاری‌های خود است که سه برابر عملکرد روزانه شاخص بورس نزدک (Nasdaq) مطابقت داشته باشد. حدود ۷۰ درصد از شرکت‌های زیر مجموعه در بخش‌های فناوری اطلاعات و خدمات ارتباطی متمرکز هستند. میانگین ارزش بازار این صندوق قابل معامله تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱، معادل ۲۱۷/۱۸ میلیارد دلار بوده است.

یکی از سهام‌های قابل توجهی که پروشر آلتراپرو دارد، سهام شرکت اپل(Apple Inc) است. اپل یکی از با ارزش ترین شرکت‌های فناوری چند ملیتی است که لوازم الکترونیکی مصرفی، نرم افزار و خدمات آنلاین ارائه می‌کند.

اهداف جاه‌طلبانه اپل در متاورس شامل معرفی برنامه‌های واقعیت افزوده و تجهیزات واقعیت افزوده مانند هدست و عینک هوشمند بیشتر در آینده نزدیک است. تیم کوک (Tim Cook)، مدیر عامل این شرکت در پاسخ به سوالی درباره برنامه‌های اپل برای متاورس گفت “پتانسیل زیادی در این فضا” وجود دارد و این شرکت “بر این اساس سرمایه‌گذاری می‌کند”.

شرکت اپل یکی از سهام‌های جذاب و پر طرفدار  حوزه فناوری در بین سرمایه گذاران هوشمند است. در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، ۱۲۰ صندوق پوشش ریسک شروع به خرید سهام شرکت اپل کرند. ارزش مجموع میزان سهامی که خریداری شد چیزی معادل ۱۴۶ میلیارد دلار می‌باشد. برکشایر هتوی (Berkshire Hathaway) که متعلق به وارن بافت است، با بیش از ۸۸۷ میلیون سهم به ارزش ۱۲۵/۵ میلیارد دلار، بزرگترین سهام را در این شرکت داشت.

علاوه بر شرکت الفابت (Alphabt Inc)، شرکت بلاک (Block Inc) و مایکروسافت (Microsoft Corporation)، اپل یک سهام متاورس محبوب برای تجربه‌کردن است.

نگاه اجمالی به صندوق پروشر آلتراپرو

آلگر اسپکترا (Alger Spectra)، دیگر صندوق سرمایه‌گذاری مطرح در این حوزه در مورد عملکرد سهام اپل در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۱ این نظر را دارد:

اپل یکی از ارائه دهندگان  پیشرو در زمینه ارتباطات، محاسبات و خدمات است. سیستم عامل آی‌او‌اس (iOS) اپل دارایی منحصر به فرد معنوی و قدرت رقابتی این شرکت محسوب می‌شود. این نرم‌افزار تعامل تنگاتنگی با مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها ایجاد می‌کند و خرید رو به رشد خدمات پر سود مانند موسیقی، برنامه‌ها و Apple Pay را تقویت می‌کند. درآمد سه ماهه اپل از برآوردهای اولیه در تحقق حاشیه سود بیشتر که ناشی از ترکیب فروش خدمات سودآورتر است، فراتر رفت. با توجه به هزینه‌های حمل و نقل و محدودیت‌های عرضه به میزان قابل توجهی که مانع از تحقق درآمد حدود ۶ میلیارد دلاری می‌شد، سود نهایی حتی چشمگیرتر بود.

۸- صندوق قابل معامله اسپایدر (SPDR S&P Software & Services ETF)

 اسپایدر (SPDR S&P Software & Services)  یک صندوق قابل معامله در بورس است که عملکرد کل بازدهی S&P Software & Services Select Industry  را دنبال می‌کند که بخش نرم افزار و خدمات از شاخص کل اسپایدر را نشان می‌دهد. این شاخص، بازار گسترده سهام آمریکا را ردیابی می‌کند. تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۲، ارزش دارایی‌های تحت مدیریت در این صندوق  به ۳۲۷/۲۹ میلیون دلار رسید.

شرکت زینگا (Zynga Inc) برترین شرکت از ۲۰۱ زیر مجموعه صندوق قابل معامله اسپایدر است. زینگا یک شرکت مستقر در کالیفرنیا است که بازی‌های اجتماعی را توسعه می‌دهد و برای تسلط بر دنیای بازی‌های متاورس فعالیت می‌کند. این شرکت بازی‌های بلاک چین را به بازی‌های معروف تبدیل می‌کند. سایر سرمایه‌گذاری‌های مهمی که اسپایدر را به یک صندوق قابل معامله برجسته در متاورس  تبدیل می‌کند، شامل سیتریک سیستمز (Citrix Systems) می‌شود. سیتریک سیستمز یک شرکت چندملیتی رایانش ابری و فناوری مجازی‌سازی است. شرکت اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) نیز از دیگر سرمایه‌گذاری‌های مهم صندوق اسپایدر است. اکتیویژن بلیزارد یک شرکت هلدینگ بازی‌های کامپیوتری آمریکایی می‌باشد.

در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، در مجموع ۵۲ صندوق پوشش ریسک سهام شرکت زینگا را خریداری کردند. که در مقایسه با سه ماهه قبل ۴۹ صندوق افزایش داشت. صندوق Diamond Hill Capital تا سه ماهه سوم ۲۰۲۱ با ۱۹/۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۴۵ میلیون دلار، سهام اصلی شرکت زینگا را در اختیار داشت.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق اسپایدر

شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری‌ کلیر بریج (Clear Bridge) در مورد شرکت زینگا، از دارایی‌های مهم صندوق اسپایدر این طور می‌گوید:

تعداد انگشت شماری از شرکت‌های با رشد سریع ما در تابستان پس از تجربه افزایش تقاضا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰، کاهش درآمد را تجربه کردند. دلیل این امر آن است که شرکت‌ها به سمت دورکاری رفتند و مشتریان در خانه‌های خود محدود شدند. زینگا که بازی‌هایی که بر روی پلتفرم‌های اجتماعی و موبایلی اجرا می‌شوند را توسعه می‌دهد، در سال گذشته افزایش قابل توجهی را در تعداد مشتریان جدید تجربه کرد. اما به اندازه‌ای که  از بازگشایی اقتصاد پسا کرونا انتظار می‌رفت، رشد و پیشرفت نداشت.

۷- صندوق شاخصی ونگارد

صندوق شاخصی (index fund) ونگارد (Vanguar) یک صندوق قابل معامله است که  به طور کامل استراتژی‌های دیگر صندوق سرمایه‌گذاری معروف در حوزه آی‌تی، اسپلایسد (Spliced)، را دنبال می‌کند. صندوق ونگارد تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، ۳۶۰ سهم دارد و ارزش دارایی‌های آن برابر است با ۵۸/۵ میلیارد دلار.

یکی از دارایی‌های برتر صندوق قابل معامله ونگارد، سهام شرکت مایکروسافت است. مایکروسافت یکی از بهترین شرکت‌های چندملیتی عرصه تکنولوژی است. مایکروسافت نیز اخیرا سهام شرکت اکتیویژن بلیزارد، یک توسعه‌دهنده بازی‌های رایانه‌ای، را به قیمت ۶۹ میلیارد دلار خریداری کرده است. به تعبیر اغلب کارشناس این حوزه، این اقدام مایکروسافت نشان می‌دهد خود را برای ورود به متاورس آماده می‌کند.  شرکت اکتیویژن نیز خود یکی از غول‌های حوزه بازی‌سازی به حساب می‌آید. بازی‌های مطرحی که این شرکت توسعه‌داده شامل کال آو دیوتی (Call of Duty)، ورلد آو وار کرفت (World of Warcraft)، دیابلو (Diablo)، گیتار هیرو (Guitar Hero)، اور واچ (Overwatch)، هیروز آو استورم (Heroes of the Storm) و کندی کراش ساگا (Candy Crush Saga) می‌شوند

صندوق‌های پوشش ریسک بزرگ نسبت به خرید سهام شرکت مایکروسافت هیچگونه تردیدی ندارند. بر اساس داده‌های سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ وب سایت Insider Monkey، چیزی حدود ۲۵۰ صندوق پوشش ریسک اقدام به خرید سهام شرکت مایکروسافت کردند. گفتنی است که در سه ماهه آخر همان سال، ۲۳۸ صندوق پوشش ریسک دیگر نیز سهام شرکت مایکروسافت را خریداری کردند. شرکت مدیریت دارایی فیشر (Fisher Asset Management) در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ با خرید ۲۵/۵ میلیون سهم از شرکت مایکروسافت به ارزش ۷ میلیارد دلار، به بزرگترین سهامدار آن تبدیل شد.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق ونگارد

صندوق قابل معامله بَرِن آپورتونیتی در بررسی‌های سه ماهه سوم خود (سال ۲۰۲۱)، در مورد سهام مایکروسافت این نظر را دارد:

مایکروسافت، یکی از شرکت‌های پیشرو در نرم‌افزار‌های ابری و ارائه‌دهنده زیرساخت‌ها و ابزارهای بهره‌وری می‌باشد. ارزش سهام این شرکت در طول سه‌ماهه سوم  سال  ۲۰۲۱ افزایش داشت. بر اساس این گزارش، درآمد کلی این شرکت به دلیل بالا‌رفتن زیاد تقاضا  برای محصولات گسترده‌اش، افزایش یافت. محصولات جدید مایکروسافت ادامه حرکت تجارتی‌اش به سمت فضای ابری را نشان می‌د‌هد. آماری که مایکروسافت در این گزارش برجای گذاشت، همچنین نشان می‌داد درآمد کلی آن ۴/۵ درصد از تخمین‌های کارشناسان بیشتر بوده است. بخش تبلیغات ابری (Commercial Cloud) مایکروسافت ۳۱ درصد رشد ارزی آن را به همراه داشت.

ما معتقدیم که این شرکت در موقعیتی قرار دارد که طی سه سال آینده بین ۱۳ تا ۱۵ درصد رشد طبیعی خواهد داشت. این امر زیربنای گسترش کل بازار در دسترس برای مایکروسافت در تمام پرتفوی محصولات ابری آن را ایجاد می‌کند. زیرا شرکت‌های بیشتری به دنبال تغییر و دیجیتالی‌کردن کسب‌ و کار خود هستند. در نهایت، محصولات ابری مایکروسافت فروش بسیار بیشتری خواهند داشت.

۶- صندوق قابل معامله فیدلیتی

 فیدلیتی (Fidelity MSCI Information Technology Index)  یک صندوق قابل معامله متمرکز بر فناوری اطلاعات است. این  صندوق، شاخص “MSCI USA IMI” را به عنوان الگو دنبال می‌کند. این شاخص نشان‌دهنده شرکت‌های بخش فناوری اطلاعات در بازار سهام ایالات متحده است. ۱۰ دارایی برتر صندوق قابل معامله فیدلیتی، تقریباً ۶۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌های آن را تشکیل می‌دهند که شامل ۳۶۸ اوراق بهادار است.

شرکت ان‌ویدیا (NVIDIA Corporation)، یک شرکت فناوری چندملیتی است که محصولات آن در حوزه صنایع نیمه هادی، هوش مصنوعی، الکترونیکی مصرفی، بازی و سخت افزار رایانه می‌باشد. ان‌ویدیا یکی از مهمترین و بزرگ ترین هلدینگ‌های صندوق فیدلیتی محسوب می‌شود.

متاورس به فناوری‌های محاسباتی گرافیکی که شرکت‌هایی مثل ان‌ویدیا ارائه می‌کنند، نیازمند است. گفتنی است ان‌ویدیا در حال حاضر اپلیکیشن‌هایی را به صورت رایگان در اختیار تولیدکنندگان محتوا و هنرمندانی که در حال توسعه دنیاهای مجازی در متاورس هستند، قرار می‌دهد. علاوه بر این، ان‌ویدیا قرارداد‌هایی را در حوزه تکنولوژی، با مارکت پِلِیس‌های ان اف تی (NFT Marketplace) تنظیم کرده است.

از ۸۳ صندوق پوشش ریسکی که در سه ماهه سوم ۲۰۲۱، سهام شرکت ان‌ویدیا را خریداری کرده‌اند، شرکت سرمایه‌دار هندی راجیو جین (Rajiv Jain)، با بیش از ۱۵ میلیون سهم به ارزش ۳/۱۳ میلیارد دلار، سهامدار اصلی این شرکت به حساب می‌آید.

شرکت ان‌ویدیا یکی از بهترین شرکت‌هایی است که از آن می‌توانید برای ورود و توسعه در متاورس استفاده کنید. شرکت‌های دیگر مانند بلاک، الفابت، و مایکروسافت از این قابلیت برخوردار هستند.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق فیدلیتی

صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی هاردینگ لونر (Harding Levner)، در مورد دارایی اصلی صندوق فیدلیتی، یعنی شرکت ان‌ویدیا، این طور می‌گوید:

ازدياد دستگاه‌هایی که از تراشه‌ها استفاده می‌کنند، خواه دستگاه‌های الکترونیکی باشند یا به طور کلی هر سیستم‌های تعبیه‌شده در یک دستگاه، منجر به تولید اقیانوسی از داده‌هایی می‌شود. مشخصا این حجم بسیار زیاد از اطلاعات و داده‌ها نیاز به ذخیره، پردازش و تجزیه و تحلیل دارند. ان‌ویدیا، طراح پیشرو در این تراشه‌ها و واحدهای پردازش گرافیکی که نرم افزار مکمل آن “CUDA” نام دارد، در خط مقدم تلاش برای ارائه پلتفرم تحلیلی مورد نیاز برای شکوفایی پتانسیل کامل چنین پردازنده‌های تخصصی قرار دارد.

۵- صندوق قابل معامله روند‌هیل بال متاورس

طراحی صندوق قابل معامله روندهیل بال متاورس (Roundhill Ball Metaverse) به گونه‌ای می‌باشد که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا با بازتاب عملکرد شاخص Metaverse Ball را مشاهده کنند. این صندوق شامل مجموعه‌ای از شرکت‌های جهانی است که فعالانه در متاورس مشارکت دارند. این شرکت‌ها به صنایع مختلفی از جمله محاسبات ابری، شبکه، پلتفرم های مجازی، پرداخت‌های آنلاین و سخت افزار تعلق دارند.

شرکت روبلاکس (Roblox) یکی از اجزای اصلی پورتفوی صندوق قابل معامله روندهیل بال متاورس است. روبلاکس در حوزه بازی‌های رایانه‌ای فعالیت دارد و قبلا دنیاهایی مجازی را توسعه‌داده است که در آن میلیون‌ها نفر در آن معاشرت، بازی‌ و در اقتصاد دیجیتال آن شرکت می‌کنند. این شرکت یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌های متاورس است.

شرکت روبلاکس در میان صندوق‌های برتر پوشش ریسک، یک سهام محبوب به حساب می‌آید. در سه ماهه سوم ۲۰۲۱، ۵۰ صندوق پوشش ریسک به خرید سهام روبلاکس اقدام کردند. مجموع ارزش سهامی که این ۵۰ صندوق خریداری کرده‌اند. بالغ بر ۳/۵ میلیارد دلار می‌باشد. صندوق تایگر گلوبال منیجمنت (Tiger Global Management) با ۱۷/۴  میلیون سهم به ارزش ۱/۳ میلیارد دلار، بزرگترین سهامدار این شرکت در سه ماهه سوم بود.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق روندهیل بال

شرکت خدمات مالی آمریکایی گروه جفریز (Jeffries Group) در گزارش خود که در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ منتشر شد در مورد سهام روبلاکس می‌گوید:

“اگر مفهوم متاورس را با شکلی آسان‌گرایانه تر  برای قابلیت همکاری نگاه کنیم، درک اینکه چرا برخی از شرکت‌ها با نام متاورس شناخته می‌شوند، آسان‌تر می‌شود. در جنبه مجازی متاورس، معمولا از شرکت‌هایی مانند اپیک گیمز (Epic Games)، روبلاکس (Roblox) و تیک تو (TakeTwo) صحبت می‌کنیم. در مورد واقعیت افزوده نیز شرکت‌های نیانتیک (Niantic) و اسنپ چت تاثیر گذار خواهند بود. این‌ها بازیکنان بزرگی هستند که در این فضا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما در این رقابت تنها نیستند. انتظار می‌رود که شرکت‌های چند میلیارد دلاری جدید با بالغ‌تر‌شدن متاورس رشد کنند.

اهمیت روبلاکس در متاورس

روبلاکس یک مثال خوب در این مورد است. محتوای آن را تقریباً به طور کامل کاربران تولید می‌کنند. آن‌ها محتوا‌های خود را با موتور بازی‌سازی که استودیوی روبلاکس به صورت رایگان ارائه می‌دهد تولید می‌کنند. لازم به ذکر است که توسعه‌دهندگان/تولیدکنندگان محتوا تقریباً در تمام پولی که کاربران در پلتفرم روبلاکس خرج می‌کنند سهیم هستند. علاوه بر این، بسیاری از آیتم‌هایی که در بازار آواتار (Avatar Marketplace) خریداری می‌کنید، یا حتی تجربه‌ای با برندی مانند Vans World دارید را می‌توانید به سایر پلتفرم‌ها منتقل کنید.

از اهدافی که روبلاکس در مورد آن صحبت می‌کند گسترش پلتفرم خود است. این شرکت در نظر دارد پلتفرم خود را فراتر از تجربه‌هایی در زمینه بازی و سرگرمی ببرد و وارد حوزه  آموزش و ایجاد محل کار مجازی بشود. جامعه توسعه‌دهندگان روبلاکس توانایی ساخت ابزار برای توسعه دهندگان دیگر را نیز دارد. اغلب توسعه‌دهندگان روبلاکس شامل استودیوهای حرفه‌ای می‌شوند که بر روی این پلتفرم ساخته می‌شوند. بسیاری از برندها و یا محتو‌هایی که هدف آن‌ها “مصرف‌کننده” است، با روبلاکس همکاری می‌کنند. هدف این برند‌ها از ایجاد همکاری با روبلاکس تضمین حضور مجازی در متاورس است. روبلاکس در واقع قطعات زیادی را برای تحقق آرمان‌شهر ما از متاورس دارد. اما چیزهایی مانند فناوری، قابلیت همکاری با پلتفرم‌های بیرونی و اقتصاد پویا و دو طرفه، قطعاتی هستند هنوز جای خالی آن‌ها حتی در روبلاکس حس می‌شود. با این حال، با توجه به فرضیه ما مبنی بر اینکه دسترسی به “قابلیت همکاری کامل” تا حدودی غیر واقعی است، به راحتی می توان فهمید که روبلاکس تا حد قابل قبولی به این تعریف نزدیک است.

۴- صندوق قابل معامله ایوالو متاورس

ایوالو متاورس (Evolve Metaverse) اولین صندوق قابل معامله متاورس کانادایی است. این صندوق به سرمایه‌گذاران سهام‌هایی متنوع را معرفی می‌کند که متعلق به شرکت‌های است که فعالانه

در متاورس شرکت دارند.  صندوق ایوالو متاورس دارای ۲۵ اوراق بهادار از شرکت‌های متنوع می‌باشد و ارزش دارایی‌های تحت مدیریت آن ۱۳/۳۶۲ میلیون دلار است.

بیش از ۹۰ درصد از شرکت‌های متعلق به صندوق قابل معامله ایوالو متاورس متعلق به بخش‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند.  این صندوق، سهام شرکت‌های پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات در بازار جهانی از جمله شرکت‌هایی از آمریکا، چین، تایوان، ژاپن و سنگاپور را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

دارایی بزرگ و مهم صندوق ایوالو متاورس، شرکت تنسنت هلدینگز (Tencent Holdings Limited) است. تنست هلدینگز یک شرکت چینی می‌باشد که موقعیت خوبی برای بهره مندی از متاورس دارد. تنسنت ناشر پیشرو بازی در چین و همچنین یک سرمایه‌گذار برجسته در استودیوهای بازی بزرگ در سراسر جهان است. تنسنت هلدینگز در حال خرید بلک شارک (Black Shark) است. بلک شارک سازنده هدفون‌های مخصوص بازی می‌باشد. این طور که مشخص است تنسنت با این خرید قصد دارد روی هدست‌های واقعیت افزوده و مجازی سرمایه‌گذاری و نفوذ شرکت مادر را به دنیای متاورس را بیشتر کند.

۳- صندوق قابل معامله هورایزن گلوبال متاورس

هورایزن گلوبال متاورس (HORIZONS GLOBAL METAVERSE INDEX) یک صندوق قابل معامله در بورس است که از شاخص صندوق سولواکتیو گلوبال متاورس   (Solactive Gobal Metaverse) الگو می‌گیرد. صندوق هورایزن گلوبال  از شرکت هایی تشکلیل شده که انتظار می‌رود رشد کنند. علاوه بر این،  هورایزن از توسعه متاورس نیز حمایت می‌کند. هورایزن گلوبال متاورس، یک صندوق قابل معامله نسبتاً جدید است که در ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ و در بورس اوراق بهادار تورنتو فعالیت خود را آغاز کرد.

شرکت‌های موجود در سبد صندوق هورایزن به صنایع مختلفی از جمله بازارهای دیجیتال، زیرساخت‌های دیجیتال، پرداخت‌های دیجیتال، اقتصاد سازنده، واقعیت مجازی و  افزوده و بازی‌های رایانه‌ای تعلق دارند. یکی از دارایی‌های برتر صندوق هورایزن گلوبال، شرکت ویزا (Visa Inc) می‌باشد. ویزا یک شرکت در حوزه فناوری مالی و پرداخت است. این شرکت با اولین خرید توکن‌ غیرقابل تعویض (NFT) خود به ارزش ۱۵۰ هزار دلار در آگوست ۲۰۲۱، وارد بازار متاورس شد.

سهام شرکت ویزا در سه ماهه سوم ۲۰۲۱، انتخاب اصلی سرمایه‌گذاران هوشمند بود. همچنین، ۱۴۳ صندوق برتر که ارزش مجموع سهام آن‌ها بیش از ۲۶ میلیارد دلار است، در همین بازه زمانی در شرکت ویزا سرمایه‌گذاری کردند. صندوق پوشش ریسک “سرمایه‌گذاری کودکان” (The Children’s Investment) در پایان سپتامبر ۲۰۲۱ با حدود ۲۰ میلیون سهم به ارزش ۴/۵ میلیارد دلار، بزرگترین سهامدار شرکت ویزا نام گرفت.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق هورایزن گلوبال متاورس

شرکت مدریت سرمایه‌گذاری وِیتز (Weitz Investment Management, Inc) در گزارش سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، در رابطه با شرکت ویزا این‌گونه می‌نویسد:

“گزارش‌هایی که مخاطب آن‌ها سرمایه‌گذاران هستند، معمولاً بر سود‌ها و پیروزی‌ها متمرکز می‌شوند که شایستگی مدیران را ثابت کنند. علیرغم تمام تلاش‌هایمان برای انتقال دقیق آنچه که برای صندوق مؤثر‌ بوده و آنچه که نبوده، گاهی ممکن است ما نیز همین کار را کرده باشیم. با این حال، این بار می‌خواهیم کسب‌ وکارهای بزرگی را که ما صاحب آن‌ها هستیم و در سال ۲۰۲۱ “به جایی نرسیدند” را جشن بگیریم.”

در یک بازار به طور کلی گران که در سال ۲۰۲۲ با بادهای مخالف مواجه بود، ما به داشتن تعدادی کسب و کار که موفقيت آن‌ها اثبات شده و سهام آن‌ها در یک سال گذشته در حال استراحت بود‌ه‌اند افتخار می‌کنیم. آن‌ها لزوماً ما را از کاهش ارزش‌ سهام‌ها در طول اصلاحات گسترده نجات نخواهند داد، اما آن‌ها شرکت‌هایی هستند که معتقدیم می‌توانند از طریق تقریباً هر چیزی بقای خود را حفظ کنند و ارزش تجاری خود و ما را افزایش دهند. این شرک‌ها جزو آن دسته از مشاغلی هستند که به ما این امکان را می‌دهند که شب راحت بخوابیم و وسوسه نشویم که در زمان نامناسب آن‌ها را بفروشیم. در این جا چند نمونه از این سهام‌ها را بررسی می‌کنیم.

مثال

اخیراً شرکت‌های پرداخت شناخته‌شده در وضعیت نامناسبی قرار گرفته‌اند. پرداخت‌های برون مرزی، با اختلال در سفرهای بین المللی به دلیل شیوع ویروس کرونا، کاهش یافته است. این نوع پرداخت‌ها به ویژه برای  شرکت ویزا سودآور هستند و عدم وجود آن‌ها بر درآمد آن تأثیر گذاشته است. علاوه بر این، ما معتقدیم که سرمایه‌گذاران، تأثیر رقابتی منفی شرکت‌های فین‌تک جدید که در چند سال گذشته ظهور کرده‌اند را بیش از حد برآورد کرده‌اند. بسیاری از این موارد “مختل‌کننده” به راه‌های ارتباطی بین پرداخت‌کننده و دريافت‌کننده ویزا وابسته هستند. از طریق این راه‌ها پرداخت‌های الکترونیکی انجام می‌گیرند، و این متصدیان مکار راهی برای کسب، کپی یا رقابت با افراد تازه‌کار دارند.

2- صندوق قابل معامله فَونت

فَونت (Fount) یک صندوق قابل معامله است که از شاخص تقریباً ۵۰ شرکت متاورس برای پرتوفوی خود الگو می‌گیرد. این صندوق در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ تأسیس شد و تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۲ تقریباً ۱۳ میلیون دلار دارایی تحت مدیریت خود دارد.

یکی از سهام‌های مهم و با ارزش در سبد صندوق فونت، سهام شرکت متا پلتفرمز (فیسبوک سابق) است. شرکتی که در توسعه چشم‌انداز متاورس پیشگام می‌باشد. شرکت متا پلتفرمز (Meta Platforms Inc) یک سهام حوزه فناوری برتر در بین سرمایه گذاران هوشمند است. در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، ۲۴۸ صندوق پوشش ریسک دارای سهام متا پلتفرمز بوده‌اند و ارزش این سهام‌ها معادل ۳۸/۵ میلیارد دلار می‌باشد. شرکت مدیریت سرمایه ایگل (Eagle Capital Management) با بیش از ۷ میلیون سهام، جزو سهامداران اصلی متا پلتفرمز می‌باشد. گفتنی است ارزش این سهام معادل ۲/۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق فونت

شرکت مدریت سرمایه‌گذاری وِیتز (Weitz Investment Management, Inc) در گزارش سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱، در رابطه با شرکت متا پلتفرمز این‌گونه می‌نویسد:

…شایسته است در مورد چند شرکت پلتفرمی دیگر نیز صحبت کنیم. دو شرکت متا پلتفرمز و آلفابت هر دو تحت بررسی‌های قانونی قرار گرفته‌اند که بر ارزش سهان آن‌ها تأثیر گذاشته است. تهدید اعمال اقدامات اتنبیهی واقعی از همیشه به واقعیت نزدیک تر است. اما ما سعی کرده‌ایم در مورد اینکه جریمه‌ها، تغییر قوانین یا واگذاری‌های اجباری چقدر سخت‌گیرانه باشند، خود را محدود نکنیم. با این همه معتقدیم که چشم‌انداز پنج ساله برای هر یک از این دو شرکت تقریباً در هر سناریویی، بسیار بالاتر از میانگین خواهد بود. بنابراین، ما این دو شرکت را در فهرست سهام‌های دست کم ‌گرفته‌شده قرار می‌دهیم.

۱- صندوق قابل معامله اَمپلیفای

اَمپلیفای (Amplify Transformational Data Sharing) که در سال ۲۰۱۸ تأسیس شد، یک صندوق قابل معامله با مدیریت فعال است که در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که فناوری‌های بلاک چین را توسعه می‌دهند و از آن استفاده می‌کنند. این صندوق قابل معامله در سبد خود ۴۵ هلدینگ دارد.

صندوق‌های پوشش ریسک شناخته‌شده سهام قابل‌توجهی در شرکت کوین بیس گلوبال(Coinbase Global‌) دارند. در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱، ۵۰ صندوق پوشش ریسک اقدام به خرید سهام شرکت کوین بیس گلوبال کرده‌اند. ارزش کلی این سهام‌ها تقریباً ۳ میلیارد دلار است. شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری آرک (ARK) با حدود ۷ میلیون سهم به ارزش ۱/۵۹ میلیارد دلار، بیشترین سهام این شرکت را در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ در اختیار داشت.

نگاهی اجمالی به دارایی‌های صندوق اَمپلیفای

شرکت سرمایه‌گذاری هایدن (Hayden Capital) در گزارش سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ خود، در رابطه با شرکت کوین بیس گلوبال این‌گونه می‌نویسد:

کوین بیس: در این سه ماهه سرمایه‌گذاری جدیدی را در کوین بیس، صرافی و کارگزاری شناخته‌شده ارزهای دیجیتال آمریکا ایجاد کرده‌‌ایم. با توجه به برداشت‌های نادرست و نوظهور‌ی این صنعت، فکر کردیم برای کمک به درک سهامداران ما از این سرمایه‌گذاری مفید است گزارشی را در مورد سه ماهه سوم خود منتشر کنیم.

ما معتقدیم که اقتصاد کریپتو در وسط “عبور از شکاف”  پذیرفته‌ و استفاده‌شدن به طور روزمره است. با تحقق این امر، میلیون‌ها کاربر به هر نحوی نیاز به انجام تراکنش‌های ارز دیجیتال خواهند داشت.

کوین بیس موقعیت خوبی در بازارهای تحت نظارت غربی و برای جذب این حجم از مشتری بالقوه دارد. این موقعیت خوب با توجه به سهام با ارزش کوین بیس در بازار و محوبیت آن بین مشتریان کنونی، بدست آمده.ما همچنین معتقدیم که کوین‌ بیس برای درازمدت برنامه‌ای خاص برای راه‌اندازی یک اپلیکیشن دارد که باعث خواهد شد کوین بیس به محلی اصلی برای عموم مردم و موسسات برای تعامل با اقتصاد کریپتو تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.