آگاتا کریستی

10 معمای برتر آگاتا کریستی

مقدمه

جان کوران ، متخصص آگاتا کریستی ، شواهد و مدارک را برای کشف 10 بهترین معمای محبوب‌ترین نویسنده هیجان‌انگیز جهان جستجو می‌کند.

جان کوران ، طرفدار مادام‌العمر کریستی ، در دوبلین زندگی می‌کند. برای سال‌های زیادی وی خبرنامه رسمی آگاتا کریستی را ویرایش کرد و در هنگام مرمت خانه گرین‌وی(Greenway)، خانه دون(Devon) خانم آگاتا، به عنوان مشاور نشنال‌تراست (National Trust) عمل کرد. اولین کتاب او ، دفترهای مخفی آگاتا کریستی ، که مطالب 73 مجله تاکنون دیده نشده را بررسی می‌کند ، به تازگی منتشر شده‌است.

“آگاتا کریستی بزرگترین نماینده داستان کارآگاهی کلاسیک بود. استعدادهای منحصر به فرد ادبی او از هر مرز سنی ، نژادی ، طبقاتی ، جغرافیایی و تحصیلی عبور کرده است. در حالی که او الگو را برای فرم داستانی تصحیح می‌کرد ، خواندن کتاب‌هایش به یک سرگرمی بین‌المللی تبدیل شد. همانطور که ما 120 سالگی او را جشن می‌گیریم ، این‌ها موارد برجسته من در زمینه حرفه ادبی اوست. “

با ادامه این مطلب از زرد نیوز همراه باشید.

1. قتل راجر آکروید (1926)

قتل راجر آکروید

هرکول پوآرو برای پرورش کدو در روستای کینگز آبوت(King’s Abbot) بازنشسته شده است. اما هنگامی که راجر آکروید ثروتمند در اتاق مطالعه خود خنجر خورده پیدا شد ، او موافقت می‌کند که تحقیق کند. یک معمای معمولی قتل در دهکده یا این‌گونه به نظر می‌رسد تا آخرین فصل با افشای خیره‌کننده آن. این عنوان حتی اگر کریستی هرگز کتاب دیگری ننوشته بود ، امروز نیز مورد بحث قرار می‌گرفت. یک نقطه عطف غیرقابل‌انکار ، و هنوز بحث‌برانگیز ، از داستان های کارآگاهی.

2. خطر در خانه آخر (1932)

 خطر در خانه آخر

صاحب فقیر اندهاوس(End House) یک مهمانی برگزار می‌کند که در آن آتش‌بازی شلیکی دخرعمویش را می‌کشد، پنهان می‌کند . کدام یک از مهمانان دیگر قاتل است؟ کاملاً گام به گام ، با سرنخ دادن ظریف و مبتکرانه ، و یک راه‌حل غیرمنتظره اما کاملاً منطقی. از نوع آن ، کمال ؛ این‌گونه باید داستان کلاسیک کارآگاهی نوشت.

3. قتل در قطار سریع‌السیر شرق (1934)

قتل در قطار سریع‌السیر شرق

قطار سریع‌السیر شرق جذاب و پر زرق و برق در طول شب توسط توده‌های برف متوقف می‌شود و می‌ایستد. صبح روز بعد آقای راچت اسرارآمیز در کوپه‌اش، چاقو خورده، پیدا شد و برف‌های له نشده نشان می‌دهد که قاتل هنوز در قطار است. این دوران پر زرق و برق سفر با قطار ، برای پوآرو گروهی بین‌المللی از مظنونان و یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های او را فراهم می‌کند. یک حیله الهام گرفته شده و پیش‌بینی شده، این یکی از پایان‌های غافلگیر کننده بزرگ در این سبک است.

4. قتل‌های الفبایی (1935)

قتل‌های الفبایی

علی‌رغم هشدارهای قبلی ، پوآرو قادر به جلوگیری از قتل آلیس اشر ، بتی بارنارد و کارمایکل کلارک نیست. آیا می تواند قبل از رسیدن به حرف D ، قاتل الفبایی را متوقف کند؟ یکی از اولین نمونه‌های رمان “قاتل زنجیره‌ای”. این رمان کلاسیک کریستی بر اساس یک فرضیه زیبا  و ساده ساخته شده است. اما چه تعداد خواننده مانند پوآرو باهوش هستند؟

5. و سپس هیچ‌کس نبود (ده بچه زنگی) (1939)

ده نفر برای آخر هفته به یک جزیره دعوت می‌شوند. اگرچه همه آن‌ها یک راز دارند ، بی‌گناه باقی می‌مانند تا زمان که یکی پس از دیگری شروع به مردن می‌کنند ، تا این‌که سرانجام … هیچ‌کس وجود ندارد. وقتی گروه در حال کم شدن می‌فهمد که یکی از خودشان قاتل است ، وحشت ایجاد می‌شود. این طرح کاملاً کپی شده ، ترکیبی کامل از داستان هیجان انگیز و کارآگاهی ، بزرگترین دستاورد فنی کریستی است.

6. پنج خوک کوچک (1943)

پنج خوک کوچک

شانزده سال پیش ، کارولین کرال در حالی که به جرم مسمومیت شوهرش به حبس ابد محکوم شد ، در زندان درگذشت. دخترش از پوآرو می‌خواهد که درباره احتمال نقض عدالت تحقیق کند و او به پنج مظنون دیگر نزدیک می‌شود. این رمان عالی یک داستان کارآگاهی ظریف و مبتکرانه است ، یک داستان عاشقانه مرثیه‌ای و یک نمونه استادانه از فن قصه گویی ، با پنج روایت جداگانه از یک واقعه ویرانگر. بزرگ‌ترین دستاورد کریستی.

7. خانه وارونه (1949)

خانهٔ وارونه

خانواده لئونیدس همه در یک خانه نه چندان کوچک کج و کوله با هم زندگی می‌کنند. اما کدام یک از آن‌ها بزرگ خاندان ، آریستیدس را مسموم کرد؟ قتل در خانواده بزرگ همیشه زمینه‌ای مناسب برای کریستی فراهم می‌کرد و این یکی از موارد مورد علاقه وی بود. نمونه‌ای دیگر از تفسیر شوم واقعه‌ای معصومانه با پایانی که ناشران وی در ابتدا حتی برای آگاتا کریستی بیش از حد تکان‌دهنده می‌دانستند.

8. اعلام یک قتل (1950)

در روستای چیپینگ کلگهورن(Chipping Cleghorn) ، قتل در تبلیغات کوچک روزنامه محلی اعلام می‌شود. در حالی که دوستان خانم بلکلاک برای آنچه که با خیال راحت تصور می‌کنند یک بازی سالنی خواهد بود دور هم جمع می‌شوند ، یک نقشه قتل استادانه شروع می‌شود. این پنجاهمین عنوان کریستی بود و بهترین موفقیت خانم مارپل باقی مانده است. هم‌چنین به دلیل موقعیت آن در انگلیس پس از جنگ (عاملی حیاتی برای طرح) قابل توجه است ، این شاید آخرین رمان‌های مبتکرانه و کاملاً گام‌به‌گام کریستی است.

9. شب بی پایان (1967)

شب بی پایان

مایکل راجرز از طبقه کارگر داستان ملاقات و ازدواج خود با الی ، وارث فوق‌العاده ثروتمند آمریکایی را تعریف می‌کند. همان‌طور که آن‌ها در خانه رویایی خود در روستا مستقر می‌شوند ، مشخص می‌شود که همه برای آن‌ها خوشحال نیستند. کریستی بسیار غیرمعمول ، این داستان تهدیدآمیز تعلیق، اوج وحشتناکی را نشان می‌دهد و نشان می‌دهد که حتی بعد از 45 سال او قدرت سردرگمی خوانندگان خود را از دست نداده است. بهترین رمان از 20 سال پایانی او.

10. پرده: آخرین پرونده پوآرو (1975 ، اما در جنگ جهانی دوم نوشته شده است)

 پرده آخر

پوآرو پیر و نحیف به صحنه پرونده اول خود بازگشت ، خانه‌ روستایی استایلز(Styles) ، اکنون یک مهمان‌خانه است. او دوست خود هیستینگز را احضار می‌کند تا در شناسایی قاتلی که مظنون است یکی از مهمانان است ، کمک کند. کریستی از هر ترفند موجود در کتاب استفاده می‌کند تا یک پایان فراموش نشدنی اما در عین حال تکان دهنده را برای بلژیکی کوچک تولید کند. این رمان در حین بمباران هوایی بلیتس نوشته شد و در گاوصندوق نگهداری شد تا پس از مرگ خود کریستی منتشر شود. این در واقع در اکتبر 1975 منتشر شد (کریستی در ژانویه 1976 درگذشت) و پوآرو در صفحه نخست روزنامه نیویورک تایمز یک آگهی ترحیم دریافت کرد. در طول یک عمر شاهکار ادبی ، این بزرگترین شوک است.

  • دفترچه‌های مخفی کامل آگاتا کریستی ، ویرایش شده توسط جان کوران ، توسط انتشارات هارپر کالینز منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.