وب سایت برتر متاورس

معرفی ۱۰ وب سایت برتر متاورس برای تولید محتوا

مقدمه

تولید محتوا در متاورس، لازمه پیشرفت و جذب‌ مخاطب در این فضا می‌باشد. در این میان، دسترسی به ابزار و اطلاعات تولید محتوا نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. در این مقاله از زرد نیوز قصد داریم ۱۰ وب سایت‌ برتر در این زمینه را به شما معرفی کنیم تا اگر قصد دارید در هر زمینه برای متاورس تولید محتوا کنید، به ابزار مناسب دسترسی داشته باشیم.

متاورس و اهمیت آن در بازاریابی آینده

اصطلاح متاورس برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. برخی آن را به عنوان یک تجربه واقعیت مجازی در یک محیط بدون توقف تعریف می‌کنند، در حالی که برخی دیگر آن را یک شکل تکنولوژی فنی گسترده می‌دانند که تفسیر آن از نظر مفهومی پیچیده است. اما برای بسیاری، به ویژه برای اغلب افراد در دنیای دیجیتال، متاورس چشم انداز آینده است.

عمومی ترین تعریف برای متاورس این است که مجموعه‌ای از تجربیات آنلاین و به هم پیوسته است که هر کسی می‌تواند در آن سهیم باشد. “بازیکن” با زیرساخت‌های آنلاین به شبکه متصل می‌شود، از محتوای زنده (Live) استفاده می‌نماید، و ارتباطات اجتماعی همزمان و کسب درآمد فعال را تجربه می‌کند. در متاورس جهان‌های متعددی وجود دارد. این فضا هم تکنولوژی‌های ناهمگام (asynchronous) و همگام (synchronous) و هم برنامه‌های همزمان (real-time) و مبتنی بر نوبت (turn based) را در بر می‌گیرد.

دیگر عامل چندوجهی بودن کاربرد متاورس این است که بازی‌ها و به طور کلی جهان‌های مجازی آن چند منظوره شده‌اند. این امر مستلزم گستردگی تخصص‌ها و مهارت‌هایی مانند طراحی بازی، تحقیقات شناختی، اقتصاد رفتاری، مهندسی نرم افزار، تحلیل پیش بینی کننده، انیمیشن، تعریف سناریو و تبلیغات است. در “عصر تولید محتوا” کنونی، همه این مهارت‌ها بسیار مهم هستند.

عصر تولید محتوا در دوره متاورس

در این عصر، تولیدکنندگان محتوا، برای مخاطبان خود بدون اینکه محدودیت‌های تکنولوژی دست و پای آن‌ها را ببندد، محتوا ایجاد می‌کنند. مزیت رقابتی آن‌ها از دانش عمیق‌شان از جوامع خاص، تکنیک‌های داستان سرایی خلاقانه و تسلط بر اشکال و نحوه‌های جدید بیان مطلب سرچشمه می‌گیرد.

عصر تولید محتوا به سرعت در حال گسترش است به ویژه در متاورس. برخی از هیجان انگیزترین سرمایه گذاری‌های دیجیتال در این دوره ظهور کرده‌اند. دو نمونه عالی از سرمایه‌گذاری‌ها عبارتند از روبلاکس (Roblox) و یونیتی (Unity).

روبلاکس این امکان را فراهم کرد تا هر کسی بتواند شانس خود را در ایجاد تجربه‌ها و بازی‌های متاورس امتحان کند.. طراحان جوان روبلاکس اکنون می‌توانند تا ۱۰ میلیون دلار در سال درآمد کسب کنند.

از سوی دیگر، یونیتی ساخت بازی‌های سه بعدی را به نحوی آسان تر کرده است. این امر به شرکت‌هایی مانند اکتیویژن (Activision اجازه) داد تا یک بازی بزرگ مانند هارتستون (Hearthstone) را با گروهی کوچک بسازند. همچنین موتورهای بازی‌سازی یونیتی به استودیو InnerSloth این امکان را داد تا بازی بسیار موفق “Among Us” را تنها با سه توسعه‌دهنده ایجاد کند.

نه تنها تجربیات متاورس به طور فزاینده‌ای فراگیر، اجتماعی و در همزمان می‌شوند، بلکه تعداد سازندگانی که آنها را می‌سازند نیز به سرعت در حال افزایش است. اقتصاد تولید محتوا همه فناوری‌ها و ابزارهایی را در بر می‌گیرد که سازندگان برای ایجاد تجربیات رضایت‌بخش مصرف‌کننده استفاده می‌کنند. سازندگان ابزارها، قالب‌ها و کانال‌های محتوا را به دست می‌آورند که به آنها کمک می‌کند تا تولید محتوا را از رویکردی از پایین به بالا و فرمول محور به رویکرد خلاقانه تغییر دهند.

۱۰ وب سایت برتر متاورس برای تولید محتوا

از زمان شکل‌گیری متاورس، شرکت‌های بیشتری در سراسر جهان برای ایجاد بهترین پلتفرم متاورس رقابت می‌کنند و باید اذعان کرد که این رقابت بسیار شدید است. در فهرست زیر ۱۰ وب سایت‌ برتر متاورس که تولیدکنندگان محتوا (و سرمایه گذاران) باید به آن‌ها توجه کنند را خواهید یافت.

۱- دیسنترالند (Decentraland)

دیسنترالند یک محیط اجتماعی مجازی می‌باشد که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. رمز ارز آن مانا (MANA) نام دارد. شبکه‌هایی (grid) با اندازه یکسان در یک متاورس تک لایه وجود دارد و همه پیوندها ارث (EARTH) نامیده می‌شوند. برای گسترش این پلتفرم، کاربران باید از طریق سازمان نامتمرکز خودگردان (DAO) دیسنترالند، که در حال حاضر ۹۰ هزار قطعه زمین دارد، زمین جدیدی ایجاد کنند.

کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی از جمله اقامتگاه، گالری، سالن کنسرت و شهر بازی ایجاد کنند. برای تسهیل خرید توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) مانند لند (LAND) یا آیتم‌های قابل جمع‌آوری، دیسنترالند یک پلتفرم باز ایجاد کرده است که هر کسی می‌تواند به آن ملحق شده و بازی کند تا مانا کسب کند. همچنین این امکان برای بازیکنان وجود دارد که در مورد پیشرفت اقتصادی پلتفرم نظر بدهند و در ازای زمانی که صرف بازی می‌کنند به آن‌ها قابلیت همکاری بدهند.

برندها می‌توانند از اکوسیستم دیسنترالند برای میزبانی کنفرانس‌ها، ایجاد بازی و تولید کالاهای مجازی استفاده کنند. این شرکت اخیراً با سامسونگ همکاری کرده است زیرا این غول تکنولوژی قصد دارد یک همتای دیجیتالی برای فروشگاه پرچمدار خود بسازد. استفن کری، ستاره لیگ بسکتبال آمریکا، همکاری جدیدی با دیسنترالند دارد و در آن قرار است محصول جدیدی را عرضه کند. تنیس استرالیا و دسنترالند نیز در میزبانی مسابقات آزاد استرالیا همکاری کردند.

۲- سند باکس (The Sandbox)

سند باکس یک پلتفرم پیشرو در متاورس است. این پلتفرم بسیار قابلیت اطمینان می‌باشد و از امنیت عالی برخوردار است. مانند دیسنترالند، بلاک چین اتریوم این پلتفرم را اجرا می‌کند. خرید و فروش بلاک‌های دیجیتال لند (LAND) و ان اف تی با استفاده از ارز دیجیتال آن، سند (SAND) امکان پذیر است.

سند باکس مجموعه‌ای از بازی‌ها، مناظر و تجربیات را ارائه می‌دهد. اکوسیستم وسیع آن تولیدکنندگان محتوا را قادر می‌سازد تا محیط‌های جذاب بسازند، مالکیت آن محیط‌ها را داشته باشند و از آن‌ها کسب درآمد کنند. علاوه بر این، سند باکس انگیزه‌هایی را برای گیمرها فراهم می‌کند تا به شکل‌دادن به محیط بازی کمک کنند. اگرچه سند باکس هنوز در مراحل اولیه توسعه خود است، اما به دلیل طراحی و گیم پلی جذاب خود توانسته گیمرها را به خود جذب کند. سند باکس یک کلاینت کامپیوتر قابل دانلود دارد که از طریق آن می‌توانید به سرور‌های بازی متصل شوید.

 شبکه سند باکس دو ویژگی بارز دارد: امکان ساخت بازی در آن وجود دارد و این پلتفرم مارکت پِلِیس‌ (Marketplace) بومی خود را دارد. “Sandbox Gaming Maker” نام ابزاری است که به شرکت‌ها و توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا تجربه‌های بازی سه بعدی را طراحی کنند. هرکسی می‌تواند از این ابزار استفاده کند زیرا نیازی به دانش کدنویسی ندارد. از سوی دیگر،  مارکت پِلِیس‌ سند باکس به اعضا اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال خود را به سایر کاربران بفروشند.

واکینگ دد (The Walking Dead)، اسمرفز (Smurfs) و آتاری (Atari) تنها چند برند معروف هستند که با سند باکس همکاری کرده‌اند. رپر معروف، اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و Deadmau5، دی‌جی کانادایی، نیز برای اجرای مجازی کنسرت‌های خود با این پلتفرم همکاری کرده‌اند.

۳- اکسی اینفینیتی (Axie Infiniti)

شرکت ویتنامی اسکای ماویس (Sky Mavis) خالق بازی اکسی اینفینیتی است. این بازی مبتنی بلاک چین اتریوم است و در آن بازیکنان می‌تواند ان اف تی بدست آورند و کسب درآمد کنند. وب سایت و بازی اکسی اینفینیتی از توکن ERC-20 اتریوم استفاده می‌کند که AXS نام دارد. این مارکت پِلِیس‌ ان اف تی به بازیکنان اجازه می‌دهد اکسی (Axie، موجوات داخل بازی) خرید و فروش کنند و توکن‌های خود را در شبکه وثیقه (Stake) بگذارند تا پاداش دریافت نمایند. ارزش بازار (Market cap) اکسی اینفینیتی ۹ میلیارد دلار است که آن را به یکی از با ارزش ترین بازی‌های متاورس تبدیل کرده‌است.

اکسی‌ها موجواتی بامزه‌اند که بازیکنان می‌توانند آن‌ها را سفارشی‌سازی و در مبارزه‌ها استفاده کنند تا جوایزی بزرگ برنده شوند. مثل بازی پوکمان، هر اکسی نژاد و توانایی‌های مخصوص خود را دارد. و با اینکه محیط بزرگ و بدون مرز اکسی اینفیتی فاقد جذابیت بصری دیگر بازی‌های متاورس است، اما باید بگوییم که بسیار سرگرم‌کننده می‌باشد.

اکسی اینفینیتی در گذشته با کلایتن (Klaytn) نیز همکاری کرده است. کلایتن یک  پروژه بلاک چین برای اپلیکیشن  چت کره‌ای کاکائو (Kakao) می‌باشد. اکسی اینفینیتی همچنین با ورا اسپورت (VeraEsport) در حال همکاری است تا کاپ گَل‌آکسی (GalAxie) را در سال ۲۰۲۲ برگزار کند.

۴- بلاک‌توپیا (Blocktopia)

آسمان خراش واقعیت مجازی بلاک‌توپیا دارای ۲۱ طبقه‌ است. این ۲۱ طبقه به سقف ۲۱ میلیونی عرضه سکه بیت کوین اشاره دارد. این برج پیشرفته مبتنی بر ان اف تی ساخته شده و بر فراز یک سیاره تقریباً منقرض شده قرار دارد. تبلیغات و رویدادهایی که برای کاربران درآمد ایجاد می‌کنند، بخشی از اقتصاد بلاک‌توپیا را تشکیل می‌دهند. دارندگان توکن این وب سایت، بلاک‌توپین (Blocktopian) نام‌ دارند. این افراد می‌تواند در یک باشگاه مرکزی، تعامل داشته باشد. گفتنی است رتبه هر کاربر بر اساس مقدار توکنی که در بلاک چین این پلتفرم وثیقه گذاشته است تعیین می‌شود.

بلاک‌توپیا طیف گسترده‌ای از فرصت‌ها را در اخیتار کاربران خود ارائه می‌دهد، از جمله یادگیری مهارت‌های جدید، کسب درآمد و معاشرت با سایر کاربران. هدف بلاک‌توپیا این است که سرگرمی و آموزش را برای علاقه‌مندان به بیت کوین در تمام سطوح ترکیب کند. این سیستم مشابه یک مرکز خرید است که به کسب و کارها، برندها و تولیدکنندگان محتوا اجازه می دهد محتوا و محصولات کلیدی خود را در یک مکان تبلیغ کنند.

بلاک‌توپیا در حال حاضر با بلاک چین‌هایی مانند آولانش (Avalanche)، پالی‌گان (Polygon) و غیره در حال همکاری است تا محتوای اولیه برای این آسمان خراش را تهیه کند. اینفلوئنسر‌ها و یوتیوبر‌هایی مثل جیک پال (Jake paul) و وندی اُ (Wendy-o) از ساکنان این آسمان‌خراش هستند.

۵- زِپِتو (Zepeto)

شرکت کره‌ای آنلاین ناور گروپ (Naver group) از طریق زپتو قصد دارد از محبوبيت متاورس استفاده کند. بر اساس وب سایت این اپلیکیشن،  هدف زپتو ادغام بازی، سرگرمی و تعاملات اجتماعی است. این وب سایت و اپلیکیشن آن چهار سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و حالا قصد دارد وارد متاورس شود. کاربران زپتو تصاویر را به آواتارهای سه بعدی تبدیل می‌کنند، محیط‌های دیجیتالی می‌سازند و با دیگران تعامل دارند.

زپتو در کره جنوبی و چین در بین دختران نوجوان تا ۲۰ سال بسیار محبوب است. از ژانویه ۲۰۲۲، زپتو ۲۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد. این در حالی است که در می ۲۰۲۰، ۱۰ میلیون کاربر داشت. میانگین زمان بازی در  “Zepeto’s Worlds” (تقریبا برابر زمان هر بازی در روبلاکس) ۳۰ دقیقه است.

برند پوشاک زارا با طراح مد کره جنوبی، آدر ارور (Ader Error) همکاری کرده است تا اولین خط تولید پوشاک مجازی خود را از طریق زپتو ایجاد کند. زپتو با توجه به مشتریان هدف خود، قبلاً با چندین برند مد رده بالا از جمله گوچی و رلف لارن( Ralph Lauren) کار کرده‌است. همچنین با افراد مشهوری مانند بلک پینک و سلنا گومز برای توسعه تجربیات برند دیجیتال خود برای این شرکت همکاری داشته‌است. آیتم‌های لوکس که معمولاً برای اکثر مردم دور از دسترس هستند، ناگهان در پلتفرم مجازی زپتو قابل دسترس تر می‌شوند.

۶- روبلاکس (Roblox)

روبلاکس یک پلتفرم متاورس است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بازی‌هایی انجام دهند که کاربران دیگر آن‌ها را ساخته‌اند. این شبکه بر اساس تعاملات اجتماعی است. به عبارت دیگر در هنگام بازی می‌توانید با دیگر کاربران صحبت کنید و تعامل داشته باشید. روبلاکس از شروع به کار خود در سال ۲۰۰۴ تا به امروز، در بیش از ۱۸۰ کشور کاربر فعال دارد. کاربران فعال این وب سایت برتر متاورس، بیش از ۵۰ میلیون نفر در ماه است.

توسعه‌دهندگان روبلاکس تا به امروز بیش از ۲۰ میلیون بازی تولید کرده‌اند. روبلاکس همچنین در زمینه همکاری با برندها پیشرو می‌باشد. این پلتفرم با برندهای مطرحی مانند گوچی، رلف لارن، فوراور ۲۱، ونز و نسکار همکاری کرده‌است. این پلتفرم همچنین فروشگاه Starcourt در سریال چیز‌های عجیب تر (Stranger things) را در یکی از بازی‌های خود بازسازی کرده. این همکاری‌ها تجربه‌ای فراگیر با محوریت محتوای روبلاکس و محصولات برندهای مختلف ایجاد می‌کند.

۷- نایک

نایک یک برند جهانی چند خدمتی (Multiservice) آمریکایی است که کفش، پوشاک و تجهیزات ورزشی می‌فروشد. این برند همچنین یکی از اولین برندهایی بود که به واسطه مشارکت با روبلاکس وارد دنیای متاورس شد.

نایک لند (Nikeland)، یک محیط مجازی برند نایک در روبلاکس است. این فضا به گیمرها اجازه می‌دهد تا به صورت رایگان بازی کنند. نایک‌ لند علاوه بر آواتارهای دیجیتال، “دست‌بند‌های ورزشی آبی” به برندگان مسابقه اهدا می‌کند. همچنین نایک لند به عنوان یک زمین تمرین برای بازیکنان برای امتحان کفش‌های جدید و دوی ماراتن کاربرد دارد. نایک با این همکاری قصد دارد تجربه دنیای واقعی را از طریق واقعیت مجازی تکرار کند.

شرکت نایک در دسامبر ۲۰۲۱، آرتیفکت (RTFKFT)، یک وب سایت مهم مد و پوشاک را خریداری کرد. پیش از این، شرکت نایک فقط یک شرکت تولید کفش را خریداری کرده بود که همان شرکت کانورس (Converse) در سال ۲۰۰۴ بود. این حرکت نایک (خرید وب سایت آرتیفکت)  قطعا باعث توسعه فضای مجازی آن می‌شود.

گفتنی است نایک قبل از پیوستن به روبلاکس، با فورت نایت ( برای تولید کتانی جردن) همکاری کرده بود. اما همکاری با روبلاکس قطعا مهم ترین تجربه نایک در متاورس بوده‌است.

۸- گَدِر (Gather)

هدف وب سایت و پلتفرم گَدِر کاملا بر آسان‌سازی ارتباط و معاشرت آنلاین متمرکز می‌باشد. گَدِر یک شبکه ویدیو چت است که هدف آن طبیعی و صمیمی‌تر‌کردن مکالمات مجازی است. به عبارت دیگر، این یک لایه مجازی می‌باشد که بر روی دنیای واقعی قرار می‌گیرد و به کاربران اجازه می‌دهد کار، معاشرت و کاوش کنند. هدف این پلتفرم رهایی افراد از محدودیت‌های دنیای واقعی است.

کاربران می‌توانند برای خود پوشش و آواتار طراحی کنند. همچنین می‌توانند محیط‌هایی تعاملی ایجاد کنند که خود و دگیر افراد در آن‌ها حضور بیابند. این محیط‌های تعاملی عبارتند از دفتر کار مجازی، اتاق کنفرانس، اتاق فرار (Escape Room)، جشن تولد و عروسی، و حتی محوطه دانشگاه. گفتنی است که ایجاد تمام این محیط‌های فراگیر از طریق “ابزار ساخت” وب سایت گَدِر امکان پذیر است. بر خلاف دیگر وب سایت ویدیو چت، زوم (Zoom)، که کاربران دائما وارد و خارج می‌شوند، گَدِر محیطی طبیعی‌ تری ارائه می‌کند. در گَدِر کاربران آزادانه بین چت روم‌ها حرکت می‌کنند و می‌توانند در گروه‌های مختلف با هم صحبت کنند. مهمتر از همه، گَدِر با ارائه یک گفتگو سرگرم‌کننده و راحت، از جلسات کسل‌کننده و گردهمایی‌های چالش برانگیز در نقاط دور جلوگیری می‌کند. بازی‌های مجازی جزو برنامه‌های بعدی این تیم است.

۹- بالی هیروز (BollyHeros)

بالی هیروز تا به امروز بزرگترین تهاجم بالیوود به متاورس بوده است. بالی‌ورس (Bollyverse) یک دنیای موازی است که در آن کالکشن‌های ان اف تی در مدت زمان کوتاهی در دسترس هستند. کاربران می‌توانند با تهیه کنندگان، سلبریتی‌ها، لیلبل‌های (Label) موسیقی، کسب و کار‌ها و استودیو‌های انیمیشن سازی همکاری نمایند تا ان اف تی ایجاد کنند. این پلتفرم به شکل منحصربه‌فردی جامعه (community) محور است. در نتیجه، کاربران می‌توانند داستان‌ها و شخصیت‌های خود را ایجاد کنند و سپس ساخت فیلم، بازی، برنامه تلویزیونی و انیمیشن‌های مبتنی بر جامعه را شروع کنند.

در بالی هیروز سه نوع ان اف تی اصلی در دسترس کاربران است: قهرمان (Hero)، افسانه (Legend) و سلبریتی (Celeb). اِن اف تی‌های افسانه‌‌ای را یک استودیوی انیمیشن سازی حرفه‌ای می‌سازند و منحصر به “BollyHeroes” هستند. ان اف تی‌‌های قهرمان مجموعه‌ای از ده هزار توکن منحصر به فرد هستند که یک الگوریتم کامپیوتری آن‌ها را تولید می‌کنند. ان اف تی‌های سلبریتی شامل جوایز و پاداش‌هایی مانند کار با سلبریتی‌ها و اینفلوئنسر‌های واقعی بالیوود می‌باشد. با این حال، همه دارندگان ان اف تی عموماً پاداش، دسترسی انحصاری و سهم از درآمد از کالاهای جدید دریافت می‌کنند.

۱۰ – اسپیس سامنیم (Space Somnium)

گروهی از علاقه مندان به واقعیت مجازی که دارای پیشینه در حوزه‌های کدنویسی، مهندسی و دانش مالی بودند، اسپیس سامنیم را تشکیل دادند. هدف سازندگان این است که همواره نسخه‌ای از این پلتفرم در دسترس باشد تا آن‌ها بتوانند با کاربران ارتباط برقرار کنند و در عین حال فضاهای مجازی برای کنسرت‌ها، رویدادهای ورزشی، مناظره‌ها و سایر اشکال گردهمایی ایجاد نمایند.

زمین در سامنیم اسپیس ناهموار است و با یک توکن ERC-20 که کیوب (Cube) نام دارد ارائه می‌شود. این پلتفرم یک نقشه از پیش تولید‌شده دارد که طبق آن، این فضا شامل ۵ هزار قطعه زمین است که به طور غیر متقارن تقسیم شده‌اند. مناطق جدید را تیم توسعه‌دهنده به طور منظم منتشر می‌کنند. بازیکنان می‌توانند از یک هدست واقعیت مجازی، یک رایانه شخصی، یک کلاینت وب یا یک تلفن هوشمند برای کشف مناظر این پلتفرم استفاده کنند. کاربران می‌توانند از “Somnium Builder” برای ایجاد منطقه خود با استفاده از منابع از پیش تولید‌شده استفاده کنند.

پلتفرم تبلیغاتی ادمیکس (Admix)  اخیراً با سامنیم اسپیس همکاری کرده است. هدف هر دو شرکت کمک به استارت‌آپ‌ها و تولیدکنندگان محتوا در توسعه راه‌های جدید برای کسب درآمد از خلاقیت‌هایشان و بازاریابان در استفاده از پتانسیل متاورس برای محصولاتشان است.

سخن آخر

متاورس بسیار مهم است و زمان آن رسیده است که تولیدکنندگان محتوا نهایت استفاده  را از آن ببرند. آن‌ها فرصتی عظیم برای نمایش توانایی‌ها و کسب درآمد از مهارت‌های خود در متاورس دارند. با کمک این وب سایت های تولید محتوا، آن‌ها می‌توانند راه های جدیدی را برای نفوذ به متاورس کشف و بیاموزند. در این عصر تولید محتوا، بازاریابی متاورس به سرعت در حال تبدیل‌شدن به یک امر عادی است. شرکت‌ها باید با نوآوری بیشتر و ایجاد وفاداری به برند در دنیای واقعی و متاورس، از این امر استقبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *