آیا آمادگی ذهنی کلید خوب پیر شدن است؟

آیا آمادگی ذهنی کلید خوب پیر شدن است؟

پیر شدن یک فرآیند است. و می‌تواند احساسات زیادی را ایجاد کند – برای خود افراد، پرستاران، و برای عزیزان. اما پیری نباید نشان‌دهنده زوال باشد. از این گذشته، “سالهای طلایی” شما به دلیلی به این نام خوانده شده است. دهه پنجاه شما به بعد باید بهترین سال‌های زندگی شما را نشان دهد.

با این حال، این تنها در صورتی درست است که ما چند فرضیه بسازیم. به عنوان مثال، بدون درآمد کافی، بازنشستگی می‌تواند از نظر مالی یک زمان استرس‌زا باشد. با افزایش سن، تغییراتی را در سلامت جسمی و روانی خود تجربه می‌کنیم. و ممکن است دلتنگ دوستان و روال عادی زندگی خود شویم.

خوب پیر شدن یعنی چه؟

خوب پیر شدن

استفاده بهینه از زندگی فقط به معنای زندگی طولانی‌تر نیست. این در مورد خوب پیر شدن است. این بدان معنی است که ما همچنان با افزایش سن از کیفیت زندگی بالایی برخوردار هستیم. خوب پیر شدن به اولویت دادن به سلامت ذهنی، جسمی و عاطفی بستگی دارد.

بسیاری از ما در زندگی روزمره هدف پیدا می‌کنیم. ما سر کار می‌رویم، از خانواده خود مراقبت می‌کنیم، چیزهای جدیدی یاد می‌گیریم و با دوستان وقت می‌گذرانیم. اما با افزایش سن، این مسئولیت‌ها کمتر و کمتر می‌شود. در نتیجه، ما اغلب تا حدودی احساس سرگردانی می‌کنیم. اگر تمرینات آمادگی ذهنی ما با انگیزه کار بیرونی ما بوده است، اغلب اجازه می‌دهیم از بین بروند.

آمادگی ذهنی و پیری

اگرچه بیشتر گفتگوها در مورد بهزیستی روانی بر سلامت روان متمرکز است، اما این تنها بعد سلامتی نیست. آمادگی ذهنی چیزی فراتر از «بیمار نبودن» است. این در مورد مهارت‌ها و تمرین‌هایی است که برای حفظ سازنده‌ترین، انعطاف‌پذیرترین و توانمندترین خود شماست.

آمادگی ذهنی یک چیز کلی و جهان شمول نیست. تمرینات آمادگی ذهنی شما به تقویت و بهبود سلامت شناختی و عاطفی شما کمک می‌کند. شما می‌توانید هر کاری که به شما کمک می‌کند توجه، تمرکز، آرامش یا آن نقطه شیرین «چالش» را که در آن احساس حضور کامل دارید انجام دهید. این ممکن است به معنای نقاشی با آبرنگ، انجام جدول کلمات متقاطع، بازی با نو‌ه‌های خود یا راه‌اندازی یک تجارت جدید باشد.

تمرینات آمادگی ذهنی ما می‌تواند به ویژه با افزایش سن اهمیت پیدا کند. زوال شناختی که ما با سن بالا مرتبط می‌کنیم اجتناب ناپذیر نیست. مطالعات نشان می‌دهد که افراد مسن‌تر می‌توانند در سنجش و تشخیص در سن 80 سالگی، اگر نگوییم بهتر، نسبت به بزرگسالان جوان‌تر عملکرد خوبی داشته باشند.

در حالی که نمی‌توانیم همه چیز را کنترل کنیم، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم برای محافظت از رفاه، چابکی شناختی و ارتقای پیر شدن سالم انجام دهیم. در اینجا 10 نکته برای خوب پیر شدن آورده شده است. همراه زرد نیوز باشید.

10 نکته برای خوب پیر شدن

ورزش منظم

ورزش منظم چندین مزیت مهم دارد. به عنوان مثال، هم ذهن و هم بدن شما را فعال نگه می‌دارد. می‌تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش نیز نقش مهمی در مدیریت استرس دارد.

فعالیت بدنی بخش مهمی از سلامت کلی شما است. در حالی که مجبور نیستید در ورزشگاه زیاده‌روی کنید، می‌توانید عادات سالمی ایجاد کنید که به نظر کار اضافی زیادی نمی‌رسد. سعی کنید از پله‌ها بالا بروید، برخی از قرارهای خود را به «قرار پیاده‌روی» تبدیل کنید، یا قبل از وعده پیش از ناهار با دوستانتان در یک ورزش مجازی شرکت کنید.

به دکتر مراجعه کنید

این همیشه ایده خوبی است که برای معاینات منظم به پزشک مراجعه کنید، اما این معاینات با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. مراجعه منظم به پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا سلامت خود را حفظ کنید. همچنین می‌تواند به شما در پیشگیری از بیماری قبل از شروع آن یا تشخیص زودهنگام بیماری‌های جدی‌تر کمک کند.

در حالی که نزد پزشک هستید، مطمئن شوید که در مورد نگرانی‌های خود – بزرگ یا کوچک – به آن‌ها بگویید. باز نگه داشتن خطوط ارتباطی بخش مهمی از فعال بودن برای سلامتی خود است. پزشک شما می‌تواند هرگونه غربالگری، مکمل یا تغییر شیوه زندگی را که ممکن است برای شما مفید باشد توصیه کند.

خواب کافی داشته باشید

بسیاری از ما اهمیت خواب کافی در هر شب را نادیده می‌گیریم. فقط یک شب بدون خوابیدن با افزایش ناراحتی جسمی، احساسات منفی بیشتر و احساسات مثبت کمتر همراه است. علیرغم داستان‌هایی که می‌گویند با افزایش سن به خواب کمتری نیاز دارید، افراد مسن هنوز به 7 تا 9 ساعت خواب در شب نیاز دارند.

چه بازنشسته باشید و چه کار کنید، اکنون زمان آن است که برنامه خواب خود را اصلاح کنید. اگر به طور طبیعی یک جغد شب هستید، سال‌ها زود بیدار شدن ممکن است باعث کم خوابی شما شود. ممکن است متوجه شوید که احساس استراحت بهتر ممکن است هر بخش از زندگی شما را بهبود بخشد.

مثبت‌اندیش باشید

بسیاری از ما مشتاقانه منتظر بازنشستگی هستیم تا در نهایت کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم. با این حال، دیگران به زمان (سوگواری) نیاز دارند تا زندگی کاری خود را پشت سر بگذارند و با شرایط جدید کنار بیایند.

سعی کنید مثبت‌اندیش باشید. جامعه ما اغلب از پیری به عنوان یک فرآیند ترسناک صحبت می‌کند. با این حال، این یک زمان شگفت‌انگیز از زندگی نیز هست. ایجاد یک ذهنیت رشد می‌تواند به شما کمک کند به فرصت‌های این فصل بعدی در زندگی خود نگاه کنید.

با دوستان و خانواده ارتباط برقرار کنید

داشتن روابط صمیمانه فقط به معنای داشتن کسی برای تماشای تلویزیون نیست. دوستان و خانواده ما تأثیر قابل توجهی بر سلامت کلی ما دارند. نشان داده شده است که گذراندن وقت با عزیزان خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می‌دهد، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و میزان افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد.

یادگیری یک چیز جدید

با یادگیری چیزهای جدید ذهن خود را فعال نگه دارید (و شاید حتی یک علاقه جدید را کشف کنید). واقعاً مهم نیست که چه مهارت‌های جدیدی را دنبال می‌کنید، تا زمانی که آن را چالش برانگیز و جالب بدانید. تقریباً 17٪ از بزرگسالان بالای 35 سال در کالج ثبت‌نام می‌کنند و اکنون بسیاری از مدارس کلاس‌های بدون شهریه را برای سالمندان ارائه می‌دهند.

اگرچه هیچ محدودیتی در مورد چیزی که می‌توانید انتخاب کنید برای یادگیری وجود ندارد، اگر کار ذاتاً پاداش داشته باشد کمک می‌کند. هر چه بیشتر از فعالیت به خاطر خودش لذت ببرید، احتمال بیشتری برای تجربه غرق شدن در آن دارید. حالت غرق شدن در کار با اضطراب کمتر، احساسات مثبت بیشتر و کاهش سطح استرس همراه است.

غذاهای سالم بخورید

جای تعجب نیست که یک رژیم غذایی متعادل بخش مهمی از سالم ماندن است. آنچه می‌خوریم به چندین بخش از سلامتی مانند کلسترول، خطر بیماری قلبی و کیفیت زندگی ترجمه می‌شود. یک رژیم غذایی سالم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و شما باید هر گونه نگرانی خاص را با متخصص تغذیه خود در میان بگذارید. با این حال، اکثر متخصصان موافق هستند که شما باید یک رژیم غذایی کامل و با غلات کامل و سبزیجات تازه داشته باشید.

به طور خاص، باید مطمئن شوید که کلسیم و ویتامین D کافی – چه از طریق غذاهای کامل و چه از مکمل‌ها – دریافت کنید. کلسیم می‌تواند به کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی کمک کند. سطوح پایین ویتامین D یک عامل خطر برای چندین مشکل سلامتی است. اینها شامل سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا و زوال شناختی است.

کاری که دوست داری انجام بده

سرگرمی ها برای افراد در هر سنی مهم است. آن‌ها ذهنیت مبتدی، حس بازیگوشی و خلاقیت را پرورش می‌دهند. با این حال، سرگرمی‌های ما برای سلامت ما نیز فوایدی دارد.

چه تمرین یوگا و چه یادگیری زبان جدید، فعال ماندن ذهنی ما را به آنچه دوست داریم متصل نگه می‌دارد. مؤسسه ملی پیری می‌گوید که شرکت در فعالیت‌های سرگرم‌کننده و جذاب با افزایش سن به ما کمک می‌کند مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم را توسعه دهیم و انعطاف‌پذیرتر شویم. حتی ممکن است طول عمر ما را افزایش دهد.

سلامت روان و جسم را در اولویت قرار دهید

با افزایش سن، توجه زیادی به سلامت جسمانی ما می‌شود، اما فراموش نکنید که سلامت روان نیز سلامت است. CDC تخمین می‌زند که 20٪ از بزرگسالان بالای 55 سال با یک مشکل سلامت روان روبرو هستند. معمولا سالمندان اضطراب، افسردگی، از دست دادن حافظه و اختلالات شناختی را گزارش می‌کنند.

با این حال، مراقبت از سلامت روان خود به معنای عدم تجربه بیماری روانی نیست. یعنی ایجاد آمادگی ذهنی. به پرورش آگاهی، مدیریت استرس و به چالش کشیدن خود به یک اندازه توجه کنید.

از لحظه لذت ببر

مارک تواین می‌گوید: «از پیر شدن شکایت نکنید. این امتیازی است که از بسیاری از افراد سلب شده است.» ما اغلب به آن فکر نمی‌کنیم (و بدون چالش نیست)، اما بزرگ شدن یک هدیه است. و این چیزی است که باید از آن لذت برد.

از لحظه لذت ببرید. قدردانی را تمرین کنید و اطراف خود را با نزدیکانتان پر کنید. کارهایی را انجام دهید که همیشه دوست داشتید یا واقعاً شما را خوشحال می‌کند. از چیزی که به آن تبدیل شده‌اید لذت ببرید – در نهایت، شما فردی هستید که نمی‌توانستید صبر کنید تا بزرگ شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *